ustavne

Podporniki splava izgubili v treh, a zmagali v sedmih zveznih državah

06. 11. 2024 04.02

Ob boku volitev, na katerih Američani izbirajo novega predsednika ZDA, ponekod glasujejo tudi o predpisih o splavu. O tem, da bi splav dovoljevali do točke, ko je plod sposoben preživeti (24 tednov nosečnosti), so se odločali v 10 zveznih državah. V Arizoni, Montani, Nevadi, Koloradu, Marylandu, New Yorku in Misuriju so volivci vključitev splava med ustavne pravice podprli, na Floridi in v Južni Dakoti pobude niso podprli z dovoljšno večino, v Nebraski pa so izbirali med dvema omejitvama splava in izbrali strožjo.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'

05. 11. 2024 16.52

Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Slovaški diplomat o odnosih z ZDA: 'Pogovarjati se moramo kot zavezniki'

04. 11. 2024 17.56

Kandidat za evropskega komisarja za trgovino in ekonomsko varnost Maroš Šefčovič je evroposlancem zagotovil, da si bo pri svojem delu prizadeval za enotnost EU. Glede odnosov z ZDA je poudaril, da bo ne glede na rezultat torkovih predsedniških volitev Washingtonu ponudil partnerstvo, v odnosih s Kitajsko pa si bo prizadeval za uravnoteženje.

Novela zakona: Golob in ministrica prisluhnila Zdravniški zbornici

25. 10. 2024 17.10

Predstavniki zdravniške zbornice so s premierjem Robertom Golobom in ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel na sestanku razpravljali o možnostih sprememb predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Čeprav so na obeh straneh sestanek pozdravili, na zbornici še vedno opozarjajo pred škodljivimi posledicami trenutnega predloga novele.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična

23. 10. 2024 14.17

Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Prireditve v parku Tivoli odslej dovoljene na petih lokacijah

23. 10. 2024 07.56

Veljati je začela novela odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Ljubljanski mestni svetniki so jo sicer sprejeli na julijski seji, a je bila zaradi dveh predlogov za razpis občinskega referenduma v uradnem listu objavljena 8. oktobra.

Ameriški volilni sistem: daleč od vizije ustanovnih očetov

22. 10. 2024 07.11

Ameriški volilni sistem je bizarno unikaten. Zasnovan z namenom, da bi preprečil krivice pri koncentraciji politične moči, v resnici prav to omogoča in je pravzaprav daleč od neposredne demokracije. Tako je možno, da kandidat, ki na volitvah zbere največ glasov, na koncu ni zmagovalec. Ameriškega predsednika namreč ne izberejo neposredno volivci, pač pa ima škarje in platno v rokah t. i. elektorski kolegij. Tako je v najmočnejši demokraciji na svetu dva od zadnjih štirih predsednikov izbrala manjšina volivcev. Za spremembe, ki jih sicer podpira 58 odstotkov Američanov, bi bilo treba poseči v ustavo.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva

19. 10. 2024 06.58

Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Kandidati za komisarje dobili zeleno luč, zaslišanje Marte Kos bo 7. novembra

10. 10. 2024 11.55

Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (Juri), ki je preverjal morebiten konflikt interesov pri kandidatih za bodoče člane Evropske komisije, je vsem kandidatom prižgal zeleno luč za zaslišanje pred pristojnimi parlamentarnimi odbori, so sporočili iz parlamenta. V političnih skupinah Zelenih in Levice so bili sicer kritični do postopka. Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) bo slovensko kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos zaslišal v četrtek, 7. novembra, so odločili predsednica parlamenta Roberta Metsola in vodje političnih skupin.

Parlamentarno zaslišanje Marte Kos naj bi potekalo 6. ali 7. novembra

08. 10. 2024 17.45

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve bo slovensko kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos zaslišal 6. ali 7. novembra, je razvidno iz predlogov časovnic komisarskih zaslišanj, ki sta zakrožili po spletu. Dokončni razpored zaslišanj med 4. in 12. novembrom bodo v četrtek določili predsednica parlamenta in vodje političnih skupin.

Kdo bo guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic in kdo sodnik v EU?

02. 10. 2024 19.02

Pred domačim političnim vrhom so pomembne kadrovske odločitve za tri vplivne funkcije. Kdo bo kot guverner vodil Banko Slovenije? Kdo bo varuh oziroma varuhinja človekovih pravic? In kdo bo po smrti Marka Ilešiča slovenski sodnik na sodišču Evropske unije v Luksemburgu? Ker so v igri za posamezen položaj številna ugledna imena, se obetata huda kadrovska bitka in nepredvidljivo iskanje politične podpore. Prva na potezi pa je predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Soočenje med Walzom in Vanceom ni prineslo jasnega zmagovalca

02. 10. 2024 07.31

Demokratski in republikanski podpredsedniški kandidat Tim Walz in JD Vance sta v televizijskem soočenju vljudno in spoštljivo razpravljala o vročih političnih vprašanjih, čeprav brez omembe vojne v Ukrajini. Ostrino napadov sta prihranila za predsedniška kandidata Donalda Trumpa in Kamalo Harris.

Volitve v češki senat: presenetljiva zmaga populistične ANO

29. 09. 2024 12.48

Populistična stranka ANO nekdanjega češkega premierja Andreja Babiša je na delnih volitvah v senat nepričakovano osvojila največ sedežev. Ker na Češkem vsaki dve leti volijo le tretjino senatorjev, volitve niso ogrozile obstoječe vladne večine.

Streli v bližini Trumpa, ki je igral golf. FBI: Gre za poskus atentata

15. 09. 2024 23.00

Nekdanji predsednik ZDA, ki se skuša znova vrniti na ta položaj, je igral golf na svojem igrišču v West Palm Beachu na Floridi, nedaleč od svoje rezidence Mar-a-Lago, ko so se v bližini zaslišali streli. Donalda Trumpa so takrat varovali pripadniki tajne službe, republikanski predsedniški kandidat je na varnem in v incidentu ni bil poškodovan. Po streljanju so pridržali eno osebo in zasegli tudi orožje, puško AK-47. FBI je potrdil, da incident obravnava kot poskus atentata na bivšega predsednika.

Umrl nekdanji avtoritarni predsednik, ki je razdelil perujsko javnost

12. 09. 2024 09.06

V Limi je umrl 86-letni nekdanji perujski predsednik Alberto Fujimori, ki je zaradi zločinov proti človečnosti 16 let preživel v zaporu. Umrl je po dolgem boju z rakom, so sporočili njegovi otroci.

Bruselj naj bi pripravljal sankcije proti Slovaški

10. 09. 2024 10.29

Evropska komisija razmišlja o uvedbi sankcij proti slovaški vladi premierja Roberta Fica "zaradi nazadovanja pri upoštevanju vladavine prava", kar bi lahko državo prikrajšalo za nekatera sredstva EU. Po poročanju časnika Financial Times naj bi v Bruslju že pripravljali pismo, v katerem Bratislavo opozarjajo, da ji grozi kazen, če ne spremeni svoje politike.

Položnica za RTV od leta 2025 dobrih 14 evrov?

20. 08. 2024 11.28

Na ministrstvu za kulturo so pripravili odlok o 10-odstotnem zvišanju RTV-prispevka in ga poslali v medresorsko usklajevanje. Vlada ga bo sprejela do konca meseca. RTV-prispevek, ki je od leta 2012 nespremenjen, naj bi tako namesto 12,75 evra od leta 2025 znašal 14,025 evra na mesec za gospodinjstvo.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Državni svet z vetom na novelo zakona o parlamentarni preiskavi

19. 07. 2024 15.53

Državni svet je z 18 glasovi za, 11 proti in enim vzdržanim podprl predlog komisije DS za državno ureditev in izglasoval odložilni veto na novelo zakona o parlamentarni preiskavi, ki ga je DZ sprejel v ponedeljek. Pomisleki DS se nanašajo tako na postopek sprejemanja novele po skrajšanem postopku kot tudi na njeno vsebino.

Biden bi ob morebitnih zdravstvenih razlogih razmislil o kandidaturi

17. 07. 2024 22.09

Ameriški predsednik Joseph Biden je dejal, da bi premislil o svoji odločitvi za ponovno kandidaturo na prihajajočih predsedniških volitvah, če bi mu zdravniki povedali, da ima zdravstvene težave.

Trump si lahko nekoliko oddahne, sodnica primer proti njemu vrgla v koš

15. 07. 2024 18.24

Sodnica Aileen Cannon je zavrnila primer proti Donaldu Trumpu, ki je veljal za najresnejšega od štirih kazenskih primerov, s katerimi se sooča nekdanji ameriški predsednik – z utemeljitvijo, da je imenovanje posebnega tožilca Jacka Smitha kršilo ustavo.

Nezadovoljni uporabniki UE, stavkajoči pozivajo k razrešitvi ministra

17. 06. 2024 14.42

Na Varuha človekovih pravic se obrača vedno več posameznikov s kritikami dela upravnih enot med stavko, s katero stavkajoči že več mesecev opozarjajo na nizke plače in obremenjenost z velikim pripadom zadev. In medtem ko minister za javno upravo Franc Props obljublja kadrovske okrepitve na upravnih enotah, pa sindikalisti zahtevajo njegovo razrešitev. Premier Robert Golob, ki je odgovarjal na poslanska vprašanja, ob tem poudarja, da so pogajanja o plačah v javnem sektorju trda in kompleksna. Vlada je pripravljena vsakemu zaposlenemu zagotoviti vsaj minimalno plačo, saj osnovna plača nekaterih ne dosega niti minimalne. A predlog še ni uveljavljen, ker se sindikati borijo tudi za zaposlene z višjimi plačami, meni.

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?

10. 06. 2024 07.14

Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

Sodni svet: Pri odločbi gre zgolj za uskladitev z inflacijo

07. 06. 2024 11.46

Sodni svet pozdravlja najnovejšo odločbo Ustavnega sodišča glede sodniških plač. A ob tem opozarja, da določeni način izvršitve odločbe Ustavnega sodišča ne pomeni povišanja sodniških plač, temveč gre zgolj za njihovo uskladitev z inflacijo.

Katičeva verjame v hitro iskanje rešitev za izvršitev ustavne odločbe

06. 06. 2024 13.45

Ministrica za pravosodje Andreja Katič verjame, da bodo skupaj z ministrstvom za javno upravo v najkrajšem času vladi predlagali, kaj je potrebno za izvršitev odločbe ustavnega sodišča glede sodniških plač. Še kar nekaj dela pa bo po njeni oceni treba vložiti v izračun, koliko sredstev bo treba zagotoviti za poplačilo plač sodnikov. Premier Robert Golob predlog pričakuje v tednu ali dveh.

Za izračun sodniških plač bodo upoštevali tudi inflacijo od 2012 do letos

05. 06. 2024 15.12

Ustavno sodišče je izdalo dopolnilno odločbo glede sodniških plač, s katero je določilo način izvršitve odločbe o neustavnih sodniških plačah. Na novo določene sodniške plače bodo sodnikom prvič izplačali pri izplačilu za avgust v septembru letos, pri čemer pa bodo dobili tudi razliko za nazaj od 3. januarja letos. V sindikatih so prepričani, da bo odločitev glede sodniških plač zagotovo vplivala tudi na pogajanja. Predsednica republike Nataša Pirc Musar upa, da bo vlada čim prej odpravila neustavnost sodniških plač, predsednik vlade Robert Golob pa je dejal, da verjame, da bodo odločitev sodišča temeljito preučili, z njo pa sicer še ni seznanjen.

'Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o 'evtanaziji' ni neustaven'

05. 06. 2024 15.27

Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.

Ustavno sodišče odpravilo preimenovanje Titove ceste v Radencih

03. 06. 2024 17.58

Ustavno sodišče je dokončno odpravilo odlok občine Radenci o imenovanju ulic, trgov in naselij, s katerimi je ta Titovo cesto preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ob tem ugotavlja, da je župan s prehitro objavo predpisa občanom in občinskim svetnikom samovoljno onemogočil sprožitev začetka referendumskega postopka.