uredba

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16
Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Kdo so možje, ki varujejo predsednika države?
19. 10. 2022 08.43
Predsednik republike je – poleg predsednika vlade – najbolj varovana oseba v državi. Varnostniki ga spremljajo na vsakem koraku, celo na dopustu. Gre za policiste, ki so za to delo posebej izurjeni in imajo specifična znanja. Njihovo delo je zahtevno, saj morajo biti v dobri fizični in psihični kondiciji ter ves čas osredotočeni na dogajanje okoli sebe. Z Borutom Pahorjem so tekli in kolesarili – kaj pa jih čaka po volitvah, ko bo v predsedniško palačo prišel nov obraz?

Ambulante bodo nagrajene za dodatno delo na primarni ravni
15. 10. 2022 07.35
Veljati sta začeli uredbi, ki določata kriterije za nagrajevanje in višino dodatkov za povečan obsega dela v ambulantah na primarni ravni zdravstva. Poleg ambulant z več opredeljenimi bolniki bodo poseben dodatek prejemali tudi zdravniki iz manj razvitih občin, so sporočili z ministrstva za zdravje. Dopolnjen je tudi pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov. Po novem bodo morali izvajalci na primarni ravni zdravstva telefonsko naročanje zagotavljati ves čas ordinacijskega časa ambulante, in ne zgolj v določenih terminih.

Embalažna uredba: vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj je ne zadrži
14. 10. 2022 19.32
Ustavno sodišče obravnava pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti delov spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži ter o predlogu za zadržanje njenega izvrševanja. Vlada meni, da bi zadržanje ogrozilo doseganje predpisanih okoljskih ciljev, predvsem pa bi bil ogrožen javni interes varovanja okolja in zdravja ljudi.

Slovenija z novo uredbo o energetski revščini: cilj je revščino zmanjšati
13. 10. 2022 14.18
Vlada je prejela uredbo o energetski revščini, na podlagi katere bodo opredelili energetsko revna gospodinjstva in pripravili triletni akcijski načrt z ukrepi za zmanjšanje energetske revščine. S tem je Slovenija postala ena od desetih držav EU, ki je sprejela tako uredbo. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je dejal, da gre za veliko zmago, saj je diskusija o sprejetju takšne uredbe potekala že dlje časa.

Ukrepi EU: obvezno znižanje porabe elektrike in omejitev prihodkov energetskih podjetij
30. 09. 2022 17.48
Ministri držav članic EU, pristojni za energetiko, so na zasedanju v Bruslju dosegli politični dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Ti med drugim vključujejo obvezno znižanje porabe elektrike in omejitev prihodkov energetskih podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina.

V Bruslju dosežen politični dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo
30. 09. 2022 06.20
Ministri držav članic EU, pristojni za energetiko, so na zasedanju v Bruslju dosegli politični dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Ti med drugim vključujejo obvezno znižanje porabe elektrike in omejitev prihodkov energetskih podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'
29. 09. 2022 06.20
Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Koalicija: predlogi SDS o draginji so populistični
23. 09. 2022 17.22
DZ je na izredni seji na predlog SDS govoril o inflaciji in draginji ter o ukrepih, ki so bili, bodo ali bi morali biti sprejeti. Medtem ko je opozicija poudarjala, da vlada z ukrepi ne naslavlja vseh, ki bi jih morala, je koalicija ocenila, da so predlogi SDS, ki jih je matični odbor že zavrnil in DZ o njih ni odločal, populistični.

Komisija bo poslušala slovenske predloge pri soočanju z energetsko draginjo
22. 09. 2022 15.02
Minister za gospodarstvo Matjaž Han se je med obiskom v Bruslju, kjer se je med drugim sestal s podpredsednico Evropske komisije Margrethe Vestager in komisarjem za notranji trg Thierryjem Bretonom, zavzel za solidarnost in sodelovanje v Evropski uniji pri soočanju z energetsko draginjo. Komisija je pripravljena poslušati tudi slovenske predloge.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'
14. 09. 2022 09.58
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ
12. 09. 2022 06.54
Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Prekinitev dobave zemeljskega plina napovedala tudi kranjska družba Domplan
12. 09. 2022 16.33
Kranjska družba Domplan je v teh dneh svoje odjemalce obvestila, da bo s 1. novembrom prenehala dobavljati zemeljski plin in jim s tem dnem tudi razveljavila pogodbo o dobavi plina. Podjetje ostaja operater distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Naklega in Šenčurja. Podobno je že avgusta ukrepalo tudi Komunalno podjetje Velenje, ki je napovedalo prekinitev dobave zemeljskega plina z oktobrom. Če vlada ne bo pokrila izpada prihodkov zaradi zamejene cene, o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin
07. 09. 2022 11.35
Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Lastniki bodo po novem morali kokoši registrirati
06. 09. 2022 19.00
Imate doma kokoši, ki jih redite le zase? Po novi evropski uredbi o zdravstvenem varstvu živali naj bi vsi, ki imajo v lasti kokoši, le-te morali registrirati, kar pa je povzročilo nekaj zmede in nejasnosti. So evropski birokrati izgubili stik z realnostjo ali bo zaradi tega res mogoč boljši nadzor v primeru izbruha bolezni? Za koga bo to zares veljalo, kako zapleten bo postopek in, seveda, kakšne stroške bo prinesel?

Dodatno plačilo po podjemnih pogodbah in do 2000 evrov nagrade
05. 09. 2022 16.54
Predstavniki Ministrstva za zdravje so na srečanju predstavnikom zdravstvenih zavodov predstavili ukrepe nagrajevanja zaposlenih v zdravstvu ob povečanih obremenitvah. Zaposleni bodo za dodatno delo plačani po podjemnih pogodbah. Določeni zaposleni na primarni ravni zdravstva pa bodo upravičeni do 2000 evrov nagrade, odvisno od obremenitev.

V veljavo stopili osrednji ukrepi v boju z energetsko draginjo
01. 09. 2022 06.17
Na pragu jesensko-zimskega obdobja, ki bo z energetskega vidika po napovedih eno težjih v Evropi po drugi svetovni vojni, začenja s tem mesecem veljati osrednji del ukrepov države za naslovitev izzivov energetske draginje. Gre za sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižanega DDV-ja na energente. Vlada bo sicer danes predvidoma nadaljevala ukrepanje za spopad z razmerami na energetskem trgu.

Skladišča plina v EU 80-odstotno napolnjena
31. 08. 2022 09.17
Skladišča plina v EU so po podatkih združenja sistemskih operaterjev plinske infrastrukture v EU napolnjena 80,2-odstotno. To pomeni, da je napolnjenost skladišč več kot dva meseca pred rokom presegla osnovni cilj uredbe EU o skladiščenju plina, ki so jo države potrdile konec junija, veljati pa je začela v začetku avgusta.

Loredan napovedal plačilo za vse opravljene zdravstvene storitve od 1. septembra
25. 08. 2022 18.08
Od 1. septembra bodo plačane vse opravljene zdravstvene storitve v javnem sistemu zdravstva, je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Gre za enega izmed ukrepov uredbe, ki jo je na današnji seji sprejela vlada.

Sindikat delavcev trgovine zahteva višje plače, pripravljeni tudi na stavko
25. 08. 2022 11.52
Delavci v trgovini so ob trenutni gospodarski situaciji in pogojih dela vse bolj nezadovoljni, inflacija pa jih postavlja na rob preživetja, opozarja Sindikat delavcev trgovine Slovenije. Zato je sprožil peticijo Dovolj je, ki se med drugim zavzema za višje plače in ureditev delovnega časa. Če odziva ne bo, so pripravljeni tudi stavkati.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije
18. 08. 2022 13.32
Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

Med obupanimi kmeti
13. 08. 2022 15.52
Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Septembra dvig nadomestila za prehrano z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra?
11. 08. 2022 15.13
Ministrstvo za finance je pripravilo predlog sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, na podlagi katerih bi se zvišal neobdavčen znesek povračila stroškov prehrane z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra na dan. Spremembe bi po predlogu začele veljati s septembrom.

EU je na dobri poti do 80-odstotno zapolnjenih skladišč plina
10. 08. 2022 15.27
EU je na dobri poti do izpolnitve cilja, v skladu s katerim morajo biti njena skladišča plina do 1. novembra letos 80-odstotno napolnjena. Po podatkih Gas Infrastructure Europe so trenutno 72,4-odstotno polna. Slovenija skladišč plina nima, slovenska podjetja imajo večino zalog shranjenih v skladiščih avstrijskih podjetij.

Nižja potrošnja: klima na najmanj 27, ogrevanje na le 19 stopinj Celzija
02. 08. 2022 09.54
Španska vlada je sprejela niz nujnih ukrepov, katerih namen je zmanjšati potrošnjo energije ob zaostrujoči se energetski krizi v Evropi, ki jo je še poglobila ruska invazija na Ukrajino. V skladu z novimi ukrepi bodo tako med drugim regulirane najvišje in najnižje temperature v javnih prostorih.

Varuh človekovih pravic bo postal varovana oseba tudi zaradi groženj
29. 07. 2022 11.11
Po spremenjeni uredbi o policijskem varovanju bo varovana oseba tudi varuh človekovih pravic. Pri varuhu so to predlagali med drugim zato, ker je trenutni varuh Peter Svetina v zadnjih dveh letih tarča številnih groženj.

Brez osebnega varovanja ostala dva podpredsednika vlade
28. 07. 2022 21.25
Vlada je sprejela spremembe uredbe o policijskem varovanju. Za varovanje predsednika vlade je sprejela posebno uredbo, stopnja varovanja se zanj sicer ne spreminja. Podpredsedniki vlade pa bodo po novem varovani enako kot ministri, razen če bo to narekovala ocena ogroženosti. Tako bosta očitno brez varovanja tretje stopnje ostala dva podpredsednika vlade - Danijel Bešič Loredan in Luka Mesec, varovanje pa bo ohranila tretja podpredsednica vlade Tanja Fajon, saj je to potrebno za zunanjo ministrico ali ministra. S tem se bo strošek varovanja bistveno zmanjšal. Varovana oseba bo sicer tudi varuh človekovih pravic.

Kumer: V Sloveniji pozimi ne bo redukcij pri oskrbi gospodinjstev s plinom
26. 07. 2022 18.19
V Sloveniji to zimo ne bo redukcij pri oskrbi gospodinjstev s plinom, je po današnjem zasedanju ministrov EU za energetiko, na katerem so se dogovorili o zmanjšanju porabe plina, zagotovil slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Da bi prišlo do motenj pri oskrbi s plinom, bi moralo iti veliko stvari narobe, je poudaril.

Cene plina poskočile, ministri EU dosegli dogovor o zmanjšanju porabe
26. 07. 2022 12.06
Ministri za energetiko držav članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o zmanjšanju porabe plina za 15 odstotkov do marca 2023, je sporočilo češko predsedstvo Svetu EU. Uredba vključuje tudi možnost uvedbe obveznega zmanjšanja porabe. Medtem je cena megavatne ure plina prvič po marcu presegla 190 evrov.

Skupina članic EU ostro proti predlogu glede plina: To je misija nemogoče
22. 07. 2022 12.24
Skupina članic EU, predvsem južnih držav, po poročanju spletnega portala Politico ostro nasprotuje bruseljskemu predlogu uredbe glede racionalizacije porabe plina. Komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta za 15 odstotkov, omenja tudi možnost obveznega zmanjšanja. "To je misija nemogoče, še Tom Cruise ne bi mogel doseči, da bi predlog podprli," je dejal eden od diplomatov, ki predlog sicer podpira. Energetski ministri bodo o predlogu razpravljali v torek.