varnost leta

Do 21. junija 31 odstotkov nesreč kolesarjev več kot lani
12. 07. 2022 16.36
Policisti so v sklopu poostrenega nadzora nad enoslednimi vozili v Ljubljani v zgolj štirih urah zaznali 29 kršitev kolesarjev in sedem kršitev voznikov e-skirojev. Največkrat je šlo za napačno stran in smer vožnje ter vožnjo po napačnih površinah. Posledično policisti beležijo tudi vse več nesreč, do 21. junija so zabeležili 31 odstotkov več prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji in za več kot trikrat več prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi vozniki lahkih motornih vozil.

Vladnemu predlogu novele zakona o RTVS zelena luč odbora za kulturo
11. 07. 2022 07.38
DZ je na izredni seji odločil, da bo predlog vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katerim želi vlada depolitizirati RTVS, obravnaval po nujnem postopku. Tako je glasovalo 49 poslancev, medtem ko jih je bilo proti 24. Odbor DZ za kulturo je nato na nujni seji z devetimi glasovi za in šestimi proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil dopolnjeni vladni predlog novele. Koalicijski poslanci so poudarjali, da bo RTVS z njim depolitizirana, v SDS in NSi pa so podvomili v iskrene namene vlade.

'Pozabili so na tiste na tleh'
10. 07. 2022 09.38
"Letališča, pa tudi operaterji sprejema in odpreme potnikov ter letal so iz pandemije izšli z znatno manjšim številom zaposlenih. Kar pa je še huje, članice EU so med pandemijo namenjale obsežno finančno pomoč svojim letalskim družbam, vendar so popolnoma pozabile na zemeljski segment letalske industrije," opozarja nekdanji direktor več hrvaških letališč Tonči Peović, ki je predsedoval tudi mednarodnemu združenju letališč, ki letno prepeljejo več milijonov potnikov. Na evropskem nebu se zdaj vrstijo zamude in odpovedi poletov, na letališčih pa vlada kaos zaradi gneče.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'
10. 07. 2022 07.15
Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Kako je bolgarska mafija prevzela nadzor nad ključno vstopno točko v EU
09. 07. 2022 12.08
Odhajajoča bolgarska vlada je zadnje vzdihljaje na oblasti izkoristila za razkritje dogajanja na ključni kontrolni točki na bolgarsko-turški meji. Kot trdijo člani vlade Kirila Petkova, je mejni prehod pod preteklimi vladami upravljala bolgarska mafija. Kriminalna združba je na meji jemala podkupnine in izsiljevala podjetja, oblasti pa so si zatiskale oči. Zaradi vseobsegajoče korupcije naj bi v EU tako prispela ogromna količina neustrezno pregledane hrane z visokimi ravni pesticidov.

Do 4000 stražarjev: Madžarska bo mejo varovala s posebno enoto
09. 07. 2022 11.06
Madžarski premier Viktor Orban je podpisal odlok o oblikovanju posebnih enot mejnih stražarjev, ki bodo varovale južno mejo. V video sporočilu na Facebooku je dejal, da bodo te mejne enote delovale v sodelovanju s policijo.

Vlada potrdila: Ograja bo padla, z deli pričnejo prihodnji teden
08. 07. 2022 16.03
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je uradno potrdila, da bo ograja na južni meji začela padati naslednji teden. Odstranjevala jo bo vojska, nadzor meje pa bo izvajala Policija, je pojasnila. Varnost se zato ne bo zmanjšala, je zagotovila.

Prihodnji teden naj bi padla ograja na meji s Hrvaško
07. 07. 2022 22.23
Nova vlada naj bi kmalu izpolnila eno glavnih predvolilnih obljub in podrla ograjo na meji s Hrvaško. Prve metre rezilne žice naj bi po naših informacijah odstranili že prihodnji teden, o podrobnem načrtu in časovnici rušenja pa naj bi vlada odločala na petkovem sestanku. Kot zagotavlja zunanja ministrica Tanja Fajon, bo Slovenija kljub tej odločitvi ohranjala visoko stopnjo varovanja na naši južni meji.

MI5 in FBI: Kitajska zaradi vohunjenja Zahodu predstavlja grožnjo
07. 07. 2022 12.35
Vodji britanskih in ameriških obveščevalnih agencij MI5 in FBI sta opozorila na povečanje obsega kitajskega gospodarskega vohunjenja na Zahodu. V redkem skupnem nastopu v Londonu sta Kitajsko označila za veliko grožnjo za gospodarstvo in nacionalno varnost obeh držav, kot tudi zaveznikov. V Pekingu so te obtožbe zavrnili kot neutemeljene.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16
Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Od januarja do junija 22.300 kršitev zaradi neuporabe varnostnega pasu
06. 07. 2022 19.03
Do sredine junija je na naših cestah umrlo 16 voznikov osebnih avtomobilov. In le dobra polovica je bila pripetih. Od 16 jih kar sedem ni uporabljalo varnostnega pasu. Ta delež je najvišji v zadnjih petih letih, medtem ko je bil delež uporabe varnostnega pasu pri voznikih, ki so se v prometni nesreči zgolj lažje telesno poškodovali, 92-odstoten. Dosledna uporaba varnostnega pasu tveganje za smrt v primeru nesreče zmanjša kar za polovico, opozarjajo na Agenciji za varnost prometa. Še najbolj pa jih skrbi malomarnost staršev oziroma skrbnikov. Kar 2400 otrok med nadzorom policistov ni bilo pripetih in to zgolj v prvi polovici leta.

Nova pravila za nove avtomobile
06. 07. 2022 17.59
Uporabljati se je začela nova evropska uredba o splošni varnosti vozil, v skladu s katero morajo biti novi tipi vozil na evropskem trgu opremljeni z naprednimi varnostnimi sistemi. To so med drugim sistemi za opozarjanje na zaspanost in nepozornost voznika, za ohranjanje voznega pasu ter za zmanjšanje mrtvih kotov. Cilj novih pravil je zmanjšati število smrtnih žrtev in hudih poškodb na cestah v EU. Po oceni Bruslja bodo novi varnostni ukrepi do leta 2038 rešili več kot 25.000 življenj in preprečili vsaj 140.000 hudih poškodb.

Evropski poslanci podprli umestitev jedrske energije med zelene dejavnosti
06. 07. 2022 15.50
Evropski poslanci so na glasovanju podprli vključitev jedrske energije in plina v t. i. taksonomijo, s čimer so podprli opredelitev jedrske energije in plina kot prehodni zeleni dejavnosti, ki naj bi olajšali zeleni prehod. Predlog je močno razdelil članice in javnost, kar se je pokazalo tudi pri glasovanju.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?
06. 07. 2022 15.19
Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Smo Slovenci varni vozniki? Preverite!
06. 07. 2022 06.00
Slovenci imamo na svoje vozniške sposobnosti in sposobnosti ostalih voznikov različne poglede. To pa se odraža tudi v vedenju na cestah, ki je pogosto zaskrbljujoče. Potrebno pa se je zavedati, da slabe navade voznikov lahko hitro pripeljejo do izjemno nevarnih situacij, ki pogosto vodijo v prometne nesreče.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Ministrstvo razkrilo, koliko sredstev so med epidemijo prejeli verski uslužbenci
03. 07. 2022 15.32
Verski uslužbenci Katoliške cerkve in Srbske pravoslavne cerkve Metropolija zagrebško-ljubljanska so v letu 2020 prejeli skupno dobrih 1,2 milijona evrov izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v letu 2021 pa skupaj dobrih 4,1 milijona evrov, izhaja iz predloga odgovora ministrstva za kulturo zagovorniku načela enakosti.

V ZDA v razgretem avtomobilu umrl enoletni otrok
03. 07. 2022 14.05
Še ena tragična novica prihaja iz Združenih držav. V zvezni državi Georgia je umrl enoletni otrok, ki je pri 40 stopinjah Celzija ostal v parkiranem avtomobilu pred enim od trgovskih centrov. V Ameriki zato, ker jih pozabijo v razgretih avtomobilih, vsako leto povprečno umre 38 otrok.

Obsežen požar v Andih ogroža Machu Picchu
01. 07. 2022 14.31
Perujski gasilci se borijo z večjim požarom v naravi, ki je zajel območje ob inkovski zapuščini Machu Picchu. Požar je nastal zaradi kmetov, ki so v pripravah na setev zažgali travo, a je ogenj ušel izpod nadzora. Gasilcem ga v treh dneh od nastanka še ni uspelo omejiti.

Češka prevzema krmilo EU v senci vojne v Ukrajini in energetske krize
01. 07. 2022 07.08
Predsedovanje Svetu EU od Francije za pol leta prevzema Češka, ki bo za krmilo povezave stopila drugič. Češko predsedovanje bo nedvomno v znamenju trajajoče vojne v Ukrajini. Med glavnimi temami so ob Ukrajini še energetska varnost, krepitev obrambnih zmogljivosti Evrope ter odpornost gospodarstva in demokratičnih institucij.

Tihotapljeni migranti v Teksasu: število žrtev naraslo na 53
30. 06. 2022 08.35
Vodja mehiškega Nacionalnega inštituta za imigracijo Francisco Garduno je v sredo obvestil novinarje, da se je število smrtnih žrtev ponesrečenega poskusa tihotapljenja migrantov v tovornjaku pri San Antoniu v Teksasu povzpelo na 53. V sredo sta zaradi izčrpanosti in dehidracije v bolnišnici umrla še dva migranta.

Kako je Slovenija pripravljena na širitev Nata in krepitev odzivnih sil?
30. 06. 2022 06.00
Kaj širitev Nata in povečanje števila sil za hitro odzivanje pomeni za mir, za Evropo in nenazadnje za Slovenijo? Bomo zato bolj varni? Kako velika grožnja Rusiji je širitev Nata na njene meje? Bo Slovenija zmogla Natova pričakovanja, da države za obrambo prispevajo več, in ali bomo lahko zagotovili dovolj vojakov za dodatne Natove sile v Evropi?

Članice Nata enotne: Rusija je največja grožnja za našo varnost
29. 06. 2022 06.30
Voditelji članic zveze Nato so sprejeli deklaracijo, v kateri so Rusijo označili za največjo in neposredno grožnjo varnosti zaveznic. Obenem so podprli nadaljnjo podporo Ukrajini ob spopadanju z rusko agresijo. Finsko in Švedsko pa so povabili k članstvu v zavezništvu. Obe državi sta se za vstop v Nato odločili zaradi ruskega napada na Ukrajino, vsaka država pa ima pravico samostojno odločiti, kateri zvezi se bo priključila, je bilo glavno sporočilo v razpravi poslancev.

Kaj bo dobila Turčija v zameno za umik veta na priključitev Švedske in Finske?
29. 06. 2022 12.12
Turčija je umaknila svoj veto na priključitev Finske in Švedske k severnoatlantskemu zavezništvu Nato. A na kaj sta morali državi pristati, da sta dobili privoljenje te države, ki predstavlja enega od mostov med Evropo in Azijo? Turški predsednik je namreč že dejal, da je Turčija ob sklenitvi dogovora dobila, kar je želela. Med drugim je trojica držav sklenila tudi dogovor, da bodo varovale varnost druga druge.

Zalezovalec Ariane Grande znova kršil prepoved približevanja in vlomil v njen dom
29. 06. 2022 10.21
Dolgoletni zalezovalec ameriške pevke je na njen 29. rojstni dan vstopil v njeno domovanje v kalifornijskem Montecitu in tako kršil prepoved približevanja. Policija ga je nato aretirala. Zvezdnice, ki zaradi njegovih dejanj živi v strahu za svoje življenje, med srhljivim obiskom ni bilo doma.

Obljuba voditeljev G7: Milijardna pomoč za reševanje prehranske krize
28. 06. 2022 13.15
Voditelji držav skupine G7 so obljubili 4,5 milijarde dolarjev (dobre štiri milijarde evrov) za reševanje svetovne prehranske krize, ki jo je sprožila ruska invazija na Ukrajino. Dogovorili naj bi se tudi, da bodo preučili možnosti za omejitev cen ruske nafte, s čimer bi omejili prihodke Moskve za financiranje vojne v Ukrajini. "Skupina želi ohraniti visoko politično in gospodarsko ceno vojne za Putina in njegovo vlado," je ob zaključku srečanja dejal nemški kancler Olaf Scholz.

V tovornjaku našli 46 trupel migrantov, 16 preživelih hospitalizirali
28. 06. 2022 07.49
V ponedeljek so v San Antoniu v prikolici poltovornjaka našli najmanj 46 trupel migrantov. 16 oseb, ki so kazale znake življenja, med njimi tudi štirje otroci, so prepeljali na zdravljenje v bližnje bolnišnice. Oblasti domnevajo, da je šlo za primer tihotapljenja ljudi, ob približno 40 stopinjah Celzija pa v vozilu ni bilo ne hlajenja ne pitne vode. Gre za eno največjih tragedij med poskusom nezakonitega prečkanja meje med ZDA in Mehiko.

Zgodovina brskanja kot dokazno gradivo: 'Skrb glede zasebnosti je resnična'
28. 06. 2022 06.00
Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča o odpravi ustavne pravice do splava je v javnosti sprožila novi val strahu – tokrat pred vdorom v zasebnost. Strokovnjaki opozarjajo, da bi se spletna aktivnost in digitalni odtis posameznika potencialno lahko spremenila v dokazno gradivo. Tisti ljudje, ki bodo na spletu iskali informacije o splavu, bodo lahko postali tarča organov pregona.

DZ obravnaval več predlogov zakonov s področja gospodarstva
27. 06. 2022 20.28
Poslanci so na izredni seji opravili prvo obravnavo več zakonov s področja gospodarstva, ki jih je v DZ vložila opozicija. Koalicija večini predlogov nasprotuje, tudi predlogu zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut. Nekaterim je medtem predvsem zaradi prenosa evropskih direktiv napovedala podporo.

Pri padcu tovora v zrak ušla strupena snov: več mrtvih in ranjenih
27. 06. 2022 18.28
V jordanskem pristanišču Akaba se je zgodila nesreča, v kateri je umrlo najmanj 12 ljudi, še okoli 260 pa jih je bilo poškodovanih. Po prvih podatkih naj bi med nalaganjem tovora na eno od ladij padla cisterna, iz katere je v zrak ušel strupen plin klor.