ustavo

Speight bo oproščen
30. 05. 2000 18.57
Frank Bainimarama, vojaški voditelj na Fidžiju, je zatrdil, da bo vodja prevratnikov George Speight oproščen, ko bo končana politična kriza na otočju.

O nedelovanju pravne države
29. 05. 2000 15.01
Odbor za zaščito ustave je na novinarski konferenci v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa opozoril na drastično večanje kršitev ustavnega reda v državi ter v tem okviru še posebej na neuresničevanje odločb ustavnega sodišča.

Mara imenoval začasnega premiera
29. 05. 2000 13.56
Fidžijski predsednik Ratu Sir Kamisese Mara je sporočil, da je odstavitev premiera Mahendra Chaudhryja, ki so ga skupaj s člani kabineta zajeli Speightovi teroristi, v skladu z ustavo iz leta 1997. Da bi vlada lahko opravljala tekoče posle, je imenoval prehodno vlado pod vodstvom dotedanjega ministrstva za delo Ratuja Tevite Momoedonuja, ki ni bil med zajetimi ministri.

Zagožen o drugem krogu glasovanja
26. 05. 2000 08.39
Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen je dejal, da ni treba, da bi listo ministrov spreminjali, če bo potreben drugi krog glasovanja o predlagani listi kandidatov za ministre, ki jo je ponudil mandatar Andrej Bajuk. Zagožen je v pogovoru za POP TV še dejal, da razmerje kandidatov za ministre približno ustreza razmerju poslancev, ki jih imata stranki SDS in SLS+SKD v parlamentu. Stranka SLS+SKD ima 11 predlaganih članov vlade, vključno s predsednikom vlade, SDS pa sedem, je dejal Zagožen.

Mugabe spremenil zemljiški zakon
25. 05. 2000 11.26
Zimbabvejski predsednik Robert Mugabe je uporabil posebna pooblastila za spremembo zemljiškega zakona, tako da omogoča razlastitev belih veleposestnikov brez odškodnine, je sporočil predsednikov tiskovni predstavnik.

Jutri zasedajo zunanji ministri EU
21. 05. 2000 12.59
Pomoč Balkanu bo po predvidevanjih ena osrednjih tem jutrišnjega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije v Bruslju, sicer pa imajo na dnevnem redu vodje diplomacij tudi širše mednarodnopolitične teme, vključno z razmerami v Afriki. Ob robu zasedanja se bodo ministri sestali tudi na medvladni konferenci o prenovi skupnih ustanov.

S spremembo ustave rešitev iz nastale situacije?
20. 05. 2000 08.59
Možnost, da bi spremenili ustavo, tako da bi vanjo zapisali elemente volilnega sistema, in spremembo ustave tudi potrdili na referendumu, bi bila po mnenju predsednika državnega zbora Janeza Podobnika lahko tista pot, po kateri bi DZ častno in korektno našel izhod iz nastale situacije v zvezi z vprašanjem volilnega sistema.

Odziv Dolčiča s komentarjem
15. 05. 2000 21.48
Na zasebno pismo nekdanjega ustavnega sodnika, sicer pa kandidata za notranjega ministra v Bajukovi vladi, Petra Jambreka, v katerem Jambrek meni, da bi moral Janez Drnovšek opravljanje tekočih poslov predati Andreju Bajuku, se je s komentarjem odzval direktor vladne službe za zakonodajo Tone Dolčič.

Nevtralnost - da, NATO - ne hvala!
10. 05. 2000 20.24
Skupina Neutro, neformalna skupina posameznikov, ki se zavzemajo za nevtralnost, neodvisnost in samostojnost Slovenije, je danes popoldne v Ljubljani pripravila protestno manifestacijo v podporo slovenski nevtralnosti in proti zvezi NATO z naslovom Nevtralnost - da, NATO - ne hvala!. S protestom, ki so ga pripravili ob obisku generalnega sekretarja zveze NATO Georga Robertsona v Sloveniji, želijo slovenskim in tujim visokim politikom pokazati, da jim ni vseeno za slovensko nevtralnost in mir na svetu.

Kasjanov začasni ruski premier
08. 05. 2000 12.49
Novi ruski predsednik Vladimir Putin je po slovesni zaprisegi včeraj za začasnega premiera imenoval Mihaila Kasjanova, dosedanjega finančnega ministra in prvega podpredsednika vlade. Kasjanov, finančnik in strokovnjak za ruski tuji dolg, je dolžnosti predsednika vlade deloma opravljal že od 31. decembra lani, ko je Putin po odstopu Borisa Jelcina prevzel dolžnosti predsednika države.

Putin uradno ruski predsednik
07. 05. 2000 12.42
Danes je v Kremlju slovesno zaprisegel novi, drugi demokratično izvoljeni predsednik Rusije, Vladimir Putin. S tem je 47- letnemu Putinu tudi uradno začel štiriletni mandat, potem ko si je že v prvem krogu predčasnih volitev zagotovil podporo 52,9 odstotka volilcev.

Putin bo prisegel kot predsednik Rusije
07. 05. 2000 08.56
Vladimir Putin bo danes prisegel kot novi ruski predsednik. Na predsedniških volitvah 26. marca je zmagal že v prvem krogu, ko je zanj glasovalo 52,9 odstotka volivcev.

Proizvajalci orožja tožijo nasprotnike
27. 04. 2000 11.23
Predstavniki ameriške orožarske industrije so na zveznem sodišču v Atlanti vložili tožbo proti uradnikom zvezne vlade, zveznih držav in drugim zaradi omejitev z ustavo zaščitene pravice do svobodne trgovine. Orožarska industrija v ZDA je eden najbolj cvetočih poslov, z velikim vplivom predvsem pri republikanskih politikih, ki jih zalaga z mnogo denarja. Tožba je v resnici protiudarec prizadevanjem Bele hiše in opozorilo politikom, ki so po številnih tragičnih dogodkih kot posledice uporabe strelnega orožja predlagali zakonske omejitve pravice do razpolaganja z orožjem.

Kučan sprejel predstavnike romskih društev
11. 04. 2000 07.43
Predsednik republike Milan Kučan je včeraj sprejel predstavnike devetih romskih društev, združenih v Zvezo romskih društev Slovenije, so sporočili iz predsednikovega urada.

Predsedniške volitve v Peruju
09. 04. 2000 10.34
Nekaj več kot 14,5 milijona perujskih volilcev bo na današnjih volitvah volilo novega predsednika države in 120 poslancev kongresa. Okoli 87.000 volišč bodo odprli ob 8. uri po lokalnem času (ob 15. uri po srednjeevropskem času), zaprla pa se bodo osem ur kasneje. Prvi delni izidi naj bi bili znani takoj po zaprtju volišč, saj bodo pripravili tudi vzporedne volitve.

Vprašljiva zakonitost nezaupnice
08. 04. 2000 17.31
Poslanska skupina Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku (SLS) poslala protest zaradi nekorektnega načina vodenja izredne seje ob odločanju o predlogu predsednika vlade za razrešitev desetih ministrov SLS. Po prepričanju te poslanske skupine je predsednik DZ kršil ustavo in zlorabil poslovnik DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov ni potekalo tajno. S tem je predsednik DZ postavil pod vprašaj zakonitost nerazrešitve ministrov in neizglasovanje zaupnice vladi, opozarjajo v PS LDS.

Možni razpleti po izglasovani nezaupnici vladi
08. 04. 2000 14.25
Najkasneje čez mesec dni, tj. 8. maja, bomo vedeli, ali bomo dobili novo vlado ali pa gremo na predčasne volitve. Ker je bila danes vladi izglasovana nezaupnica, mora državni zbor v skladu z ustavo v 30 dneh izvoliti novega predsednika vlade ali dotedanjemu predsedniku pri ponovljenem glasovanju izglasovati zaupnico, sicer predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše nove volitve.

DZ izglasoval nezaupnico vladi in prekinil zasedanje
08. 04. 2000 14.25
Državni zbor je na javnem glasovanju izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Od 90 poslancev jih je 31 glasovalo za razrešitev desetih ministrov SLS, 55 pa jih je bilo proti. Ker je premier Janez Drnovšek na razrešitev vezal tudi zaupnico vladi, to pomeni, da mu je parlament ni izglasoval.

Referendum bo kljub grožnjam SE
05. 04. 2000 07.45
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je včeraj zatrdil, da bodo 16. aprila v državi izvedli referendum o okrepitvi pooblastil predsednika države, ne glede na grožnje Sveta Evrope, ki je v primeru referenduma napovedal ukrepe proti Ukrajini.

Zakon o referendumu ni v neskladju z ustavo
17. 03. 2000 17.45
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti zakona o referendumu in ljudski iniciativi, začetem na pobudo podpisnikov za zbiranje podpisov pod zahtevo za razpis referenduma o volilnem sistemu, odločilo, da 12. člen zakona ni v neskladju z ustavo. Omenjeni člen v obdobju enega leta pred rednimi volitvami omejuje razpis zakonodajnega referenduma, ki se nanaša na volitve v državni zbor.

Protesti proti prepovedi stranke
10. 03. 2000 19.42
Več sto Makedoncev je danes pred bolgarskim veleposlaništvom protestiralo proti odločitvi Bolgarije o prepovedi makedonske stranke OMO-Ilinden. Protestniki tudi obtožujejo makedonsko vlado, da ni storila dovolj za zaščito Makedoncev, ki živijo v Bolgariji.

Sprejet sporazum s Svetim sedežem
09. 03. 2000 20.08
Vlada je na današnji seji sprejela novo besedilo vročega sporazuma o pravnih vprašanjih med Slovenijo in Svetim Sedežem. Sporazum že od lanskega novembra, ko ga je vlada prvič obravnavala, buri našo javnost, saj naj bi več njegovih delov ne bilo v skladu z ustavo. Sedanji predlog besedila, dva ministra sta potrditvi besedila nasprotovala, je zato precej drugačen.

ZN o politični prihodnosti Kosova
08. 03. 2000 11.33
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je VS pozval, naj čimprej določi, kakšna naj bi bila politična prihodnost Kosova. Annan je dejal, da so se mirovna prizadevanja znašla v praznem prostoru, ker politična prihodnost ni razjasnjena.

Uskladitev zakona o političnih strankah z ustavo
01. 03. 2000 19.14
Koordinacija neparlamentarnih strank od državnega zbora zahteva, naj predlog sprememb oziroma dopolnitev zakona o političnih strankah, ki se nanašajo na enakopravno financiranje političnih strank, dopolni ali ga vrne vladi v ponovno pripravo.

Zakon o dohodnini v nasprotju z ustavo?
01. 03. 2000 19.13
Zakon o dohodnini je po oceni državnega sveta (DS) v nasprotju z 2. in 14. členom ustave, zato je na seji sprejel zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti te določbe. Državni svetniki namreč ocenjujejo, da se zakupnikom kmetijskih zemljišč, ki so v lasti sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, k skupni osnovi za odmero davka od dohodka iz kmetijstva ne bi smel prištevati katastrski dohodek od zemljišč. DS je poleg tega sklenil v zakonodajni postopek vložiti novelo zakona o kmetijskih zemljiščih, ob obravnavi vladne novele zakona o sodnih taksah pa je med drugim ponovno nasprotoval dvigom sodnih taks.

Ustavno sodišče o DDV
01. 03. 2000 18.14
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti in zakonitosti, začetem na pobudo društva davčnih svetovalcev Slovenije, družbe Simič & Bohorič in družbe Matevž Proj, ugotovilo, da tretji člen zakona o davku na dodano vrednost ni v neskladju z ustavo. Omenjeni člen ureja obveznost plačila prometnega davka, vsebovanega v neplačanih terjatvah 30. junija 1999, najkasneje do 30. junija 2000, kar pa naj bi po mnenju pobudnikov posegalo v njihovo pravico, da prometni davek poravnajo ob prejemu plačila. Ustavno sodišče pa je v svoji odločbi razveljavilo drugi odstavek 34. člena pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost. Ta predvideva tudi možnost popravka oz. zmanjšanja davčne osnove zaradi nezmožnosti plačila, medtem ko obstoječi pravilnik to možnost zožuje na primere, ko gre za nezmožnost poplačila zaradi stečajnega postopka ali ustavljene izvršbe prisilne poravnave.

Mošeja in muslimanski center v Atenah
20. 02. 2000 09.00
Po tem, ko sta grška vlada in pravoslavna cerkev več deset let odlašali z odločitvijo o gradnji mošeje in muslimanskega centra, sta pred dnevi končno izdali dovoljenje za njuno gradnjo. Tiskovni predstavnik grškega zunanjega ministrstva je izjavil, da je gradnjo odobril tudi poglavar grške pravoslavne cerkve nadškof Cristodulos.

Maloobmejni promet s Hrvaško še vedno neurejen
17. 02. 2000 18.58
Ustavno sodišče je včeraj naslovilo na vlado predlog, naj mu posreduje svoje mnenje o predlogu skupine poslancev LDS, DeSUS, ZLSD in narodnosti s prvopodpisanim Jožetom Avšičem (LDS) za oceno skladnosti sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju z ustavo, so sporočili iz poslanske skupine LDS.

Ustavnost Pukšičeve komisije
09. 02. 2000 21.45
Parlamentarne preiskovalne komisije so bile danes prav zaradi Pukšičeve komisije pod drobnogledom Ustavnega sodišča. To je ocenjevalo, ali sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v skladu z ustavo.

Dobrajčeva komentirala delo komisij
02. 02. 2000 20.29
Poslanka Polonca Dobrajc, članica vseh petih preiskovalnih komisij v parlamentu, je danes javno komentirala delo komisij.