uveljavljanje

Zabeležili 1106 okužb, umrlo 48 bolnikov s covid-19

29. 11. 2020 09.05

V Sloveniji smo v soboto ob 3644 testih zabeležili 1106 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov pa je spet poskočil na 30,35 %. Umrlo je 48 bolnikov s covid-19.

V petek potrdili 1591 novih okužb, policija poostreno nadzira gibanje

28. 11. 2020 08.56

Po uradnih podatkih vlade so pristojni v petek opravili 6938 testov na novi koronavirus, potrdili pa 1591 novih okužb. Policija bo medtem ta konec tedna poostreno nadzirala gibanje po državi. Med drugim bodo preverjali namen potovanja oziroma upravičenost prehoda med občinami.

Država bo v letu 2021 občine razbremenila za skoraj 71 milijonov evrov

27. 11. 2020 12.01

Vlada je na dopisni seji sprejela predlog Zakona o finančni razbremenitvi občin. Ta občinam v letu 2021 prinaša za 70,98 milijona evrov finančne razbremenitve. Med drugim bo tako država prevzela plačilo zdravstvenega zavarovanja brezposelnih oseb, financirala pa bo tudi naloge družinskega pomočnika.

Vlada večino ukrepov podaljšala še za (najmanj) sedem dni

26. 11. 2020 06.32

Vlada je na redni seji znova razpravljala o ukrepih za zamejevanje epidemije covida-19. Svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje je predlagala podaljšanje veljavnih ukrepov in vlada je temu sledila. Večino protikoronskih omejitev je podaljšala za en teden. Za 14 dni pa je podaljšala obvezno nošenje zaščitnih mask, zaustavitev javnega prometa in omejitve izvajanja športnih dejavnosti.

Janša: Ministrstva v pripravo na množično prostovoljno testiranje

20. 11. 2020 07.17

"Glede na stanje epidemije in posvet na ravni EU so pristojna ministrstva dobila nalogo, da najpozneje do 5. decembra pripravijo vse potrebno za množično prostovoljno testiranje na novi koronavirus ter vzpostavitev programa za registracijo kandidatov za prostovoljno cepljenje," je sporočil premier Janez Janša. Da je "vedno bolj naklonjena takemu, čim širšemu testiranju", pravi tudi Beovićeva, "čeprav zanesljivih podatkov o učinkovitosti takega pristopa, ki je organizacijsko in finančno kar zahteven, še nimamo".

Hitri antigenski testi: ministrstvo izdalo navodila, znan tudi način financiranja

20. 11. 2020 20.21

Zdravstveni delavci bodo morali biti najpozneje od 7. decembra redno testirani na okužbo z novim koronavirusom. Preiskave bodo poleg NZLOH ter Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo lahko opravljali tudi zdravstveni domovi, bolnišnice ter nekateri koncesionarji. Preventivno testiranje delavcev v mreži javne zdravstvene službe s PCR in hitrimi antigenskimi testi bo financirano iz proračuna.

Podaljšanje ukrepov: še sedem dni ostajajo zaprte nenujne trgovine

19. 11. 2020 07.20

Vlada je zasedala na Brdu pri Kranju in po pričakovanjih podaljšala veljavnost tistih ukrepov, katerih upravičenost mora v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča presojati vsak teden. Še za teden dni je tako podaljšala prepoved ponujanja blaga in storitev potrošnikom ter kulturne in kinematografske storitve. Začasno so ustavljeni roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, za 14 dni pa se podaljša tudi ukrep, ki zapoveduje namestitev razkužilnikov v večstanovanjskih stavbah.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'

16. 11. 2020 12.44

Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

Sazu in Sviz za umik izenačitve vpisnih pogojev poklicnih in splošnih maturantov

13. 11. 2020 19.57

V Svizu ter Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (Sazu) so pozvali k umiku člena iz predloga šestega protikoronskega paketa, po katerem bi v času epidemije izenačili pogoje poklicnih in splošnih maturantov za vpis na univerzitetne programe. V Svizu pozivajo tudi k umiku določbe o podaljšanju akreditacij visokošolskim zavodom.

Zaprtje vseh nenujnih trgovin, ustavitev javnega prometa, pouk na daljavo

12. 11. 2020 07.16

Vlada je na Brdu pri Kranju sprejela nove ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Kot je povedal minister za zdravje Tomaž Gantar, se zapirajo vse nenujne trgovine, kot v prvem valu pa se ustavlja tudi javni promet. To začne veljati s ponedeljkom. Pouk bo še naprej potekal na daljavo, vrtec bo na voljo le za nujne primere. Prepovedano bo zbiranje ljudi, razen če so člani skupnega gospodinjstva oziroma ožji družinski člani. Ta odlok začne veljati že s petkom.

'Oblast niti ne prikriva več, da izkorišča epidemijo za uveljavljanje partikularnih ciljev'

12. 11. 2020 14.07

Čeprav ministrstvo pod vodstvom Simone Kustec ne namerava vztrajati pri izenačitvi vpisnih pogojev za dijake s poklicno maturo s tistimi, ki so opravili splošno, so se v sindikatu vzgoje in izobraževanja kritično odzvali na predlog. Čudi jih, da se je tako pomembna sistemska sprememba znašla v zakonu, ki je namenjen omilitvi negativnih učinkov epidemije. Zmotil pa jih je še en člen, ki po njihovem mnenju prav tako dokazuje, da se "oblasti ne zdi vredno niti prikrivati več, da neizprosno izkorišča epidemijo za uveljavljanje partikularnih ciljev".

Nova pravila: če ste v karanteni, nadomestilo plače uveljavljate s potrdilom

12. 11. 2020 09.02

Ministrstvo za javno upravo in NIJZ sta pripravila nova pravila za osebe, ki morajo biti v karanteni – zaradi potrjene okužbe ali visoko tveganega stika. Po novem je za uveljavljanje nadomestila plače treba predložiti obrazec Potrdilo o karanteni na domu, ki ga izpolni delodajalec ali oseba sama, če gre za samozaposlenega, kmeta ali družbenika. "Pomembno je, da vsi ravnamo samozaščitno, zato ponovno pozivamo vse, ki so okuženi, da nemudoma pokličejo svojega izbranega zdravnika in ostanejo doma v samoizolaciji," so ob tem zapisali na MJU.

Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa do 30. junija 2021

11. 11. 2020 12.17

V DZ so poslali šesti protikoronski paket za pomoč gospodarstvu, ki je težak približno milijardo evrov. Ključni in hkrati najdražji ukrep, ki ga prinaša, je delno pokrivanje fiksnih stroškov, je pojasnil minister za gospodarstvo. Vseeno v sekciji za gostinstvo in turizem napovedujejo nov val odpuščanj in zapiranje gostinskih lokalov, saj so prepričani, da šesti paket ne rešuje njihovih težav. Na MDDSZ medtem ocenjujejo, da bodo ukrepi pomembno pripomogli k ohranjanju delovnih mest.

Omejitve zbiranja in gibanja ostajajo v veljavi, odpirajo se dodatne dejavnosti

05. 11. 2020 07.04

V sredo so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 30 ljudi. Čeprav so se začeli kazati prvi rezultati ukrepov za zajezitev širjenja virusa, je notranji minister Hojs sporočil, da se omejitve glede gibanja in zbiranja podaljšujejo. Je pa vlada sprostila nekatere storitvene dejavnosti, med njimi pedikuro, odpirajo se otroške trgovine ter trgovine s tehničnim blagom in motornimi vozili.

Od kolesarjev do Zavezništva civilne družbe: pozivajo DZ naj 'zaustavi vlado'

28. 10. 2020 14.11

Iz petkovih kolesarskih protestnikov, ki so več mesecev vztrajali na ulicah prestolnice, se je oblikovalo Zavezništvo civilne družbe. To je na Državni zbor naslovilo javni poziv, naj zaustavi vlado, ki po njihovih besedah zlorablja trenutno epidemijo za "pospešeno uvajanje avtoritarne oblasti".

Obdavčitev motornih vozil ne bo več odvisna od prodajne cene

26. 10. 2020 17.02

Potem ko so v začetku leta v okviru javne obravnave prejeli več kot 80 pripomb zainteresirane javnosti, so zdaj na finančnem ministrstvu poslali predlog novega zakona o davku na motorna vozila v medresorsko usklajevanje. Z njegovo uveljavitvijo se vozil ne bo več obdavčevalo glede na prodajno ceno, sprejet pa mora biti še letos.

13 izjem za prehajanje med občinami, potrebna tudi podpisana izjava

26. 10. 2020 13.03

V uradnem listu je objavljen odlok, s katerim bo zaradi preprečevanja širjenja epidemije novega koronavirusa od torka začasno omejeno prehajanje med občinami. Kot določa odlok, uveljavljanje izjem velja tudi za ožje družinske člane in člane skupnega gospodinjstva, kadar potujejo skupaj. Ob prehajanju občinskih mej morate imeti poleg dokazil o upravičenosti uveljavljanja izjeme s sabo tudi lastnoročno podpisano izjavo.

V soboto 1675 okužb, umrlo šest obolelih

25. 10. 2020 10.15

V soboto smo v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom testirali 5776 oseb, pozitivnih je bilo 1675. Šest bolnikov s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 508 ljudi, od tega 71 na intenzivni negi. Ministrstvo za zdravje je konec tedna izvedlo več aktivnosti za zagotovitev potrebnih postelj za bolnike s covidom-19. V prihodnjih dneh bo zanje na voljo več kot 700 postelj – trenutno jih je zasedenih nekaj čez 500.

Lastniki nepremičnin na Hrvaškem lahko gredo čez mejo – če je to nujno

24. 10. 2020 12.07

Prehod med regijami ni dovoljen – niti za obisk grobov. Veljajo pa nekatere izjeme, katere? Kaj pa prehod čez mejo? Kot je pojasnil notranji minister Hojs, so izjeme enake kot pri prehajanju regij. Torej, za lastnike nepremičnin na Hrvaškem na primer velja, da lahko gredo na svoje zemljišče, če morajo tam opraviti nujna vzdrževalna dela. Kakšen je protokol na meji in kakšna dokazila potrebujete? Preverili smo še, katere države so trenutno na rdečem in katere na zelenem seznamu.

Zaposlenim, ki so bili v rizičnem stiku, bo potrdila izdajala medicina dela

21. 10. 2020 20.24

Pristojna ministrstva in službe usklajujejo protokol za primere, ko delavec zaradi stika z okuženo osebo ne more opravljati svojega dela, odločbe o karanteni pa zaradi preobremenjenosti NIJZ ne dobi več. Delodajalci bodo lahko predvidoma povračilo nadomestila plače za takšne delavce uveljavljali s potrdilom, ki ga bo izdala medicina dela.

Začaran krog: ob rizičnem stiku mora ostati doma, a dokazila za delodajalca nima

20. 10. 2020 15.44

Tako delodajalci kot zaposleni opozarjajo na problem neodrejanja karanten za visoko tvegane stike, tudi družinske člane istega gospodinjstva. Ker se osebam, ki so bile v stiku z okuženim, ne odreja karanten, ti za delodajalca nimajo nikakršnega dokazila – breme nadomestila plače pade prav na delodajalca, opozarja OZS. Pojavljajo se tudi primeri, ko morajo posamezniki zaradi stika z okuženim koristiti svoj dopust. Na ministrstvu pravijo, da se težav zavedajo, rešitve pa še iščejo.

Zakaj predsedniškim kandidatom ne diši denar povprečnega Američana?

11. 10. 2020 07.11

Predvolilna kampanja ameriških predsedniških volitev je brez dvoma najdražji politični karneval na planetu. Kar seveda ni nobeno presenečenje, saj so ZDA še vedno vodilna svetovna sila, posledično pa volja ameriškega ljudstva (in elektorjev) odloča tudi o usodi ljudi onkraj meja "dežele svobodnih". Da politični programi, ideološka propaganda in dvorjenje državljanom lahko učinkovito prodrejo med volivce, so bistvena tudi finančna sredstva, ki jih imajo kandidati na voljo. Kakšna so torej pravila financiranja političnih kampanj in kakšen je njihov vpliv na končni izid volitev?

Zelena karta za vstop v Bosno in Hercegovino kmalu ne bo več potrebna

05. 10. 2020 10.44

Bosna in Hercegovina je podpisala multilateralni sporazum, ki podpisnice odvezuje sistema nadzora mednarodne karte za zavarovanje motornega vozila, t. i. zelene karte. Z 19. oktobrom zelena karta za vstop v BiH tako ne bo več potrebna, so sporočili iz Slovenskega zavarovalnega združenja. Voznikom sicer svetujejo, naj jo imajo še vedno s seboj.

100 milijonov evrov prometa: bomo obdavčili digitalne multinacionalke?

23. 09. 2020 15.21

Poslanska skupina Levice je v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o davku na digitalne storitve. Z zakonom bi po sedemodstotni stopnji obdavčili storitve digitalnih multinacionalk, ki v Sloveniji letno ustvarijo okoli 100 milijonov evrov prometa, ki pa se še povečuje. Pozivi k obdavčitvi gigantov se vrstijo po vsem svetu, išče se rešitev na evropski ravni, zaenkrat pa je bilo malo uspeha.

Prehajanje meje s Hrvaško je lažje, če imate tam njivo kot pa družino

14. 09. 2020 12.02

Ukrepi za preprečitev širjenja okužb z novim koronavirusom so sicer nujno potrebni, a v precej primerih zelo neživljenjski. Na enega takšnih nas je opozoril Slovenec, ki živi na Hrvaškem. Doslej so ga družinski člani lahko obiskovali za časovno obdobje 24 ur, po novem pa je v takšnih primerih na meji poleg ustreznega dokazila treba pokazati tudi negativen test na covid-19. A zaplete se, ker se na rezultat testa na Hrvaškem čaka od 24 do 48 ur. Kako naj torej obiski trajajo samo en dan?

'Fiktivni izbor izvajalcev? Čelan kljub trditvam TGZS ni bil nikoli protikandidat Pivčeve'

07. 09. 2020 05.04

"Klicali naj bi ga na stacionarno telefonsko številko, preko katere ne more komunicirati v času, ko je bil na dopustu na Hrvaškem, zato so navedbe netočne." Tako je nekdanji ptujski župan in direktor Bistre Ptuj Štefan Čelan z dokazilom gospodarskemu ministrstvu na laž postavil turistično zbornico in posredno nakazal, kako so v resnici izbirali zunanje strokovnjake za domnevno koruptiven projekt SRIPT. Trdi, da ni bil protikandidat Pivčeve za zunanjega svetovalca, ali drugače povedano, Pivčeva ni bila boljša izbira od Čelana, kot kaže, je bila prva in edina izbira prijateljice Pergerjeve. Ob nezakonitih zaslužkih, gospodarsko ministrstvo sumi še na fiktiven izbor izvajalcev. Pivčeva po naših informacijah ni dokazala avtorskega dela, za katerega je računala 200 evrov na uro.

Delodajalci lahko oddajajo vloge za čakanje na delo v septembru

28. 08. 2020 13.42

Potem ko je vlada s sklepom podaljšala ukrep delnega povračila nadomestila plače za začasno čakanje na delo do konca septembra, lahko delodajalci z današnjim dnem začnejo oddajati vloge na Zavodu RS za zaposlovanje.

Neodzivnost na zahteve potrošnikov: kaj lahko storite?

20. 08. 2020 08.48

Na slovenskem evropskem potrošniškem centru (EPC) se soočajo s številnimi primeri potrošnikov, ki so jim organizatorji zaradi pandemije covida-19 odpovedali potovanja in imajo težave pri uveljavljanju svojih pravic. Pri povračilu denarja za letalske karte jim v prvi vrsti svetujejo potrpežljivost, se pa lahko potrošniki obrnejo tudi na EPC.

Aplikacija dovolj učinkovita tudi pri manj kot 60-odstotni uporabi

19. 08. 2020 07.12

Kaj je res? Je lahko aplikacija za preprečevanje širjenja koronavirusa na prenosnih telefonih zelo učinkovita tudi, če jo bo naložilo manj kot 60 odstotkov uporabnikov? Do sedaj je veljalo, da v primeru, če ta odstotek ne bo presežen, takšna aplikacija ne bo učinkovita. Strokovnjaki z Oxforda trdijo nasprotno.

Dijaki, študenti, ste oddali vloge za štipendije?

14. 08. 2020 06.00

Čeprav so še počitnice in večina šolarjev oziroma študentov ne razmišlja, da se ponovno bliža čas učenja, pa je dobro misli usmeriti tudi na to področje. Avgust je namreč čas razpisov različnih štipendij. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so zato pripravili kratek pregled rokov prijav. Za Zoisove štipendije so v letošnjem letu namenili 500.000 evrov več kot v preteklih letih.