varnost izdelkov

Naj bo uporaba pirotehnike med prazniki varna in uvidevna
18. 12. 2021 13.16
Čeprav bodo letošnji božično-novoletni prazniki znova minili v znamenju ukrepov za zajezitev epidemije, poskrbimo, da nam vseeno prinesejo nekaj zadovoljstva. Nič ni narobe s tem, da si ustvarimo praznično vzdušje, dokler z njim ne pokvarimo vzdušja komu drugemu. Preden se torej odločite, da bi si tudi letos s pokanjem in ognjemeti popestrili praznike, pomislite na morebitne posledice in vse tiste, ki bi jim to lahko predstavljalo stres, breme ali celo nevarnost, opozarjajo policisti.

Več zasegov pirotehnike, 13-letniku iz Celja petardo razneslo v roki
15. 12. 2021 19.06
O več zasegih prepovedanih pirotehničnih izdelkov poročajo policisti, zdravniki pa žal tudi o poškodbah. Policisti so doslej zasegli že več kot 5.000 petard, kar je več kot lani. Tudi poškodb je že veliko, na ljubljanski urgenci so obravnavali sedem poškodovanih. V Celju se je poškodoval komaj 13-letnik. Takšne poškodbe, ki jih ne bi bilo treba, pa so običajno zelo hude, zdaj še dodatno obremenjujejo zdravstvo, ki je zaradi epidemije že tako na robu, opozarjajo zdravniki.

Tornadi pustošili po ZDA, umrlo najmanj 50 ljudi
11. 12. 2021 09.55
Huda neurja s tornadi so prizadela več ameriških zveznih držav. Umrlo je najmanj 50 ljudi, močan veter in tornadi pa so rušili tudi zgradbe. Medtem ko je v nočni izmeni delalo okoli sto delavcev, se je zrušila streha Amazonovega skladišča v zvezni državi Illinois. Za zdaj še ni znano, koliko je poškodovanih, agencija za nujne primere pa je dogodek označila za "incident večjega obsega".

'V nekatere pametne igrače je mogoče vdreti z minimalnim 'hekerskim' znanjem'
04. 12. 2021 07.27
Čeprav so pametne igrače zabavne, tudi izobraževalne, ne smemo pozabiti, da so to še vedno orodja, ki zbirajo, obdelujejo in prenašajo osebne podatke, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. To lahko pomeni tveganje z vidika varstva zasebnosti in osebnih podatkov. Zato med drugim preverite, katero tehnologijo igrača prinaša in pozorno preberite njen opis v trgovini ali na spletu, svetujejo na ZPS.

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00
Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin
16. 11. 2021 06.00
Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

Podjetnost se rodi iz ideje, ki postane zmagovalna takrat, ko jo vodi brezmejna strast.
20. 09. 2021 00.15
Martino Zanetti

Tradicija: Hausbrandt®
06. 10. 2021 00.15
V nemškem jeziku Haus pomeni dom, prostor, ki nam nudi varnost, zaščito in toplino. Hausbrandt® je ustanovil skupino blagovnih znamk Hausbrandt®, Theresianer® in Col Sandago®, ki so združena pod eno samo "streho", "eno samo hišo" in eno samo podjetje, Hausbrandt Trieste 1892 S.p.A.

Tukaj preverite 4 varčevalne nasvete!
21. 10. 2021 00.15
Upravljanje z osebnimi financami nikakor ni mačji kašelj, saj moramo biti pozorni na mnoge faktorje. S tem namenom smo pripravili 4 zanimive nasvete, ki vam olajšajo upravljanje s financami, poleg tega pa vam lahko prihranijo tudi kar nekaj denarja.

Policija pred shodom znova poziva k mirnemu protestu, Trg republike ograjen
19. 10. 2021 13.32
Policija pred sredinim nenapovedanim shodom v prestolnici udeležence poziva, naj pravico do javnega zborovanja in izražanja stališč uveljavljajo mirno in strpno. Shod bodo znova snemali. Zaradi športne prireditve pa je organizator prireditveni prostor na Trgu republike že ogradil ogradil. V praksi to pomeni, da bo ograjen celoten trg, kjer bodo postavljeni šotori in ostala oprema, potrebna za izvedbo športnega dogodka, ki bo ob koncu tedna.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Policija pred novim protestom, ki ni prijavljen, poziva k mirnosti in strpnosti
12. 10. 2021 14.32
Z ljubljanske policijske uprave sporočajo, da so seznanjeni z napovedmi o novem sredinem protestu v Ljubljani. Shod do zdaj ni bil prijavljen, kar pomeni, da ni organizatorja, ki bi poskrbel za varnostne ukrepe. Za red na shodu bodo tako znova skrbeli policisti.

Policija pred protestom udeležence poziva k mirnosti, strpnosti in upoštevanju navodil
04. 10. 2021 19.47
Policija je pred novim napovedanim protestom sporočila, da javni shod znova ni prijavljen, kar pomeni, da ni organizatorja, ki bi poskrbel za varnost. Vse udeležence obveščajo, da na shode in prireditve ni dovoljeno prinašati nevarnih predmetov, kot so pirotehnična sredstva, palice, orodje ... Zaradi varnosti udeležencem tudi odsvetujejo, da na shod prihajajo z otroki. Območje shoda bo videonadzorovano. Če bo ta razpuščen, upoštevajte navodila policistov in zapustite prizorišče.

Po poročilu pozivi ministrstvu, naj na novo izračuna minimalne življenjske stroške
21. 09. 2021 16.46
Po tem, ko je računsko sodišče ugotovilo, da sta bila vlada in ministrstvo pri zmanjševanju revščine med letoma 2017 in 2020 delno uspešna, Levica ministrstvu predlaga, naj na novo izračuna minimalne življenjske stroške, ki določajo višino socialnih transferjev in minimalne plače.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Pacient mora biti vedno na prvem mestu
02. 09. 2021 00.15

Ste zaužili katerega izmed odpoklicanih izdelkov? NIJZ pomirja, da je tveganje nizko
24. 08. 2021 18.05
Že več kot 150 izdelkov je trenutno na seznamu iz prodaje umaknjenih živil zaradi nevarnega in v Evropi prepovedanega etilen oksida prisotnega v aditivu za živila, znanem tudi kot rožičev gumi, in so ga zaznali v posameznih slotih aditiva E410. Med umaknjenimi izdelki je največ sladoledov, sadnih jogurtov in kefirjev, najdejo pa se tudi krofi, radler z okusom grenivke, sadne pijače, piškoti, rezine soljenih svinjskih pleč in živila, katerih sestavina je ingver.

ZPS: Pršila za zaščito pred soncem so se na testiranju slabo izkazala
28. 06. 2021 15.19
V poletnih mesecih je primerna zaščita pred sončnimi žarki še posebej pomembna. Na trgu obstajajo številni izdelki, ki obljubljajo visoko stopnjo zaščite, a vsi niso enako učinkoviti. Na letošnjem testu izdelkov za zaščito pred soncem Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) so se slabo izkazali izdelki v obliki pršil, so sporočili z ZPS.

Največ slovenskega medu izvozimo na Japonsko in v Kanado
20. 05. 2021 06.00
V 2019 je bil svetovni pridelek medu za 173 odstotkov večji kot leta 1961, ob svetovnem dnevu čebel, ki ga obeležujemo danes, ugotavlja Statistični urad Republike Slovenije (Surs). V Sloveniji je leta 2019 čebele gojilo 10.145 čebelarjev in vsi skupaj so skrbeli za 208.000 panjev (od tega za 3245 ekoloških), vsak povprečno za 21 panjev. Slovenski čebelarji so v letu 2019 pridelali 650 ton medu.

Življenje po pandemiji? Gibraltar brez aktivnega primera okužbe
05. 05. 2021 06.00
Na območju, kjer je proti novemu koronavirusu cepljenih že 85 odstotkov prebivalstva, ljudem ni več treba nositi zaščitnih mask. "Menim, da smo primer, da se lahko stvari dobro obnesejo, ko se ljudje združijo in sodelujejo za skupen cilj," pravi tamkajšnja ministrica za zdravje. Gibraltar sicer lahko predstavlja žarek upanja za ostale države, vendar pa se njegovega primera ne sme posplošiti, saj gre za zelo majhno in tesno skupnost opozarjajo tamkajšnji strokovnjaki.

V EU kot novo živilo odobrena prva žuželka
04. 05. 2021 14.39
Stalni odbor za rastline, živali, hrano in krmo, svetovalno telo Evropske komisije, je v ponedeljek dal pozitivno mnenje za uvrstitev posušenih ličink velikega mokarja med nova živila, je zapisano na spletni strani Evropske komisije. Živilo se predvideva za uporabo kot prigrizek ali pa kot sestavina v različnih prehrambnih izdelkih.

Kontracepcijske tablete na nastanek krvnih strdkov vplivajo precej bolj kot cepiva
08. 04. 2021 15.45
Kakšno je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri cepljenju z AstraZeneco in kakšno v primerjavi z nastankom teh pri letenju, operaciji in jemanju drugih zdravil? Kontracepcijske tablete, denimo, na nastanek strdkov vplivajo neprimerno bolj kot cepiva. Pri nekaterih zdravilih so ti celo tisočkrat pogostejši, primerjavo ilustrirajo strokovnjaki. Hkrati pa poudarjajo, da koronavirusna bolezen že sama po sebi povzroča nastanek strdkov oziroma so pri obolenju s covidom-19 možnosti za motnje strjevanja krvi povečane.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev
07. 04. 2021 12.55
Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Kljub pozivu vlade podjetja zaustavitve proizvodnje večinoma ne načrtujejo
29. 03. 2021 16.03
Podjetja ob napovedi ponovnega zaprtja države in pozivih k prehodu na delo na daljavo večinoma ne načrtujejo ustavitve proizvodnje, pač pa bodo še naprej izvajala ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom med zaposlenimi. Bodo pa na delo na domu marsikje prešli režijski delavci.

So testi za covid-19 prevlečeni z rakotvornim etilenoksidom?
29. 03. 2021 16.21
Po družbenih omrežjih se širi zapis, ki naj bi "opozarjal" na škodljive snovi na materialu, s katerim opravljajo teste na novi koronavirus. Gre za etilenoksid, ki naj bi poškodoval DNK in povzročal več vrst raka. Zapis temelji na posnetku, ki se je pred tem pojavil na družbenih omrežjih.

V veljavo stopa uredba EU o preglednosti ocenjevanja tveganja v prehranski verigi
27. 03. 2021 08.09
V veljavo je stopila evropska uredba o preglednosti in trajnosti ocenjevanja tveganja v prehranski verigi v EU. Med drugim bo nova zakonodaja javnosti omogočila dostop do znanstvenih študij in informacij, ki jih Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) posreduje industriji že v postopku analize tveganja, so zapisali na NIJZ.

Razcvet preprodaje cepiv na temnem spletu: za odmerek od 420 do 630 evrov
23. 03. 2021 15.33
Ponarejena potrdila o cepljenju in cepilni potni listi, lažna potrdila o negativnem testu ter celo cepiva proti covidu-19. Vse to je mogoče kupiti na zloglasnem temnem spletu, kjer bodo morali uporabniki za odmerek cepiva AstraZenece, Sputnika, Johnson & Johnsona ter Sinopharma odšteti od dobrih 420 do 630 evrov.

Kitajska načrtuje rast gospodarstva in večji nadzor nad Hongkongom
05. 03. 2021 07.18
Formalno najvišji politični organ na Kitajskem, ljudski kongres, je začel letošnje zasedanje, na katerem pričakujejo potrditev novega, 14. petletnega načrta, ki predvideva nadaljevanje okrevanja po epidemiji. Veliko pozornosti svetovne javnosti bo pritegnila tudi napovedana reforma volilnega sistema v Hongkongu.

Zakaj strokovnjaki bolj zaupajo zdravilu kot prehranskemu dopolnilu?
22. 02. 2021 00.15
V skladu z novimi spoznanji o pomembnosti nadomeščanja vitamina D pri okužbah dihal je ponudba najrazličnejših izdelkov, ki vsebujejo ta vitamin, velika, zato moramo biti pri nakupu še posebej kritični in racionalni.

'V teh pandemskih časih si rdečo šminko nanesem doma'
08. 02. 2021 14.00
Ker smo večino časa doma, med opravki zunaj pa nosimo zaščitne maske, se spreminja tudi odnos oziroma potreba po ličenju. Z umetnico ličenja smo se pogovarjali o tem poklicu, lepotnih trendih in pomenu ličenja v času pandemije.