varnost leta

Naprava, ki alkoholiziranim voznikom onemogoči prižig avtomobila

29. 05. 2022 10.02

Glede na javnomnenjsko raziskavo ljudje v veliki meri podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic za poklicne voznike (prevozi otrok in potnikov), prav tako podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic kot ukrep za voznike, ki so že vozili pod vplivom alkohola. Nova uredba EU namreč določa, da bodo morali imeti vsi novi avtomobili možnost namestitve pripomočka oz. vmesnika za blokirne naprave v primeru uživanja alkohola. To sicer še ne pomeni, da bodo vsa vozila alkoholne ključavnice tudi dejansko imela. Ali podpirate uporabo naprave, ki bi vam onemogočila prižig avtomobila, v primeru da ne bi prestali alkotesta?

'Ne glede na razplet bodo vedno imeli drug drugega'

29. 05. 2022 07.00

Mama, absolutna zmagovalka nad težko boleznijo, ki ji je prekrižala vse življenjske načrte, je z dnem, ko se je obrnila na nas za pomoč, z razočaranjem in bolečino priznala poraz v bitki s kreditom. Tekom večletnih vzponov in padcev so bila obdobja nezmožnosti plačevanja kredita pogostejša od tistih, ko je lahko plačala mesečni obrok. Negativne obresti so se že zdavnaj približale višini glavnice. Kljub temu da si družina stoji ob strani v dobrem in slabem, temu finančnemu izzivu tudi skupaj niso bili kos. Doletel jih je najhujši scenarij. Hišica, ki so jo stari starši postavili zase in njune potomce, se bo v kratkem prodajala na dražbi.

Vsi novi modeli vozil bodo morali imeti napredne varnostne sisteme

28. 05. 2022 19.57

Sodobni avtomobili so že kot nekakšni računalniki na kolesih, saj so opremljeni z različnimi naprednimi tehnologijami. V Evropski komisiji so prepričani, da je še posebej pomembna tehnologija, ki izboljšuje varnost med vožnjo, zato bodo nekatere takšne tehnologije od 6. julija za vse nove modele avtomobilov, ki se prodajajo v Uniji, obvezne. "Asistenčni sistemi so lahko vozniku v pomoč, nikakor pa ne morejo nadomestiti njegove odgovornosti za varno udeležbo v prometu," medtem opozarja Agencija za varnost prometa.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Teksas: 'Čakanje na taktično enoto je bila napaka'

27. 05. 2022 08.25

Skoraj 20 policistov je v torek med strelskim napadom na osnovni šoli v teksaškem Uvaldeju več kot 45 minut čakalo pred učilnico, kjer je 18-letni napadalec pobijal otroke, preden so odklenili vrata in ubili morilca. Direktor teksaškega ministrstva za javno varnost Steven McCraw je priznal, da je bilo čakanje napaka.

'Naše uniforme so bile povsem krvave, kar je naredil ta človek, je zlo'

26. 05. 2022 08.15

Znanih je nekaj več podrobnosti o torkovem masakru na osnovni šoli Rodd v teksaškem mestu Uvalde. Osemnajstletni storilec Salvador Ramos je približno 30 minut pred krvavim pohodom napovedal svoje dejanje. Teksaški guverner George Abott je za medije sprva izjavil, da je morilec to delil kot objavo na svojem profilu na Facebooku, vendar je policija to informacijo kasneje popravila: Ramos je namreč to sporočil svoji prijateljici iz Nemčije prek zasebnega pogovora. Poslal ji je tri sporočila: V prvem ji je napisal, da bo ustrelil babico, v drugem, da jo je, in v tretjem, da zdaj namerava izvesti še strelski pohod v osnovno šolo. Policija je za njegove namere žal izvedela prepozno.

Babica klicala policijo, strelec pošiljal sporočila na Facebooku

25. 05. 2022 06.15

Nočna mora se je na teksaški osnovni šoli začela v torek ob polpoldne po lokalnem času. Takrat je v poslopje šole trčil črn avtomobil, iz njega je stopil dolgolasi fant. Ob 11.32 so ga nadzorne kamere ujele, kako je opremljen z dvema puškama, stekel skozi vrata stavbe. Morilec je naključno izbiral učilnice in sejal smrt. Ubil je 19 otrok in dve odrasli osebi. Izkazalo se je, da gre za komaj 18-letnega Salvadorja Ramosa, ki je bil približno uro in pol kasneje ubit v strelskem spopadu s policijo. Na družbenih omrežjih je že pred dvema dnevoma objavil fotografijo orožja, s katerim je nato izvedel svoj morilski pohod.

Med korono izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči

25. 05. 2022 13.50

V letih 2020 in 2021, ko so veljali številni omejitveni ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa, je bilo v Sloveniji izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči. Skupni neposredni obseg ukrepov, povezanih s covidom-19, pa je bil še višji, namreč 4,5 milijarde evrov, piše v poročilu o državnih pomočeh, ki ga je sprejela vlada.

Na Ptuju bo naša največja prireditev zaščite, reševanja in pomoči

23. 05. 2022 00.15

Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje v sodelovanju z letošnjo gostiteljico Mestno občino Ptuj organizira tradicionalno prireditev Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja, ki bo med 26. in 28. majem 2022 na Ptuju.

Pregled najbolj smrtonosnih strelskih pohodov v ameriških šolah

25. 05. 2022 10.22

Ob streljanju na osnovni šoli v Teksasu, v katerem je umrlo najmanj 19 otrok in dva učitelja, se spominjamo podobnih tragičnih dogodkov v preteklosti. Za najbolj smrtonosnega v zadnjih desetletjih velja strelski pohod, ki se je leta 2012 zgodil v Connecticutu. 19-letnik je ubil 20 prvošolcev in šest učiteljev. Kaj pa vsi drugi?

Razbijamo mite o vzdrževanju avtomobila

25. 05. 2022 00.15

Vzdrževanje avtomobila v osebnem ali družinskem proračunu zavzema visok delež izdatkov. Od rednega vzdrževanja je namreč odvisno stanje avtomobila, njegova brezhibnost in življenjska doba. Seveda vsak servis stane, a če ne želite, da bi vas vaše vozilo pustilo na cedilu na cesti, hkrati pa želite poskrbeti za svojo varnost, se tem stroškom ne moremo in tudi ne smemo izogniti.

Maldivi, Zanzibar, Karibi ... Slovenci se vse bolj odločajo tudi za oddaljene destinacije

24. 05. 2022 16.40

Bliža se poletje in posledično so mnogi z mislimi že ob morju, ali na kakšnem avanturističnem potovanju. Preverili smo, za katere destinacije je med slovenskimi turisti največ zanimanja. Sta vojna v Ukrajini in svetovna inflacija vplivali na ponudbo in cene aranžmajev? In kaj lahko turisti pričakujejo na samih destinacijah?

Podpis koalicijske pogodbe: 'Izgubljeno desetletje in pol se končuje'

24. 05. 2022 06.30

"V duhu nove vlade smo se odločili, da bomo najprej delali, nato pa govorili, in upam, da nam ne boste zamerili," je uvodoma dejal Robert Golob. S Tanjo Fajon in Luko Mescem so najprej podpisali koalicijsko pogodbo vlade v mandatu 2022–2026, nato pa so jo še predstavili javnosti. Koalicijska pogodba določa jasno smer nove vlade, odločitev, s kom sestaviti koalicijo, pa je bila zaradi jasne volje ljudi na volitvah preprosta, je dejal predsednik Gibanja Svoboda. Po besedah Fajonove danes začenjajo pisati novo poglavje o prihodnosti Slovenije, Mesec pa je menil, da se z današnjim dnem končuje izgubljeno desetletje in pol.

Bruselj s priporočili Sloveniji, kako zmanjšati odvisnosti od fosilnih goriv

23. 05. 2022 11.35

Evropska komisija je v okviru spomladanskega svežnja evropskega semestra Sloveniji priporočila diverzifikacijo uvoza fosilnih goriv in zmanjšanje odvisnosti od tovrstnih goriv z večjo uporabo obnovljivih virov energije in okrepitvijo omrežja za distribucijo elektrike. Slovenija je tako prejela priporočila, kakršna je komisija namenila vsem državam.

Biden: Če bo Kitajska napadla Tajvan, bodo ZDA vojaško posredovale

23. 05. 2022 10.18

Ameriški predsednik Biden je med obiskom Japonske dejal, da bodo ZDA s silo branile Tajvan, če bi ga napadla Kitajska, kar kaže na odmik od desetletja trajajoče politike Washingtona o tako imenovani strateški dvoumnosti proti vzhodnoazijski demokraciji. ZDA in Japonska sta se dogovorili tudi za poglobitev sodelovanja na področjih, kot so nove tehnologije, varnost dobavnih verig in čista energija.

Grmički sivke na Petrolovih bencinskih servisih hranijo urbane čebele

21. 05. 2022 06.00

20. maja praznujemo svetovni dan čebel. V Petrolu so dan, namenjen ohranjanju teh drobnih bitij, obeležili s 1.500 novimi sadikami sivke, ki bodo urbanim delavkam nudile hrano.

JYSK nadaljuje prenovo slovenskih letovišč

21. 05. 2022 06.00

V sklopu projekta »JYSK zgodba za lahko noč« je bilo prenovljeno drugo od sedmih slovenskih otroških letovišč.

Vsi ukrajinski borci v Azovstalu so se predali, Rusi v celoti prevzeli nadzor

20. 05. 2022 10.56

Ukrajinska vojska je borcem, ki so še ostali v oblegani jeklarni Azovstal v južnoukrajinskem mestu Mariupol, ukazala, naj se nehajo bojevati, kar so tudi storili. Ruska vojska je sporočila, da je prevzela nadzor. Eden od vojakov bataljona Azov je na družbenih omrežjih objavil serijo fotografij uničene jeklarne, ko je zapustil kraj. "No, to je vse," je zapisal in dodal: "Hvala za zavetje, Azovstal je kraj moje smrti in mojega življenja." Predsednik Zelenski je medtem obtožil Rusijo, da je povsem uničila Donbas in ga spremenila v pekel. Ta regija na vzhodu Ukrajine je trenutno središče najintenzivnejših bojev med ukrajinskimi in ruskimi silami.

Bo vojska za nove podatkovne centre plačala še več kot 30 milijonov?

20. 05. 2022 07.30

Kako se je lahko zgodilo, da je cena nakupa premestljivih komunikacijsko-informacijskih sistemov za Slovensko vojsko nenadoma poskočila za več kot dvakrat – z 12,8 na 30,4 milijona evrov (z DDV)? Sredstva je potrdila vlada z obrazložitvijo, da je bila prvotna vrednost projekta pripravljena na podlagi grobe ocene vrednosti projekta, kasneje pa so ugotovili, da so stroški krepko večji. Da gre za končno vrednost, ni zagotovila, cene bi lahko zaradi nestabilnosti na svetovnih trgih še zrasle.

Kdo so ljudje, ki so v Kočevju preprečili še večjo tragedijo?

19. 05. 2022 07.00

Kočevski reševalec Primož Velikonja je ravno prišel iz nočne izmene in se pripravljal na spanje. Policist Aleš Mohorčič je sedel v prostorih tamkajšnje policijske postaje, poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Antun Gašparac je sestankoval v sejni sobi kilometer oddaljenega podjetja, gasilski poveljnik Leon Behin je bil v svoji redni službi v Ljubljani. Vojaški specialci so se urili na bližnjem vadbišču, pogodbeni rezervist Boštjan Polenčič pa se je ravno vozil na bencinsko črpalko v Kočevju. In potem je v Melaminu počilo. Teden dni pozneje so se spet vsi skupaj znašli pred kemično tovarno in za 24ur.com opisali svojo vlogo pri posredovanju na ta tragični dan.

Sevillo preplavilo več kot sto tisoč škotskih in nemških navijačev

18. 05. 2022 11.18

Ker se oba finalista Lige Evropa – Eintracht Frankfurt in Glasgow Rangers – lahko pohvalita z neverjetno navijaško podporo, je bilo že dlje časa jasno, da bo v Sevillo pripotovalo več deset tisoč privržencev obeh klubov. Uradna policijska ocena je, da je na dan tekme, ki jo bomo od 20.30 prenašali na Kanalu A in VOYO, v mestu kar 150 tisoč tujih navijačev, od tega naj bi jih okoli 100 tisoč pesti stiskalo za škotskega velikana. Uefa je sicer obema kluboma namenila manj kot deset tisoč vstopnic.

Obupani študenti: Bo Akademski kolegij oktobra še sprejemal študente?

18. 05. 2022 12.43

V Študentskem domu Ljubljana računajo, da bo ministrstvu za izobraževanje uspelo podaljšati najemno pogodbo z Mestno občino Ljubljana za študentski dom Akademski kolegij, kar bi omogočilo njegovo delovanje vsaj še eno leto. Na to upajo tudi stanovalci, ki opozarjajo, da bi zaprtje le še poslabšalo problematiko pomanjkanja študentskih postelj.

Producent filma Rust prepričan, da lahko film dokončajo

18. 05. 2022 07.00

Oktobra lani se je na setu filma Rust med snemanjem strelskega prizora zgodila nesreča s smrtnim izidom. Sedaj, sedem mesecev po tragediji, je eden izmed producentov filma optimistično prepričan, da bo vestern kmalu ugledal luč sveta.

'Ukrajinci nam s svojo krvjo kupujejo čas'

18. 05. 2022 06.00

Markko Kallonen se je rodil v finski prestolnici. Študiral je zgodovino, politologijo in človekove pravice na Finskem in v tujini. V različne države ga je kasneje zaneslo tudi delo. Živel je v Gruziji, pa tudi v Ukrajini, kjer je bival tako v Kijevu kot v trenutnem žarišču vojne med Rusijo in Ukrajino – Donbasu. Sodelovanje pri evropskem projektu ga je zdaj zaneslo v Slovenijo, z njim pa smo se pogovarjali od finskem vključevanju v zvezo Nato in vojni, ki jo označuje kot popolnoma nesmiselno.

Švedska in Finska družno v vložitev prošnje za članstvu v Natu

17. 05. 2022 10.53

Švedska in Finska bosta v sredo skupaj uradno vložili prošnji za članstvu v Natu na sedežu vojaškega zavezništva v Bruslju, je na skupni novinarski konferenci s finskim predsednikom Saulijem Niinistöm v Stockholmu sporočila švedska premierka Magdalena Andersson. Iz Bele hiše so sporočili, da se bosta skandinavska voditelja v četrtek v Washingtonu sešla z ameriškim predsednikom Joejom Bidnom. Ko sta državi oznanili, da bosta vložili prošnjo za članstvo v Natu, je glede skrbi za varnost v prehodnem obdobju nemški kancler Olaf Scholz dejal, da bo Nemčija okrepila vojaško sodelovanje z njima.

Protestno pismo proti avstrijskemu podaljševanju nadzora meje s Slovenijo

17. 05. 2022 12.43

Pet evropskih poslancev iz Slovenije je v pismu avstrijskemu kanclerju Karlu Nehammerju, avstrijskemu ministru za notranje zadeve Gerhardu Karnerju in evropski komisarki za notranje zadeve Ylvi Johansson pozvalo avstrijsko vlado, naj vnovič premisli o svoji nameri glede ponovnega podaljšanja nadzora na meji s Slovenijo. Opozarjajo, da je bila svoboda gibanja za evropske državljane v zadnjih dveh letih močno omejena, države članice in EU pa da se morajo vzdržati odrejanja nepotrebnih in nesorazmernih ukrepov, ki otežujejo uveljavljanje pravic državljanov do svobode gibanja.

Zaklonišč v Sloveniji premalo, nekateri zato gradijo svoja

17. 05. 2022 11.42

Morda je še do nedavnega veljalo splošno prepričanje, da so zaklonišča le še del zgodovine, na pol pozabljena zgodba, ostalina preteklosti, spomenik nekdanje Jugoslavije in geopolitičnega stanja hladne vojne. A prizori nabito polnih ukrajinskih zaklonišč in strah, da bi se vojni teror razlil čez državne meje, je zaklonišča ponovno postavil na prednostno listo vprašanj. Je v Sloveniji dovolj dobro poskrbljeno za varnost civilnega prebivalstva, dovolj ustreznih zaklonišč?

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok

17. 05. 2022 08.41

Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

V ponovljenem odločanju o odškodnini za Kanglerja zaslišali novo pričo

16. 05. 2022 16.01

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani je potekal narok v ponovljenem odločanju sodišča o odškodnini za Franca Kanglerja, danes državnega sekretarja, v preteklosti pa poslanca, državnega svetnika in mariborskega župana. Zaslišali so pričo, ki je v prvem sojenju niso in zaradi česar je višje sodišče primer vrnilo v odločanje okrožnemu sodišču.

Algoritem sovraštva: Sovraštvo, laži in delitve so dobri za posel

16. 05. 2022 15.37

Splet je kraj, kjer še posebej na družbenih omrežjih vladajo močna čustva, padajo težke besede, ljudje si dajo duška, da povedo vse, kar jim pade na misel brez zavor. Medtem ko na vse to vpliva predvsem možnost uporabnikov, da komunicirajo anonimno in so slišni bolj kot kdaj koli prej, pa vse krivde ni mogoče prevaliti na uporabnike. Raziskovalci pravijo, da so lastniki spletnih platform v želji po čim večjem dobičku iz svojih algoritmov naredili stroje za širjenje sovraštva. Platforme, kot je Facebook, obtožbe seveda zavračajo, zatrjujejo, da počnejo vse, da bi bilo manj sovražnega govora in neprimernih vsebin.