varnost izdelkov

Pobuda za pomoč v epidemiji prizadetim kmetom: kupec prihrani, kmet pridobi
23. 01. 2021 18.20
Radič, kis, jabolka, zelje, batata, ržena moka, sok aronije, celo pivo ... Shrambe slovenskih ekoloških kmetov so bogato založene, zaradi koronske krize pa so številni izgubili svoje prodajne kanale. Zaloge kakovostnih živil ostajajo in propadajo. Društvi Ekoci in Sorško polje za ohranitev malih kmetov zato opozarjata, da je čas, da v Sloveniji bolj zaživi lokalna samooskrba z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov. Ravno ta trenutek je za to kot naročen: "Čas po koronski krizi je čas nove paradigme, obujanja zaupanja in sodelovanja, ki je pogoj, da se takšen model lahko prime in obdrži na daljši rok."

Po potresu se udorne jame širijo, dodatna škoda na objektih
07. 01. 2021 10.24
Nov močan potresni sunek, ki je območje siško-moslavške županije stresel v sredo zvečer, je prestrašil prebivalce na območju, na katerem se tla tresejo že deset dni. Nekateri so zato spali v šotorih namesto v svojih stanovanjih. Potres je povzročil dodatno škodo na objektih, ki so bili poškodovani v potresu prejšnji teden. V Sloveniji pa potekajo številne akcije v pomoč prizadetim v potresih.

Aditive najdemo skoraj povsod, tudi tam, kjer niso nujno potrebni
29. 11. 2020 16.00
Večina predpakiranih prehranskih izdelkov vsebuje aditive, saj jih najdemo tako v kruhu kot francoskih solatah. A dejstvo je, da lahko potrošniki s svojo izbiro vedno vplivamo na ponudbo. Kaj sploh so aditivi, kakšno vlogo imajo in zakaj jih proizvajalci sploh dodajajo v izdelke?

Britanske skrbi zaradi brexita: zamude pri dobavah, slabše delo policije ...
18. 11. 2020 17.42
Brexit bo nedvomno vplival na vse, ki živijo v Združenem kraljestvu. Med prvimi, ki se bodo morali prilagoditi novim razmeram, so podjetja, saj se bodo pravila glede prostega trgovanja in gibanja ljudi ne glede na izid pogajanj spremenila. Številna podjetja, ki so se zanašala na cenejšo delovno silo iz evropskih držav, se sprašujejo, kako bodo zadostila tem svojim potrebam, trgovci pa so zaskrbljeni zaradi zelo verjetnih velikih zamud pri dobavi blaga. Že zdaj zaradi pandemije in bližajočega se brexita namreč pristanišča po državi pokajo po šivih.

Prehranska dopolnila pod drobnogledom, prvi na vrsti vitamin D
09. 11. 2020 12.53
Strokovnjaki v boju proti hudi obliki covida-19 velike upe polagajo v vitamin D, povpraševanje po njem se je zato, pričakovano, povečalo. Hkrati se vse pogosteje pojavlja vprašanje, kako kakovostna prehranska dopolnila ločiti od slabih. Vonj, okus in videz nam ne povedo nič, potrošnik mora hočeš nočeš zaupati proizvajalcu. Na Inštitutu za nutricionistiko so se zato odločili vzpostaviti program preverjanja kakovosti prehranskih dopolnil, najprej pa se bodo osredotočili prav na vitamin D.

Ko neopazno postane vidno
07. 11. 2020 20.18
Ko smo pred letošnjim letom pomislili na digitalne tehnologije, sta nam na pamet najprej padli dve miselni podobi: računalnik v sobi in pametni telefon v roki. Oboje smo sicer uporabljali vsak dan, za delo in za prosti čas. Kljub temu smo ju obravnavali kot preprosti orodji, nič pomembnejši od izvijača ali vijaka. Na kratko, računalnik in telefon sta nam bila sicer nujni potrebi, vendar ne dosti več.

Napad v Nici: smrt sejal 21-letni tunizijski migrant, pridržali še 47-letnika
30. 10. 2020 10.59
Francoska policija je pridržala še enega osumljenca, 47-letnega moškega, ki je bil večer pred terorističnim napadom v Nici v stiku z napadalcem. Slednjega je policija identificirala kot 21-letnega Tunizijca, ki je kot nelegalni migrant prispel v Italijo, na otok Lampedusa, nato pa nadaljeval pot v Francijo. Po državi je danes močno poostrena varnost, pred cerkvijo v Nici pa žalujoči prižigajo sveče v spomin na žrtve terorističnega napada.

Kaj morate vedeti, preden pride v dom nov član družine
24. 10. 2020 09.17
Imeti hišnega ljubljenčka, s katerim se lahko sprehajate in ga crkljate, njegove simpatične fotografije pa lahko objavljate na družbenih omrežjih, se zdi izredno lepo in enostavno. Ob tem pa ne smemo pozabiti, da gre za živo bitje, ki ima svoje potrebe in ki čuti prav tako kot mi.

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'
16. 10. 2020 15.22
S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

Najrevnejše skupine prebivalstva so zapadle v še večjo revščino
15. 10. 2020 13.38
V času popolnega zaprtja zaradi pandemije, se je pokazalo, kako pomembno je, da se posvečamo celotni družini. Otroci živijo v okoljih, ki niso spodbudna in ki ne zagotavljajo varnosti. Zato snovalce ukrepov pozivamo, da imajo pri oblikovanju prihodnjih ukrepov v mislih tudi to, da otroci potrebujejo varnost in spodbude ter da sami nimajo znanja in zmožnosti, da bi nosili breme skrbi za preživetje družine, opozarja Anita Ogulin, predsednica ZPM Ljubljana Moste-Polje.

V Policijskem sindikatu zgroženi nad dodatnimi nalogami, določenimi v predlogu zakona PKP5
08. 10. 2020 21.43
V Policijskem sindikatu Slovenije so, kot so zapisali v odzivu, "naravnost zgroženi" nad predlogom zakona PKP5, ki med drugim določa številne dodatne naloge in obveznosti za policistke in policiste. Trdijo, da gre za poseg v njihova delovnopravna razmerja in da se je vlada izognila socialnemu dialogu pri pripravi sprememb. Opozarjajo tudi, da bi bila lahko z nekaterimi določbami ogrožena pravna varnost državljank in državljanov.

Huawei: Način odločanja o tem, kdo je dobavitelj z visokim tveganjem, je nejasen
06. 10. 2020 13.31
V družbi Huawei so se odzvali na namero slovenske vlade, da jih označi kot dobavitelje z visokim tveganjem. Po njihovih besedah smo prva država v Evropi, ki se je odločila za "tako strog in diskriminatoren ukrep". Nobena skrivnost sicer ni, da Kitajska redno uporablja bližnjice za pridobitev tehnoloških prednosti.

Spletni goljufi na lovu za kreditnimi karticami
20. 07. 2020 08.44
Število spletnih nakupov je v času pandemije covid-19 naraslo. Vsak nakup po navadi spremljajo elektronska sporočila z informacijami o stanju naročila izdelkov in njihovi dostavi. Tako se nekaterim uporabnikom morda ne zdi nič nenavadnega, ko prejmejo sporočilo dostavne službe, ki jih poziva k plačilu stroškov obdelave. Vendar pozor, gre za manever spletnih goljufov, ki si prizadevajo dobiti podatke vaših spletnih kartic. Pri projektu Varni na internetu, ki ga izvaja Slovenski center za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT, opozarjajo na povečano število lažnih obvestil podjetja DHL.

Preobrat: britanski operaterji morajo odstraniti vse Huaweieve 5G komponente
14. 07. 2020 14.28
Mobilni operaterji, ki poslujejo v Veliki Britaniji, s prvim januarjem ne bodo več smeli kupovati opreme za vzpostavitev omrežja 5G, ki ga izdeluje kitajsko podjetje Huawei. Že vgrajene sisteme in opremo morajo odstraniti do leta 2027.

V kateri fazi so cepiva proti covidu-19, kdo so ljudje, na katerih jih testirajo?
14. 07. 2020 10.43
Raziskovalne ekipe, ki se po svetu trudijo najti cepivo proti covidu-19, bijejo bitko s časom, vseeno pa je večina jasna, da se ne želijo prenagliti in na trg poslati ne dovolj preverjenega izdelka. Pomemben del tega, da bo dosežena varnost cepiva, so seveda testiranja. Se pa pri tem pogosto postavi vprašanje – kje raziskovalci najdejo prostovoljce, na katerih testirajo, zakaj se sploh nekdo odloči, da bo laboratorijski poskusni zajček?

Bo TikTok prepovedan tudi v ZDA?
07. 07. 2020 15.09
V Združenih državah Amerike razmišljajo o prepovedi uporabe različnih kitajskih družbenih omrežij, tudi priljubljenega TikToka, je v ponedeljek naznanil državni sekretar Mike Pompeo. Tiskovni predstavnik TikToka na drugi strani zatrjuje, da kitajski vladi niso nikoli posredovali podatkov o uporabnikih.

Ponarejanje v EU vsako leto pomeni izgubo 15 milijard javnofinančnih prihodkov
10. 06. 2020 09.47
Zaradi ponarejanja je v EU vsako leto izgubljenih 15 milijard evrov javnofinančnih prihodkov, kaže najnovejše poročilo Urada EU za intelektualno lastnino. Problematično je predvsem stanje v sektorju kozmetičnih izdelkov in izdelkov za osebno nego, kjer letna izguba zaradi ponarejanja samo v Sloveniji znaša 14 milijonov evrov.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46
Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?
03. 06. 2020 00.15
Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Hotelirji o novih standardih v turizmu: Z razkuževanjem bomo 'pretiravali'
19. 05. 2020 12.27
Turistična panoga po epidemiji ne bo več enaka kot do zdaj. Veljali bodo poostreni higienski standardi. Glede odziva potrošnikov na novo realnost predsednik Združenja hotelirjev Slovenije Gregor Jamnik pričakuje dve struji potrošnikov: eno, ki bo raje izbirala manjše zasebne namestitve, in drugo, ki bo zaupala velikim institucijam z vzpostavljenim nadzorom in standardi. V OZS pa medtem opozarjajo, da bi morala država ukrep čakanja na delo podaljšati do konca leta.

Izbrskali smo dokaze: Bureau Veritas je dvakrat potrdil lažno verodostojnost Acronovih certifikatov
12. 05. 2020 06.00
“Certifikat je verodostojen” in “iskalnik potrjuje verodostojnost”, tako je zunanja kontrolna hiša Bureau Veritas, ki jo je najel Zavod za blagovne rezerve, označila dva Acronova certifikata, ki ju mi nismo našli v isti bazi kot Bureau Veritas, bodisi je lažnost potrdil kitajski laboratorij oziroma laboratorij sploh ni pristojen za certificiranje FFP2 mask. V Bureau Veritas prst usmerja tudi Zavod za blagovne rezerve, ki napoveduje pogajanja z Acronom za nižjo ceno in skrajšanje čakalnih rokov. Mi pa smo medtem iz Kitajske dobili že drugo potrditev o lažnem dokumentu.

Je sklic Sveta za nacionalno varnost zaradi tehnologije 5G pretiran ali prepozen korak?
04. 05. 2020 15.59
Odgovor na vprašanje je kratek, a ni preprost, saj moramo pri iskanju rešitev za uvajanje tehnologije 5G razumeti razmerje med geopolitiko, varnostjo in denarjem. Slednjega predvsem kot najmočnejši argument vidijo številne vlade po svetu, ko želijo uvesti tehnologijo prihodnosti. Vprašanje tudi je, ali je obravnava na Svetu za nacionalno varnost pretirana ali pa nekaj let prepozna?

Zaščitne maske za državljane končno na voljo!
30. 04. 2020 00.01
V zadnjih nekaj dneh smo bili priča izginotja zalog večine higienskih izdelkov, prehrambenih izdelkov in celo – straniščnega papirja. Zaščitnih mask pa ni bilo možno dobiti niti v zameno za zlato.

Zaščitne maske in razkužila za roke – kje jih je možno kupiti?
27. 04. 2020 00.15
Zaščitne maske in razkužila za roke oz. dezinfekcijska sredstva so trenutno verjetno najbolj iskan produkt po celem svetu. Kot smo sami ugotovili v preteklih tednih so njihove zaloge zelo omejene, dobava je neredna, pogosto pa so razprodani, še preden jih uspemo naročiti.

Bomo med prvomajskimi prazniki že lahko počitnikovali?
23. 04. 2020 14.46
Evropske države počasi rahljajo ukrepe in spet zaganjajo javno življenje. Tudi v Sloveniji je vse več pobud, naj se življenje počasi začne vračati v običajne tirnice. Še posebej iz gospodarskih panog svarijo, da bodo posledice, če bomo z ukrepi čakali predolgo, hude. V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so vladi tako poslali svoj predlog, kako in kdaj naj se odprejo določene dejavnosti: "Ponovnega odprtja si želijo lastniki avtopralnic, šole vožnje, fotografi, tekstilci, čevljarji, večje prodajalne, lastniki zasebnih nastanitev in seveda gostinci."

Kdo služi na račun epidemije in prodaja zaščitne maske, ki to sploh niso?
10. 04. 2020 10.52
“Edina originalna visoko zaščitna maska za obraz, ki zadrži do 98 odstotkov bakterij.” Takšen je zapis na eni izmed embalaž zaščitnih mask, ki jih prodajajo na trgu in z zaščitnimi maskami nimajo nič skupnega, saj nimajo niti nosne zaponke. Edina stična točka je izkoriščanje epidemije in visoka cena, 25 evrov za 50 mask oziroma 50 centov za kos. "Voda je kalna in v akciji so najslabše možne roparice," pa je eden izmed komentarjev dolgoletnega dobavitelja medicinske opreme.

Končno podrobna navodila, kako morajo ravnati trgovci
27. 03. 2020 11.29
Nacionalni inštitut za javno zdravje je po zaprosilu in opozorilih sindikata trgovk in trgovcev izdal podrobna navodila, ki se jih morajo držati trgovci in kupci, če želimo čim bolj preprečiti širjenje okužbe s covidom-19. Navodila vsebujejo določila glede razkuževanj, uporabe rokavic, mask in števila kupcev, pa tudi organizacije dela v trgovini.

V Boxmarku državi ponudili pomoč, šivali bodo zaščitne maske
17. 03. 2020 10.12
Kidričevsko podjetje Boxmark, ki je trenutno sredi procesa prestrukturiranja, namerava že prihodnji teden začeti s proizvodnjo zaščitnih mask za potrebe države. Direktor družbe Marjan Trobiš je povedal, da je zagon proizvodnje odvisen predvsem od dobave materiala, medtem ko je strojna oprema že zagotovljena.

Trgovine in banke spreminjajo delovni čas
16. 03. 2020 16.53
Trgovci z nujnimi življenjskimi potrebščinami zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa že spreminjajo delovni čas. Ostali trgovci pa namesto v fizične, kupce vabijo v spletne trgovine. Tudi nekatere banke s torkom prehajajo na krajši delovni čas poslovalnic. Svoje kontaktne centre pa so zaprle zavarovalnice, ki odslej najbolj pogoste storitve nudijo le še prek telefona ali spletnih kanalov.

'Lahko se zgodi, da bo motena dobava kakšnega izdelka, a preskrba s hrano ni ogrožena'
13. 03. 2020 08.17
Nakupovalna središča krajšajo delovne čase, prebivalci pa množično praznijo trgovinske police. Janez Janša je omenil omejitev uvoza iz rizičnih držav, in ne samo iz Italije, od koder uvozimo veliko sveže zelenjave. Pristojni medtem mirijo, da ustvarjanje zalog hrane ni potrebno. "Če bo v karanteni ali izolaciji cela družina, ima civilna zaščita načrt za dostavo hrane," še zatrjujejo.