varčevanja

Dars zaradi varčevanja na določenih odsekih ugaša razsvetljavo

27. 10. 2022 13.13

Kot so sporočili, ne bodo več razsvetljevali odsekov avtocest in hitrih cest, kjer je to dopustno. Sem sodijo priključki na avtoceste in hitre ceste ter odprta trasa avtoceste. Z ukrepi bodo na račun cestne razsvetljave zmanjšali porabo električne energije in na letni ravni prihranili desetino celotne porabe električne energije družbe.

Če bo zima postala predraga, bi podjetja delavce lahko poslala na čakanje

24. 10. 2022 18.54

Vlada bo v okviru ukrepov ob energetski krizi pripravila tudi začasno shemo čakanja na delo, je razkril minister za delo Luka Mesec. Shema bo na voljo med 1. januarjem in 1. aprilom, omogočala pa bo, da gredo zaposleni pod določenimi pogoji v času zime začasno na čakanje. Pogoji za njeno sprožitev pa bodo ostri, da ne bi prihajalo do neupravičenega preusmerjanja poslovnih stroškov na državo, je napovedal. Prvi pogoj bo odločitev države, da je treba zaradi energetskega varčevanja neko proizvodnjo začasno ustaviti. Drugi pogoj pa bo odločitev podjetja za ta korak, denimo zaradi upada naročil ali pa poslovno nevzdržnih stroškov elektrike in ogrevanja.

Spletne kode za popust v Sloveniji!

21. 10. 2022 08.59

Nakupovanje prek spleta je vedno pogostejša navada, ki pa jo lahko opravite tudi s kodami za popust.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Ponekod omejitve pri delovanju športnih objektov in novoletni razsvetljavi

15. 10. 2022 10.40

Zaradi podražitev so nekatere mestne občine poleg priporočenih že uvedle dodatne ukrepe za manjšo porabo energentov, možnosti nadaljnjega ukrepanja pa še preučujejo. Novomeška občina je denimo do nadaljnjega zaprla bazen na Osnovni šoli Grm, v Kranju pa so napovedali omejitve pri novoletni razsvetljavi.

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?

12. 10. 2022 17.10

Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

'Kurilnega olja bo dovolj'

06. 10. 2022 06.00

Uporabniki večstanovanjskih objektov lahko na svojih vratih že berejo obvestila upravnikov, da bodo zaradi draginje spremenili režime ogrevanja, tako da bodo gretje prižgali kasneje, ko bo zunaj bolj mrzlo, da bo ogrevanje delovalo med šesto zjutraj in deseto zvečer. Ter da bo v stanovanjskih objektih temperatura 20 stopinj Celzija. Ob že napovedanem varčevanju pri ogrevanju v javnih zgradbah plat zvona bijejo tudi podjetniki, ki jim višje cene elektrike, plina in naftnih derivatov grozijo, da bodo morali svoja podjetja zapreti, kar pomeni, da bodo morali odpuščati.

V EU so pripravljeni razpravljati o cenovni kapici za plin

05. 10. 2022 11.16

Samo močna in trdna Evropa bo ustavila ruskega predsednika Vladimirja Putina, je danes v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Predstavila je načrtovane ukrepe glede cen energije ter dejala, da je EU pripravljena razpravljati o zgornji meji cene plina, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije.

Ni varčevanja, ni vode: Los Angeles odločno nad potratne zvezdnike

04. 10. 2022 09.02

Zelene trate sredi od sonca požgane kalifornijske pokrajine razkrivajo "goljufe", ki se sredi zgodovinske suše ne menijo za omejitev porabe vode. Med njimi je kar nekaj zvezdnikov, ki jih visoke kazni ne ganejo. A zdaj so našli drugačno rešitev: na cevi jim namestijo omejevalnik porabe, ki močno zmanjša pretok vode. S tovrstnim dodatkom so se že morali sprijazniti Kevin Hart, The Game in Scott Disick, Madonna se mu je za las izognila, že v kratkem pa bi to lahko čakalo tudi Kim Kardashian in Sylvestra Stallona.

Že imate načrt varčevanja z energijo?

27. 09. 2022 11.56

Znižanje temperature ogrevanja prostorov, 3-minutno tuširanje, manj pogosta uporaba pečice, odklop vampirskih naprav in bojlerja. Varčevanje z energijo oz. energenti letos ni le oguljena fraza, saj je Evropa pred 'najhladnejšo zimo', cene zemeljskega plina pa so osemkrat višje od 10-letnega povprečja. Evropska komisija je v luči zaostrovanja razmer in morebitnega pomanjkanja energentov že napovedala 15-odstotno varčevanje z zemeljskim plinom in 10-odstotno varčevanje z električno energijo. Pri Gen-I so pripravili načrt, s katerim bodo svoje odjemalce za varčevanje nagradili.

Umar napoved gospodarske rasti za 2023 znižal na 1,4 odstotka

15. 09. 2022 13.48

Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je kljub energetski krizi zvišal napoved gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje petodstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), potem ko je v pomladanski napovedi pričakoval 4,2-odstotno rast. Za leto 2023 je napoved poslabšal za 1,6 odstotne točke na 1,4 odstotka.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'

14. 09. 2022 09.58

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

'Sušnih poletij bo vedno več in temu se bo treba prilagoditi'

10. 09. 2022 07.00

V Sloveniji pitno vodo skoraj v celoti črpamo iz podzemlja – skoraj 98 odstotkov. Vodnih virov je dovolj, težava, ki jo je letošnja suša znova razgalila, pa je v dostopnosti. Medtem ko je v določenih delih Slovenije vode toliko, da suše skoraj ne čutijo, drugje brez ukrepov in varčevanja z vodo ne gre.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Varčevanje z energijo: vlada Fince poziva, naj v savnah preživijo manj časa

27. 08. 2022 09.58

Finska vlada je v luči energetske krize državljane pozvala, naj to zimo manj časa preživijo v savnah. Gre za eno od sporočil državne kampanje Ena stopinja manj, s katero bo Finska poskušala ublažiti vpliv energetske krize zaradi vojne v Ukrajini.

Zakaj je toaletni papir vse dražji?

24. 08. 2022 13.02

Začetek epidemije covida je zaznamovalo množično kopičenje toaletnega papirja, trenutna kriza pa bo, kot kaže, minila v znamenju varčevanja s to prepotrebno dobrino, ki postaja vse dražja. Vzroke je treba iskati v vojni v Ukrajini, ki je potisnila cene energentov krepko navzgor, grozijo tudi hude motnje v oskrbi s celulozo, hkrati pa so še Kitajci postali veliko večji porabniki, kot so bili.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo

29. 07. 2022 17.06

Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

Predlog Evropske komisije: do pomladi znižanje porabe plina za 15 odstotkov

20. 07. 2022 07.37

Evropska komisija je predstavila evropski načrt ukrepanja v primeru dodatnega zmanjšanja oziroma ukinitve dobave plina iz Rusije prihodnjo jesen in zimo. Verjetno je, da Rusija povsem prekine dobavo plina Evropski uniji, je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zato komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta do konca marca 2023 za 15 odstotkov, je povedala.

Če se usedete v razbeljen avto, bo vročina na vas delovala zelo obremenilno

20. 07. 2022 09.30

Vročinskih obremenitev med vožnjo ne podcenjujte, še posebej, če je pot daljša, opozarja Agencija za varnost prometa. Zagotovite si dovolj vode, preverite delovanje klimatske naprave in načrtujte več krajših postankov. Preverite razmere na cestah, saj stanje v zastojih lahko povzroča dodaten stres in vodi v jezne reakcije, ki ogrožajo prometno varnost. V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 medtem opozarjajo, da je zaradi vročine izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih prebivalcev Slovenije.

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike

14. 07. 2022 07.44

Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Zaradi slabih razmer v tovarnah v Nišu raje delajo za manj denarja v državnih podjetjih

11. 07. 2022 20.31

V Srbiji še vedno odmeva zadnja stiska delavcev na jugu države, saj so se obtožbam o šikaniranju pridružili še očitki o neživljenskih pogojih v proizvodnji. Med vročinskim valom so bile temperature v proizvodnih halah podružnice južnokorejske tovarne avtomobilskih delov naravnost tropske, saj klime niso delovale, delavci pa naj bi zato omedlevali. Že leta 2016 so se tamkajšnji mediji razpisali o tem, da zaposleni nosijo plenice, saj ne morejo niti na stranišče. Podružnica v Nišu je bila v času pandemije že večkrat tudi žarišče okužb.

Ukrepi varčevanja z vodo v Istri uspešni, a napoved ne dopušča optimizma

11. 07. 2022 13.16

Ukrepi za varčevanje z vodo, ki so jih sprejeli istrski župani, kažejo pozitivne učinke, a vremenska napoved za prihodnje dni ne dopušča optimizma. Edini način, da se izognejo dodatnim omejitvam in redukcijam, je varčevanje z vodo, so sporočili iz Rižanskega vodovoda Koper.

'Z varčevanjem energije želimo biti zgled ostalim podjetjem in industriji'

11. 07. 2022 13.16

Vlada je sprejela ukrepe za učinkovito rabo energije v stavbah javnega sektorja. Ukrepi med drugim predvidevajo, da se prostori državne uprave ne hladijo pod 25 stopinj Celzija. S tem in še nekaterimi drugimi ukrepi naj bi znižali porabo energije za deset odstotkov. K takšnemu varčevanju pozivajo tudi druge. Na novinarski konferenci je minister za infrastrukturo Bojan Kumer predstavil ukrepe in priporočila za energetsko učinkovitost v stavbah državne uprave in širšem javnem sektorju, ki jih je vlada sprejela prejšnji teden.

Omejitve za varčevanje z energijo: ali lahko 'toplo vodo zapre' tudi Slovenija?

10. 07. 2022 19.01

V stavbah javnega sektorja bodo klime po novem manj obremenjene, prostore namreč ne bodo smeli ohladiti na manj kot 25 stopinj, ponoči in čez vikend pa ne na manj kot 28 stopinj. Pozimi bo obratno, javne urade bodo lahko ogrevali na največ 20 stopinj. Golobova vlada namerava s takšnim ukrepom porabo energije zmanjšati za vsaj 10 odstotkov. V Nemčiji pa bodo šli še dlje, ponekod bodo pozimi omejili tudi uporabo tople vode za tuširanje. Ali lahko tako stroge omejitve uvede tudi slovenska vlada?

Protestniki skočili v predsednikov bazen in zanetili ogenj na domu predsednika vlade

09. 07. 2022 11.38

Protestniki v šrilanški prestolnici Kolombo so zasedli rezidenco in pisarno predsednika, ki ga, tako kot celotno vlado, pozivajo k odstopu zaradi hude gospodarske krize, v kateri se je znašla ta otoška država. Pojavili so se tudi posnetki protestnikov, ki se kopajo v predsednikovem bazenu. Predsednik Gotabaya Rajapaksa je bil premeščen na "varno lokacijo". Premier Ranil Wickremesinghe je medtem izrazil pripravljenost za odstop in oblikovanje vlade narodne enotnosti. Zdaj pa so protestniki še zanetili ogenj v njegovi zasebni rezidenci. Šrilanški predsednik bo odstopil naslednji teden.

Šef IEA Evropo opozarja, naj se pripravi na zimo brez ruskega plina

22. 06. 2022 18.01

Evropa se mora takoj pripraviti na možnost, da bo Rusija prihodnjo zimo ustavila ves izvoz plina v regijo, je opozoril šef Mednarodne agencije za energijo. Evropske vlade je pozval, naj delajo na zmanjšanju povpraševanja po plinu in vzdrževanju jedrskih elektrarn.

Skrivnost je razkrita: To je najboljše varčevanje za pokojnino!

20. 06. 2022 00.15

Za svojo bodočo pokojnino varčujemo samo enkrat v življenju in popravnega izpita žal ne bomo imeli, pravijo strokovnjaki iz FINANČNE HIŠE d.o.o.

Obletnica Norda: 'V tistem času je bil to zelo progresiven album'

03. 06. 2022 08.00

Siddharta z dvema razprodanima koncertoma obeležuje dvajseto obletnico albuma Nord, ki je zaradi koronskega prestavljanja že enaindvajseta. Gre za delo, ki je pustilo velik pečat na slovenski glasbeni sceni, na njem pa najdemo znamenite pesmi, kot so Samo edini, Platina, B Mashina, Klinik, Orion Lady in Na Soncu, brez katerih še danes ne mine skoraj noben njihov koncert. Če je Siddharta z Idom prvič opozorila nase, se je z Nordom vsidrala globoko v srca vseh navdušencev nad rokenrolom.

Na humanitarne organizacije se po pomoč obrača tudi vse več zaposlenih

26. 05. 2022 09.52

Življenje postaja vse dražje. Višajo se cene hrane in ostalih življenjskih potrebščin, kar v vse večjo stisko potiska številne družine, ne le tiste, ki so že prej le s težavo preživele mesec, vse težje namreč postaja življenje tudi za številne zaposlene, ki jim plača ne omogoča več človeku dostojnega življenja. Družinam namreč veliko težavo predstavljajo tudi izredni stroški, ki so razporejeni tekom leta, kot so šolske potrebščine in kurjava, v času poletnih šolskih počitnic pa je družinski proračun mnogih družin zelo obremenjen tudi s stroški za nakup prehrane, saj otroci nimajo uravnoteženih obrokov v šoli, opažajo v Verigi dobrih ljudi.

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?

25. 05. 2022 12.43

Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.