ustavo

Vodstvo kosovskih Albancev želi združiti OVK
21. 07. 1998 16.23
Politično vodstvo kosovskih Albancev namerava borce Osvobodilne vojske Kosova (OVK) združiti v uradne vojaške oborožene sile. Po oblikovanju nove vlade kosovskih Albancev si ti zdaj prizadevajo za vključitev OVK v ustavo ''Republike Kosovo'', je za nemško tiskovno agencijo DPA dejal predsednik najmočnejše albanske stranke Demokratične lige Kosova (LDK) za Zahodno Evropo, Hafiz Gagica.

Kremelj: Jelcin se še ni odločil za kandidaturo
21. 06. 1998 11.22
Ruski predsednik Boris Jelcin se po podatkih iz Kremlja zaenkrat še ne bo odločil za tretjo kandidaturo na predsedniških volitvah leta 2000. Jelcin bo glede svoje kandidature najprej počakal na odločitev ruskega ustavnega sodišča, je sklicujoč se na vire iz Kremlja sporočila tiskovna agencija Interfax. Ruski predsednik bo spoštoval ustavo, so še sporočili.

V Italiji izbruhnil spor zaradi ustavne reforme
27. 05. 1998 15.37
Po zadnjih uspehih desnih opozicijskih strank na volitvah je v Italiji izbruhnil silovit spor o načrtovani ustavni reformi. Vodja opozicije Silvio Berlusconi se je danes zavzel za okrepitev položaja predsednika države, medtem ko levosredinski vladni tabor to zavrača.

Drnovšek zavrnil navedbe iz ustavne obtožbe
19. 05. 1998 15.48
Premier Janez Drnovšek je v odgovoru na predlog ustavne obtožbe, ki ga je 7. aprila letos vložila opozicijska Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS), zavrnil navedbe predlagateljev, da naj bi kršil ustavo, posamezna določila zakona o vladi in zakona o zunanjih zadevah.

Združenje najemnikov nacionaliziranih stanovanj toži vlado
19. 05. 1998 15.34
Združenje najemnikov nacionaliziranih stanovanj je 8. maja na upravnem sodišču vložilo tožbo zoper vlado. Skupina 806 posameznikov v tožbi med drugim opozarja, da so jim bile v zvezi z izvajanjem denacionalizacijskega in stanovanjskega zakona kršene z ustavo in konvencijo zagotovljene človekove pravice.

Kosovo: Pogajanja znova propadla
16. 04. 1998 16.43
Delegacija srbskih pogajalcev je danes že enajstič zaman prišla v Prištino na pogajanja s predstavniki kosovskih Albancev, ki se na vabilo niso odzvali.

Jelcin podpisal zakon o nacionalizaciji vojnega plena Rdeče armade iz Nemčije
15. 04. 1998 16.22
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes podpisal zakon o nacionalizaciji umetniških del, ki jih je Rdeča armada po drugi svetovni vojni zaplenila v Nemčiji in prepeljala v takratno Sovjetsko zvezo. Hkrati je naložil ustavnemu sodišču, da preuči, če je zakon v skladu z ustavo.

V Švici davek na vino?
11. 04. 1998 10.38
V Švici razmišljajo, da bi prvič po letu 1937 uvedli davek na vino. Predlog o uvedbi davka na vino je podprla komisija za zdravstvo nacionalnega sveta in če si bo zakonski osnutek zagotovil podporo tudi v ostalih pristojnih telesih, bodo morali Švicarji v prihodnje plačevati od deset rapov do enega franka na liter žlahtne kapljice. Na predlog so se ostro odzvali vinogradniki. Prihodke od "vinskega davka" - za sprejem bi bilo potrebno celo spremeniti ustavo - naj bi po predlogu komisije namenili izključno za zmanjševanje socialnih posledic alkoholizma. Oblasti v Švici ocenjujejo, da omenjeni stroški znašajo več kot 3,5 milijarde mark letno. V Švici sicer že poznajo davek na pivo in žgane pijače.

Slovaški parlament zavrnil razpis referenduma o neposrednih predsedniških volitvah
07. 04. 1998 18.35
Slovaški parlament je zavrnil razpis referenduma o neposrednem načinu voljenja predsednika države. Za predlog opozicijske Stranke demokratične levice, ki je z referendumom želela spremeniti ustavo, je glasovalo le 50 od 119 poslancev.

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade
07. 04. 1998 12.52
Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Belgija bo za uskladitev z Maastrichtsko pogodbo morala spremeniti ustavo
25. 03. 1998 16.31
Belgija bo morala za izpolnitev zahtev Maastrichtske pogodbe, po kateri morajo države evropske petnajsterice državljanom Evropske unije, ki živijo na njihovem ozemlju, omogočiti udeležbo na lokalnih in evropskih volitvah, spremeniti ustavo. Tako je po oceni vladnega predloga za izvedbo maastrichtskih določil ocenil državni svet, kar pa po mnenju tukajšnjih medijev ni presenetljivo, saj osmi člen ustave volilno pravico podeljuje izključno Belgijcem. V državi pa se zastavlja vprašanje, kaj je višje - evropska zakonodaja ali belgijska ustava.

Zhu Rongji je novi predsednik kitajske vlade
17. 03. 1998 09.54
Kitajski ljudski kongres je danes v Pekingu z veliko večino izvolil pobudnika gospodarskih reform, Zhu Rongjija, za novega predsednika vlade. Od skoraj 3000 delegatov je zanj glasovalo 2.890 delegatov, 29 jih je bilo proti, 31 pa se jih je vzdržalo. Dosedanji podpredsednik vlade bo na položaju zamenjal Li Penga, ki je dan prej po izteku z ustavo določenega desetletnega mandata postal predsednik parlamenta. Poleg tega so kitajski delegati z veliko glasov proti izvolili novega generalnega tožilca. To je postal nekdanji borec proti korupciji, Han Zhubin. Dosedanji minister za pravosodje, Xiao Yang, je z veliko večino 2.856 glasov, 47 glasovi proti in 47 vzdržanimi, postal predsedujoči Vrhovnega sodišča.

LDS zavrača očitke ZLSD
13. 03. 1998 16.09
Generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Gregor Golobič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zavrnil očitke vodje poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Mirana Potrča o domnevni nedoslednosti premiera Janeza Drnovška in stranke pri sklicevanju na ustavo in v zvezi z držo stranke pri vračanju gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC). LDS je ob dejstvu, da je ustavno sodišče s svojimi razsodbami praktično zaprlo prostor možnih sprememb zakona o denacionalizaciji, storila največ, kar je bilo mogoče, ocenjuje Golobič in zatrjuje, da zaradi sorazmernega neuspeha stranka ne bo spreminjala svojih stališč, da RKC do tolikšnega premoženja ni upravičena in da ga za svoje delovanje ne potrebuje. LDS pa da si bo tudi vnaprej prizadevala za čim večji delež javnih gozdov. Golobič je uvodoma ocenil, da se v javnosti pred sklepnim dejanjem spreminjanja zakona o denacionalizaciji začenja brezobzirna bitka za interpretacijo, kdo je kriv, da zakon na koncu ne bo niti po volji in prepričanju velike večine državljanov in ne tak, kakšnega si želijo nekatere politične stranke. Liberalna demokracija z izidom sicer ni zadovoljna, je priznal Golobič, marsikaj pa je sama oziroma v sodelovanju s koalicijskima partnerkama in Združeno listo tudi dosegla, je opozoril; gre za možnost revizije pravnomočnih sodb, boljši položaj najemnikov stanovanj in poslovnih prostorov, uveljavljanje hipotek in med drugim nevračanje premoženja fevdalcem. "Glede vprašanja gozdov in cerkve bi ob drugačni večinski opredelitvi ustavnih sodnikov, treznejšemu oziroma manj militantnemu nastopu slovenske RKC ter manj prestižnemu obnašanju posameznih političnih strank lahko dosegli bistveno več," je ocenil Golobič.

Vlada pripravila zakon o vojnih grobiščih
09. 03. 1998 16.50
Vlada je v zakonodajno proceduro vložila zakon o vojnih grobiščih, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, saj se na področju varstva vojnih grobišč še vedno uporablja prevzeta zvezna zakonodaja, ki jo je potrebno uskladiti z ustavo.

Suharto ostro do IMF
09. 03. 1998 11.16
Indonezijski predsednik Suharto je dan pred pričakovano ponovno izvolitvijo danes zavzel ostro stališče do Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Suharto je izrazil razočaranje nad odločitvijo IMF, da Indoneziji naslednji obrok posojila v višini več kot treh milijard dolarjev ne bo prenesla pred aprilom. Suharto je danes še zatrdil, češ da pomoč IMF ni pisan na kožo Indoneziji, saj naj bi spodbudil liberalno gospodarstvo, kar pa z ustavo, ki datira iz leta 1945, ni predvideno.

Peterle predlaga sestanek t.i. pomladnih strank
02. 03. 1998 16.51
Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov Lojze Peterle je danes v pismu predsednikoma Slovenske ljudske stranke Marjanu Podobniku in Socialdemokratske stranke Janezu Janši predlagal, da bi se jutri sestali na skupnem sestanku.

Li Pengova zadnja turneja
12. 02. 1998 10.01
Kitajski premier Li Peng je odpotoval na turnejo, med katero bo obiskal Luksemburg, Nizozemsko in Rusijo, poroča agencija Xinhua. To bo zadnje potovanje 69-letnega Li Penga kot ministrskega predsednika. Prihodnji mesec bo v skladu z ustavo po dveh zaporednih petletnih mandatih zapustil ta položaj.

Ustavno sodišče predvidoma tudi o novelah zakonov o prometnem davku in prispevkih za socialno varnost
03. 02. 1998 17.49
Ustavno sodišče bo na seji v tem tednu predvidoma obravnavalo tudi pobudo Društva davčnih svetovalcev Slovenije za oceno ustavnosti novel zakonov o prometnem davku in o prispevkih za socialno varnost.

Jelcin ne bo ponovno kandidiral za predsednika
30. 01. 1998 12.59
Ruski predsednik Boris Jelcin leta 2000 ne namerava ponovno kandidirati za ta visoki državni položaj.

Končan peti srednjeveropski vrh
24. 01. 1998 12.59
Dvodnevno srečanje predsednikov držav srednje in vzhodne Evrope, ki je tokrat potekalo v Levoči na Slovaškem, se je končalo brez dogovora o gostitelju prihodnjega vrhunskega sestanka, prav tako pa se državniki niso uspeli dogovoriti, ali naj bi na prihodnja srečanja redno vabili tudi predsednike Ukrajine, Bolgarije in Romunije - letošnje goste levoškega sestanka.

Albanski predsednik pozval stranke k sprejetju ustave
27. 12. 1997 13.29
Albanski predsednik Rexhep Meidani je politične stranke v državi pozval, naj sprejmejo novo ustavo. Meidani je prihodnje leto označil za "leto ustave" za Albanijo. "Sprejetje nove ustave je največja in najpomembnejša naloga države", je povedal predsednik v svoji izjavi.

Podaljšan mandat ameriškim silam v BiH
20. 12. 1997 09.56
Ameriški predsednik Bill Clinton je kongres uradno obvestil o nameri, da za nedoločen čas podaljša mandat ameriškim silam v BiH, ki se sicer izteče junija prihodnje leto. Clinton je v pismu predsedniku poslanskega doma Newtu Gingrichu zapisal, da deluje v skladu z ustavo, po kateri ima kot vrhovni poveljnik oboroženih sil pravico do vodenja ameriške zunanje politike.

Ustavni sodniki o zahtevi za oceno ustavnosti zakona
19. 12. 1997 13.28
Ustavni sodniki so se v okviru včerajšnje seje, na dnevni red katere je bilo uvrščenih 17 zadev, izrekli tudi o poslanski zahtevi za oceno ustavnosti zakona o začasnem financiranju države v tem letu. Odločba bo za javnost dosegljiva naslednji teden, saj je potrebno opraviti še redakcijske popravke, dva ustavna sodnika pa bosta k zadevi podala ločeni mnenji.

Slovenija mora temeljito pregledati, do kam je prišla na področju človekovih pravic
09. 12. 1997 14.41
Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak je v izjavi ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, 10. decembru, med drugim poudaril, da mora Slovenija v jubilejnem letu, ko bomo proslavljali petdeseto obletnico razglasitve splošne deklaracije o človekovih pravicah, še posebej temeljito pregledati, do kam je prišla na svoji poti. Proslavljanje bo utemeljeno le, če bomo dosledni pri upoštevanju in spoštovanju s splošno deklaracijo, drugimi mednarodnimi akti in ustavo zagotovljenih pravic. Najboljša počastitev obletnice bo izboljšanje stanja na področjih, kjer je posameznik najpogosteje soočen s kršitvami pravic in nepravilnostmi. Država mora z nadzorstvenimi, izobraževalnimi in zakonodajnimi ukrepi poskrbeti, da pri njenem delovanju ne bo prihajalo do kršitev človekovih pravic, hkrati pa mora s svojim delovanjem zagotavljati spoštovanje človekovega dostojanstva vsakogar, ki živi v državi ali pride vanjo, je poudaril Bizjak. Dodal je, da izpolnjevanje obveznosti, ki si jih je naložila država do žrtev vojnega nasilja, žrtev teptanja pravic v povojnem obdobju in tistih, ki jim je bilo krivično odvzeto premoženje, poteka prepočasi.

Skupni interesi Slovenije in San Marina
03. 12. 1997 16.37
Slovenski minister za pravosodje Tomaž Marušič in minister za pravosodje in kulturo San Marina Pier Marino Menicucci sta ob koncu dvodnevnih pogovorov med drugim poudarila, da državi povezuje več skupnih interesov, zlasti na področju skupnega boja proti organiziranemu kriminalu, pa tudi gospodarskega, kulturnega in drugega sodelovanja.

Kučan zavrača t.i. lustracijske dokumente in predlaga sprejetje deklaracije z obsodbo povojnih množičnih pobojev
27. 11. 1997 12.02
Predsednik republike Milan Kučan je na dopoldanski novinarski konferenci podrobneje pojasnil svoje odklonilno stališče, ki ga je včeraj poslal državnemu zboru, o t.i. lustracijskih dokumentih in opozoril na svoj predlog, po katerem naj državni zbor v imenu Slovenije kot države naslednice sprejme deklaracijo o odnosu države Slovenije do pretekle medvojne in povojne zgodovine na slovenskih tleh ter izrazi obsodbo izvensodnega množičnega poboja po koncu druge svetovne vojne in svoje obžalovanje, da se je to zgodilo.

Ustavno sodišče zavrglo pobudo Demokratske stranke o oceni ustavnosti odloka o imenovanju ministrov
20. 11. 1997 10.11
Ustavno sodišče je soglasno zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti odloka o imenovanju ministrov, ki jo je aprila letos vložila Demokratska stranka. Ustavno sodišče je pobudo zavrglo, ker, ni pristojno v postopku za oceno ustavnosti predpisa presojati ustavnost ali zakonitost posamičnih pravnih aktov.

Nezadovoljstvo Območnega policijskega sindikata v Mariboru
18. 11. 1997 00.00
Območni policijski sindikat Maribor izraža ogorčenje zaradi vladnih varčevalnih ukrepov, ki znižujejo socialni položaj zaposlenih v ministrstvu za notranje zadeve.

Kandidat za novega zunanjega ministra se v DZ predstavi v sredo
22. 09. 1997 00.00
Kandidat za novega zunanjega ministra Boris Frlec se bo to sredo popoldne prvič predstavil poslancem, članom parlamentarnega odbora za mednarodne odnose. Frleca je za naslednika Zorana Thalerja, ki je zadnjega julija odstopil z mesta zunanjega ministra, predsednik vlade Janez Drnovšek predlagal in novinarjem predstavil minuli petek. Skladno z ustavo in parlamentarnim poslovnikom se mora kandidat za ministra najprej predstaviti v matičnem delovnem telesu, nato pa ga na tajnem glasovanju imenuje državni zbor.