uredba

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij
28. 09. 2023 06.27
Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

Prerazporeditev sredstev: 38,6 milijona za nadomestila električne energije
26. 09. 2023 18.13
Na sejah vladnih odborov je vlada med drugim prerazporedila sredstva državnega proračuna za leto 2023 in povečala namensko premoženje Slovenskega regionalno razvojnega sklada. 3,9 milijona evrov je vlada prerazporedila za financiranje ukrepov na trgu dela iz naslova draginje, 38,6 milijona evrov za nadomestila električne energije in zemeljskega plina, sredstva pa je zagotovila še za nakup službenih vozil gozdarjem, morsko gospodarsko ribištvo in brezplačno pravno pomoč.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00
Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

DZ odpravil 100-odstotno kritje prispevkov verskim uslužbencem
20. 09. 2023 17.36
DZ je z 52 glasovi za in 18 glasovi proti sprejel spremembo zakona o verski svobodi, s katerim je znižal višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskim uslužbencem. V opoziciji so spremembo ocenili kot nedopusten poseg v že pridobljene pravice, v koaliciji pa so zatrdili, da zgolj odpravljajo nezakonito stanje na tem področju.

'Zaradi vse večje gostote prometa tudi na južni obvoznici vsakodnevni zastoji'
12. 09. 2023 17.45
Zaradi vse večje gostote prometa dnevno nastajajo zastoji tudi na ljubljanski južni obvoznici, kjer je v ponedeljek prišlo do smrtne prometne nesreče. Zastoj so zaznali že pred mestom nesreče, o čemer so voznike obvestili na elektronskih portalih, so sporočili z Darsa. Na obvoznici prav zdaj postavljajo dodatne elektronske portale, pravijo pa tudi, da bosta z vzpostavitvijo tretjega pasu povečana tako pretočnost kot tudi varnost prometa. Ob tem pričakujejo učinkovitejše obvladovanje prometnih tokov in večje zadovoljstvo voznikov.

Bencin, dizelsko gorivo in kurilno olje se ponovno dražijo
11. 09. 2023 11.29
Ob nespremenjenih trošarinah bodo najvišje dovoljene drobnoprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja od torka do vključno ponedeljka, 25. septembra, znašale 1,551 evra za liter bencina, 1,600 evra za liter dizelskega goriva in 1,181 evra za liter kurilnega olja.

Ustavno sodišče bo odločilo o cenah premije dopolnilnega zavarovanja
07. 09. 2023 06.36
Ustavno sodišče bo na seji obravnavalo pobudi za začetek postopka za oceno ustavnosti delov zakona o kontroli cen in uredbe o določitvi najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki sta ju ločeno vložili zavarovalnici Generali in Triglav. Pobudo za oceno ustavnosti omenjene uredbe je sicer vložila tudi Vzajemna.

Generalni direktor Policije: zadnjo besedo glede izbire bosta imela Upravno sodišče in KPK
06. 09. 2023 16.00
Potem ko je včeraj posebna natečajna komisija Uradniškega sveta pod vodstvom Andreja Verhovnika Marovška odločila, da sta za funkcijo generalnega direktorja Policije primerna oba kandidata – sedanji vršilec dolžnosti Senad Jušić in nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav – je jasno, da bosta zadnjo besedo pri presoji upoštevanih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih imela protikorupcijska komisija in Upravno sodišče. Prva bo preverjala, ali so bili člani Uradniškega sveta pri svoji odločitvi, da tudi Jušić izpolnjuje te pogoje, podvrženi političnim pritiskom, medtem ko bo sodišče, če bo tožba vložena, presojalo, ali Jušić dejansko izpolnjuje zahtevane osemletne izkušnje na vodstvenih delovnih mestih.

Vlada glede pobude Vzajemne: Ukrep kontrole cen je v skladu z zakonom
04. 09. 2023 21.39
Vlada je na dopisni seji podala mnenje o pobudi družbe Vzajemna za začetek postopka za oceno ustavnosti glede določitve najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in drugih uredb glede kontrole cen. "Ukrep kontrole cen je v skladu z zakonom in ni arbitraren," je prepričana vlada, ki je predlagala, da Ustavno sodišče odloči, da pobuda Vzajemne ni utemeljena.

Zadnje tri generacije nabornikov niso videle notranjosti vojašnic
02. 09. 2023 11.51
Interes mladih za služenje vojaškega roka se je začel močno zmanjševati, ko sta predsednik SDS Janez Janša in takratni predsednik LDS Janez Drnovšek leta 2002 izjavila, da država ne potrebuje naborniškega sistema, ocenjuje nekdanji načelnik Generalštaba SV Ladislav Lipič. "Politika je nekoliko prehitro začela to komunicirati z javnostjo in ni pomislila, kaj lahko s takšnimi izjavami povzroči," je dejal. "Odločitev je bila na eni strani politična, po drugi strani pa so dolgoletne izkušnje kazale, da so generacije obveznikov vse manjše," je spomnila profesorica obramboslovja Maja Garb.

V mulju in naplavinah ugotovili visoke vrednosti svinca, kadmija, cinka
30. 08. 2023 12.19
Čeprav Agencija RS za okolje še ni prejela rezultatov analiz vzorcev, ki so jih vzeli na poplavljenih območjih po državi, pa so predstavili rezultate iz Mežiške doline, kjer so bile vrednosti nekaterih potencialno nevarnih elementov zaradi rudarske zgodovine območja že pred poplavami povišane. Rezultati analize so tako "pričakovano" pokazali, da so na območju presežene vse vrednosti najbolj kritičnih elementov: svinca, kadmija in cinka. Ugotavljajo pa, da je prišlo med poplavami do premeščanja teh nevarnih snovi tudi na drugih območjih. Predvidevajo sicer, da do večjih zdravstvenih težav ob upoštevanju ukrepov ne bo prišlo, opozarjajo pa sicer, da so otroci tu posebej ogrožena skupina.

Obeta se opazna podražitev dizla, cena bencina skoraj nespremenjena
12. 08. 2023 10.40
Obetajo se podražitve pogonskih goriv, predvsem dizla. V zadnjem mesecu in pol se je namreč na mednarodnih trgih močno dvignila cena nafte, medtem ko so vrednosti bencina skoraj nespremenjene. Zaradi praznikov in dneva solidarnosti se bodo cene na postajališčih izven avtocest tokrat spremenile v četrtek in ne torek, kot po navadi.

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?
01. 08. 2023 19.33
Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

V veljavo stopa uredba o plačevanju po realizaciji izbranih zdravstvenih storitev
01. 08. 2023 08.40
V uporabo stopa uredba, ki določa izbrane vrste zdravstvenih storitev, za katere bo izvajalcem zdravstvene dejavnosti v javni mreži zagotovljeno plačilo po realizaciji. Seznam zdravstvenih storitev bo veljal do konca meseca, nato bo, kot predvideva zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, pripravljen nov seznam.

SMS-obveščanje ob neurjih in nesrečah naj bi zaživelo že v kratkem
31. 07. 2023 15.53
Vlada je sporočila, da bo sistem javnega obveščanja in alarmiranja ob neurjih in nesrečah prek SMS-sporočil predvidoma zaživel že v kratkem. Do konca avgusta je v javni obravnavi uredba, ki jo je pripravilo ministrstvo za digitalno preobrazbo, vlada pa pričakuje, da jo bodo nato sprejeli zgodaj jeseni. Predvidoma bi tako sistem lahko začel delovati še pred koncem leta.

Vlada prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu
26. 07. 2023 18.40
Po več kot 100-milijonski injekciji, ki jo je država z interventnim zakonom namenila za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu in ko so se te prav nasprotno le podaljšale, vlada na čelu z začasnim zdravstvenim ministrom, sicer premierjem Robertom Golobom, prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu. Številni poznavalci so že ob pripravi interventnega zakona takratnega zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana opozarjali, da zgolj odprta državna denarnica problemov s čakalnimi vrstami ne bo rešila. Izvajalci zdravstvenih storitev so namreč, ker so stroške dobili povrnjene, izbirali tiste zdravstvene storitve, ki so bile najbolj dobičkonosne, in ne tistih, kjer so čakalne vrste najdaljše.

Vložena ustavna pobuda zaradi 'nezakonitega odlova' nutrij
26. 07. 2023 16.54
Helsinški monitor Slovenije za človekove pravice je na ustavno sodišče vložil ustavno pobudo s predlogom za presojo in začasno zadržanje odredbe glede izvajanja odločbe kmetijskega ministrstva o odlovu nutrij na Ljubljanskem barju. Kot navajajo v organizaciji, gre pri odločbi za kršitev ustave, zakonov in podzakonskih aktov.

Rusija namerava zvišati najvišjo starost nabornikov na 30 let
21. 07. 2023 15.09
Ruski parlament želi zvišati najvišjo starost za vpoklic vojaških nabornikov za tri leta, in sicer na 30 let, je sporočil vodja odbora ruske dume za obrambo Andrej Kartapolov. Ob tem naj bi najnižja starost nabornikov ostala 18 let. Nekaj časa so namreč razpravljali tudi o dvigu spodnjega starostnega praga za tri leta.

Hrvaške plaže ostajajo javne, hotelskih in ograjenih plaž ne bo več
17. 07. 2023 14.41
Na Hrvaškem so po 20 letih sprejeli nov zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih. Zakon prepoveduje ograjevanje plaž, zaračunavanje za vstop ali prepoved dostopa. Nova je delitev morskih plaž, v kateri ni več hotelskih plaž, koncesije za uporabo morskega javnega dobra pa bo država podeljevala za največ pet let namesto dosedanjih 99.

Upravne enote bodo lahko delale s krajšim delovnim časom
13. 07. 2023 16.51
Vlada je dopolnila uredbo, s katero je omogočila začasno in izjemno skrajšanje uradnih ur v upravnih enotah in območnih enotah organov. Sprememba je potrebna zaradi urejanja situacij, ko omenjeni organi ne morejo zagotavljati zadostnega števila javnih uslužbencev za nemoteno zagotavljanje upravnih storitev, so pojasnili.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance
12. 07. 2023 16.19
Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00
Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Predraga elektrika za Costello: pri izjavi o podpisu pogodbe pomota
10. 07. 2023 19.34
Kdo je odgovoren, da je družba Costella lani zakupila električno energijo po astronomski ceni? Še pred dnevi je njen lastnik in uspešen podjetnik Joc Pečečnik s prstom pokazal na državo, a se je zdaj izkazalo, da ni bilo tako. Uprava je namreč zakup opravila avgusta in ne novembra, kot je trdil.

Pobuda za prekategorizacijo obalne hitre ceste v glavno
10. 07. 2023 14.20
Skupnost civilnih iniciativ Koper je na novinarski konferenci v Bertokih predstavila pobudo vladi za preusmeritev tranzitnega prometa na obalno hitro cesto ali pa prekategorizacijo le-te v glavno cesto prvega reda. Menijo, da tranzitni promet zdaj duši lokalne ceste, ker tujci ne želijo kupiti tedenske vinjete za sedem kilometrov hitre ceste.

Slovenija bo ukrajinskim beguncem letos namenila slabih 40 milijonov evrov
10. 07. 2023 13.13
Slovenija je v preteklem letu beguncem iz Ukrajine namenila dobrih 17 milijonov evrov, v letošnjem letu pa bo tega denarja skoraj 40 milijonov. Največji stroški so denarna pomoč, denarna pomoč za zasebno nastanitev, zdravstvene storitve in stroški, povezani z nastanitvijo in oskrbo državljanov Ukrajine, ki imajo priznano začasno zaščito in živijo v nastanitvenih centrih.

V hribe peš, v dolino s padalom
01. 07. 2023 12.00
Jadralno padalstvo postaja vse bolj priljubljen letalski šport, predvsem med ljubitelji gora. Slovenija je v zadnjem času postala prava Meka tudi za tuje padalce. In če je bilo nekoč padalstvo domena vojske, je danes dosegljivo skoraj vsem. Tudi ko je govora o padalskih skokih iz letala. Je to sploh varen in cenovno dosegljiv šport? Kdo in kje lahko leti? Zakaj si vsi želijo, da na mednarodnih tekmovanjih premagajo prav slovenske padalce? O tem v rubriki 24UR Inšpektor.

150 milijonov evrov za hitrejše uvajanje obnovljivih virov
22. 06. 2023 15.08
Vlada je sprejela uredbo o pomoči za pospeševanje uvajanja energije iz obnovljivih virov, shranjevanja in toplote iz obnovljivih virov. Gre za podzakonski akt lani sprejetega interventnega zakona, ki je med drugim prinesel podlago za spodbude za naložbe v obnovljive vire energije. Za podpore bo na voljo 150 milijonov evrov.

Kakšne bodo posledice preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja za proračun?
21. 06. 2023 14.47
Odgovore so na seji komisije za nadzor javnih financ zahtevali poslanci NSi, ki vztrajajo, da v vladnem predlogu zakona finančnih izračunov ni. ZZZS ocenjuje, da bo prihodnje leto zmanjkalo 94 milijonov evrov, primanjkljaj pa naj bi pokrili iz proračuna, zagotavlja finančni minister.

Cene pogonskih goriv in kurilnega olja bodo regulirane še leto dni
19. 06. 2023 20.27
Vlada je na dopisni seji potrdila uredbo, s katero podaljšuje trenutni sistem delne regulacije cen pogonskih goriv in kurilnega olja, in sicer še za leto dni, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Sprejela je tudi spremembe uredbe, s katerimi se v formulo za cene dizla na avtocestah vrača prispevek za OVE.

RT in Sputnik se izmikata cenzuri, Akos ukazal blokado novih domen
17. 06. 2023 15.44
Evropska unija je 1. marca 2022 zaradi ruske invazije na Ukrajino določila prepoved oddajanja ruskima državnima medijema RT in Sputnik v državah EU, nato pa na seznam dodala še druge ruske medije. Kljub določitvi seznama cenzuriranih medijev pa se vedno znova pojavljajo nove domene, prek katerih Rusija v 'evropskem etru' distribuira svoj narativ. Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije priznava, da je temu izredno težko slediti.