upravne

Vračilo nezakonitih glob: komu, kdaj, kako?

20. 09. 2023 18.50

Poslanci so potrdili zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov. Uvedenih je bilo več kot 62.000 prekrškovnih postopkov in izrečenih za okoli 5,75 milijona evrov glob. Približno toliko je predvideno za popravilo krivic, čeprav je bilo dejansko izterjanih le za 1,77 milijona evrov glob. Na ministrstvu za pravosodje zdaj pojasnjujejo, kako do povračila glob.

Objavljeni poklici, v katerih je omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev

19. 09. 2023 10.16

Minister za delo Luka Mesec je skladno z zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov izdal odredbo o poklicih in dejavnostih, v katerih bo za namen sanacije omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev. Veljati je začela v soboto. Med poklici so vozniki težkih tovornjakov, zidarji, tesarji, različni monterji. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da največ vlog pričakujejo iz držav nekdanje Jugoslavije.

KPK s sankcijami nad lobiste, ki niso pravočasno poročali o svojem delu

09. 09. 2023 14.42

Več kot polovica registriranih lobistov ni v zakonskem roku poročala o svojem delu v letu 2022, zato bodo na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) zoper nekatere kršitelje sprožili upravne sankcije. Med kršitvami izpostavljajo tudi ugotovitev, da naj bi bila dva lobista v nasprotju z zakonom zaposlena v javnem sektorju.

Upravne enote s težavami v informacijskem sistemu: registri niso delovali

28. 08. 2023 10.40

Na upravnih enotah po vsej Sloveniji so se pojavile težave v delovanju informacijskega sistema. Kot so nam pojasnili na več upravnih enotah, gre za generalno napako, zaradi katere so nekaj 8. uri zjutraj prenehali delovati registri, ki so povezani z izdajo osebnih dokumentov. Sistem naj bi sicer po okoli dveh urah težav znova vzpostavili, kot so nam potrdili na Upravni enoti Izola, trenutno poslujejo brez težav.

Blaženje posledic poplav: med predvidenimi ukrepi tudi moratorij na kredite

16. 08. 2023 14.25

Gospodarsko ministrstvo bo začelo ocenjevati škodo, ki je nastala v gospodarstvu po nedavnih ujmah, je povedal minister Matjaž Han. Med ukrepi za pomoč predvidevajo tudi moratorij na kredite in hitrejše zaposlovanje tujcev. Znižali bodo tudi pogoj, po katerem bodo do pomoči upravičeni samozaposleni.

Dan solidarnosti: Koliko bo plačano praznično delo?

13. 08. 2023 18.15

Dela prost dan, dan solidarnosti, je namenjen še dodatnemu čiščenju in sanaciji prizadetih krajev, vseeno pa bo dobršen del javnih uslužbencev in zaposlenih v ključni državni infrastrukturi delal. Odprta bo tudi večina živilskih trgovin, upravnih enot, domov za starejše in zavarovalnic. Poteza Golobove koalicije pa je zaradi višjih stroškov dela zmotila združenje delodajalcev ter trgovinsko in gospodarsko zbornico. Koliko več bodo plačani tisti na delovnih mestih?

Kaj vse bo delovalo na dan solidarnosti?

13. 08. 2023 14.51

V ponedeljek, na dan solidarnosti in dela prost dan, bo delovala vsa državna kritična infrastruktura, ki zajema sektorje energetike, prometa, prehrane, preskrbe s pitno vodo, zdravstva, financ, varovanja okolja ter informacijsko-komunikacijska omrežja oz. sisteme. Prebivalcem in pristojnim službam bodo pomagali številni prostovoljci, da ne bo prihajalo do zapletov, civilna zaščita poziva k prijavi v aplikacijo Poplave 2023.

Poklukar ljudi poziva k previdnosti: Prijavite vsako sumljivo dogajanje

12. 08. 2023 09.28

V Zgornji Savinjski dolini imajo precej težav z odvozom velike količine odpadkov, v Lučah dodatne težave povzroča okvara na vodovodu, zaradi katere so gospodinjstva zdaj brez pitne vode. Koroško sta obiskala notranji minister Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Jušić. Preverila sta stanje varnosti na terenu in prostovoljce, ki odhajajo na pomoč, pozvala, naj se na prizadeta območja odpravijo organizirano in najavljeno. V Rušah pa so odprli saniran most čez Lobnico, ki je bil od leta 2012 zaradi dotrajanosti zaprt za promet.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

Ponedeljkove izjeme: za nekatere zaposlene bo odrejeno delo

10. 08. 2023 16.00

V ponedeljek bo, čeprav bo zaradi odpravljanja posledic katastrofalne ujme dela prost dan, veljalo nekaj izjem. Za zaposlene v kritični infrastrukturi, javnem zdravstvu, centrih za socialno delo in v veterini bo predvidoma odrejeno delo. Dovoljen bo mednarodni tovorni promet, odprte bodo zavarovalnice, vsi plačilni sistemi bodo delovali nemoteno.

Če vam je voda odnesla dokumente, jih lahko zamenjate kjer koli

08. 08. 2023 06.42

Reke, ki so si pot utrle skozi hiše, so s seboj odnesle tudi dokumente. Poškodovane, izgubljene ali uničene osebne izkaznice, vozniška in prometna dovoljenja ter druge identifikacijske listine lahko oškodovanci v poplavah zamenjate na kateri koli upravni enoti po državi, brez plačila upravne takse.

Trgovine začasno lahko odprte tudi ob nedeljah in praznikih

06. 08. 2023 06.47

V času intervencije po poplavah je na podlagi posebne odredbe po novem dovoljeno obratovanje trgovin z živili, tehničnim blagom ali otroško opremo tudi ob nedeljah in praznikih. Cilj v soboto sprejetega ukrepa je, da bodo prizadeti lahko hitreje izvedli sanacijo. Trgovine bodo lahko obratovalni čas podaljšale tudi ob delavnikih.

Pomočnica direktorice CSD Maribor naj bi odtujila najmanj 10.000 evrov

31. 07. 2023 16.02

Center za socialno delo Maribor je na tožilstvo in Policijo vložil kazensko ovadbo zoper eno od pomočnic direktorice centra zaradi suma ponarejanja listin, zlorabe uradnega položaja ali pravic, oškodovanja javnih sredstev in nevestnega dela v službi. Pomočnica naj bi javna sredstva oškodovala najmanj za 10.000 evrov.

Istospolne partnerske zveze se lahko še preoblikujejo v zakonsko zvezo

31. 07. 2023 06.09

Istospolne partnerske zveze se lahko v skladu s spremembami družinskega zakonika, ki so začele veljati konec januarja, še danes preoblikujejo v zakonsko zvezo. Če partnerja v tem roku ne izjavita, da želita preoblikovanje, jima bo partnerska zveza z današnjim dnem prenehala.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Pri Cerknici volk pokončal ovce, rejec se je ubranil s palico in kričanjem

16. 07. 2023 09.18

Rejec je na pašniku na Gričih nad Begunjami pri Cerknici ugotovil, da mu je volk oz. šakal pokončal dve ovci in sedem jagnjet. Med pregledovanjem živali se je zver pojavila in se obrnila proti njemu, ta pa se je je ubranil z mahanjem s palico in kričanjem nanjo. Incident se je zgodil le kakih 100 metrov od naselja, ob sprehajalni poti, kamor otroci in starejši hodijo opazovat ovčke.

Upravne enote bodo lahko delale s krajšim delovnim časom

13. 07. 2023 16.51

Vlada je dopolnila uredbo, s katero je omogočila začasno in izjemno skrajšanje uradnih ur v upravnih enotah in območnih enotah organov. Sprememba je potrebna zaradi urejanja situacij, ko omenjeni organi ne morejo zagotavljati zadostnega števila javnih uslužbencev za nemoteno zagotavljanje upravnih storitev, so pojasnili.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah

11. 07. 2023 06.00

V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

UE Ljubljana priznala diskriminacijo, ena od uslužbenk ni več zaposlena

04. 07. 2023 15.51

Po tem, ko je v javnost prišla zgodba o primeru diskriminacije, ko uslužbenki ljubljanske upravne enote Maročanu nista izdali dovoljenja, so se na upravni enoti odzvali, da si bodo prizadevali, da do primerov diskriminacije v prihodnje ne bo več prihajalo. "V Upravni enoti Ljubljana smo skladno z zakonom dolžni sprejeti prav vsako vlogo," so poudarili. Uslužbenka, ki tega v konkretnem primeru ni storila, pa ni več zaposlena na njihovi upravni enoti.

Diskriminacija na UE Ljubljana: uslužbenki Maročanu nista izdali dovoljenja

03. 07. 2023 12.31

Delavki na Upravni enoti Ljubljana sta diskriminirali maroškega državljana, poročenega s Slovenko. Prva ni hotela sprejeti njegove vloge za dovoljenje za prebivanje družinskega člana slovenske državljanke, druga pa mu ni izdala potrdila o prejeti vlogi za izdajo dovoljenja, ki jo je poslal po pošti. Ker mu je grozila deportacija, je podal vlogo za azil, azilnega doma pa nato ni smel zapustiti, ker ni imel potrdila upravne enote. Vpletli so se tudi policisti in odvetnik.

Kako nas duši centralizacija?

10. 06. 2023 12.17

Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Vlada: Trenutno lahko gradnjo kanala C0 ustavi le investitor

07. 06. 2023 19.27

Vlada po proučitvi dokumentacije v zvezi z gradnjo kanala C0 v Ljubljani, zlasti z vidika uporabe pravnih sredstev za zadržanje ali ustavitev gradnje ter umeščanja trase v prostor, ocenjuje, da trenutno ni podlage za zadržanje izvajanja projekta. Gradnjo lahko ustavi le investitor, v mnenju o predlogih poslancev SDS glede C0 navaja vlada.

Golob: Omejitev mandatov županom ni smiselna

05. 06. 2023 12.25

V Združenju občin Slovenije so kritični do zakonodajne pobude Piratske stranke za omejitev županskih mandatov na dva zaporedna mandata. Menijo, da je omejevanje števila mandatov v nasprotju s temeljnimi demokratičnimi načeli, volivci pa so tisti, ki odločajo, koga bi radi imeli za svojega predstavnika. Pridružuje se jim tudi predsednik vlade Golob, ki je povedal, da je sam proti tem omejitvam.

Šest uradov čez poletje zapira vrata

05. 06. 2023 11.54

Krajevni uradi Ig, Notranje Gorice, Velike Lašče, Dobrova, Dol pri Ljubljani in Škofljica bodo zaprti v času poletnih počitnic, in sicer od 3. julija do 29. septembra, so sporočili z upravne enote.

Tako naj bi bil videti ropar pošte v Lendavi, ga prepoznate?

01. 06. 2023 09.11

Po oboroženem ropu pošte v Lendavi Policija še vedno išče storilca. Da bi ga lažje našli, so objavili sliko fotorobota osumljenca. Ropar je visok okoli 180 centimetrov, v času ropa pa je bil oblečen v temna oblačila s kapuco na glavi. Ga prepoznate?

Filmski rop v Lendavi: Pištolo usmeril v zaposleno, stranke so legle na tla

31. 05. 2023 13.21

Zgodil se je oborožen rop pošte v Lendavi. Neznan moški je s pištolo vstopil v pošto in zahteval denar. Ko je denar dobil, je zapustil prostore pošte. Moškega še niso izsledili.

Vlada razrešila dolgoletnega direktorja urada za narodnosti Baluha

31. 05. 2023 18.27

Vlada je razrešila dolgoletnega direktorja urada vlade za narodnosti Stanka Baluha in kot v. d. na njegovo mesto imenovala Janeza Doltarja. Prav tako je vlada potrdila predlog sprememb zakona o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja.

Tuji delavci krpajo kadrovsko luknjo, a kdo jih bo integriral?

27. 05. 2023 14.50

Slovenija je pred resnim izzivom. Prvič po letu 2008 je v položaju, ko je povpraševanja po delavcih več, kot jih je na voljo. To potrjujejo tudi podatki Zavoda za zaposlovanje, delodajalci ob 50.000 brezposelnih iščejo 60.000 delavcev, večinoma za dela, ki jih Slovenci nočemo več opravljati. A če so v tistem obdobju kadrovski manko pokrivali migranti iz območja nekdanje Jugoslavije, je zdaj drugače. V gospodarskih združenjih zadnja leta vse glasneje opozarjajo, da je balkanski kadrovski bazen prazen, zato jih vse več računa na azijsko delovno silo. A kdo bo poskrbel, da se bodo primerno integrirali v slovensko družbo?

Stavka na UE Ljubljana: 'Meseci tečejo, zadeve pa se nikamor ne premaknejo'

24. 05. 2023 06.25

Zaposleni na Upravni enoti Ljubljana so med 10. in 11. uro s prekinitvijo dela izvedli opozorilno stavko. Zahtevajo dvig plač za sedem plačnih razredov, izenačitev nazivov na upravni enoti z nazivi na ministrstvih in dodatek za blagajniško poslovanje. Če njihove zahteve ne bodo uslišane, bodo aktivnosti stopnjevali, so napovedali.

Krompir zgnil v zemlji, čebula zarumenela, vinograde zasuli plazovi

22. 05. 2023 19.14

Zaradi plazov in poplav ter ogromnih količin meteorne vode so močno prizadeta kmetijska zemljišča in številni vinogradi. Časa za novo setev je sicer dovolj, a še zdaleč ni vseeno, kaj kmetje sejejo, pravijo strokovnjaki. Problem pa je tudi, ker sadik krompirja v prodaji ni več, nam je razlagal eden večjih kmetovalcev z 20 zaposlenimi. Ogromni stroški pa čakajo tudi vinogradnike, kjer lahko sanacije večjih plazov v posameznem vinogradu znašajo tudi do 150 tisoč evrov.