upravičeni

Izteka se rok, do katerega so turistične agencije lahko zamaknile vračilo denarja

21. 05. 2021 14.41

Konec maja se izteče rok, do katerega so lahko turistične agencije oz. organizatorji potovanj zamaknili vračanje že vplačanih sredstev za potovalne aranžmaje, ki so jih morali odpovedati v lanskem prvem valu epidemije covida-19. V Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS) večjih težav pri vračanju ne pričakujejo.

Jernejev kanal bo zasijal v novi podobi, brezplačnim privezom pa bo odklenkalo

20. 05. 2021 15.04

Začelo se je urejanje Jernejevega kanala v Seči, ki je bil zadnje zatočišče številnih zapuščenih in na pol potopljenih plovil. Ta že odvažajo, za lastnike plovnih pa se končuje obdobje, ko so lahko svoje čolne v kanalu privezovali brezplačno. Po novem jim bodo računali letno vzdrževalnino v višini od 345,78 do 2.556,69 evra, tam pa jih bodo lahko imeli le do začetka gradnje mostovža.

Kaj prinaša začetek cepljenja v gospodarstvu?

18. 05. 2021 18.57

Končno, pravijo v Obrtno-podjetniški in Gospodarski zbornici, saj vlado že od jesenskega vala pozivajo, naj zaposlene v gospodarstvu doda med prioritetne skupine za cepljenje. Podjetja so tako že pripravila okvirne sezname zaposlenih, ki bi se cepili, zdravstveno osebje oziroma mobilne enote pa bodo cepivo prinesle kar v podjetja in tam zaposlene tudi cepile. Kdo vse se bo lahko cepil? Bodo do cepljenja upravičeni tudi tuji državljani? Kaj pa pogodbeni partnerji ali študentje, ki v podjetju opravljajo prakso?

Pomembna razsodba ustavnega sodišča glede varstvenega dodatka

18. 05. 2021 15.49

Ustavno sodišče je razveljavilo sodbi vrhovnega sodišča ter višjega delovnega in socialnega sodišča v primeru, povezanem s priznanjem pravice do varstvenega dodatka. Razlaga omenjenih sodišč, po kateri se med prihodke prosilca vštevajo tudi predhodno prejeti dodatki, po mnenju ustavnih sodnikov ni v skladu z ustavno pravico do socialne varnosti.

SVIZ: Zaposleni so dnevno izpostavljeni možnosti okužbe, dodatka pa še niso prejeli

12. 05. 2021 09.27

Zaposleni v vzgoji in izobraževanju so razočarani, saj niso prejeli dodatka za delo v rizičnih razmerah, ki jim pripada glede na kolektivno pogodbo. Na resorno ministrico so zato naslovili pismo, v katerem jo pozivajo k čim prejšnjemu izplačilu. Na šolskem ministrstvu pravijo, da bodo sredstva za marec izplačana še v tem mesecu.

S podpisom stavkovnega sporazuma zaposlenim v Policiji nekoliko višje plače

10. 05. 2021 15.39

Policisti ter zaposleni na notranjem ministrstvu s podpisom stavkovnega sporazuma med notranjim ministrom Alešem Hojsom in predsednikom policijskega sindikata Rokom Cvetkom lahko računajo na povišanje plač, ponovno izplačevanje schengenskega dodatka, pa tudi na to, da se bodo v roku enega leta začeli pogovori o sklenitvi kolektivne pogodbe.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Širitev pravic: sodobnejša inzulinska črpalka, trajne napotnice za kronične bolezni

07. 05. 2021 14.16

V maju so začele veljati spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in sklep o zdravstvenih stanjih za upravičenost do medicinskih pripomočkov, s čimer se širi obseg pravic iz zdravstvenega zavarovanja zlasti pri medicinskih pripomočkih, zdraviliškem zdravljenju in pri zobozdravstvu.

'Oskrbovalke dodatka za delo v rizičnih razmerah letos nismo dobile'

07. 05. 2021 12.05

Zaposlenim v javnem sektorju, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, pripada dodatek za delo v rizičnih razmerah. Dobivajo od 500 vse do 2000 evrov na mesec. Na drugi strani denimo oskrbovalke na domu, zaposlene na CSD, tega dodatka v letu 2021 še niso dobile, kljub temu da delajo tako v sivih kot v rdečih conah. Za oskrbovance hodijo v zdravstvene domove, lekarne, trgovine. Kdo dodatek dobi, kdo ne in zakaj je tako?

Izročitev računa ne bo več obvezna, prihaja zvišanje splošne olajšave

06. 05. 2021 14.03

Vlada je v sredo na seji določila besedila predlogov zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb, o dohodnini in o davku na dodano vrednost. Med drugim zakon predvideva, da ne bo več obvezna izročitev računa, kmetje ne bodo več davčni zavezanci, prihaja pa tudi več olajšav. Kot je pojasnil minister za finance Andrej Šircelj, prihaja zvišanje splošne olajšave, sprememba zakona pa predvideva tudi 45-odstotno olajšavo pri zaposlovanju oseb z deficitarnimi poklici.

Hojs lahko podpiše stavkovni sporazum s Policijskim sindikatom Slovenije

05. 05. 2021 22.32

Vlada se je seznanila s predlogom sporazuma o razreševanju stavkovnih zahtev s Policijskim sindikatom Slovenije in s predlogom dogovora o merilih in kriterijih za plačilo povečanega obsega dela in posebnih obremenitev. Ministru za notranje Alešu Hojsu je dala soglasje za podpis sporazuma. V Policijskem sindikatu Slovenije se bodo o tem, ali podpisati sporazum, odločili do ponedeljka.

Singapurske oblasti z disko ritmi pozivajo k cepljenju

05. 05. 2021 13.54

Nekatere oblasti so za promocijo cepljenja med prebivalstvom prosile za pomoč priljubljene estradnike, ki so se kot dober zgled cepili javno, spet drugi so javno pozvali k cepljenju. V Singapurju pa so se odločili, da je čas, da jim na pomoč znova priskoči komedijant Gurmit Singh v podobi priljubljenega lika strica Phua, ki v disko ritmih poziva vse, naj ne dvomijo v cepivo in odlašajo s cepljenjem.

Začetek sojenja odgovornim za smrt nekdanjega napadalca Aston Ville

04. 05. 2021 18.54

Na sodišču v Birminghamu v osrednji Angliji se je z uvodnimi zaslišanji začelo sojenje odgovornim za smrt nekdanjega napadalca Aston Ville Daliana Atkinsona, ki je doživel smrtne poškodbe med policijskim posredovanjem leta 2016. Takrat 48-letnemu Atkinsonu se je ustavilo srce, potem ko so policisti nanj streljali z električnim paralizatorjem.

V skladiščih že več deset tisoč neporabljenih odmerkov cepiva: 'Se lahko nehamo hecati?'

03. 05. 2021 10.03

V javnosti so spet završale kritike na račun cepilne strategije v Sloveniji, predvsem počasnosti cepljenja glede na količino dobavljenih odmerkov. Trenutno je na zalogi zabeleženih več kot 150.000 neporabljenih doz, kažejo podatki NIJZ. Da so očitki upravičeni, kaže tudi to, da je Slovenija na lestvici glede precepljenosti po številu prebivalstva močno padla in je v zadnjem tednu pristala celo med najslabšimi v Evropi. Medtem ko druge države pospešujejo s cepljenjem proti covidu-19, Slovenija očitno popušča.

Minimalna plača poveča brezposelnost, razen kadar jo zmanjša

01. 05. 2021 19.07

Pred časom je bil lanski predlog demokratov v ZDA, da bi do leta 2025 dvignili z zakonom določeno minimalno plačo na 15 dolarjev, poražen. Argumenti na obeh političnih straneh so znani in se pojavljajo tudi zunaj ameriškega konteksta, ko javnost razpravlja o smiselnosti minimalne plače in njenem morebitnem višanju. Zagovorniki trdijo, da zvišanje minimalne plače zelo očitno zmanjšuje revščino med najslabše plačanimi delavci in niža stopnjo izkoriščanosti, ki so ji izpostavljeni.

Do odškodnine odslej upravičeni tudi otroci, partnerji in starši padlih v vojni leta 1991

28. 04. 2021 19.44

Vlada je sprejela novelo zakona, s katero podaljšuje rok za vložitev zahteve za priznanje statusa in pravic vojaškega vojnega oziroma civilnega invalida ob vojaški agresiji na Republiko Slovenijo leta 1991 – in sicer do konca leta. Prav tako se z dopolnitvijo povezanega zakona status žrtve po novem prizna družinskim članom pokojnih ali pogrešanih, s čimer lahko njihovi otroci, zakonci, zunajzakonski partnerji ter starši uveljavljajo pravico do odškodnine. Dopolnila tretjega zakona pa opredeljujejo posebne pravice, kot so denimo dosmrtna mesečna renta, štipendija in kritje stroškov šolske malice.

EU proti podjetju AstraZeneca zaradi nedobave cepiv vložila tožbo

26. 04. 2021 14.03

Evropska komisija je zaradi kršenja dogovora o nakupu cepiva vložila tožbo proti farmacevtskemu podjetju AstraZeneca. O tožbi tega britansko-švedskega podjetja je razmišljala že prejšnji teden, a takrat še niso sprejeli nobene odločitve, zdaj pa je Evropska komisija to potrdila. Tožbo je vložila tudi zaradi pomanjkanja "zanesljivega" načrta za zagotovitev pravočasne dostave.

Starši bodo lahko na stroške ZZZS z otrokom bivali v zdravilišču

25. 04. 2021 08.34

V teh dneh so začele veljati spremembe zakonodaje, ki omogočajo staršem, da na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja bivajo tudi v zdraviliščih, ne le v bolnišnicah. Za čas sobivanja jim pripada 80 odstotkov plače, kar od prvega dne odsotnosti krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Banki JP Morgan po financiranju neuspešne Superlige nižja ocena trajnosti

21. 04. 2021 20.48

Agencija za trajnostni razvoj je po tem, ko je bilo razkrito, da ameriška banka JP Morgan Chase financira neuspeli poskus vzpostavitve evropske Superlige, banki znižala oceno trajnosti. Standard Ethics, ki podjetja ocenjuje na podlagi njihove trajnosti in temelji na bonitetnih agencijah, je kritiziral tako nogometne klube, ki so podprli novo nogometno ligo, kot tudi banko.

Išče se princ na črnem konju

20. 04. 2021 10.48

Do stikov so bili v zadnjem letu upravičeni predvsem tisti, ki imajo tradicionalne partnerske odnose in družine. V oddaji Preverjeno so izpostavili zgodbe posameznikov, ki so v času epidemije iskali ljubezen.

Kongres Uefe soglasno: Mi smo evropski nogomet. Oni niso

20. 04. 2021 15.57

Evropska nogometna zveza je po 45. rednem kongresu v švicarskem Montreuxu objavila skupno izjavo 55 nacionalnih zvez, ki so ostro obsodile napovedano ustanovitev superlige.

'Če se onemogoča delo opoziciji, se onemogoča demokracijo'

20. 04. 2021 06.00

Ker Igor Zorčič ne da mesta predsednika državnega zbora po odhodu iz SMC, vladajoči s sklicevanjem na poslovnik ne dajo mesta v delovnih telesih državnega zbora poslancem, ki so zapustili Zdravka Počivalška in SMC. V opoziciji pravijo, da gre za napad in konec parlamentarne demokracije in napovedujejo uporabo enega najmočnejših orodij opozicije, obstrukcijo delovanja državnega zbora. O delitvi poslanskih mest bo ponovno odločal kolegij predsednika državnega zbora, kjer imajo vladajoči skupaj z SNS večino.

Neenako ravnanje evropskih držav glede uporabe cepiv zbuja dodatno nezaupanje

15. 04. 2021 20.12

Za vstop v Slovenijo veljajo nove izjeme. Vlada je na seznam dodala še cepljene s cepivoma Johnson & Johnsona in Sputnik, od prejema prvega odmerka mora preteči najmanj 21 dni. Medtem neenako ravnanje evropskih držav zbuja dodatno nezaupanje pri ljudeh. Slovenija bo z uporabo Johnson & Johnsona počakala na odločitev ameriških in evropskih regulatorjev, Francija pa bo z njim vseeno cepila starejše od 55 let. Danska se je medtem odrekla cepivu AstraZenece, v Nemčiji bodo mlajše od 60 let, ki so v prvem odmerku dobili AstraZeneco, drugič cepili s cepivom drugega proizvajalca.

'V ribiške mreže se zaplete tudi do ene tone klobučnjakov'

15. 04. 2021 07.00

Tako v slovenskem kot v morju Tržaškega zaliva se je v zadnjih dveh tednih pojavilo ogromno klobučnjakov. Razmnožili so se zaradi obilice hrane, ki jim je na voljo. Spadajo med ožigalkarje, kar pomeni, da vsebujejo različne strupe v svojem telesu in so zato lahko nevarni za ljudi. Veliko težav in škode povzročajo ribičem, zato te dni niti ne hodijo na ribolov.

So dodatki v javnem sektorju upravičeni? Nekaterim do 2000, drugim nekaj deset evrov

14. 04. 2021 19.47

V javnem sektorju vsi, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, dobivajo od 500 pa celo do 2000 evrov mesečnega dodatka. Pa so ta izplačila upravičena? Visokih zneskov namreč ne dobivajo le tisti, ki so na terenu, ampak denimo tudi pravniki in finančniki na ministrstvih. Rekorder v Slovenski vojski je januarja prejel celo 2200 evrov bruto dodatka. Medtem pa se morajo številni zadovoljiti z drobtinicami, le nekaj deset evri dodatka, pripoveduje ogorčeni vojak. V zasebnem sektorju pa takšnih dodatkov praviloma sploh ni.

Stiske dijakov vse večje: 'Prikrajšani so za pristno in zdravo odraščanje'

10. 04. 2021 09.00

"Po podatkih svetovalne službe je evidentno, da smo izgubili relativno veliko dijakov, ki so mimo obveznosti zašli v svoje svetove in tam obstali," pove profesorica slovenščine na Gimnaziji Poljane Katarina Torkar Papež. Stisko letošnjih maturantk in maturantov povečujejo negotove razmere, pristojno ministrstvo pa na njihova vprašanja še vedno ne odgovarja. "Kako je mogoče, da mesec dni pred začetkom nimamo vsaj okvirnih usmeritev o izvedbi letošnje mature?" se sprašujejo tudi njihovi učitelji.

Novo milijonsko plačilo dolga najrevnejšim članicam

06. 04. 2021 09.41

Potrjena je tretja tranša plačila najrevnejšim članicam, katere namen je zmanjšanje bremena dolga iz posebnega sklada za zajezitev katastrofe in za olajšanje. Mednarodni denarni sklad bo 28 državam tako izplačal dobrih 200 milijonov evrov. Ta je doslej odobril že dve podobni tranši, če bo denarja dovolj, pa bodo odobrili tudi četrto.

Zadnji dan za oddajo vlog po protikoronskih zakonih

31. 03. 2021 06.14

Upravičenci do ukrepov po protikoronski zakonodaji, ki jih izplačuje Finančna uprava RS, imajo le še danes čas za oddajo vlog, če tega še niso storili. Med drugim gre za mesečni temeljni dohodek za samozaposlene in delno kritje fiksnih stroškov za vse poslovne subjekte, ki pa tako kot še nekateri drugi ukrepi veljata še naprej.

'Ljudi najbolj razjezi, če ukrepi niso upravičeni'

31. 03. 2021 06.00

Kako zelo politične odločitve vplivajo na naša življenja, spoznavamo tudi v času epidemije. V zadnjem letu dni se s prijatelji in širšo družino praktično ne družimo več, naše delo, šolanje, dopusti, vsakodnevne navade, vse to se je drastično spremenilo. In ko je že kazalo, da se bo življenje po drugem valu in začetku cepljenja počasi začelo vračati v običajne tirnice, je prišel tretji val in z njim novo zaprtje države.

Apel vladi, naj zagotovi nujno varstvo tudi za otroke zaposlenih v industriji

30. 03. 2021 17.24

Starši, ki delajo v industriji, niso upravičeni do nujnega varstva otrok, saj niso zaposleni v kritični infrastrukturi. Veliko jih bo zato pomoč poiskalo pri starih starših in drugih sorodnikih, kar pa ni namen predlaganih ukrepov, opozarjajo v Klubu slovenskih podjetnikov. Vlado so pozvali k spremembi odloka, da bi bila odločitev o tem v rokah posameznih županov oz. vrtcev in šol, kot je bilo to urejeno v jesenskem in zimskem času zaprtja vrtcev in šol.