upravne

MNZ pripravil predloge sprememb pri izdaji potnih listin in osebnih izkaznic
28. 11. 2024 19.26
Vlada je določila besedilo predloga zakona o potnih listinah in predloga novele zakona o osebni izkaznici, ki prinašata več novosti pri izdaji osebnih dokumentov. Med drugim prinašata obvezno predložitev digitalne fotografije, možnost avtomatiziranega obveščanja državljanov o izdaji dokumenta in poenostavljeno sledenje vročitvam.

Predlog za imenovanje Ksenije Klampfer za ministrico za digitalno preobrazbo v DZ
28. 11. 2024 11.21
Predsednik vlade Robert Golob je skladno z napovedmi v DZ poslal predlog, da nova ministrica za digitalno preobrazbo postane Ksenija Klampfer, je razvidno s spletne strani DZ. Na položaju bi nasledila Emilijo Stojmenovo Duh, ki je odstopila konec septembra.

Tudi Sveta Trojica v Slovenskih goricah podpisala prošnjo za dodatne koncesije
27. 11. 2024 10.34
Zdravstveni dom Lenart se sooča s pomanjkanjem zdravnikov, zato je občinam ustanoviteljicam predlagal podelitev dodatnih koncesij. Pet občin je s tem soglašalo, iz Svete Trojice v Slovenskih goricah pa sprva ni bilo odgovora, po seji sveta zavoda pa je prošnjo za dodatne koncesije podpisala tudi ta, je povedal župan Lenarta Janez Kramberger.

Duhovnika, ki je dovolil Sabrini Carpenter posneti videospot v cerkvi, odpustili
22. 11. 2024 17.44
Newyorški duhovnik, ki je Sabrini Carpenter dovolil snemanje videospota za pesem Feather v njegovi cerkvi, je bil pred dnevi odpuščen. Monsignor Jamie Gigantiello je bil razrešen 'kakršnega koli pastoralnega nadzora ali vodstvene vloge' v cerkvi Marijinega oznanjenja v Brooklynu, poroča Associated Press.

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?
22. 11. 2024 17.14
Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Z začetkom izdaje parkirnih dovolilnic za 2025 v Ljubljani tudi nekaj sprememb
19. 11. 2024 13.35
Javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) bo 4. decembra začelo izdajati parkirne dovolilnice za stanovalce. Spremembe se obetajo za dovolilnice za prvo parkirno cono, saj jih bodo po novem lahko pridobili le rezidenti s stalnim prebivališčem. Cene dovolilnic bodo svetniki Mestne občine Ljubljana (Mol) obravnavali sredi decembra.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa
12. 11. 2024 11.02
Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Pet milijonov evrov za sofinanciranje italijanskega superračunalnika
28. 10. 2024 18.44
Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo sodelovala pri italijanski prijavi za nakup novega superračunalnika in se ob tem v primeru izbire zavezala k sofinanciranju v višini petih milijonov evrov. "Slovenija bo podprla prijavo italijanskega superračunalniškega centra na razpis EU Skupnega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence," so sporočili iz Ukoma in pojasnili, da je razlog za odločitev dejstvo, da je Slovenija že dolgo aktivna na področju visokozmogljivega računalništva. V teku so tudi priprave na samostojno prijavo na evropski razpis za superračunalnike.

Vlada o pripravah na razpis za pridobitev superračunalnika
24. 10. 2024 17.31
Vlada se je seznanila s pripravo prijave na razpis Evropske komisije za pridobitev visoko zmogljivega računalnika za umetno inteligenco in za vzpostavitev tovarne umetne inteligence. Za pomoč pri pripravi prijave je ustanovila delovno skupino.

Umrl direktor največje hrvaške bolnišnice: padel s protipožarnih stopnic?
21. 10. 2024 15.00
V Zagrebu je umrl dolgoletni direktor tamkajšnjega kliničnega centra (KBC Zagreb) Ante Ćorušić. Smrt šefa največje hrvaške bolnišnice so potrdili na ministrstvu za zdravje, policija pa še preiskuje kraj nesreče. Ćorušić je po neuradnih informacijah umrl po padcu s protipožarnih stopnic bolnišnice. Ćorušić je bil po poklicu ginekolog in eden najvplivnejših ljudi v hrvaškem zdravstvu, veljal pa je tudi za najpomembnejšo osebo, prek katere naj bi katoliška cerkev vplivala na zdravstvo.

Rusi napadli energetsko infrastrukturo, Ukrajinci pa tovarno eksplozivnih sredstev
20. 10. 2024 14.47
Rusija je tudi minulo noč izvedla zračne napade na stanovanjska območja in energetsko infrastrukturo v Ukrajini. V napadu na Krivoj Rog je bilo ranjenih najmanj 17 ljudi. Obe strani sta poročali o obsežnih napadih z droni na nasprotnikovo ozemlje. Po navedbah Kijeva so njihovi droni ponoči napadli glavno rusko tovarno eksplozivnih sredstev.

Z mikrofonom 24UR po odgovore na fakultete: pozor, gre za lažno predstavljanje
09. 10. 2024 16.03
Na fakultetah, akademijah in nekaterih višješolskih zavodih v Ljubljani potekajo volitve v študentski zbor ŠOU v Ljubljani in upravne odbore študentskih organizacij visokošolskih zavodov. Volilna kampanja se počasi izteka, o kršitvah in spornih praksah smo v preteklosti že poročali. Tokrat pa so v eno od njih vpletli tudi našo medijsko hišo.

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?
26. 09. 2024 19.36
V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

Vlada podaljšala ukrepe za poenostavljeno zaposlovanje tujcev
26. 09. 2024 17.40
Vlada je na seji sprejela sklep o podaljšanju ukrepov začasne ureditve na področju opravljanja dela tujih delavcev v Sloveniji, ki jih je poleti prinesel interventni zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah, in sicer za tri mesece, do konca decembra.

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče
25. 09. 2024 15.40
Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko
09. 09. 2024 17.11
Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju
21. 08. 2024 14.59
Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Furs odgovoril na 18.365 ugovorov: povprečno vračilo 922,75 evra
08. 08. 2024 11.05
Zavezanci so podali 30.972 ugovorov na informativni izračun dohodnine, Furs pa jih je doslej rešil 18.365. 75 odstotkov se jih bo odgovora razveselilo, saj bodo dobilo dohodnino vrnjeno. Povprečno vračilo znaša 922,75, doplačilo pa 752,36 evra.

Za pridobitev neprofitnih stanovanj ponarejali zdravstvena potrdila
30. 07. 2024 08.59
Nekateri kandidati za najem neprofitnih stanovanj ljubljanskega javnega stanovanjskega sklada naj bi k vlogam priložili ponarejena zdravniška potrdila. Ponarejenih naj bi bilo več kot 50 potrdil. Vlagatelje ponaredkov bo sklad izločil s seznamov prosilcev.

Odslej bivalna in delovna dovoljenja tujcem lahko izdajajo vse upravne enote
25. 07. 2024 06.42
V veljavo stopa zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah, ki so ga na izredni seji DZ v prvi polovici julija potrdili poslanci. Zakon odpravlja krajevno pristojnost pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj tujcem ter poenostavlja zaposlovanje tujcev.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01
Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Hitrejše zaposlovanje tujcev: vlada ukinja krajevno pristojnost upravnih enot
15. 07. 2024 20.08
V Sloveniji imamo ta trenutek rekordno nizko brezposelnost. A povpraševanje po delavcih kljub temu ostaja. In ker smo bolj ali manj izčrpali domače kadre, se delavce išče v tujini. Med vsemi zaposlenimi je že skoraj vsak šesti tujec in bilo bi jih verjetno še več, če ne bi upravni postopki tekli tako dolgo. Še dodatno jih je podaljšala stavka. A zdaj se bodo postopki, vsaj začasno, poenostavili. Vlada namreč ukinja krajevno pristojnost upravnih enot pri reševanju vlog za tujce za vse poklice. Kaj to v praksi prinaša in kakšni so odzivi pristojnih?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo
15. 07. 2024 06.00
Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Težave na upravni enoti Sežana: 'Vloge so zmeraj nepopolne, postopki se vlečejo nenormalno dolgo časa'
12. 07. 2024 11.02
Kraški podjetniki so obupani. Zaradi izjemno dolgotrajnih postopkov pri izdaji gradbenih in uporabnih dovoljenj na upravni enoti v Sežani močno trpi njihov posel. Težave imajo tudi posamezniki, občine pa skrbi, ali bodo uspele počrpati evropska sredstva, govora je o milijonih evrov. Upravni enoti očitajo, da je cokla v razvoju celotne regije. Tam pa se branijo, da jih pesti kadrovska stiska, kljub temu pa delujejo zakonito. Kaj pa na to pravi pristojno ministrstvo?

Na upravnih enotah spet možno naročanje, vrste se krajšajo
11. 07. 2024 16.14
Upravne enote od ponedeljka spet normalno delujejo, čakalne dobe za različne storitve pa se po državi razlikujejo. Na ljubljanski upravni enoti so pojasnili, da so zaradi ponovne možnosti spletnega naročanja čakalne vrste bistveno krajše. V Celju vrst ne opažajo, medtem ko se je v Mariboru nekoliko povečal obseg nenaročenih strank.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03
Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Napadi na zdravstvene delavce: zbornica za spremembo zakonodaje
09. 07. 2024 11.05
V ponedeljek se je zaključil 60-dnevni rok zbiranja podpisov za vložitev predloga zakona o spremembi kazenskega zakonika z vzpostavitvijo kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca. Zdravniška zbornica Slovenije za vložitev pobude v DZ potrebuje 5000 podpisov, zbrali pa so 7490 overjenih podpisov.

Stavka končana, a prvi dan odsvetujejo obisk upravnih enot
08. 07. 2024 06.20
Zaposleni na upravnih enotah so s sklenitvijo stavkovnega sporazuma, ki so ga njihovi predstavniki podpisali z ministrom za javno upravo Francem Propsom, prenehali stavko. Vse upravne enote spet normalno delujejo, kljub temu pa je predsednik sindikata ljudi pozval, naj upravno enoto v izogib gneči obiščejo kak drug dan.

Sporazum, ki končuje stavko, je podpisan
05. 07. 2024 11.47
Minister za javno upravo Franc Props, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk in predsednik konference sindikata upravnih enot Dragan Stanković so podpisali stavkovni sporazum, ki po več mesecih končuje stavko na upravnih enotah. Sporazum bo predvidoma v uradnem listu objavljen v ponedeljek in začel veljati v torek, delo na upravnih enotah pa bo normalno steklo v ponedeljek.

Konec stavke: upravne enote bodo podpisale sporazum z vlado
04. 07. 2024 16.55
Več tednov trajajoča stavka na upravnih enotah se bo, kot kaže, vendarle zaključila. Kljub vsem zapletom bo po naših informacijah Sindikat državnih organov namreč jutri podpisal stavkovni sporazum z vlado. S ponedeljkom naj bi tako Upravne enote zopet delale kot pred stavko.