uredba

Minister Vizjak je, kot kaže, Petanu in Termam že večkrat pomagal
22. 10. 2021 14.15
So dogovori med Petanom in Vizjakom stvar preteklosti ali še vedno potekajo? Nova razkritja kažejo, da je Vizjak kot okoljski minister družbi Terme Čatež v lasti DZS, torej Petana, omogočil črpanje ogromnih dodatnih količin termalne vode, čeprav je to v nasprotju z dosedanjo okoljsko politiko in opozorili pristojnih. Počasi pa postaja jasno tudi, kaj bi lahko bil predmet pogovora na posnetku med Vizjakom in Petanom.

Zakon o prepovedi prodaje plastičnih proizvodov za enkratno uporabo še v tretje branje
20. 10. 2021 20.38
Državni zbor je k predlogu zakona o prepovedi prodaje plastičnih proizvodov za enkratno uporabo sprejel nekaj dopolnil, zato bo o njem odločal na naslednji seji. Predlog je v obravnavo DZ predložila skupina 39 poslancev s prvo podpisano Mašo Kociper iz vrst SAB. Vlada, ki je medtem sprejela uredbo, mu ni nasprotovala.

Hrvaška vlada v omejitev cen goriva za 30 dni
14. 10. 2021 13.32
Hrvaška vlada je sprejela uredbo, s katero je za 30 dni omejila najvišjo maloprodajno ceno goriv, ki so v torek dosegle rekordne ravni. Cene bencina bodo omejili na največ 11,10 kune (1,48 evra), cene dizla pa na 11 kun (1,466 evra), je na vladni seji uvodoma povedal Plenković.

Poljska in Madžarska proti pogojevanju evropskega denarja z vladavino prava
11. 10. 2021 19.31
Na Sodišču EU v Luksemburgu je potekala ustna obravnava v primeru tožbe Poljske in Madžarske proti EU zaradi nove uredbe o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je začela veljati januarja. Sodbo se pričakuje prihodnjo pomlad.

Zelena luč priključku Kranj-sever, a do izgradnje je še dolga pot
05. 10. 2021 10.37
Župani sedmih gorenjskih občin, ki so pozivali ministrstvo za infrastrukturo k čimprejšnji izgradnji avtocestnega priključka Kranj-sever, so prejeli pozitivno mnenje Darsa za ta projekt. Postopki za gradnjo se bodo po napovedih Darsa začeli v letu 2025. Priključek bi razbremenil promet za 30 odstotkov.

Protestniki pred kliničnim centrom v Zagrebu izžvižgali ministra: 'Pustite nas, da delamo v miru'
04. 10. 2021 09.33
Na Hrvaškem je v veljavo stopila uredba, ki za zaposlene v zdravstvu in socialni oskrbi predpisuje izpolnjevanje pogoja PCT. Ker se nekateri v zdravstvu ne strinjajo z omenjenim določilom, so ministra za zdravje Vilija Beroša ob obisku kliničnega centra Zagreb, pričakali pred vhodom bolnišnice in skandirali: "Pustite nas, da delamo v miru." Ministra so pozvali tudi k odstopu, pristojni iz bolnišnice pa so zaradi naraščanja napetosti poklicali policijo.

Ko upiranje vladnim ukrepom postane nadlegovanje nedolžnih ljudi
01. 10. 2021 07.24
Policist na ulici, uslužbenka na pošti, varnostnik v trgovini, zaposleni na bencinskem servisu, ravnateljica šole, natakarica v gostinskem lokalu ... Tudi novinarji – kot še nikoli doslej. Vsi smo že bili tisti, na katere ljudje, ki se ne strinjajo z ukrepi, ki jih za obvladovanje epidemije sprejema vlada, stresajo svoj gnev. Včasih gredo stvari celo tako daleč, da človek, ki zgolj opravlja svoje delo, postane tarča nadlegovalca.

Veselinovič odstopil s funkcije direktorja STA, opozicija zahteva sklic izredne seje DZ
30. 09. 2021 08.13
Bojan Veselinovič je odstopil kot direktor Slovenske tiskovne agencije (STA). "Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija brezplačno opravlja zdaj že 273. dan," je sporočil v odstopni izjavi. V DNS pozivajo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav, so jasni v Društvu novinarjev Slovenije. V Bruslju so ob odstopu direktorja STA zaskrbljeni zaradi poslabševanja položaja, vlado pa pozivajo k odločnemu ukrepanju. Opozicija zahteva sklic izredne seje Državnega zbora.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki
28. 09. 2021 18.00
Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Sloveniji skoraj pet milijonov evrov za prilagoditev na brexit
28. 09. 2021 14.47
Svet EU, v katerem so zastopane države članice, je dokončno odobril sklad, ki bo članicam pomagal pri spopadanju z negativnimi posledicami brexita. Največ sredstev iz sklada v skupni vrednosti pet milijard evrov naj bi prejele Irska, Nizozemska in Francija. Slovenija naj bi prejela 4,8 milijona evrov.

Reynders odločitev upravnega sodišča glede delegiranih tožilcev pričakuje v dveh tednih
24. 09. 2021 18.06
Evropska komisija čaka na odločitev upravnega sodišča o tožbi tožilcev Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja zaradi sklepa vlade, da se razveljavi postopek njunega imenovanja za evropska delegirana tožilca in ponovi razpis, je na Brdu povedal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Pričakuje jo v dveh tednih.

Vlada izdala novo uredbo o oblikovanju neprofitnih najemnin
22. 09. 2021 15.32
Vlada je izdala Uredbo o metodologiji za oblikovanje neprofitne najemnine in določitvi višine subvencij najemnin. Uredba na področju oblikovanja neprofitne najemnine določa metodologijo za oblikovanje neprofitne najemnine in način izračuna najvišje neprofitne najemnine.

Direktorja STA in Ukoma izrazila pripravljenost za nadaljevanje dialoga
07. 09. 2021 12.50
Direktor STA Veselinovič in direktor vladnega urada za komuniciranje Urbanija sta se na povabilo predsednika republike Pahorja udeležila delovnega srečanja v predsedniški palači. Po sestanku so vsi trije izrazili optimizem za nadaljevanje dialoga in iskanje rešitev. V najboljšem primeru bi STA denar za javno službo lahko prejela tri dni po podpisu pogodbe oziroma v drugi polovici septembra. STA je sicer že 250 dni brez financiranja za javno službo, ki jo opravlja.

Vrhovno sodišče ugotovilo dolžnost državnega financiranja STA
06. 09. 2021 14.42
Vrhovno sodišče je razveljavilo začasno zadržanje uredbe o financiranju javne službe STA. Med drugim ugotavlja, da agenciji ni uspelo dokazati, da bi zgolj z zadržanjem uredbe dobila državno nadomestilo. Hkrati je sodišče zapisalo, da je po zakonu Republika Slovenija dolžna zagotavljati financiranje za leto 2021 skladno s poslovnim načrtom. Medtem pa je direktor Ukom Uroš Urbanija sporočil, da je vrhovno sodišče "očitno sprejelo argumente Ukoma", ni pa komentiral ugotovitev sodišča o dolžnosti mesečnega financiranja javne službe STA.

Odslej prepoved dajanja plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg
04. 09. 2021 07.47
Začela je veljati vladna uredba o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Prepovedani so pribor, krožniki, slamice in vatirane palčke, razen če gre za medicinske pripomočke. Nadzor bo opravljal tržni inšpektorat.

Novosti: pogoj PCT tudi za študente in rekreacijo v zaprtih prostorih
28. 08. 2021 07.20
Danes so stopile v veljavo nekatere novosti pri ukrepih za omejevanje širjenja covida-19. Med drugim se pogoj PCT širi na udeležence športne rekreacije v zaprtih prostorih, starejše od 15 let, in študente na fakultetah. Za slednje bo dovolj tedensko testiranje, ki bo brezplačno, enako kot tudi za osebne asistente in gasilce.

'Ne ukvarjajte se s pravom, ampak raje poskrbite, da šol ne bo treba spet zapirati'
27. 08. 2021 20.41
Pouk na osnovni šoli Prebold se bo začel po trenutno veljavni zakonodaji, pet dni pred začetkom novega šolskega leta napoveduje ravnatelj Peter Žurej. Med vrsticami in po njegovo torej: brez z vladno uredbo zapovedanega preverjanja pogoja PCT, saj da za to, meni Žurej, ne obstaja nobena zakonska podlaga. A Zakon o nalezljivih boleznih in Zakon o varnosti in zdravju pri delu zagotavljata dovolj dobro zakonsko podlago za uredbo, ki ureja izvajanje hitrega testiranja, meni profesor prava, dr. Rajko Pirnat. Ne pravo, ampak zdrava pamet – tako pa se je na bizarno dogajanje v Preboldu odzval nekdanji ravnatelj Dušan Merc.

Precepljenost med zaposlenimi v domovih za starejše 50-odstotna, teste bo krila država
20. 08. 2021 18.50
V domovih starejših se je po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti doslej cepilo 50 odstotkov zaposlenih. Necepljenim, ki se bodo morali od 23. avgusta redno tedensko testirati, bo stroške testov krila država. Ministrstvo sicer ocenjuje, da so domovi dobro pripravljeni na četrti val epidemije.

Za 3. triado OŠ in dijake obvezne maske in prostovoljno tedensko samotestiranje
20. 08. 2021 12.28
Minister za zdravje Janez Poklukar je pojasnil, da je vlada določila dejavnosti, za katere bo teste plačala država. Med drugim so to zaposleni v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih ter dejavnosti vzgoje in izobraževanja. Dejal je še, da bo za omenjene skupine zadostno tedensko testiranje, a testa za druge storitve ne bodo mogli uveljavljati dlje kot 48 ur. Dejal je še, da bodo morali učenci tretje triade in dijaki nositi maske, tedensko samotestiranje pa bo zanje prostovoljno. Štrukelj je v odzivu dejal, da upa, da bo prevladalo zaupanje v slovensko učiteljstvo, da bodo "odgovorno, natančno in dosledno izvajali samotestiranje, ki bo prispevalo k stabilnemu delovanju izobraževalnega sistema".

Vlada z uredbo prepovedala prodajo plastičnega pribora, krožnikov, slamic ...
19. 08. 2021 12.01
Vlada je na dopisni seji izdala uredbo o prepovedi dajanja plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Nadzor nad izvajanjem uredbe bo opravljal tržni inšpektorat.

Upravno sodišče zavrnilo zahtevo za začasno odredbo glede neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev
13. 08. 2021 11.00
Upravno sodišče je zavrnilo zahtevo tožilcev Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja glede zahteve za izdajo začasne odredbe v primeru neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Kot je sporočilo sodišče, zahteva za izdajo odredbe ni utemeljena. Bodo pa tožbo v tej zadevi obravnavali prednostno, so dodali. Odzvala sta se tudi tožilca, ki sta dejala, da je odločitev sodišča pričakovana. V odzivu sta opozorila, da je sodišče jasno pritrdilo, da gre pri izpodbijanem sklepu vlade za upravni akt.

Javni zavodi: Stroška testiranj ne moremo kriti sami, nihče nas ne upošteva
13. 08. 2021 12.31
Precepljenost zaposlenih v vrtcih je okoli 40-odstotna, ocenjujejo v Skupnosti vrtcev Slovenije. "Po moji hitri oceni bi se strošek v našem vrtcu na mesečni ravni gibal med 8000 in 9000 evri," pravi Janja Bogataj, ravnateljica Vrtca Škofja Loka. V Združenju ravnateljev vrtcev Slovenije pa so kritični do pristojnih, saj jim nihče ne posreduje potrebnih informacij: "V sredo naj bi se sestali z ministrico, vendar dvomimo, da nas bodo kakor koli upoštevali." V Skupnosti socialnih zavodov medtem opozarjajo: "Te stroške mora kriti proračun, ne pa da se z njimi dodatno obremenjujejo domovi, posledično pa se to prevali na oskrbnine, ki jih plačujejo stanovalci in njihovi svojci."

Informacijska pooblaščenka: Izjave direktorja NIJZ ne izražajo spoštovanja ustave
09. 08. 2021 15.16
Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je v odprtem pismu nekatere trditve direktorja NIJZ dr. Milana Kreka glede inšpekcijskih postopkov proti NIJZ označila za neresnične in zavajajoče ter jih označila za "sprenevedanje ali nepoznavanje osnov delovanja pravne države."

Informacijska pooblaščenka: Obdelavo osebnih podatkov lahko določa le zakon
05. 08. 2021 15.13
Na odlok vlade o načinu ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT se je odzvala tudi informacijska pooblaščenka, ki je izpostavila, da lahko obdelavo osebnih podatkov določa le zakon. "Ker vsaka obdelava podatkov pomeni poseg v človekovo pravico, zagotovljeno z ustavo, v Sloveniji obdelave podatkov zaradi zagotavljanja pravne varnosti državljanov ni dopustno urejati z vladnimi odloki," je poudarila. Informacijska pooblaščenka bo tako prekinila inšpekcijski postopek in vprašanje ustreznosti odloka PCT prepustila v presojo ustavnemu sodišču.

New York za številne dejavnosti uvaja obvezna potrdila o cepljenju
03. 08. 2021 19.21
Župan New Yorka Bill de Blasio je naznanil, da bodo tako zaposleni kot tudi stranke za vstop v zaprte prostore potrebovali potrdilo o cepljenju. Tako bodo morali certifikate predložiti za obisk telovadnic, pa tudi restavracij in številnih drugih dejavnosti.

Sindikat: Ni argumenta, da bi delodajalec stroške testiranja naložil v plačilo delavcu
26. 07. 2021 11.38
Sindikat delavcev trgovine Slovenije opozarja, da so odločitve vlade glede uredbe o izvajanju testiranj na SARS-CoV-2, s katero se izvaja obveza presejalnega testiranja, nejasne in "odpirajo več vprašanj kot dajejo odgovorov". Prav tako dodajajo, da ni argumenta, da bi delodajalec strošek testiranja na covid-19 upravičeno naložil v plačilo delavcu.

Črna gora zapira nočne klube, v lokale le s potrdili PCT
23. 07. 2021 09.03
Črna gora je za sedem dni zaprla diskoteke in nočne klube tako na prostem kot v zaprtih prostorih. Odločitev so črnogorske zdravstvene oblasti sprejele, ker v državi v zadnjih dneh beležijo strm porast novih okužb z novim koronavirusom. Prepovedali so tudi vse glasbene festivale in vsa zbiranja v zaprtih prostorih. Naša zahodna soseda pa je še zadnja država v Evropi, ki uvaja obvezno potrdilo o cepljenju proti covidu-19. To bo obvezno od 6. avgusta dalje, s tem pa bo država starejšim od 12 let, ki so že prejeli prvi odmerek cepiva, omogočila dostop do številnih lokacij, kot so muzeji, kinodvorane in notranjost restavracij.

Narodna banka Srbije: 'Če bo Hrvaška na evro vtisnila Teslo, bomo ukrepali'
22. 07. 2021 19.27
Če bo Hrvaška uresničila svojo namero in kot enega izmed simbolov na evrski kovanec umestila tudi podobo Nikole Tesla, bo Srbija zagotovo ustrezno ukrepala, so v četrtek sporočili iz Narodne banke Srbije. Tako Hrvati kot Srbi si namreč "lastijo" velikega izumitelja in enega največjih znanstvenikov v zgodovini.

Položajni dodatek za poklicne gasilce odslej primerljiv z ostalimi uniformiranimi poklici
22. 07. 2021 18.49
Vlada je danes sprejela spremembe uredbe, s katerimi se po njenih navedbah položajni dodatek za poklicne gasilce ureja primerljivo z ostalimi uniformiranimi poklici. Spremenila je tudi uredbo o napredovanju javnih uslužbencev, ki po navedbah vlade sledi stavkovnemu sporazumu s policijskim sindikatom.

'STA pogodbe v predlagani obliki ne more in ne sme podpisati'
22. 07. 2021 12.43
Po sodnem zadržanju vladne uredbe STA ne more in ne sme podpisati pogodbe z Uradom vlade za komuniciranje v predlagani obliki (Ukom), je vodstvo STA zapisalo v uradnem odgovoru Ukomu. Ta je sicer zahteval takojšen podpis pogodbe. STA predlaga nadaljevanje pogajanj, vlado pa poziva, naj nemudoma začne financirati STA na podlagi veljavne zakonodaje.