uveljavljanje

Konec brezplačne uporabe avtorskih del pri pouku?
21. 09. 2022 09.56
Novela Zakona o avtorski in sorodnih pravicah po besedah šolnikov, znanstvenikov in raziskovalcev nedopustno oži izjemo za znanstveno raziskovanje in uvaja nadomestilo za uporabo avtorskih del za namene ponazoritve pri pouku na daljavo. Predsednica omenjenega odbora pa: Nadomestilo bo določila vlada, ne gre pa za visoke zneske.

'Novinarji bodo z aktom o svobodi medijev bolje zaščiteni'
16. 09. 2022 13.33
Vlade v državah članicah nelegitimno vohunijo za novinarji in politiki, opozarja evropska poslanka Sophie in 't Veld, ki pričakuje ukrepanje Evropske komisije. Evropska komisarka za vrednote in podpredsednica komisije Vera Jourova pa novinarjem sporoča, da bi bili lahko v kratkem bolje zaščiteni pred napadi in ovirami, ki jim onemogočajo svobodno opravljanje dela.

Erdogan v Sarajevu poudaril pomen konstruktivnih volitev v BiH
06. 09. 2022 06.18
Turčija je pripravljena dati vse od sebe, da bi premagali probleme v BiH, je po srečanju s člani predsedstva BiH v Sarajevu zagotovil turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Poudaril je pomen konstruktivnih volitev in napovedal, da bodo državljani BiH in Turčije v obe državi kmalu lahko potovali le z osebnimi izkaznicami.

Vlada potrdila zakona s področja avtorskih pravic
25. 08. 2022 17.37
Vlada je določila besedili predloga novel Zakona o avtorski in sorodnih pravicah in Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic, s katerima želi v slovenski pravni red prenesti določila dveh evropskih direktiv. Noveli bodo v DZ poslali po nujnem postopku, saj je rok za prenos obeh direktiv v pravni red RS potekel že junija 2021. Slovenija je sicer rok za sprejetje zakonov uspela podaljšati do 19. oktobra, je sporočil minister za gospodarstvo Matjaž Han.

Kmetom možnost za uveljavljanje višje sile zaradi letošnje suše
20. 08. 2022 14.56
Škodo v kmetijski pridelavi, ki je nastala zaradi posledic letošnje suše, bo mogoče v primeru neizpolnjevanja pogojev za ukrepe kmetijske politike šteti za višjo silo. Ustrezen obrazec je objavljen na spletnih straneh Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, ki bo o vsaki vlogi odločala individualno.

V četrtkovih neurjih izpolnjen pogoj za uveljavljanje škode zaradi viharja
19. 08. 2022 17.00
Po silovitih četrtkovih neurjih, ki so povzročila tudi veliko gmotne škode, zavarovalnice že prejemajo prve prijave škode. Kot so nam sporočili iz treh zavarovalnic, večje število prijav pričakujejo v prihodnjih dneh, predvsem zaradi poškodb na avtomobilih. Sunki vetra so na nekaterih območjih presegli hitrost 62 kilometrov na uro, kar je po definiciji zavarovalnih pogojev tudi mejna vrednost za vihar. Na kaj morajo biti oškodovanci ob prijavi škode pozorni in v katerih primerih so upravičeni do povračila?

Hamilton priznal, da zunaj Formule 1 nerad vozi avtomobile
09. 08. 2022 09.26
V pogovoru s časnikom Vanity Fair je sedemkratni svetovni prvak v Formuli 1 Lewis Hamilton šokiral s priznanjem, da se v svojem zasebnem času zelo nerad usede za volan. "Preveč je stresno," je dejal Britanec, ki je priznal, da je po zaključku lanske sezone resno razmišljal o zaključku svoje dirkaške kariere.

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra
03. 08. 2022 16.25
Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi
28. 07. 2022 14.02
SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Nakup rabljenega vozila: Veste, na kaj morate biti pozorni?
25. 07. 2022 06.08
Nakup rabljenega vozila je dandanes iz različnih razlogov privlačen za marsikaterega potrošnika. Eni iz principa ne kupijo novega vozila, druge privlači nizka cena, spet tretji želijo točno določen model, četrtim je to drugo, tretje vozilo. Nakup rabljenega vozila pa je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, katere pa kupci praviloma ne poznajo. Zato so na Tržnem inšpektoratu pripravili nekaj napotkov, kako opraviti nakup rabljenega vozila, da ne bo kasneje slabe volje zaradi napačne odločitve.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država
14. 07. 2022 21.52
Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Inšpektorji pri izplačilih regresa do zdaj ugotovili več kot 100 kršitev
14. 07. 2022 11.52
Inšpektorat RS za delo tudi letos izvaja redni in usmerjeni nadzor izplačil regresa zaposlenim za letni dopust, pri čemer obravnava tako večje kot manjše delodajalce. V akciji, s katero je pričel po 1. juliju, je opravil 479 nadzorov in do zdaj ugotovil več kot 100 različnih kršitev, je objavil na spletni strani. Skoraj polovica se jih nanaša na izplačilo regresa do zakonskega roka, to je do 1. julija tekočega koledarskega leta.

Inšpektorat za delo v množično preverjanje izplačil regresa
28. 06. 2022 15.08
Bliža se 1. julij in s tem tudi rok za izplačilo regresa za letni dopust v letu 2022. Delodajalec je dolžan delavcu, ki je zaposlen celo leto in ima pravico do letnega dopusta, najkasneje do petka izplačati regres najmanj v višini minimalne plače. Minister za delo Luka Mesec je ob tem poudaril, da bo vsaka kršitev pravic delavcev glede izplačila regresa sankcionirana. Inšpektorat za delo bo tako v sodelovanju s Finančno upravo začel množično in usmerjeno akcijo nadzora nad izplačili. Neizplačilo regresa se namreč šteje kot prekršek, za katerega je zagrožena globa v znesku od 3000 do 20.000 evrov.

V ameriškem senatu kompromis glede zakona o strelnem orožju
22. 06. 2022 07.57
Demokrati in republikanci so v ameriškem senatu v torek dosegli dogovor o zakonu proti nasilju s strelnim orožjem, ki je že prestal tudi prvo proceduralno oviro s 64 glasovi proti 34. Vsem 50 demokratom se je pridružilo 14 republikancev, čeprav zakon ne prinaša bistvenih sprememb.

Bo vlada zamenjala nadzornika STA, ki je razkril zaupni dokument?
14. 06. 2022 11.05
Komisija za etiko Odvetniške zbornice Slovenije je za enega od članov nadzornega sveta STA – po naših informacijah gre za pravnika Radovana Cerjaka – ugotovila, da je s tem, ko je ukradel in pozneje v javnosti razkril dokument, za katerega je vedel, da je označen s stopnjo zaupnosti poslovna skrivnost, kršil Kodeks odvetniške poklicne etike in in s tem škodoval ugledu odvetništva. Ali je kljub tem ugotovitvam še vedno primeren za funkcijo nadzornika? Člani nadzornega sveta STA so se sestali. Kaj pa o tem pravi vlada?

Pacienti ostanejo brez osebnega zdravnika, pa jih o tem nihče ne obvesti
31. 05. 2022 17.48
Pri uveljavljanju pravic iz zdravstvenega varstva ljudje opozarjajo tudi na zlorabe in kršitve zaradi neizvajanja zapisanega, ugotavljajo na uradu varuha človekovih pravic. Po mnenju varuha in zastopnikov pacientovih pravic, kjer izkoriščanje stisk ljudi obžalujejo, bi bilo treba sume tovrstnih zlorab predati inšpekciji in policiji.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25
Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

250 mladoletnih prejelo vektorska cepiva, nadzori še v teku
20. 05. 2022 13.11
Lani je 250 mladoletnih prejelo vektorska cepiva proti covidu-19, čeprav ta za mlajše od 18 let niso registrirana. Strokovni nadzori nad temi primeri cepljenja pri zdravniški zbornici še potekajo. Ministrstvo za zdravje je ob tem prejelo 34 vlog za odškodnine zaradi zapletov po cepljenju proti covidu-19, a noben postopek še ni zaključen in nobena odškodnina še ni bila izplačana.

Preobrat v eni od bitk za prevlado v Gen-i
17. 05. 2022 18.54
Po tem, ko je Gen Energija, ki jo zdaj vodi nekdanji državni sekretar Blaž Košorok, pred časom izkoristila predkupno pravico in od Elektra Ljubljana odkupila delež družbe, je ljubljansko višje sodišče zdaj taisti delež vrnilo Elektru. Takratni odstavljeni direktor Andrej Ribič je nasprotoval domnevno politični prodaji, a sta SDH in Gen Energija posel vseeno izpeljali, čeprav kot zdaj ugotavlja sodišče, pogoji za uveljavljanje predkupne pravice niso bili izpolnjeni.

Protestno pismo proti avstrijskemu podaljševanju nadzora meje s Slovenijo
17. 05. 2022 12.43
Pet evropskih poslancev iz Slovenije je v pismu avstrijskemu kanclerju Karlu Nehammerju, avstrijskemu ministru za notranje zadeve Gerhardu Karnerju in evropski komisarki za notranje zadeve Ylvi Johansson pozvalo avstrijsko vlado, naj vnovič premisli o svoji nameri glede ponovnega podaljšanja nadzora na meji s Slovenijo. Opozarjajo, da je bila svoboda gibanja za evropske državljane v zadnjih dveh letih močno omejena, države članice in EU pa da se morajo vzdržati odrejanja nepotrebnih in nesorazmernih ukrepov, ki otežujejo uveljavljanje pravic državljanov do svobode gibanja.

Zdravniki kritični do napovedane odprave popoldanskega dela
16. 05. 2022 16.34
Usklajena, a še ne potrjena koalicijska pogodba strank prihodnje vlade na področju zdravstva med drugim predvideva odpravo popoldanskega dela zdravnikov. Pri Zdravniški zbornici Slovenije in Mladih zdravnikih Slovenije so do tega kritični, saj po njihovi oceni ne prinaša rešitve težav, ampak lahko prispeva k dodatnim odhodom zdravnikov iz javnega zdravstva. Pravna strokovnjakinja Nataša Pirc Musar je ocenila, da bi popolna prepoved dodatnega dela zdravnikov lahko vodila do neenake obravnave ene poklicne skupine v primerjavi z drugimi.

Splošni pogoji in pravila akcije Šaljivi komentarji
16. 05. 2022 15.36
OPOZORILO: Ob prijavi se uporabnik zaveže, da se strinja z vsemi določbami v spodaj navedenih pogojih in pravilih sodelovanja v akciji ŠALJIVI KOMENTARJI. Hkrati se uporabnik ob prijavi zaveže, da je seznanjen s splošnimi pogoji uporabe spletne strani 24ur.com.

Kulturniki pogrešajo konkretne rešitve: 'Kdor nima vizije, piše splošne stvari'
16. 05. 2022 13.16
Kulturniki v koalicijski pogodbi pogrešajo vizijo in konkretne rešitve. "Kdor nima vizije, piše splošne stvari," je ponazoril predsednik Društva slovenskih pesnikov (DSP) Dušan Merc. Predsednik Glose Mitja Šuštar se boji, da bo kultura spet zadnja luknjica na piščalki, direktorica zavoda Evropska prestolnica kulture (EPK) Kaja Širok pa pozdravlja vračanje kulture v javno sfero.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Fiskalni svet kritičen do vladnega programa stabilnosti
10. 05. 2022 13.06
Fiskalni svet v oceni programa stabilnosti za leto 2022, ki ga je vlada sprejela konec aprila, od vlade pričakuje, da bo ustrezno naslovila izzive dolgoročne vzdržnosti javnih financ, ki se je v zadnjih letih po nekaterih kazalnikih poslabšala. Kritičen je do procesa predložitve dokumentov, saj je vlada ravnala v nasprotju z zakonodajo.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej
03. 05. 2022 07.14
Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Zrušenje stavbe, kjer so bili hotel, stanovanja in kino: pogrešanih več deset ljudi
01. 05. 2022 13.36
Po petkovem zrušenju osemnadstropne stavbe v mestu Čangša v osrednji Kitajski so reševalci iz ruševin rešili še šesto osebo, ujetih ali pogrešanih pa ostaja na desetine ljudi. Reševanje in iskanje preživelih se tako nadaljuje že tretji dan. Mestna policija je sporočila, da je bilo v povezavi z nesrečo pridržanih devet ljudi, vključno z lastnikom stavbe in skupino varnostnih inšpektorjev, za katere se domneva, da so ponaredili varnostno revizijo stavbe.

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?
22. 04. 2022 20.50
Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Vloženih prvih 28 tožb za uveljavljanje plačila delovnega časa za čas pripravljenosti v SV
14. 04. 2022 14.40
Pooblaščeni odvetnik Sindikata vojakov Slovenije je za 28 članov vložil tožbe na Delovno in socialno sodišče za plačilo razlike od že izplačanega zneska za čas pripravljenosti do plačila delovnega časa v vrednosti 100-odstotne urne postavke. Povprečni tožbeni zahtevek je 8.000 evrov brez obresti, je objavil sindikat.