upravičenost

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?

07. 04. 2024 07.11

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Otroški dodatki, državne štipendije in subvencija študentske prehrane višji

01. 03. 2024 06.45

Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Prav tako bo višja subvencija študentske prehrane.

Z marcem višji socialni transferji

29. 02. 2024 11.40

Na podlagi objavljenega indeksa rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od začetka januarja do konca decembra preteklega leta se za 4,2 odstotka zvišajo meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, zneski otroškega dodatka, državne štipendije ter denarne socialne pomoči in prag za upravičenost do denarne socialne pomoči (na podlagi povišanja osnovnega zneska minimalnega dohodka).

Otroški dodatki in državne štipendije bodo s 1. marcem višji

21. 02. 2024 12.35

Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Osnovni znesek minimalnega dohodka se bo s 465,34 evra zvišal na 484,88 evra.

Slaba polovica vprašanih podpira interpelacijo vlade

10. 02. 2024 18.51

Interpelacija vlade Roberta Goloba, ki jo je v zadnjih dneh kot eno od možnosti omenil prvak SDS Janez Janše, je upravičena, meni 44,3 odstotka vprašanih v anketi, ki jo je izvedla Mediana. Takšno mnenje deli tudi 32 odstotkov podpornikov SD. Napoved interpelacije celotne vlade medtem kot neupravičeno vidi 38,5 odstotka vprašanih.

Višji sodniki potrdili sodbo: 17 let zapora za poskus uboja partnerke

24. 01. 2024 11.40

Celjsko višje sodišče je pritožbo Ivana Rajevića zoper junijsko obsodilno sodbo Okrožnega sodišča v Celju, ki ga je spoznalo krivega poskusa umora sedem let starejše nekdanje partnerke, zavrnilo kot neutemeljeno. Višji sodniki so tako sodbo sodišča prve stopnje v celoti potrdili, so povedali na Višjem sodišču.

V Sparu ni dovolj kartica zvestobe, treba je imeti kupone

16. 01. 2024 09.59

Nedavne spremembe pri trgovcih Spar in Lidl, s katerimi je pot do popustov za osebe brez posebne mobilne aplikacije otežena oz. onemogočena, so diskriminatorne do starejših, so prepričani v združenju Srebrna nit. Ob tem se zavzemajo tako za digitalni kot tudi analogni dostop do popustov. V Sparu odgovarjajo, da so ohranili tudi analogne alternative koriščenja kuponov ugodnosti, z odzivom na nedavno spremembo pa so sicer zelo zadovoljni, saj beležijo vsak dan v povprečju več kot 4.000 novih uporabnikov mobilne aplikacije.

SDH na skupščini Darsa podaja zahtevo za izvedbo posebne revizije

05. 12. 2023 13.30

SDH je vložil zahtevo za sklic skupščine Darsa, na kateri bodo odločali o izvedbi posebne revizije za preveritev vodenja posameznih poslov družbe v preteklem petletnem obdobju. Preverjali bodo načrtovanje poslov z vidika upravičenosti in transparentnosti ter postopke sklepanja aneksov. Na podlagi ugotovitev bodo sprejeli nadaljnje ukrepe.

Prostovoljci bodo lahko še enkrat vložili zahtevke za povračilo plač

22. 11. 2023 10.28

Delodajalci lahko zahtevke za povračilo nadomestila plače delavca oziroma prostovoljca, ki so bili vloženi in zavrnjeni do začetka veljavnosti interventnega zakona za odpravo posledic poplav, vnovič vložijo na Upravo RS za zaščito in reševanje. Pravico do plačane odsotnosti z dela za največ sedem delovnih dni je možno izkoristiti do konca leta.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe

10. 11. 2023 09.11

Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Zavrnili so mu dopust, vseeno odšel na smučanje: zbolel in izgubil službo

30. 10. 2023 16.37

Hrvaški bankir se je, da mu v vodo ne bi padel celoten načrtovan dopust, ki mu ga delodajalec ni odobril, namesto za teden dni vsaj za vikend odpravil na francosko smučišče. Tam je zbolel in odprl bolniško odsotnost. A delodajalec mu ni verjel in je na teren poslal detektiva, zaposleni pa je ostal brez službe. Sodišče pa je presodilo, da odpoved ni zakonita. Banka mu tako zdaj dolguje odškodnino v višini 14.240 evrov in za nameček še 1500 evrov za stroške.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Revizorji: Tveganja za proračun EU dolg, inflacija in vojna v Ukrajini

05. 10. 2023 06.22

Evropsko računsko sodišče je za zaključni račun EU za leto 2022 ugotovilo, da gre za resničen in pošten prikaz stanja, a da se je število napak pri porabi povečalo. Na proračunske odhodke je tako kot minula leta izdalo negativno mnenje. Posvarilo je, da tveganja za proračun EU predstavljajo dolg, inflacija in vojna v Ukrajini.

Olivia Colman in Kate Winslet britanskega premierja pozvali k brezplačni šolski malici

04. 10. 2023 07.57

Pozivi k brezplačni šolski malici za vse otroke se vrstijo tudi na Otoku. Med zvezdniki, ki so britanskega premierja pozvali k uresničitvi tega predloga, sta tudi igralki Oliva Colman in Kate Winslet. Pobuda pa prihaja po tem, ko Škotska in dežela Wales že uspešno nudita brezplačne obroke za vse osnovnošolce, temu pa se je pridružil tudi London.

Zaslišanje pred ustavno obtožbo Bidna: 'Za to ni dokazov'

29. 09. 2023 06.42

Kongresni republikanci so v četrtek sprožili prvo uradno zaslišanje pred morebitno ustavno obtožbo ameriškega predsednika Joeja Bidna, vendar jim je tudi njihova priča, ustavni pravnik Jonathan Turley, povedal, da za to ni dokazov. Po šestih urah so zaslišanje v odboru za vladni nadzor začeli zapuščati tudi nekateri republikanci.

Kaj lahko storite, če se z oceno škode ne strinjate ali menite, da ste bili zavedeni?

22. 08. 2023 17.52

Po uničujočih poplavah številne prebivalce, ki so imeli svoje premoženje zavarovano, zanima, koliko si lahko obetajo za poplavljen dom ali uničen dom. Vse je odvisno od tega, kakšno zavarovanje so imeli sklenjeno in ali so ob tem prebrali tudi drobni tisk. "Zavarovanje izliva vode po opredelitvah v zavarovalnih pogojih zavarovalnic ne predstavlja zavarovanja pred nevarnostjo poplave in meteorne vode," opozarjajo pri Agenciji za zavarovalni nadzor (AZN), kjer so pripravili nekaj nasvetov, kaj je treba v primeru uveljavljanja škode narediti. Zaradi preglednosti njihov zapis spodaj objavljamo v celoti.

Šestan: Pričakujemo velik naval prostovoljcev, ljudje naj pridejo z zaščitno opremo

12. 08. 2023 07.00

Od jutri pa vse do preklica velja na šestih območjih po Sloveniji poseben režim za prostovoljce, ki želijo pomagati sodržavljanom. Območja Črna na Koroškem, Mežica, Solčava, Luče in Mozirje so še vedno nevarna, zato bo Civilna zaščita dostop dovolila omejenemu številu prostovoljcev, ostale bodo preusmerili drugam. Tako je z odredbo določil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, ki je z odredbo prav tako določil, kdo bo 14. avgusta v službi.

Na šestih območjih po državi poseben varnostni režim: kaj to pomeni?

11. 08. 2023 06.10

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je z odredbo določil, da za območje Črne na Koroškem, Mežice, Solčave, Luč, Mozirja in naselij proti Ljubnem ob Savinji od sobote do preklica zaradi varnosti velja poseben režim za dostop prostovoljcev. Izdal je tudi odredbo, da bo v ponedeljek delovala vsa kritična infrastruktura. Šestan je pozval tudi k racionalnosti pri donacijah, saj je trenutno osnovnih potrebščin dovolj.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi

03. 08. 2023 06.07

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

Tovorno vozilo s predrto pnevmatiko, nezavarovan tovor in nepripeti vozniki

28. 07. 2023 09.17

Policisti so v nadzoru na avtocesti kontrolirali 54 tovornih vozil, 12 avtobusov in 38 osebnih avtomobilov ter ugotovili številne kršitve. Med drugim je bilo na enem od tovornih vozil zadnje levo platišče privarjeno na os, še en voznik pa je vozil s povsem uničeno in celo predrto pnevmatiko. Poleg tega nekaj voznikov ni bilo pripetih z varnostnim pasom, dva pa sta med vožnjo uporabljala mobilni telefon. Zaradi kršitev so policisti 18 vozil izločili iz prometa in s štirih odvzeli registrske tablice.

Slovenec, ki reklamacije zavrača kot po tekočem traku

28. 07. 2023 06.00

Bi bili jezni, če bi vam nekdo v uradnem pismu sporočil, da ne znate pravilno nositi čevljev ali da si ne znate pravilno zavezati vezalk? Marsikdo, ki bi želel reklamacijo, dobil pa takšen odgovor, bi bil verjetno precej razburjen. Hrvaški mediji tako poročajo o Slovencu, ki je "nočna mora" za njihove potrošnike. Zadevo smo preverili in ugotovili, da je tekstilni cenilec Jože Urankar dobro poznan tudi Slovencem, tako potrošnikom kot tudi Zvezi potrošnikov Slovenije, zanj pa je že slišal tudi inšpektorat. V stik smo stopili tudi z Vido Cankar, ki je poleg Urankarja edina sodna izvedenka za področje tekstila v državi.

Vlada za preoblikovanje Vzajemne v delniško družbo

20. 07. 2023 17.03

Vlada je potrdila predlog zakona o statusnem preoblikovanju Vzajemne v delniško družbo. Cilj zakona je po vladnih navedbah ob preoblikovanju sistema dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja urediti in obvarovati premoženjski položaj Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije kot ustanovitelja zavarovalnice in 700.000 zavarovancev oziroma članov.

Semenya dobila pritožbo na ESČP v Strasbourgu

11. 07. 2023 13.30

Dvakratna olimpijska prvakinja v atletiki Caster Semenya je zmagala v boju proti predpisom Svetovne atletske zveze glede testosterona. Tekačica iz Južne Afrike je dobila pritožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP). Sodniki so v Strasbourgu ugotovili več kršitev človekovih pravic, ugotovili so diskriminacijo 32-letnice.

Novi pogoji za upravičenost nominacije za oskarja za najboljši film

24. 06. 2023 09.30

Ameriška akademija filmskih umetnosti je objavila nove pogoje za upravičenost do nominacije za najboljši film, ki bodo veljali od 97. podelitve oskarjev marca 2025 naprej. Odločitev o spremenjenih pogojih je upravni odbor akademije sprejel, ker si želi preprečiti vpliv novih pretočnih platform in ljudi ponovno spodbuditi k ogledu filmov v kinematografih.

Šimonka: Izplačilo dividend je zakonito in legitimno

20. 06. 2023 20.27

Vloga Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je bila ves čas, tudi ob energetski krizi, podrejena zastopanju interesov gospodarstva oz. članov, so se na poročanje o izplačilu dividend in nagrad poslovodstvu skupine Sij, katerega del je tudi predsednik GZS Tibor Šimonka, odzvali v GZS. Prepričani so v upravičenost opozoril na težave podjetij.

Ministrstvo podaljšalo veljavnost subvencioniranih vozovnic za brezplačen prevoz

15. 06. 2023 12.57

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je sprejelo sklep o podaljšanju veljavnosti subvencioniranih vozovnic za brezplačen prevoz, s katerim se avtomatsko podaljšuje veljavnost vozovnic za upokojence, starejše od 65 let, imetnike evropske kartice ugodnosti in vojne veterane. Veljavnost vozovnic se je podaljšala za eno leto. Podaljšali so tudi veljavnost junijskih subvencioniranih mesečnih vozovnic za dijake in študente, in sicer do 31. avgusta letos. Dijaki in študenti bodo lahko tako javni potniški promet brezplačno uporabljali tudi v poletnem času. Vozovnice se bodo podaljšale samodejno.

Stavka osebnih asistentov: 'Naše zahteve so minimum, stanje je neznosno'

25. 05. 2023 06.41

Sindikat osebnih asistentov s stavko opozarja na vse slabše pogoje dela zaposlenih v tej dejavnosti. Med drugim zahtevajo zadostno financiranje dejavnosti, sklenitev kolektivne pogodbe za dejavnost osebne asistence ter sprejetje standardov in normativov dejavnosti. Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je prejšnji teden na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti zakona o osebni asistenci. Ocenjuje, da je zakon diskriminatoren, saj različno ureja pravice ljudi z invalidnostmi samo na podlagi tega, koliko so stari.

Že septembra konec odločanja med Zoisovo in republiško štipendijo?

23. 05. 2023 19.51

S predstavitvijo stališč poslanskih skupin se je zaključil zakonodajni postopek o predlogu novele zakona o štipendiranju, ki ga je vložila SDS. Predlog namreč že na matičnem odboru ni dobil podpore. Odrekla mu jo je koalicija, nato pa sama predlagala isto. Tudi novi predlog namreč ukinja nezdružljivost republiške in Zoisove štipendije.