uredba

Potrjenih novih 2412 okužb, prihodnji teden nova pošiljka cepiv
31. 12. 2020 09.16
V sredo je bilo v Sloveniji ob več kot 14.000 opravljenih testiranjih (tako PCR kot HAT) potrjenih 2412 novih primerov okužbe s koronavirusom. V bolnišnicah ostaja 1174 obolelih, 198 se jih zdravi na intenzivnih enotah. Umrlo je 32 ljudi s covidom-19. Od danes od 12. ure pa do jutri do 20. ure je odpravljena omejitev gibanja na občine. V zasebnih prostorih je dovoljeno druženje do 6 oseb iz dveh različnih gospodinjstev. Janez Janša pa je ob obisku šempetrske bolnišnice povedal, da prihodnji teden v Slovenijo prihaja nova pošiljka cepiv, ki bo namenjena zlasti zdravstvenim delavcem.

Srbska država delež v Air Serbia povečala na preko 80 odstotkov
30. 12. 2020 18.02
Srbska država je dokapitalizirala letalskega prevoznika Air Serbia in svoj delež z 51 odstotkov povečala na 82 odstotkov, so po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug sporočili iz podjetja. Solastnik, prevoznik Etihad Airways iz Združenih arabskih emiratov, pa je svoj delež zmanjšal z 49 na 18 odstotkov. Višine dokapitalizacije niso navedli.

Michel: Vrh EU dosegel dogovor glede svežnja za okrevanje
10. 12. 2020 14.10
Voditelji članic EU so v Bruslju po zelo kratki razpravi potrdili kompromis, ki odpravlja madžarsko in poljsko blokado svežnja za okrevanje v vrednosti 1824 milijard evrov, je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Bistvo kompromisa je zamik uporabe pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava do odločitve Sodišča EU o zakonitosti tega ukrepa.

Logar in Di Maio za čimprejšnje tristransko srečanje o izključni gospodarski coni
10. 12. 2020 07.47
Slovenski in italijanski zunanji minister Anže Logar in Luigi di Maio sta se na srečanju na daljavo dogovorila, da se bodo glede izključne gospodarske cone, ki jo nameravata v Jadranu razglasiti Italija in Hrvaška, v najkrajšem možnem času s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom osebno sešli na tristranskem srečanju.

EU ima načrt za odpravo blokade svežnja, o njem bodo odločili na vrhu
09. 12. 2020 13.14
Nemško predsedstvo je predstavilo načrt za odpravo madžarske in poljske blokade svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo, ki med drugim predvideva zamik uporabe pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava do odločitve Sodišča EU o zakonitosti tega ukrepa. O njem bo na zasedanju v četrtek in petek v Bruslju odločil vrh EU.

Z avgustom le še izdaja biometričnih osebnih izkaznic
03. 12. 2020 18.03
Vlada je določila besedilo predloga novele zakona o osebni izkaznici, s katero zagotavlja pravno podlago za uvedbo biometričnih osebnih izkaznic. Vsem članicam EU namreč evropska direktiva nalaga, da morajo 2. avgusta začeti izdajati nove osebne izkaznice, ki bodo vsebovale čip, na katerem bo shranjen zapis dveh prstnih odtisov in fotografije imetnika dokumenta. Sedanje osebne izkaznice, ki takrat še ne bodo potekle, bodo ostale v veljavi do datuma poteka.

Aditive najdemo skoraj povsod, tudi tam, kjer niso nujno potrebni
29. 11. 2020 16.00
Večina predpakiranih prehranskih izdelkov vsebuje aditive, saj jih najdemo tako v kruhu kot francoskih solatah. A dejstvo je, da lahko potrošniki s svojo izbiro vedno vplivamo na ponudbo. Kaj sploh so aditivi, kakšno vlogo imajo in zakaj jih proizvajalci sploh dodajajo v izdelke?

Slovenska vojska brez dodatnih pooblastil za varovanje državne meje
26. 11. 2020 19.23
Aktivacija 37.a člena Zakona o obrambi tudi v drugem poskusu ni uspela. Sklep na odboru ni dobil dvotretjinske večine. Za je glasovalo deset, proti šest poslancev. Vseeno pa naj bi koalicija našla nov način - spremembo zakona o nadzoru državne meje. Notranji minister Aleš Hojs pravi, da ne gre za obvod, ampak le implementacijo evropske uredbe.

Koritnik: Socialni dialog teče
26. 11. 2020 08.14
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja govorijo o problematiki izplačevanja redne delovne uspešnosti, do katere so javni uslužbenci znova upravičeni od letošnjega julija. Tako na vladni kot na sindikalni strani pa ob začetku njenega izplačevanja v praksi zaznavajo določene težave.

NIJZ v prvi polovici letošnjega leta zaznal večjo porabo antidepresivov
23. 11. 2020 14.51
V prvi polovici letošnjega leta so na Nacionalnem inštitut za javno zdravje zaznali porast števila predpisanih receptov za antidepresive in porast števila oseb, ki so prejele vsaj en recept za antidepresive med marcem in majem 2020. Ocenjujejo, da je težka situacija zaradi epidemij verjetno vplivala na psihično stanje posameznikov.

Kurjenje 'hrane' v avtomobilih: sežiganje poljščin bolj škodljivo od dizla
15. 11. 2020 07.09
Lepo se sliši, da v Evropi narašča raba biogoriv, a v resnici je to precej skrb vzbujajoče, saj je večina sestavljena iz rastlinskih olj. Ne samo da kurimo hrano v avtomobilih, obenem za biodizel porabljamo rekordne količine palmovega olja, zaradi pridobivanja katerega na številnih koncih sveta pospešeno krčijo gozdove, opozarjajo v Focusu. A če palmovo olje postaja nezaželeno, tveganje zdaj predstavlja velika verjetnost, da se bo zato povečala proizvodnja sojinega biodizla, ki je z okoljskega vidika prav tako sporen.

V Avstriji omejitev gibanja tudi čez dan, Merklova: prihaja težka zima
14. 11. 2020 10.03
Za vstop na Slovaško iz večine držav članic EU bo od ponedeljka obvezna predložitev negativnega testa na novi koronavirus. Test poleg tega ne bo smel biti starejši od 72 ur. Stanje po svetu zaradi pandemije sicer ostaja zapleteno, spet se zapira Avstrija, Iran pa načrtuje kar časovno neomejeno zapiranje države. V Srbiji so potrdili največje število okužb od začetka epidemije. Ob 14.015 opravljenih testih je bilo pozitivnih 3822 oseb.

Hrvaška se pripravlja na prihod cepiva, na Madžarskem policijska ura
11. 11. 2020 09.26
Hrvaške oblasti se pospešeno pripravljajo na začetek cepljenja. Naročili so 2,7 milijona odmerkov cepiva, prednostno bodo cepili rizične skupine prebivalstva. Razmere se medtem slabšajo v Italiji, kjer se krivulja okužb še naprej dviguje in jih uvršča v najhujši scenarij. Na Madžarskem pa v veljavo stopa policijska ura, pri izvrševanju katere bo sodelovala vojska. V ZDA je število hospitalizacij zaradi covida-19 prvič preseglo 60.000; spodbudnejše novice pa prihajajo iz Kitajske, kjer večjih izbruhov ne zaznavajo.

Bruselj predlaga ustanovitev agencije za soočanje z zdravstvenimi krizami
11. 11. 2020 13.46
Evropska komisija je predstavila nove ukrepe proti pandemiji covida-19, ki pomenijo korak k evropski zdravstveni uniji. Med drugim predlaga ustanovitev posebne agencije za soočanje s prihodnjimi zdravstvenimi krizami (Hera) ter okrepitev Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in evropske agencije za zdravila (Ema).

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00
Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

SMC in DeSUS podprla opozicijo: nasprotujemo kakršnemu koli posegu v zasebna bivališča
16. 10. 2020 06.00
V koalicijskih DeSUS in SMC so podprli opozicijski amandma, ki iz predloga zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covid-19, črta 13. člen, ki naj bi omejeval zbiranje tudi v zasebnih prostorih in se mu je obetala ustavna presoja. Člen sta predlagali stranki SDS in SMC. Po številnih pomislekih so člen sicer popravili, a tudi popravljena različica ni dobila podpore.

Pridelovalci konoplje v javnem pismu državo pozivajo k ukrepanju
14. 10. 2020 14.51
Konopljarska industrija je nezadovoljna z neukrepanjem države, saj kot pravijo, jih je ta, kljub večkratnim pozivom k urejanju zakonodaje na tem področju, povsem zanemarila. Pobudniki upajo, da bo njihov glas uslišan in da bo država prepoznala gospodarski potencial konopljarstva.

'Slovenske cementarne imajo pri nevarnem živem srebru kar nekaj odpustkov'
09. 10. 2020 08.34
Aktivisti Eko kroga so tokrat objavili novo poročilo, ki prikazuje zaskrbljujoče stanje v Občini Kanal ob Soči, ki jo že desetletja onesnažuje cementarna Salonit Anhovo. Primerjali so slovensko in nemško zakonodajo glede dovoljenih izpustov zelo nevarnega živega srebra in ugotovili "precejšnjo kreativnost naših zakonodajalcev". Kot navajajo, imajo slovenske cementarne pri živem srebru kar nekaj odpustkov. Eden glavnih pomislekov pa je, zakaj jim je dovoljeno, da ga ni treba meriti trajno.

Potrdili predlog novele zakona o varstvu okolja
06. 10. 2020 21.01
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je potrdil predlog novele zakona o varstvu okolja, ki med drugim daje podlago za ureditev ravnanja z odpadno embalažo od prihodnjega leta naprej.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25
Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

Na nekaterih bencinskih servisih minimalna podražitev goriva
05. 10. 2020 13.37
Potem ko je prenehala veljati uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov, so naftni trgovci vztrajali pri izhodiščni ceni enega evra za liter bencina ali dizla. Zdaj pa so na nekaterih bencinskih servisih cene malenkost dvignili. Eden od ponudnikov je dizelsko gorivo na svojih servisih podražil za 0,2 centa.

'Cepiva v zadostni količini ni mogoče pričakovati niti do pomladi'
02. 10. 2020 15.30
Premier Janez Janša je po koncu vrha EU v Bruslju opozoril na nujnost resnih priprav na hladno sezono novega koronavirusa, sploh glede na informacije, da cepiva najverjetneje ne bo niti v prvem delu prihodnjega leta, vsaj ne v zadostnih količinah. Izpostavil je tudi nujnost čimprejšnjega sprejetja svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo.

Preverite cene goriv na spletni strani goriva.si
29. 09. 2020 08.28
V sredo se izteče veljavna uredba o oblikovanju določenih naftnih derivatov, na podlagi katere se oblikujejo najvišje dovoljene maloprodajne cene za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo na bencinskih servisih zunaj avtocest in hitrih cest. Cene pogonskih goriv se bodo sprostile, uporabniki jih bodo lahko spremljali na portalu goriva.si. Spletna stran je že zaživela, a so se že pojavljale prve težave pri delovanju.

Bodo upokojenci smeli avtobuse in vlake uporabljati le ob določenih urah?
29. 09. 2020 12.32
Bo vlada upokojence v času prometnih konic "pregnala" z avtobusov in vlakov? Medtem ko na ministrstvu za infrastrukturo trdijo, da pripravljajo "uredbo v zvezi z javnim prevozom, ki bi ranljivi starejši generaciji omogočila, da najnujnejše poti opravijo z manj stiki z ostalimi", so v sindikatu upokojencev jasni: takšen ukrep bi bil vsebinsko in etično nesprejemljiv ter diskriminatoren, zato zahtevajo njegov takojšen umik iz obravnave.

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 12.46
Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

Vlada odpravlja regulacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 07.21
Vlada je sprejela informacijo o stanju na trgu naftnih derivatov in ugotovila, da ukrep kontrole cen na področju naftnih derivatov ni več potreben. Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo nalaga, da na podlagi kotacij naftnih derivatov na svetovnem trgu spremlja in analizira oblikovanje cen za 95-oktanski neosvinčeni motorni bencin in dizelsko gorivo.

Še najmanj 14 dni bomo točili gorivo po nespremenjeni ceni
22. 09. 2020 06.27
Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva bosta tudi v prihodnjih 14 dneh postavljeni pri enem evru, potem ko je vlada nekoliko zvišala trošarine za bencine in plinsko olje za pogon. Konec meseca se sicer izteče uredba, po kateri vlada regulira cene goriv, ministrstvo za gospodarstvo pa ne razkriva, ali bo predlagalo deregulacijo.

Kacin za merjenje temperature napovedal potrebna krajša usposabljanja
18. 09. 2020 14.22
Opolnoči stopa v veljavo odlok, ki določa obvezno uporabo zaščitnih mask na javnih površinah - povsod v zaprtih prostorih, na odprtem pa tam, kjer ni mogoče vzdrževati vsaj dveh metrov medsebojne razdalje. "Po Čopovi bom šel z masko," je na vprašanje, za katere površine točno to velja, odgovoril vladni govorec Jelko Kacin. Veliko vprašanj in dilem pa je povzročila tudi napoved obveznega merjenja telesne temperature na delovnem mestu. Kdo naj izvaja merjenje? Kaj je mejna temperatura? Kakšne naprave naj se za to uporabljajo?

Rusa, ki je pred parlamentom pojedel netopirja, kazensko ovadili
18. 09. 2020 13.56
Okoljska inšpekcija je zoper Rusa, ki je pred parlamentom 8. septembra pojedel živega netopirja, kazensko ovadila na ljubljansko okrožno tožilstvo. Namreč, Rus Peter Davidčenko je storil kaznivo dejanje usmrtitve zaščitene živalske vrste, ugotavlja inšpektorica. Če bo spoznan za krivega, mu grozi kazen do treh let zapora.

Sodišče EU zavrnilo tožbo Slovenije glede terana
09. 09. 2020 11.15
Splošno sodišče EU je danes v Luksemburgu zavrnilo tožbo Slovenije za razglasitev ničnosti delegirane uredbe, v skladu s katero je ime teran pod določenimi pogoji lahko navedeno kot sorta vinske trte na etiketi hrvaških vin. Sodišče je tako potrdilo izjemo za Hrvaško, na samo zaščito slovenskega terana v EU pa sodba ne vpliva. Evropski poslanec Bogovič je sodbo označil za "politično zaušnico Židanu". Ta pa pravi, da nam je uspelo, da smo ohranili zaščito terana.