ustanovitve

Slovenija prvič v poročilu AI
30. 05. 2001 00.00
V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Mitrović zadovoljen s pogajanji
26. 05. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na dunajskih pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za Večernje novosti dejal, da je ZRJ dosegla "odličen izid" in dodal, da so bile zvečine sprejeta jugoslovanske stališča, "ki so bila v skladu s standardi mednarodne skupnosti", posledično pa je to prineslo "popolnoma nov položaj, drugačen od tistega, na katerega so upali Hrvati in Slovenci".

Tožilci o človekovih pravicah
25. 05. 2001 00.00
Osrednja tema tokratnega občnega zbora Društva državnih tožilcev, ki se je začelo danes dopoldne, je Državni tožilec in varstvo človekovih pravic, o kateri bo med drugim predaval vodja generalnega tožilstva pri pritožbenem sodišču v Amsterdamu Egbert Myjer. Tožilci - za sodelovanje na srečanju se jih je prijavilo 130 - pa bodo v popoldanskih urah še izpeljali volitve vseh organov društva. Letošnjega srečanja tožilcev, ki ga po osmih letih od ustanovitve društva prvič gosti Ljubljana, so se med drugim udeležili tudi pravosodni minister Ivo Bizjak, predsednik državnega zbora Borut Pahor, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalna državna tožilka Zdenka Cerar in generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič.

Sprejet zakon o industrijski lastnini
23. 05. 2001 00.00
Državni zbor je s 40 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o industrijski lastnini, ki bo nadomestil sistemski zakon iz leta 1992. Cilj predlaganega zakona je predvsem uskladitev z evropsko zakonodajo. S tem bo dosežena večja učinkovitost varstva pravic industrijske lastnine in poenostavitev postopkov za pridobitev teh pravic.

Odbor nadaljuje z aktivnostmi
23. 05. 2001 00.00
Odbor ZA svobodno odločanje, civilno gibanje, ustanovljeno 17. maja, h kateremu je doslej pristopilo 1500 posameznikov, društev in drugih združenj, bo v naslednjih dneh pripravil vrsto t.i. predreferendumskih okroglih miz v različnih slovenskih krajih. Prva bo v petek, 25. maja, v Postojni, na večini pa bo sodeloval tudi minister za zdravje Dušan Keber, ki je s predstavniki odbora pojasnili, kje so po njihovem mnenju resnični problemi naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Kot so zapisali že v ustanovni listini, se bo na referendumu v prvi vrsti odločalo o tem, ali bo naša država avtoritarna ali demokratična.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Za enake možnosti v Paktu stabilnosti
18. 05. 2001 00.00
Državni zbor in vladni urad za enake možnosti sta v okviru slovenskega polletnega sopredsedovanja Delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice Pakta stabilnosti za JV Evropo pripravila srečanje parlamentark, predstavnic vlad in nevladnih organizacij iz držav na omenjenem območju. Uvodni del sestanka pod vodstvom poslanke Majde Potrata (ZLSD) so sklenili s podpisom sporazuma o sodelovanju med delovnima skupinama za enakopravnost spolov ter za parlamentarno sodelovanje pri Paktu stabilnosti za JV Evropo. Srečanje sicer sodi v sklop priprav na 2. konferenco parlamentark v JV Evropi, ki bo predvidoma konec letošnjega leta v Makedoniji, z uvodoma omenjenim sporazumom pa sta se obe skupini zavezali, da bosta oblikovali skupno strategijo pri krepitvi vloge parlamentark na omenjenem območju - in sicer s poudarkom na sprejemanju ustreznih zakonskih rešitev v interesu večje vloge tako parlamentarnih kot tudi vladnih struktur za enake možnosti žensk in moških.

Zborovanje za umetno oploditev
18. 05. 2001 00.00
Odbor za svobodo odločanja je včeraj v ljubljanskih Križankah organiziral zborovanje na katerem so se zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Na zborovanju je bilo približno 300 ljudi, kar je več kot so organizatorji pričakovali. Pobudnikov zborovanja in hkrati ustanovitve odbora je 35, med njimi je tudi nekaj znanih Slovencev in Slovenk, estradnikov, športnikov in predstavnikov različnih strok. Zagovorniki sprejetega zakona so na zborovanju še enkrat pojasnili svoja stališča, zakaj naj bi zakon bil, tak kot je bil, sprejet. Vsi, ki so prišli pa so podpisali neke vrste pristopno izjavo k Odboru za svobodo odločanja.

Okrepitev spopadov v Gazi
15. 05. 2001 00.00
Palestinski demonstranti so se davi ob začetku palestinskega praznika, Dneva katastrofe, pri judovski naselbini Nezarim na območju Gaze spopadli z izraelskimi vojaki. Vojaki so na demonstrante streljali in metali solzivec ter poostrili varnostne ukrepe na celotnem območju zasedenih palestinskih ozemelj, saj računajo na povečanje nasilja ob palestinskem prazniku. Izraelska vojska je na območju Gaze ubili enega in ranila šest Palestincev. Obe strani incident pojasnjujeta različno, iz Hamasa pa so sporočili, da sta bila ubiti Palestinec in eden izmed ranjenih, pripadnika posebne straže šejka Janina, ustanovitelja Hamasa.

WHO zaseda v Ženevi
14. 05. 2001 00.00
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) želi vsem ljudem na svetu zagotoviti enakopravno zdravljenje, saj zdravje predstavlja enega izmed predpogojev za gospodarski razvoj, je danes v Ženevi ob odprtju letnega zasedanja organizacije povedala njena predsednica Gro Harlem Brundtland. V uvodnem govoru dvotedenskega zasedanja, ki se ga udeležuje 191 držav članic WHO, je Brundtlandova poudarila, da so okoliščine za zagotavljanje zdravja po svetu trenutno zelo primerne, zato organizacija te priložnosti ne sme zamuditi.

Prva sredstva iz sklada Euroimages
14. 05. 2001 00.00
Upravni odbor evropskega filmskega sklada Euroimages je na zadnji seji v sklopu podpore distribuciji prvič namenil sredstva tudi Sloveniji, in sicer 5000 evrov Slovenski kinoteki za distribucijo filma Aprile režiserja Nannija Morettija. Slovenija je članica Euroimagesa od 1. januarja letos, njen stalni predstavnik v UO je dr. Igor Koršič. Kandidatura Slovenske kinoteke je bil prvi poskus Slovenije za pridobitev sredstev Euroimagesa.

Bush ustanovil protiteroristični urad
09. 05. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v okviru Zvezne agencije za izredne razmere (FEMA) ustanovil nov protiteroristični urad, ki bo usklajeval dejavnosti, povezane z bojem proti terorizmu in odpravljanju posledic tovrstnih napadov. FEMA se sicer ukvarja predvsem z naravnimi nesrečami, kot so potresi, poplave in orkani, po novem pa se bo preko "Urada za nacionalno pripravljenost" ukvarjala še s protiteroristično dejavnostjo. Podpredsednik ZDA Dick Cheney je od šefa poleg ostalih nalog prejel tudi zadolžitev za vodenje delovne skupine, ki bo ugotavljala teroristične grožnje. Omenjena delovna skupina bo skušala najti najboljše odgovore na odpravljanje posledic terorističnih napadov in bo morala o svojih ugotovitvah do 1. oktobra letos poročati kongresu.

Diplomatski poraz ZDA
04. 05. 2001 00.00
ZDA so presenetljivo izgubile sedež v Komisiji ZN za človekove pravice, ki so ga imele nepretrgoma od ustanovitve komisije leta 1947. Na tri mesta, ki jih v komisiji zasedajo zahodne države, je 53-članski ekonomski in socialni svet izvolil Francijo, Avstrijo in Švedsko. Predstavnik ZDA pri komisiji s sedežem v Ženevi James Cunningham je po glasovanju izrazil razočaranje in zatrdil, da ta neuspeh ne bo imel posledic na ameriško politiko do človekovih pravic. Na odločitev se je že odzval tudi State Departement, ki je opozoril, da komisija brez ZDA ne bo več tako močna.

Ecevit znova na čelu DSP
30. 04. 2001 00.00
Turški premier Buelent Ecevit je bil v nedeljo ponovno izvoljen na čelo Stranke demokratične levice ( DSP), ki se je sešla na svojem rednem kongresu v Ankari. Ecevit tako ostaja na vodilnem položaju stranke od njene ustanovitve leta 1985. Od skupno 1189 navzočih delegatov jih je Ecevita podprlo 963, medtem ko jih je 86 glasovalo za njegovo nasprotnico Semo Pikinsuta.

V Trstu proslavili 60-letnico OF
30. 04. 2001 00.00
Zveza slovenskih kulturnih društev (ZSKD) je pod pokroviteljstvom Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) sinoči v Kulturnem domu v Trstu pripravila proslavo ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte z bogatim kulturnim programom, v katerem so sodelovali pihalni orkestri in pevski zbori, ki delujejo v okviru ZSKD, in mladi recitatorji. Slavnostni govornik je bil predsednik SKGZ Rudi Pavšič.

Začasno zavarovanje Mirtoviškega potoka
29. 04. 2001 00.00
Veljati je začela odredba o začasnem zavarovanju Mirtoviškega potoka, ki jo je izdal minister za okolje in prostor Janez Kopač. Na zavarovanem območju levega pritoka Kolpe pri Mirtovičih s sotesko in povirnimi grapami je po objavi uredbe v Uradnem listu prepovedano slabšati kakovost voda, spreminjati vodni režim, odmetavati ali odlagati odpadke, slabšati kakovost tal, graditi ali postavljati objekte ali naprave in izvajati druge posege, ki bi spremenili življenjske razmere rastlin in živali ali kako drugače okrniti zavarovano območje. Odredba sicer dovoljuje gospodarsko izkoriščanje vode kot naravnega vira na zaščitenem območju, vendar le v skladu s koncesijskim aktom ter na podlagi pridobljenih dovoljenj za poseg v prostor. Nadzor nad izvajanjem odredbe bo opravljal inšpektorat za okolje in prostor.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija danes praznuje Dan upora proti okupatorju, ki ga letos zaznamuje tudi 60-letnica ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda. Dopoldne sta se pričeli osrednji slovesnosti v Novi Gorici in Jelenovem žlebu, kjer so obeležili tudi 58-letnico zmage Cankarjeve in Gubčeve brigade nad italijanskim bataljonom Macerata.

Kmečka družba uresničuje začrtane cilje
26. 04. 2001 00.00
Skupina Kmečka družba je lani do konca novembra, torej pred oddelitvijo, ustvarila 288 milijonov tolarjev dobička. Direktor Skupine Kmečka družba Matjaž Gantar je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da je bilo njihovo lansko poslovanje kljub oddelitvi zelo uspešno. Med njihovimi osnovnimi cilji za letos je med drugimi izpostavil čedalje večjo udeležbo v procesih privatizacije na trgih bivše Jugoslavije, naložbe v izgradnjo novih megakinov, naložbe v časopisne hiše in zavarovalništvo na trgih JV Evrope ter ustanovitev vzajemnih skladov v Luksemburgu. Gantar je za letos napovedal še možnost ustanovitve družbe za upravljanje skladov tveganega kapitala ter borznoposredniške družbe.

Strah ob dnevu neodvisnosti
26. 04. 2001 00.00
V Izraelu praznujejo 51. obletnico ustanovitve hebrejske države. Dan neodvisnosti je zaznamoval strah pred novimi napadi palestinskih skrajnežev. Na ulicah Kfar Sabe severno od Tel Aviva se je zbralo precej manj ljudi kot v drugih izraelskih mestih. Spomin na nedavne samomorilske napade v mestu je namreč še vedno živ: trije napadi v osmih dneh

ZZB NOB podelila priznanje Kučanu
26. 04. 2001 00.00
Skupščina Zveze združenja borcev narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) je na slavnostni seji ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte (OF) in začetku organiziranega upora proti okupatorjem podelila priznanja združenja in sprejela spomenico seje. V njej so med drugim zapisali, da se je državni praznik dan upora proti okupatorju uveljavil kot oblika kolektivnega spomina na prizadevanja in dejanja, ki jih je slovenski narod imel in izvedel v okviru programa OF. Najvišje priznanje, listino ZZB NOB je prejel predsednik republike Milan Kučan, ki se je za priznanje zahvalil in ob tem povedal, da ga sprejema s spominom na vse tiste, ki so skozi zgodovino ohranjali dostojanstvo slovenskega naroda.

Protest študentov Filozofske fakultete
25. 04. 2001 00.00
Pred Filozofsko fakulteto v Ljubljani je več kot tristo študentov oddelka za prevajanje in tolmačenje protestiralo proti nedavni odločitvi ljubljanske univerze, da naslednje šolsko leto, kljub vedno večjemu zanimanju, ne bo možen vpis na to študijsko smer.

Večina brezposelnih brez izobrazbe
24. 04. 2001 00.00
V ljubljanski območni službi zavoda za zaposlovanje je bilo konec marca prijavljeno 21.077 brezposelnih, kar je 0,7 odstotka več kot konec decembra 2000 in 9,9 odstotka manj kot konec lanskega marca. Stopnja brezposelnosti je po zadnjih razpoložljivih podatkih konec decembra znašala 8,9 odstotka in je bila za 0,8 odstotka manjša kot marca 2000. V strukturi brezposelnih je bilo marca letos 61 odstotkov oseb, ki so na zavodu prijavljene več kot eno leto, 45 odstotkov jih je bilo brez izobrazbe, mlajših od 26 let je bila petina, starejših od 50 let pa nekaj več kot 30 odstotkov.

Razstava Ljubljana 1941-1945
17. 04. 2001 00.00
V Mestni galeriji Ljubljana so odprli razstavo z naslovom Ljubljana 1941-1945, likovni odmevi. Avtor razstave, ta bo na ogled do 6. maja, je umetnostni zgodovinar Iztok Durjava. Na razstavi si bo moč ogledati 114 slik, risb in kipov iz zbirke Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani in iz zasebnih zbirk. Gre za likovno ustvarjalnost v okupirani Ljubljani. Prireditev zaznamuje tudi 60-letnico ustanovitve Osvobodilne fronte.

Ustanovitev občin pod sodnim varstvom
11. 04. 2001 00.00
Ustavno sodišče je ugotovilo neustavnost zakona o postopku za ustanovitev občin ter določitev njihovih območij (ZO), saj v predhodnem postopku za ustanovitev občin ne predvideva sodnega varstva. Presoja, če območje izpolnjuje zakonske zahteve za ustanovitev občine, je po sedaj v pristojnosti državega zbora, ta pa bi o tem lahko odločal tudi arbitrarno. Zoper njegovo odločitev, da območje ne izpolnjuje pogojev za ustanovitev občine, doslej namreč ni bilo predvideno sodno varstvo. Državnemu zboru je ustavno sodišče zato naložilo, da sodno varstvo zagotovi v enem letu, kar pomeni, da bi morala priti nova ureditev v poštev že pri lokalnih volitvah naslednje leto.

Beyer znova na vrhu
06. 04. 2001 00.00
Nemec Harm Beyer je s 27. marcem prevzel funkcijo predsednika dopinške skupine, ki deluje v sklopu Mednarodne plavalne zveze (FINA) in v kateri sodeluje pet mednarodno priznanih pravnikov. Beyer je to funkcijo dobro opravljal že pred leti, kar je bil eden glavnih razlogov, da je bil ponovno izbran. Mandat se mu izteče leta 2005.

Minister Bizjak v Celju
30. 03. 2001 00.00
Minister za pravosodje Ivan Bizjak je obiskal celjske pravosodne organe in ustanove ter se seznanil s ključnimi značilnostmi, ki spremljajo njihovo delo. Bizjak je dejal, da se je s celjskimi tožilci pogovarjal o vsebini novega zakona o kazenskem postopku, ki naj bi prinesel spremembe zlasti v predkazenskem postopku, sodni svet pa naj bi se preoblikoval v pravosodnega in bi imel odločilno vlogo pri imenovanju sodnikov in tožilcev. Za celjsko tožilstvo, pravi Bizjak, je značilno, da tekoče rešuje zadeve ter da si tožilci želijo, poleg že obstoječega v Velenju, ustanovitve še enega zunanjega oddelka za Upravne enote Šmarje pri Jelšah in Šentjur.

Kmalu agencija za varstvo okolja?
17. 03. 2001 00.00
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o organizaciji in delovnem področju ministrstev, ki je trenutno v obravnavi v državnem zboru, med drugim opredeljuje tudi ustanovitev agencije za varstvo okolja kot organa v sestavi ministrstva za okolje in prostor. Agencija, ki bo ustanovljena predvidoma še v prvi polovici letošnjega leta, bo osrednja nacionalna strokovna institucija , odgovorna za opravljanje upravnih in strokovnih nalog, ki se nanašajo na celovito varstvo okolja in naravnih dobrin.

SNS praznuje 10 let
16. 03. 2001 00.00
Slovenska nacionalna stranka (SNS) je ob svoji deseti obletnici ustanovitve v Ljubljani pripravila slavnostno sejo, na kateri je predsednik stranke Zmago Jelinčič poudaril, da sedanji slovenski politični prostor izgublja demokratično noto tudi zato, ker parlamentarna večina spreminja zakone in pravila po lastnih željah, s čimer izgublja zaupanje. Po njegovih besedah gospodarski položaj v Sloveniji ni dober in se še slabša, zato bi morali ponovno razmisliti o vključevanju v EU, ki Sloveniji po njegovem mnenju ne bo prinesel veliko pozitivnega.

O slovenskem medijskem prostoru
02. 03. 2001 00.00
Slovenski medijski prostor ni pluralen, vsi mediji poročajo enako, zato je potrebno ustanoviti sklad za medije, ki bo ponudil možnost ustanovitve medijev, kjer bodo svoj prostor našli tudi novinarji, ki pišejo drugače. To je bil poglavitni poudarek iz polemične razprave predvsem opozicijskih poslancev v DZ v nadaljevanju druge obravnave zakona o medijih. Razprava je namreč potekala v zvezi z devetim poglavjem zakona, ki predvideva ustanovitev sklada za avdiovizualne medije, čemur so najbolj nasprotovali poslanci SDS in NSi. Poslanska skupina SDS je namreč ob tem pripravila svoje dopolnilo, po katerem bi ustanovili poseben sklad za medije na sploh, ne le za del njih.