upravičeni

Več cepljenih pacientov, večja nagrada: 'Odločitev ministrstva bo rušila zaupanje v zdravnike'

22. 10. 2021 09.47

Vlada je v četrtek sprejela poseben projekt za spodbujanje precepljenosti proti covidu-19. Sklenila je namreč, da se bo zagotovilo ustrezno plačilo zdravstvenim delavcem v timu družinske medicine, ki bodo opravili dodatno delo in s tem zagotovili večjo precepljenost proti covidu-19 pri njih opredeljenih oseb. A direktorji zdravstvenih zavodov ukrep sprejemajo z zadržki. Kriteriji za merjenje uspešnosti, naj bi bili namreč preveč ohlapni, zdravniki in medicinske sestre bodo z novimi nalogami še bolj obremenjeni, razlike v izplačanih dodatkih pa bi lahko v kolektivih povzročile vročo kri. Projektu "ostro protestirajo" tudi pri Mladih zdravnikih Slovenije.

Posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti in donacija cepiva Janssen v Covax

21. 10. 2021 21.35

Vlada je sprejela posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti oseb v populaciji proti covidu-19. Za izvajanje projekta bodo zagotovljena sredstva iz državnega proračuna. Ob tem je odločila tudi, da bo cepivo Janssen darovala v instrument Covax. Predvidoma gre za več kot 600 tisoč odmerkov cepiva, ki bodo primarno namenjena Afriki. Vlada je sprejela tudi sklep o prenehanju sklepa o nabavi dodatnih 100.000 odmerkov cepiva Janssen.

Vlada razmišlja o energetskih vavčerjih za najranljivejše

21. 10. 2021 16.20

Vlada bo, če bo to potrebno, uvedla energetske vavčerje, s katerimi bo pomagala najbolj ranljivim pri soočanju z energetsko revščino, je ob robu odprtja naložbe v Sij Metalu Ravne dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Končne odločitve še ni, se pa bodo z vavčerji odzvali na morebitno dejansko rast cen. Ministrstvo za okolje in prostor bo v obdobju od leta 2021 do leta 2023 za zmanjševanje energetske revščine namenilo 266.000 evrov.

'Dobavitelj električne energije ne more enostransko odpovedati pogodbe'

20. 10. 2021 18.00

Do razveze pogodbe o dobavi električne energije na podlagi veljavne zakonodaje ne pride z enostransko odpovedjo, temveč mora stranka, ki se sklicuje na spremenjene okoliščine, zahtevati razvezo pogodbe pred sodiščem, opozarja Agencija za energijo. Gre za odziv na dejstvo, da so nekateri dobavitelji odjemalcem pogodbe enostransko odpovedali.

Vlada ob višjih cenah energentov z razpravo o možnih ukrepih

20. 10. 2021 10.25

Vlada se je seznanila s poročilom delovne skupine za zajezitev visokih cen energentov in potrdila predlog novele Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije. Ob tem so razpravljali tudi o možnih ukrepih za zajezitev dvigovanja cen. Po mnenju poslanca Matjaža Hana bi morala vlada sicer sprejeti akcijski načrt z ukrepi za ublažitev posledic rasti cen energentov in drugih življenjskih potrebščin. S tem bi državo zaščitila pred špekulativnim zviševanjem in ter sledila dobrim praksam članic EU, je zapisal v javnem pozivu vladi.

Opozicija vložila predlog novele za nadomestilo za karanteno tudi za samozaposlene

20. 10. 2021 13.35

Opozicijski poslanci s prvopodpisanim Branetom Golubovićem (LMŠ) so v DZ vložili predlog novele zakona o nujnih ukrepih v zdravstvu, ki ureja nadomestilo za karanteno ali varstvo otrok v karanteni tudi za samozaposlene, družbenike in kmete. K temu je pozvalo že več deležnikov, ministrstva za gospodarstvo, delo in zdravje se pa doslej še niso ukrepala.

Sodišče: izplačilo solidarnostne pomoči bi za 103.374.290 evrov obremenilo proračun

18. 10. 2021 12.42

Višje delovno in socialno sodišče je ugodilo pritožbi države glede neizplačevanja solidarnostne pomoči na podlagi Kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti. Članom sindikata ministrstva za obrambo tako (za zdaj) državi ni treba izplačati 693 evrov z zakonskimi zamudnimi obrestmi, zato se bodo glede odločitve obrnili na vrhovno sodišče. Glavni razlog? Sodba bi pomenila, da tudi vseh 179.000 javnih uslužbencev dobi to pomoč, v skupni višini 103.374.290 evrov, kar bi preveč obremenilo proračun.

Vprašanje o karanteni za samozaposlene še brez odgovora

17. 10. 2021 09.28

Četudi se pozivi deležnikov k ureditvi nadomestila za karanteno ali varstvo otrok v karanteni za samozaposlene zadnje dni stopnjujejo, še vedno ni jasno, katero ministrstvo je pravi naslovnik za reševanje te problematike oz. spremembo veljavne zakonodaje. Ministrstva za gospodarstvo, za delo in za zdravje namreč odgovornost prelagajo eno na drugo.

OZS: Tudi samozaposlenim naj pripada nadomestilo v času karantene

14. 10. 2021 12.33

Število karantenskih odločb se je v zadnjem času, zlasti zaradi poslabšanja epidemioloških razmer, bistveno povečalo, opozarjajo na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) in dodajajo, da so se posledično povečale tudi stiske samozaposlenih. V času odrejene karantene ali karantene otrok jim namreč ne pripada nikakršno nadomestilo. V OZS so zato na vlado naslovili prošnjo, "da se to krivico nemudoma popravi".

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'

10. 10. 2021 14.45

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Mala socialna reforma: univerzalni otroški dodatek in lažji dostop do štipendij?

05. 10. 2021 13.34

Ministrstvo za delo je na vlado posredovalo osnutek male socialne reforme, ki družinsko politiko ločuje od socialne. Med drugim predvideva bolj univerzalen otroški dodatek in lažji dostop do državnih štipendij, namesto dodatka za delovno aktivnost uvaja novo spodbudo, pravico do varstvenega dodatka pa podaljšuje po uradni dolžnosti. Pomembna sprememba naj bi bila še to, da bi lahko upravičenec v času priznane pravice, če bi se njegov materialni položaj bistveno poslabšal, zaprosil za nov izračun, pri čemer bi se upošteval tekoči dohodek.

V Inštitutu 8. marec opozarjajo na diskriminacijo samozaposlenih

05. 10. 2021 13.41

Inštitut 8. marec je opozoril na diskriminacijo samozaposlenih, saj jim ne pripada nadomestilo za karanteno ali varstvo otrok v karanteni. Zato so pripravili dopis vsem poslanskim skupinam s predlagano spremembo zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva.

Zavarovalnice po sredinem neurju spodbujajo k prijavi škode na daljavo

01. 10. 2021 14.03

Hudo neurje z nalivi, ki je v sredo zajelo Ljubljano, je zalilo več kot 500 različnih objektov, pa tudi ceste, podvoze in parkirišča. V vodi je obtičalo več vozil, poplavilo je številne garaže. Zavarovalnice oškodovance pozivajo, naj, če se le da, škodo prijavijo na daljavo. Če za prijavo škode običajno velja tridnevni rok po njenem nastanku, zavarovalnica v primeru tovrstnih dogodkov upošteva tudi kasnejše prijave.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Varuh človekovih pravic pritiske na novinarje označil kot nedopustne

27. 09. 2021 19.38

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je letno poročilo Varuha za lansko leto predstavil tudi članom odbora DZ za kulturo. V poročilu je opozoril na kršitve pri vodenju postopkov za pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi in pravice do plačila prispevkov za socialno varstvo. Pritiske na novinarje pa je označil kot nedopustne.

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'

25. 09. 2021 07.00

O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."

V Nemčiji necepljeni v karanteni kmalu brez plačila

24. 09. 2021 09.06

Nemčija zaostruje ukrepe za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, predvsem s spodbujanjem cepljenja. Nemci, ki niso bili cepljeni in bodo zaradi prihoda z območij z visokim tveganjem ali stika z okuženo osebo napoteni v karanteno, ne bodo več prejemali nadomestila za odsotnost z dela, so sporočili zdravstveni ministri zveznih dežel.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme

18. 09. 2021 09.14

Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Upokojenci, invalidi in vojni veterani brezplačno tudi na mestnih linijah LPP

17. 09. 2021 13.19

S 1. oktobrom bodo upokojenci, imetniki Evropske kartice ugodnosti za invalide, vojni veterani in osebe, starejše od 65 let, če niso v delovnem razmerju, upravičeni do brezplačne vozovnice za vse mestne linije LPP.

Tožniki o odločitvi ESČP: velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi

14. 09. 2021 13.18

Razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) je velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi, je ocenil odvetnik ene od tožnic v primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji Miha Kunič. Da je takšno odločitev pričakoval, je dejal odvetnik Aleš Kaluža.

Pritožniki po bančnih izbrisih niso imeli možnosti učinkovitega pravnega sredstva

14. 09. 2021 11.14

V primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji je prišlo do kršitve 1. člena dodatnega protokola h konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ugotavlja ESČP. Vlagatelji niso imeli na voljo učinkovitega pravnega sredstva, s katerim bi lahko izpodbijali izredne ukrepe Banke Slovenije.

Veljavnost testov: en teden, 72 ali pa zgolj 48 ur

13. 09. 2021 18.05

Če se testirate za vstop v službo, vam test velja en teden. Veljaven je tudi, če ga opravite s samotestiranjem, strošek mora kriti delodajalec. Vendar pa v tem primeru ne boste dobili QR-kode, ki odpira vsa druga vrata. SMS, ki ga dobimo po opravljenem testiranju, ni veljavno dokazilo, cepilni kartonček pa je.

Oddanih javnih naročil lani za 5,84 milijarde evrov

07. 09. 2021 07.20

Leta 2020 je javna naročila oddalo 2133 naročnikov, obseg oddanih javnih naročil pa je znašal 5,84 milijarde evrov, je razvidno iz gradiva ministrstva za javno upravo, ki čaka na obravnavo na vladi. Delež javnih naročil v BDP je lani znašal 12,62 odstotka, kar je 1,07 odstotne točke več kot leto pred tem.

Cepljenje s tretjim odmerkom že ta teden

06. 09. 2021 19.45

Za cepljenje s poživitvenim odmerkom je prižgana zelena luč. V cepilnih centrih so tako že dobili dodatna navodila NIJZ in bodo v naslednjih dneh omogočili cepljenje s tretjim odmerkom. Strokovna skupina poživitveni odmerek priporoča stanovalcem domov za starejše, drugim starejšim od 70 let in posebej ranljivim kroničnim bolnikom.

Italija razmišlja o uvedbi obveznega cepljenja

03. 09. 2021 08.03

Italija bo morda po tem, ko EMA izda dokončna dovoljenja za uporabo cepiv, uvedla obvezno cepljenje proti covid-19 za vse, ki ustrezajo starostni omejitvi za prejetje cepiva. Prav tako pa konec meseca načrtujejo cepljenje s tretjim odmerkom za vse ranljive skupine, je napovedal Mario Draghi.

Vlada predlaga spremembo dodatkov za delo v rizičnih razmerah

02. 09. 2021 17.49

Vlada je določila izhodišča za pogajanje z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o drugačni ureditvi dodatka za nevarnost v času razglašene epidemije. Predlagali so tristopenjsko lestvico dodelitve dodatkov, delodajalec pa naj glede na stopnjo ogroženosti delo uvrsti v posamezno enoto. Za najvišjo stopnjo izpostavljenosti je predvidenih 400, za najnižjo pa 100 evrov bruto dodatka.

Za slovenske olimpijske medalje odslej več denarja

01. 09. 2021 19.39

Za olimpijske medalje bo iz državnega proračuna odslej namenjenega precej več denarja. Za zlato v posamični konkurenci bo tako namesto 31.120 odslej namenjenih 55.000 evrov, je določeno v spremembah pravilnika o sofinanciranju izvajanja letnega programa športa na državni ravni.

Zaostrovanje ukrepov: V Grčiji obvezno cepljenje za zdravstvene delavce

01. 09. 2021 15.03

V Grčiji je obvezno cepljenje proti covidu-19 za vse zdravstvene delavce, sicer jim grozi odpuščanje. Pred več bolnišnicami so dopoldne potekali shodi, na katerih so zbrani izražali nasprotovanje obveznemu cepljenju in izpostavljali posledice odpuščanja osebja na delovanje zdravstvenih služb. Tudi v Italiji stopajo v veljavo strožji ukrepi za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Za potovanje z medkrajevnimi avtobusi, hitrimi vlaki ali letali na notranjih letih je obvezno predložiti potrdilo o izpolnjevanju pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran). Nasprotniki cepljenja proti covidu-19 so zato napovedali proteste.