upravne zadeve

V Novi Gorici ukrajinska družina, ki je že drugič bežala pred vojno
12. 03. 2022 10.06
Vse več beguncev iz dneva v dan prihaja tudi v Slovenijo. Večinoma so to matere z otroki, včasih še babice. Večina jih nadaljuje pot na zahod, za mednarodno zaščito pa jih je doslej pri nas zaprosilo 909.

Padli indijski študent: stal je v vrsti za hrano, ko je Trg svobode zadela ruska raketa
02. 03. 2022 10.05
V bombardiranju mesta Harkov na vzhodu Ukrajine je umrl študent medicine iz južne zvezne države Karnataka, je sporočilo indijsko zunanje ministrstvo. Je eden izmed najmanj 10 smrtnih žrtev torkovega napada na Trg svobode. Večino tujih študentov v Ukrajini predstavljajo ravno Indijci, ki pa zadnje dni glasno kritizirajo svojo matično državo zaradi neučinkovitega reševanja. Sporočajo jim, da so v hudi stiski, lačni in premraženi.

Odslej mogoče vlaganje kandidatur za parlamentarne volitve
14. 02. 2022 07.44
Po razpisu rednih državnozborskih volitev, ki bodo 24. aprila, začenjajo teči roki za njihovo izvedbo. Tako lahko politične stranke in volivci že predlagajo kandidate za poslance, kandidatne liste pa bo mogoče vlagati do 24. marca.

Na upravni enoti zaradi večjih zaostankov več pritožb, vsaka pa vzame čas za reševanje
04. 01. 2022 17.00
Upravne enote so bile formirane leta 1995, ljubljanska je štela 420 zaposlenih, izvajali pa so pol manj postopkov kot danes. Ker se je z leti število zaposlenih znižalo za 40 odstotkov, na vsakega zaposlenega zdaj pride štirikrat več nalog kot prej. Najhujše pa očitno šele prihaja. Na UE Ljubljana zaradi poteka veljavnosti osebnih dokumentov velikemu delu prebivalcev pričakujejo, da bosta prihodnji dve leti najbolj kritični. Že zdaj pa je eden bolj obremenjenih oddelek za tujce in na upravno enoto zaradi dolgotrajnih postopkov letijo številni očitki. Tam odgovarjajo, da je osnovni problem pri tujcih, da oddane vloge niso popolne.

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah
21. 12. 2021 13.21
Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

'Pirotehnika je lahko zabavna, a predstavlja veliko tveganje za poškodbe'
09. 12. 2021 09.01
Bližajo se božično-novoletni prazniki, od 26. decembra do 1. januarja pa je pod določenimi pogoji dovoljena uporaba pirotehničnih izdelkov. Policija sicer že zaznava primere, ko mladoletniki pokajo petarde. "Pirotehnika je lahko zabavna, a predstavlja veliko tveganje za poškodbe," je na preventivni delavnici povzel policist PU Koper. Mladoletniki naj pirotehnične izdelke uporabljajo le pod nadzorom staršev, prav tako je potrebna previdnost pri nakupu teh izdelkov, še sporočajo policisti.

Zelena luč matičnega odbora DZ kasnejšemu začetku izdajanja biometričnih osebnih izkaznic
03. 12. 2021 14.44
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je soglasno potrdil predlog novele zakona o osebni izkaznici, po katerem bi biometrične osebne izkaznice začeli izdajati 28. marca, ne pa že 3. januarja 2022. Do takrat bo mogoča uporaba pretečenih osebnih izkaznic.

V upravnih zadevah bo mogoče vlaganje elektronskih vlog brez varnega elektronskega podpisa
18. 11. 2021 17.49
Vlada je sprejela odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje ponovnih izbruhov in širjenja covida-19 v upravnih zadevah. Z odlokom je med drugim omejila možnost vlaganja vlog pri organih, za vlaganje vlog se bo treba naročiti, elektronske vloge pa bo mogoče vlagati brez varnega elektronskega podpisa, so sporočili po seji vlade.

Mineva 30 let od začetka izdaje slovenskih potnih listov
28. 10. 2021 10.00
Pristojni organi so začeli 28. oktobra 1991 sprejemati vloge za slovenske potne liste. Cena potnega lista, ki je veljal deset let, je znašala 1130 tolarjev (4,72 evra). Danes, ko je v obtoku peta generacija slovenskih potnih listov, ta znaša 46,10 evra, saj vsebuje nadgrajene varnostno-zaščitne elemente, pojasnjujejo na notranjem ministrstvu.

Ustavno sodišče zadržalo pogoj PC, PSS pozdravlja odločitev, Koritnik obžaluje
30. 09. 2021 07.09
Ustavno sodišče je s sedmimi glasovi za in dvema proti zadržalo določbo, ki bi od zaposlenih v državni upravi zahtevala izpolnjevanje pogoja PC. V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) pozdravljajo odločitev Ustavnega sodišča in dodajajo, da bi morala vlada biti prva v tej državi, ki spoštuje ustavo. Medtem pa je obžalovanje izrazil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki pa je hkrati dejal, da odločitev sodišča spoštuje. Premier Janez Janša pa (so)odgovornost "za nadaljnje zbolele in umrle zaradi covida-19" pripisuje "večini na ustavnem sodišču".

Vlada afganistanskim sodelavcem uredila upravne zadeve
22. 09. 2021 18.41
Vlada je danes na seji nekdanjim afganistanskim sodelavcem in njihovim svojcem, ki začasno bivajo v Sloveniji, s sprejetjem več odločitev med drugim uredila izplačilo denarne pomoči, sredstva za zdravstveno varstvo, stanovanja in zagotovila izobraževanje, so sporočili iz vlade.

Sindikati državnih organov bodo pogoj PC izpodbijali na ustavnem sodišču
17. 09. 2021 16.28
Odločitev vlade, da bodo morali izpolnjevati pogoj prebolevnosti ali cepljenja, če bodo želeli delo opravljati v prostorih delodajalca, je razburila del zaposlenih v državni upravi. V Sindikatu državnih organov Slovenije napovedujejo, da se bodo obrnili na ustavno sodišče, enako naj bi storili tudi v sindikatih policistov in vojakov. Nov vladni odlok zavračajo tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), kjer menijo, da bi moralo biti testiranje široko dostopno in brezplačno.

Policija pri petkovem vdoru v stavbo RTV zabeležila kar 90 kršitev
04. 09. 2021 11.06
Po vdoru nasprotnikov cepljenja in zanikovalcev obstoja novega koronavirusa v studio javne televizije so v vodstvu RTV Slovenija dejanje ostro obsodili in sporočili, da bodo uporabili vsa varnostna in pravna sredstva, da se tovrstni incident ne bo več ponovil. Vdor so obsodili tudi v Društvu novinarjev Slovenije. S Policijske uprave Ljubljana pa so sporočili, da shode pred stavbo RTV spremljajo že več mesecev, pri tem so zaznali več kršitev in zato tudi predlagali prepoved shodov, a je Upravna enota Ljubljana odločila, da pogoji za takšno prepoved niso izpolnjeni.

V veljavo stopa novela zakona o orožju
14. 08. 2021 08.38
Veljati začenja novela zakona o orožju. Ta prinaša nekatere novosti za imetnike orožja in orožnih listin pri kategorizaciji orožja, onesposobljenem orožju, zbiranju, posojanju in dajanju orožja v uporabo, omogoča pa tudi legalizacijo orožja. Lastnikom orožja ne bo prinesel dodatnih stroškov, ob neupoštevanju tvegajo do 1500 evrov kazni.

DVK zavrača očitke o odgovornosti za težave pri izvedbi referenduma
22. 07. 2021 13.36
Državna volilna komisija kot neutemeljene zavrača vse očitke o omejevanju volilne pravice, ki so leteli nanjo v času izvedbe referenduma o noveli zakona o vodah. Kritike, da so odgovorni za težave pri obveščanju domov za starejše, glasovanju po pošti in predčasnem glasovanju, izhajajo iz napačnega razumevanja referendumskih pravil, opozarjajo.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov
06. 07. 2021 06.26
Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka
05. 07. 2021 06.49
Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

Ustavno sodišče proti zavrnitvi dovoljenja za prebivanje v državi, v kateri živijo ožji sorodniki
21. 06. 2021 16.35
Ustavno sodišče je sprejelo stališče, da zavrnitev dovoljenja za prebivanje v državi, v kateri živijo ožji sorodniki, lahko pomeni poseg v pravico do družinskega življenja. To velja tudi v primerih, ko se dovoljenje zavrne tujcu, ki je storil kaznivo dejanje, so sporočili z ustavnega sodišča.

Naval na upravne enote rešujejo s kadrovsko okrepitvijo in podaljšanjem delovnika
08. 06. 2021 16.51
Na upravnih enotah beležijo velike gneče, saj je vse več strank, ki želijo pridobiti kvalificirana digitalna potrdila, za dodaten pritisk na javno upravo pa je poskrbelo tudi dejstvo, da smo v obdobju desetletne menjave osebnih dokumentov. Ministrstvo za javno upravo je zato sprejelo nekatere spremembe, med drugim napovedujejo kadrovske okrepitve, podaljšan delovni čas in vzpostavitev enotnega klicnega centra za uprave enote. Vlogo za smsPASS pa bo možno oddati tudi na nekaterih cepilnih mestih, centrih za socialno delo, finančnih uradih, upravnih enotah in v kratkem tudi na Ministrstvu za pravosodje.

Kozlovičeva odstopila, najverjetneje jo bo nadomestil kateri od aktualnih ministrov
27. 05. 2021 08.46
Vlada je sprejela razveljavitev postopka izbire dveh delegiranih tožilcev, zaradi česar je odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Kot je zapisala, je sklep vlade strokovno neutemeljen. Zatrdila je, da je ministrstvo postopek izpeljalo zakonito in v skladu z nacionalno zakonodajo in Uredbo Sveta EU ter da se je sama vedno zavzemala za pravno državo. Počivalšek dejal, da bo SMC v najkrajšem času predlagala naslednika Kozlovičeve. Kdo pa bi lahko zdaj postal novi pravosodni minister?

Vlada podaljšala odloke, spremembe na rdečem seznamu
19. 05. 2021 21.39
Vlada je na seji obravnavala obvladovanje pandemije covida-19. Podaljšala je večino odlokov. Sprejela je ukinitev kontrolne točke tudi na meji z Madžarsko, dodana je izjema za vstop brez karantene ali testa za prebolevnike, ki so se v najkasneje v osmih mesecih po pozitivnem PCR-testu oziroma začetku simptomov cepili vsaj z enim odmerkom cepiva, ki ga priznava Slovenija. Ustrezna zaščita za prebolevnike se vzpostavi takoj po cepljenju.

Novih 1080 okužb, podaljšali ukrep nadomestila plač delavcem
30. 03. 2021 09.13
V Sloveniji smo včeraj po podatkih Sledilnika covid-19 potrdili novih 1080 primerov okužbe. Opravljenih je bilo 5395 PCR-testiranj, pozitivnih je bilo tako 20 odstotkov vseh testov. Umrlo je 15 oseb s covidom-19. S 1. aprilom se začenja zaprtje države, vlada je do 30. junija podaljšala ukrep nadomestila plač delavcem zaradi karantene, višje sile, nujnega varstva in ustavitve javnega prevoza.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več
09. 03. 2021 10.27
Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

DZ pri prijavi prebivališča znova uvedel krajevno pristojnost
04. 03. 2021 07.58
DZ je z 62 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o prijavi prebivališča, s katero želi vlada preprečiti fiktivne prijave. Po novem se ne bo več mogoče prijaviti na kateri koli upravni enoti, ampak samo na tisti, ki je krajevno pristojna. Posameznik bo torej lahko prijavil stalno ali začasno prebivališče samo na območju tiste upravne enote, kjer je naslov, na katerega se prijavlja.

Minister razrešil načelnika mariborske upravne enote
17. 02. 2021 21.40
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je razrešil načelnika mariborske upravne enote Srečka Đurova in s četrtkom na njegovo mesto kot vršilko dolžnosti imenoval Danico Jevšovar, so potrdili na ministrstvu. Dodali so, da je Koritnik načelnika o razrešitvi obvestil osebno.

Znova dovoljeno gibanje med občinami, odpirajo se vse trgovine
15. 02. 2021 06.50
Slovenija je glede na epidemiološko sliko v oranžni fazi, kar prinaša nove sprostitve ukrepov. Znova je dovoljeno prehajanje med občinami in regijami in zbiranje do deset ljudi. Odpirajo se tudi vse trgovine v državi, in sicer ob pogoju, da se zaposleni tedensko testirajo. Več omejitev vlada sprošča tudi na področju športa.

Slovenija korak bližje uvedbi biometrične osebne izkaznice
04. 02. 2021 20.49
Po današnji potrditvi predloga novele zakona o osebni izkaznici na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je Slovenija korak bližje uvedbi biometrične osebne izkaznice. Prav tako so člani odbora sprejeli vladni predlog novele zakona o prijavi prebivališča, s katero želi vlada urediti zlorabe fiktivnih prijav prebivališča.

Vlada razrešila glavnega inšpektorja za obrambo
28. 01. 2021 17.17
Vlada je razrešila glavnega inšpektorja za obrambo Romana Zupanca in do imenovanja novega za vršilca dolžnosti imenovala Vojka Obrulja, je zapisano v gradivih po seji vlade. Poleg tega je vlada sprejela podlago za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za energetsko obnovo in prihranek energije v objektih ministrstva za obrambo.

Nizozemska vlada zaradi afere z otroškimi dodatki odstopila
15. 01. 2021 15.09
Dva meseca pred parlamentarnimi volitvami je odstopila nizozemska vlada na čelu s premierjem Markom Ruttejem. Vzrok za odstop je afera z otroški dodatki, ki je pretresla nizozemsko javnost. Med letoma 2013 in 2019 so namreč odvzeli otroške dodatke več tisoč družinam, potem ko so jih zaradi upravne napake neupravičeno obtožili davčnih goljufij.

ZIRS opravil 4176 nadzorov; policija v zadnjem tednu ugotovila 965 kršitev
13. 01. 2021 21.58
Vlada se je na seji seznanila tudi s številom opravljenih inšpekcijskih nadzorov in razpoložljivostjo inšpektorjev. Policija pa jih je obvestila o tem, da so v zadnjem tednu prejeli 89 prijav o kršitvah odloka in sami ugotovili 965 kršitev.