upravne zadeve

Slovenija bo izgnala tri domnevne islamske skrajneže

14. 03. 2019 16.58

Policija in Sova sta po naših informacijah odkrili povezavo med tremi bosanskimi državljani, ki imajo stalno prebivališče v Sloveniji, ter islamskimi skrajneži v Bosni in Hercegovini. Zaradi stikov z Bilalom Bosnićem in ogrožanja varnosti naše države jim je Slovenija odpovedala prebivanje v naši državi.

Pred novoletnimi prazniki preverite veljavnost dokumentov

12. 12. 2018 11.30

Med božično-novoletnimi prazniki in dopusti bodo mnogi potovali v tujino, zato na ministrstvu za notranje zadeve opozarjajo, naj preverijo veljavnost potovalnega dokumenta in naj to naredijo še pravočasno. Upravne enote, izdelovalec osebnih dokumentov Cetis in Pošta Slovenije bodo namreč med prazniki poslovali z omejenim delovnim časom.

Na ljubljanski upravni enoti prekinili stavko

26. 11. 2018 15.24

Stavka zaposlenih na Upravni enoti Ljubljana je prekinjena za nedoločen čas, so sporočili z ministrstva za javno upravo. Predstavniki sindikata in ministrstva naj bi s pogovori počakali na imenovanje v. d. načelnika upravne enote.

Na ljubljanski upravni enoti stavko zamrznili do srede

19. 11. 2018 16.52

Stavka zaposlenih na ljubljanski upravni enoti je zamrznjena do srede, ko so napovedana nova pogajanja med sindikatom delavcev na upravni enoti, vodstvom upravne enote in ministrstvom za javno upravo. "Zdaj želimo konkretnejše predloge. Če ne bodo sprejemljivi, bomo nadaljevali s stavko," je pojasnil predsednik sindikata Dragan Stanković.

Odstopil je načelnik Upravne enote Ljubljana Lovro Lončar, sindikat zamrznil stavko

15. 11. 2018 14.54

Odstopil je načelnik Upravne enote Ljubljana Lovro Lončar. V odstopni izjavi je navedel, da odstop ne pomeni odgovornosti za nastalo situacijo na UE Ljubljana, kjer so zaposleni ta teden začeli stavko, ker morajo na okencih zaradi velikega navala strank na delovnem mestu ostati tudi več ur po koncu delovnega časa. Sindikat je stavko zamrznil do torka.

Stavka na UE Ljubljana: Nadur ne bomo več delali

12. 11. 2018 06.48

Zaposleni na ljubljanski upravni enoti so začeli s stavko. Delo so končali takoj po uradnih urah, to je ob 18. uri, ne glede na število čakajočih. "Naša zahteva je samo ena – zagotovitev takšnih pogojev, da bomo zaposleni na upravni enoti Ljubljana normalno odhajali domov," je po srečanju sindikata, vodstva upravne enote in ministrstva povedal predsednik sindikata UE Ljubljana Dragan Stanković.

'Stranke so se navadile, da tudi če pridejo minuto pred koncem, morajo biti postrežene'

09. 11. 2018 12.38

Predstavniki sindikata delavcev ljubljanske upravne enote se bodo pred začetkom napovedane stavke še srečali z vodstvom upravne enote in predstavniki ministrstva za javno upravo. Zaposleni, ki zaradi velikega navala strank v službi ostajajo tudi več ur po koncu delovnega dne, bodo sprva stavkali tako, da bodo delo zaključevali takoj po uradnih urah, ne glede na število čakajočih.

Vožnja s spremljevalcem se je izkazala za učinkovito

22. 10. 2018 06.00

Zakon, ki omogoča mladim, da se po dopolnjenem 16. letu začnejo usposabljati v šoli vožnje in po tem pridobijo pravico voziti s spremljevalcem, velja že 12 let. Spisan je bil zato, da bi mladi začeli vozniške izkušnje nabirati, preden lahko pridobijo vozniško dovoljenje. Kaj se je v teh letih pokazalo? Ali je vožnja s spremljevalcem učinkovita? So mladoletni vozniki dovolj odgovorni?

Zadeva Kolektor: so ali niso bili dokazi pridobljeni zakonito?

28. 09. 2018 15.09

V Murski Soboti se je nadaljeval narok za izločitev dokazov v zadevi Kolektor. V ospredju je bilo vprašanje o odnosu med Francem Kanglerjem in preiskovalnim sodnikom Janezom Žirovnikom, ki je za Kanglerja odrejal prisluhe. Kangler mu namreč očita pristranskost ter kršitve predpisov in človekovih pravic.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?

14. 09. 2018 06.00

13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Reorganizacija CSD prinaša tri pomembne koristi za uporabnike

10. 09. 2018 10.24

Z oktobrom bodo centri za socialno delo zaživeli z novo organizacijsko strukturo, obetajo pa se tudi pomembne spremembe, je pojasnila ministrica, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak. Za uporabnike se nobena pravica vsebinsko sicer ne bo spremenila, centri pa bodo lahko bolj kakovostno opravljali svoje delo.

Karte na mizo položil tudi Cerar, zapleta se pri Katičevi

25. 08. 2018 18.59

Kadrovska sestavljanka nove vlade pod okriljem Marjana Šarca je že skoraj docela sestavljena. Imena ministrskih kandidatov je novoizvoljenemu premieru sporočil še prvak stranke SMC Miro Cerar. Medtem ko morajo 'uraden' seznam predočiti v vladajoči LMŠ, se pri nekaterih imenih vedno bolj zapleta.

Anja Kopač Mrak: Aktivnosti za reorganizacijo CSD se bodo zavlekle

06. 03. 2018 10.36

Centri za socialno delo bodo v skladu z reorganizacijo, za katero so bile pravne podlage sprejete že lansko leto, zaživeli 1. oktobra, je zagotovila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Informativne izračune, ki bodo v primeru strinjanja uporabnikov z njimi postali končne odločbe centrov, pa bodo začeli centri izdajati 1. januarja 2019.

S sindikati se bo pogajala Kozlovičeva: 'Če bo imela enaka izhodišča kot Koprivnikar, veliko ne bo spremenila'

22. 02. 2018 12.08

Na sindikalni strani so v napovedih, kaj bo prinesla zamenjava na mestu vodje vladne pogajalske skupine, zadržani in opozarjajo, da bo največ odvisno od tega, kašen mandat bo novi glavni pogajalki Lilijani Kozlovič, ki je nadomestila ministra Borisa Koprivnikarja, podelila vlada. Obžalujejo pa, da vlada novih izhodišč za pogajanja še ni sprejela.

FOTO in VIDEO: 30.000 stavkajočih: Čas neenake obravnave v javnem sektorju minil. Gospodarstvo: Zahteve so radikalne in absurdne

24. 01. 2018 06.21

Okoli 30.000 zaposlenih v več delih javnega sektorja se je pridružilo opozorilni stavki, ki jo je skupaj organiziralo 16 sindikatov. Kljub stavki delo ni povsem zastalo, saj so poskrbeli za vsa nujna opravila. Nekaj tisoč javnih uslužbencev pa je zahtevo po višjih plačah izrazilo tudi na shodu v Ljubljani.

Ustavno sodišče pritrdilo povojnim izgnancem v Avstrijo, ki so od Slovenije zahtevali odškodnino

20. 01. 2018 10.46

Slovenija državljanom, ki so bili po vojni izgnani v Avstrijo, v preteklosti ni dopustila, da uveljavijo zahtevke za vrnitev zaplenjenega premoženja, saj so imeli možnost dobiti odškodnino na podlagi pogodbe med Nemčijo in Avstrijo. Ustavno sodišče pa je v zadnjem času razveljavilo vsaj 14 takšnih odločitev.

Katere novosti prinaša 2018? Poroke, očetovski dopust, nadomestila za brezposelne ...

01. 01. 2018 06.30

Vstopili smo v novo leto, v veljavo pa stopijo tudi nekateri zakoni. Spremembe so tako na področju sklepanja porok, očetovskega dopusta, pa tudi upokojevanja. Če boste ostali brez službe, pa se morate po novem registrirati v evidenco brezposelnih še v času odpovednega roka.

Upravno sodišče ugodilo Ahmadu Šamiju in primer vrnilo v novo presojo ministrstvu, do takrat ostaja v Sloveniji

28. 12. 2017 08.56

Upravno sodišče je ugodilo sirskemu begunci Ahmadu Šamiju in njegov primer vrnilo notranjemu ministrstvu v ponovno presojo. Ministrstvo mora upoštevati Šamijeve navedbe o povezanosti s Slovenijo in o njegovem tukajšnjem kulturnem ter socialnem udejstvovanju. Do pravnomočnega zaključka postopkov Šami tako ostaja v Sloveniji.

Ministrica: V primeru Šami je slovenski politični prostor izgubil kompas

17. 11. 2017 13.00

Notranja ministrica je glede primera Šami dejala, da razume, "da se približujejo volitve, da pa to ne pomeni, da Slovenija ni dolžna na svojem teritoriju izvajati oblasti". Prepričana je, da bi najvišji predstavniki države morali vedeti, da se nihče nima pravice postaviti nad avtoriteto neodvisnih in nepristranskih sodišč. V Levici menijo, da ministrica namerno zavaja.

VIDEO: Šami zaenkrat ostaja, Cerar poslancema, ki sta Šamija pripeljala v DZ, očita predvolilno kampanjo

14. 11. 2017 07.10

Sirskega begunca Ahmada Šamija še ne bodo deportirali na Hrvaško, pač pa bo vlada odločala o interesu države za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje, je napovedal premier Miro Cerar. Pojasnil je še, da notranje ministrstvo ne more ravnati drugače, kot je, ravnanje nekaterih poslancev pa je označil kot neprimerno.

Za ustavitev deportacije sirskega begunca tudi premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez

13. 11. 2017 18.06

Poslanci vseh treh koalicijskih strank in Levice, premier Miro Cerar in predsednik državnega zbora Milan Brglez pozivajo ministrstvo za notranje zadeve, naj ustavi postopek deportacije sirskega begunca Ahmada Šameja. Po njihovem je Šamej eden najboljših primerov integracije beguncev v slovensko družbo. "Namesto, da bi ga postavili za zgled, ga pošiljamo stran", poudarjajo.

Mladi zaradi visokih cen nepremičnin in prekarizacije vse težje do stanovanja. So rešitev zadruge?

09. 11. 2017 07.12

Zaradi neurejenih razmer na trgu dela mladi v Sloveniji težko pridejo do redne zaposlitve, ki bi jim omogočila nakup stanovanja in posledično vstop v samostojno življenje. Nedavna raziskava je pokazala, da kar tri četrtine mladih Slovencev živi s starši. So rešitev stanovanjske zadruge? Pilotni projekt je pripravljen, zdaj nas čaka izvedba, obljubljajo na ministrstvu za okolje in prostor.

Ministrstvo zavrnilo pritožbo glede prepovedi Thompsonovega koncerta

25. 05. 2017 15.18

MNZ je kot neutemeljeno zavrnilo pritožbo organizatorja koncerta hrvaškega glasbenika Marka Perkovića Thompsona zoper odločbo mariborske upravne enote, ki je na predlog policije prepovedala omenjeni glasbeni dogodek v Festivalni dvorani Maribor.

Bratuškova po zavrnjeni pritožbi spet poziva Štefaneca, naj razmisli o odstopu

21. 04. 2017 15.48

Ustavno sodišče je zavrglo pritožbo Komisije za preprečevanje korupcije, vloženo zaradi odprave njihovih ugotovitev o sporni kandidaturi takratne premierke Alenke Bratušek za evropsko komisarko. Bratuškova je spet pozvala predsednika komisije Štefaneca, da razmisli o odstopu.

Socialni delavci letno obravnavajo več kot pol milijona vlog. Jih bo reorganizacija razbremenila?

11. 04. 2017 06.32

Ministrica za delo namerava z reorganizacijo centrov za socialno delo izboljšati storitve za uporabnike. Do prihodnjega leta naj bi poenotili upravne postopke, povečali kakovost in učinkovitost dela, izboljšali dostopnost storitev, predvsem pa s terenskim delom socialnih delavcev centre približala ljudem. Odzivi na spremembe so mešani.

Ni mogoče izključiti, da je na ozemlju Slovenije tudi sporno meso iz Brazilije

20. 03. 2017 13.08

Največjo izvoznico mesa na svetu, Brazilijo, pretresa afera. Proizvajalci naj bi s kislino in drugimi kemikalijami, tudi rakotvornimi, "popravljali" videz in vonj mesa. Piščančjemu naj bi dodajali vodo, krompir in celo karton, vse za večji zaslužek. Podkupljeni uradniki pa naj bi poskrbeli za ustrezne certifikate. Meso v Slovenijo ni prišlo preko Luke Koper, drugih poti ni mogoče izključiti, pravijo na Upravi za varno hrano.

Neuradno: Preiskava postopkov odvzema otrok ni potrdila sumov zlorabe položaja ali nevestnega dela CSD Velenje in Slovenj Gradec

09. 03. 2017 19.19

Celjski kriminalisti naj bi po neuradnih informacijah novinarjev oddaje 24UR končali preiskavo zaradi domnevno spornega odvzema otrok babici s Koroške. Kot so poročali v oddaji 24UR, preiskava bojda ni potrdila sumov zlorabe položaja ali nevestnega dela odgovornih na CSD Velenje in Slovenj Gradec.

V Mariboru stekla obravnava babičine zahteve za rejništvo, vsi sodelujoči zavezani k molku

08. 03. 2017 19.41

Babica s Koroške, ki je po nasilni smrti svoje hčerke decembra 2015 skrbela za vnuka, nato pa ju je CSD Velenje dodelil v rejništvo, se je udeležila prvega naroka na Upravnem sodišču v Mariboru. Babica rejništvo zahteva s tožbo proti državi oziroma ministrstvu za delo. Obravnava je trajala kar šest ur, bila pa je zaprta za javnost.

Odvetnik babice koroških dečkov po pravico na evropsko sodišče

07. 02. 2017 16.09

Ustavno sodišče je s sklepom zavrglo ustavno pritožbo, ki jo je v zvezi s sodbo vrhovnega sodišča v zadevi dveh dečkov v začetku letošnjega leta vložil Center za socialno delo (CSD) Velenje. Ustavno sodišče o zadevi ni vsebinsko odločalo, ker je, kot navaja v sklepu, pritožbo vložila neupravičena oseba. Gibanje za otroke in družino ogorčeno, odvetnik babice po pravico na evropsko sodišče.

Večni da: kje, kako, za koliko?

21. 12. 2016 08.27

Vsak par si želi nepozabne poroke. Bodoči zakonci zato iščejo različne načine, kako poskrbeti, da bo ta dan resnično sanjski. Večina zaročencev se običajno najprej odloči za kraj, kjer si bosta obljubila večno zvestobo in na prvem mestu v zadnjih letih ni več vprašanje ali se poročiti na matičnem uradu, na gradu ali kje v naravi, temveč je vse bolj v ospredju vprašanje, ali se poročiti v Sloveniji ali pa si večno zvestobo obljubiti kje na tujem. Kaj je ugodneje, lažje lepše?