ustanovitve

Dnevi dokumentarnega filma v CD
02. 03. 2000 17.07
Od 2. do 12. marca bo v Cankarjevem domu tekel ciklus dokumentarnih filmov. Prvi dan festivala se bo začel z belgijskima prispevkoma s socialno tematiko: ob 18. uri bo na sporedu 58-minutni film Na majhnem koncu sveta v režiji Xavierja Lukomskega iz leta 1998 in ob 20. uri 85-minutni dokumentarec Zapiranje Renaultove tovarne v Vilvoordeju v Belgiji v režiji Jana Bucquoyja. Iztočnica obeh pripovedi je opustitev proizvodnje in zaprtje tovarn, pristop k obravnavi te problematike pa je povsem različen.

VS podaljšal misijo OZN v Zahodni Sahari
01. 03. 2000 09.45
Varnostni svet OZN je za tri mesece podaljšal mandat Misiji Združenih narodov za referendum v Zahodni Sahari (MINURSO). Misija je bila ustanovljena leta 1991 z namenom nudenja pomoči prebivalstvu ozemlja, večinoma puščavskim nomadom, da se na referendumu odloči o samostojnosti ali priključitvi Maroku. Združeni narodi se od ustanovitve MINURSO naprej ubadajo s težavnim preštevanjem prebivalstva in ugotavljanjem upravičenosti sodelovanja na referendumu.

Slovaška želi izkazati čast pristašu Adolfa Hitlerja
28. 02. 2000 19.49
Kljub valu protestov slovaških intelektualcev in skoraj vseh političnih strank, predsednika države in vlade v Bratislavi, želijo na Slovaškem izkazati čast diktatorju in pristašu Adolfa Hitlerja, Jozefu Tisu. Severnoslovaško mesto Zilina namerava 14. marca, ob obletnici ustanovitve ''prve slovaške države'' leta 1939, postaviti spominsko ploščo v čast Tisu, ki je bil leta 1946 obsojen zaradi vojnih zločinov in tudi usmrčen.

Siemens ustanavlja podružnico
25. 02. 2000 19.17
Nemški koncern Siemens nadaljuje s širjenjem poslovne mreže v ZDA. Čez lužo namerava namreč nemška družba ustanoviti podružnico Optisphere Networks s sedežem v Washingtonu. Dejavnost omenjene družbe bo omogočanje prenosa podatkov prek optičnih mrež na osnovi steklenih vlaken, so sporočili iz podjetja.

Grega Kukec novi generalni direktor Microsofta Slovenija
11. 02. 2000 19.18
Slovenski Microsoft je zamenjal vodstvo. Na položaj novega generalnega direktorja je bil tudi uradno imenovan Grega Kukec, ki je v družbi že od ustanovitve. Dosedanji direktor Aaron Marko je namreč postal regionalni direktor Microsofta za OEM za področje Vzhodne Evrope.

Problemi družbe Brez meja
03. 02. 2000 16.43
Predsednik deželnega odbora Furlanije-Julijske krajine Roberto Antonione je prejel dopis skupine svetovalcev stranke Levih demokratov, v katerem se sprašujejo, zakaj Slovenija še ni podpisala predhodnega dokumenta, s katerim se prične postopek ustanovitve družbe Brez meja (Senza confini), v kateri naj bi bile združene FJK, Veneto, Koroška in Slovenija.

Bill Gates odstopil
14. 01. 2000 15.19
Bill Gates je odstopil s položaja izvršnega direktorja vodilnega računalniškega koncerna Microsoft, ostaja pa predsednik uprave. Gates bo odslej direktor novega oddelka, ki se bo ukvarjal z razvojem programske opreme. Na položaju izvršnega direktorja ga bo nasledil dosedanji drugi mož Microsofta Steve Ballmer.

Krona Štefana I. v madžarskem parlamentu
02. 01. 2000 12.06
V Budimpešti so ob strogih varnostnih ukrepih v madžarski parlament sinoči prenesli zgodovinsko krono Štefana I., simbol madžarske državnosti. Slovesnosti, s katerimi so se uradno začele proslave ob tisočem jubileju ustanovitve Madžarske, so se udeležili najvišji predstavniki madžarskega političnega, gospodarskega in kulturnega življenja.

Na Goriškem ustanovili tehnološki park
21. 12. 1999 17.52
V prostorih Mestne občine (MO) Nova Gorica so predstavniki Elektra Primorske, Iskre Avtoelektrike, MO Nova Gorica, novogoriške Politehnike in Slovenske razvojne družbe podpisali pogodbo za ustanovitev družbe Primorski tehnološki park.

Umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman
12. 12. 1999 20.36
V zagrebški bolnišnici Dubrava je iz petka na soboto ponoči umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman. Posmrtne ostanke hrvaškega predsednika so prepeljali v Predsedniške dvore na Pantovčaku.

Historizem v raziskovanju slovenskega jezika
09. 12. 1999 17.43
Na univerzi v Ljubljani poteka tridnevni mednarodni simpozij z naslovom Obdobja 18 na temo Historizem v raziskovanju slovenskega jezika, literature in kulture. S simpozijem bo oddelek za slovanske jezike in književnosti ljubljanske filozofske fakultete počastil 80-letnico slovenske slavistike v okviru ljubljanske univerze in se spomnil 150-letnice ustanovitve stolice za slovansko filologijo na dunanjski univerzi, ki jo je kot prvi profesor zasedel Fran Miklošič.

Simpozij o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi
08. 12. 1999 19.55
Na univerzi v Ljubljani se bo v četrtek, 9. decembra, začel tridnevni mednarodni simpozij z naslovom Obdobja 18 na temo Historizem v raziskovanju slovenskega jezika, literature in kulture. Na njem bo sodelovalo okrog dvajset slavistov iz Slovenije in petdeset iz Hrvaške, Italije, Avstrije, Madžarske, Makedonije, ZR Jugoslavije, Albanije, Bolgarije, Nemčije, Francije, Velike Britanije, Češke, Slovaške, Poljske, Rusije, Belorusije, Ukrajine in z Japonskega. S simpozijem bo oddelek za slovanske jezike in književnosti ljubljanske filozofske fakultete počastil 80-letnico slovenske slavistike v okviru ljubljanske univerze in se spomnil 150-letnice ustanovitve stolice za slovansko filologijo na dunanjski univerzi, ki jo je kot prvi profesor zasedel Fran Miklošič.

O boju za slovensko univerzo
07. 12. 1999 16.52
Založba Studia Humanitatis je kot prispevek k praznovanju slovenske Univerze na ljubljanskem Magistratu predstavila knjigo Poti do univerze kot izredno izdajo v zbirki Apes. Osrednji del knjige, ki jo je uredila Neda Pagon, je doktorska disertacija dr. Ane Benedetič, pripoveduje pa o boju za ustanovitev slovenske univerze od konca 19. stoletja do njene ustanovitve pred osemdesetimi leti. Predgovor je prispevala Alja Brglez. Mentor Benedetičeve prof. dr. Vasilij Melik je na predstavitvi povzel predzgodovino nastanka slovenske univerze.

70. obletnica Mednarodne diplomatske akademije
06. 12. 1999 17.44
Na proslavi ob 70. obletnici ustanovitve Mednarodne diplomatske akademije (ADI) v Parizu, ki je potekala minuli četrtek, je bil slavnostni govornik slovenski veleposlanik v Franciji Jožef Kunič, ki je tudi predsednik upravnega odbora ADI. Predstavil je delovanje akademije, predvsem pa njene cilje in nadaljnje usmeritve, slovensko veleposlaništvo pa je ob tej priložnost pripravilo tudi razstavo slik Jožeta Ciuhe in kipov Janeza Zorka.

10. obletnica ustanovitve Demosa
25. 11. 1999 20.43
Ob deseti obletnici ustanovitve Demosa so se na tiskovni konferenci zbrali trije politični veljaki LojzePeterle (SKD), Janez Janša (SDS) in Janez Podobnik (SLS). Nastop treh strank pa, sodeč po izjavah udeležencev, ne pomeni nič več kot zgolj obeležitev obletnice.

Načrti za leto 2000
25. 11. 1999 09.34
Telekom Slovenije v prihodnjem letu načrtuje več kot 90 milijard tolarjev prihodkov, kar je približno 28 odstotkov oz. 20 milijard tolarjev več kot letos, vendar pa bo to zahtevalo izredne napore in organiziran pristop. Glavni pogoj za dosego teh ciljev je dokončanje infrastrukture, je za glasilo Telekoma Slovenije Škerjanček povedal predsednik uprave Telekoma Peter Tevž.

Policijske okrepitve v pokrajino Aceh
24. 11. 1999 10.02
Indonezija je v pokrajino Aceh zaradi bojazni pred morebitnimi nasilnimi demonstracijami, do katerih bi lahko prišlo v začetku prihodnjega meseca, začela pošiljati policijske okrepitve. Po besedah predstavnika indonezijske policije se bosta dve skupini posebne enote, ki šteje 876 policistov, seznanili s trenutnim stanjem v pokrajini. Demonstracije bi lahko dosegle vrelišče 4. decembra, torej na obletnico ustanovitve gibanje za neodvisnost pokrajine Aceh.

Končan prvi krog pogajanj
08. 11. 1999 16.36
V Ramali blizu Jeruzalema se je danes končal prvi, uvodni krog pogajanj med izraelsko in palestinsko delegacijo o dokončnem statusu palestinskih ozemelj.

Metalna ECCE uradno v stečaju
06. 11. 1999 17.55
Za dobrih 500 zaposlenih v Metalni ECCE je bil petek zadnji delovni dan, saj je zdaj tudi uradno v stečaju.

Transparency International o korupciji
26. 10. 1999 15.56
Slovenski odbor mednarodne organizacije Transparency International (TI) v ustanavljanju je predstavil letošnji indeks korupcije, kamor je prvič uvrščena tudi Slovenija.

Osma obletnica odhoda zadnjega vojaka JA
26. 10. 1999 10.12
Iz koprskega pristanišča je v noči iz 25. na 26. oktober pred osmimi leti odplula ladja z zadnjimi vojaki jugoslovanske vojske. To pa je bil le vrh dogajanj od prvih svobodnih volitev, razoroževanja takratne slovenske teritorialne obrambe, ustanovitve maneverske strukture narodne zaščite, referenduma za samostojnost in desetdnevne vojne za Slovenijo.

Savo Sovre v Galeriji Instituta Jožef Stefan
25. 10. 1999 13.57
V prenovljueni Galeriji Instituta Jožef Stefan je do 12. novembra na ogled razstava del akademskega slikarja Sava Sovreta. Institut sicer letos praznuje 50-letnico ustanovitve, ta jubilej pa so izkoristili tudi za povečanje in prenovitev avle, kjer so potekale razstave in prireditve.

Ameriške turiste zanima Slovenija
21. 10. 1999 16.09
Evropska turistična komisija v ZDA (ETC-USA), ki združuje nacionalne turistične urade 29 evropskih držav, med njimi tudi Slovenije, te dni praznuje 50 let - v New Yorku je včeraj potekala osrednja prireditev.

Obletnice šolstva na Primorskem
16. 10. 1999 08.53
Ob 580. obletnici ustanovitve prve javne šole v Izoli in 180. obletnici neprekinjenega delovanja osnovne šole s slovenskim učnim jezikom v Kortah so na podružnični šoli Korte in v Izoli včeraj potekale kulturne prireditve, strokovni posveti in svečana akademija ob obeležitvi obletnice, na kateri je bil slavnostni govornik minister za šolstvo in šport Pavel Zgaga, so sporočili z izolske občine.

Rehabilitacija v novem tisočletju
15. 10. 1999 12.48
Slovenski inštitut za rehabilitacijo praznuje te dni 45-letnico ustanovitve. V tem obdobju se je razvil v osrednjo republiško ustanovo za rehabilitacijo uporabnikov s prizadetostjo lokomotornih funkcij, ki je primerljiva s podobnimi ustanovami v Evropi. Kako se bo inštitut razvijal naprej, pa bo vprašanje, na katerega bodo skušali odgovoriti na današnjem posvetu z naslovom Rehabilitacija za novo tisočletje, ki ga inštitut pripravlja skupaj s Slovensko akademijo zanosti in umetnosti.

Nobelova nagrada za mir za Zdravnike brez meja
15. 10. 1999 08.30
Dobitnik letošnje Nobelove nagrade za mir je človekoljubna organizacija <A HREF=http://www.msf.org/ target=_blank> Zdravniki brez meja </A>, ki bo nagrado prejela za človeljubno delo na različnih celinah, je danes sporočil norveški odbor za podelitev Nobelovih nagrad.

Dr. Šugmanu priznanje MOK
13. 10. 1999 18.07
Letošnje priznanje Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) za šport in izobraževanje je ob praznovanju osme obletnice ustanovitve Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) na Otočcu prejel dr. Rajko Šugman. Predstavili so se kandidati za olimpijske igre (OI) leta 2000 v Sydneyu, čestitali pa so tudi najuspešnejšemu slovenskemu športniku na velikih tekmovanjih Miru Cerarju pred njegovo 60. letnico, ki jo bo praznoval 28. oktobra.

Zasedanje Evropske gledališke konvencije
09. 10. 1999 18.32
V Ljubljanskih Križankah se nadaljuje zasedanje generalne skupščine Evropske gledališke konvencije (ETC). Prvič od ustanovitve tega združenja tridesetih evropskih gledališč leta 1988 poteka letno srečanje v Sloveniji, obenem pa tudi prvič v kaki državi izven Zahodne Evrope oziroma držav Evropske unije.

Krka praznuje 45. obletnico
08. 10. 1999 09.20
Eden največjih slovenskih izvoznikov, farmacevtsko podjetje Krka je petega oktobra praznovalo 45. obletnico ustanovitve. V tem času se je Krka iz farmacevtskega laboratorija, kot se je takrat imenovalo podjetje, razvila v mednarodno farmacevtsko podjetje z lastnimi inovativnimi pristopi in tehnologijo.

Islamska razvojna banka za boj proti revščini
19. 09. 1999 19.22
Mednarodna islamska razvojna banka (IDB) namerava okrepiti boj proti revščini in nerazvitosti v svojih 53 članicah. Na srečanju ob 25-letnici ustanovitve te finančne ustanove so izrazili zaskrbljenost nad dejstvom, da so lakota, bolezni in gospodarska zaostalost v nekaterih islamskih državah dosegle zaskrbljujoče razsežnosti.