varnostnega

Novoletna poslanica predsednika vlade
30. 12. 1999 18.21
Ponosen sem, da vas bom kot predsednik vlade vodil v novo tisočletje, v samostojni državi, ki je prav v zadnjem desetletju znala izkoristiti zgodovinsko priložnost in se je v zelo kratkem času uveljavila kot stabilna in gospodarsko uspešna država ter kot zanesljiva partnerica v mednarodni skupnosti, je v novoletni poslanici poudaril predsednik vlade Janez Drnovšek.

Annan poročal o napredku na Kosovu
29. 12. 1999 11.39
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v svojem zadnjem poročilu o delu misije ZN na Kosovu zapisal, da je bil v zadnjih šestih mesecih dosežen dober napredek pri izpolnjevanju mandata.

Sprejeta resolucijo o BiH
17. 12. 1999 10.19
Generalna skupščina ZN je v četrtek sprejela resolucijo o Bosni in Hercegovini, v kateri je pozdravila newyorško deklaracijo, ki so jo 15. novembra sprejeli trije člani predsedstva BiH pred sejo varnostnega sveta, ki jo je sklicala Slovenija. Muslimanski, hrvaški in srbski člani predsedstva BiH so v deklaraciji izrazili pripravljenost za izpolnjevanje daytonskega mirovnega sporazuma in se med drugim dogovorili za ustanovitev skupne obmejne službe ter skupne komisije o vrnitvi beguncev.

Danes v DZ
16. 12. 1999 22.08
Pred prekinitvijo zasedanja DZ in celodnevne razprave o predlogu vladne deklaracije o slovenski zunanji politiki je minister za zunanje zadeve Boris Frlec podal več pojasnil na kritične ocene opozicijskih poslancev iz vrst SDS in SKD v zvezi z diplomatskimi aktivnostmi. Tako je glede odziva Slovenije na dogodke na Vzhodnem Timorju navedel, da je naša država nestalna članica Varnostnega sveta ZN in da se je veleposlanik v Svetovni organizaciji Danilo Türk odzval v tem organu, ki je dosegel konec pobijanja na Vzhodnem Timorju.

Prvih šest mesecev enot ZN na Kosovu
14. 12. 1999 11.50
Civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je včeraj poudaril ''pot, ki je bila prehojena'', potem ko so mednarodne mirovne sile (KFOR) pred šestimi meseci prišle na Kosovo. Priznal pa je, da je mednarodni skupnosti spodletelo zaščititi manjšine v pokrajini.

Sprejem resolucije o Iraku v torek?
14. 12. 1999 10.13
Varnostni svet OZN tudi včeraj ni dosegel soglasja o sprejetju celovite resolucije o Iraku, glasovanje o njej pa naj bi bilo opravljeno v torek. Predsedujoči Varnostnemu svetu britanski veleposlanik Jerremy Greenstock je dejal, da o resoluciji niso glasovali v ponedeljek, ker si želijo zagotoviti čimvečje soglasje. Velika Britanija, ZDA in nestalne članice nimajo težav z osnutkom resolucije, Kitajska in predvsem Rusija si želita nekaj sprememb, Francija pa naj bi se v zadnjih dneh trudila za dosego soglasja.

VS o svoji vlogi pri preprečevanju konfliktov
29. 11. 1999 10.12
Varnostni svet ZN bo danes popoldne razpravljal o vlogi Varnostnega sveta pri preprečevanju oboroženih spopadov in najverjetneje sprejel predlog resolucije, ki jo je pripravila Slovenija. V osnutku resolucije je poudarjena primarna vloga VS pri vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti ter potreba po vzpostavljanju kulture preprečevanja oboroženih spopadov, pri čemer morajo sodelovati vsi organi ZN. V osnutku tudi piše, da morajo vsi udeleženci spora najprej poskrbeti za mirno rešitev skladno z ustanovno listino ZN.

Beograd vztraja pri delni vrnitvi svojih enot
28. 11. 1999 20.19
Beograd ''vztraja'' pri delni vrnitvi jugoslovanske vojske in policijskih sil na Kosovo, kar predvidevajo tudi mednarodni sporazumi, poroča agencija Tanjug, ki se sklicuje na jugoslovanskega zunanjega ministra Živadina Jovanovića.

Odločitev o vstopu pripadnikov JV v sestav ZN realna
26. 11. 1999 16.20
Po mnenju poveljnika tretje armade jugoslovanske vojske, generalpolkovnika Nebojše Pavkovića, je sprejem odločitve Varnostnega sveta ZN o vstopu pripadnikov jugoslovanske vojske (VJ) in ministrstva za notranje zadeve (MUP) v sestav mirovnih sil ZN na Kosovu realen.

O poteku mirovne operacije na Kosovu
24. 11. 1999 11.28
Podsekretar ZN za mirovne operacije Bernard Miyet je člane Varnostnega sveta ZN včeraj seznanil s potekom mirovne operacije na Kosovu, pri čemer je izpostavil kar nekaj perečih problemov, ki onemogočajo ureditev razmer, tako kot si je to zamislila mednarodna skupnost. Težave nastajajo tudi v odnosih z Makedonijo, ki z nepotrebnim zavlačevanjem postopkov ob prehodu kosovsko-makedonske meje ovira normalno delo misije UNMIK in drugih agencij ZN, zato je Miyet pozval članice VS, naj po svojih močeh skušajo vplivati na makedonske oblasti. Veliko težav na Kosovu povzročata tudi organiziran kriminal in trgovanje s prepovedanimi snovmi, obstaja pa tudi sum, da v pokrajini poteka tudi trgovina s človeškimi organi. Mednarodna skupnost na Kosovu se sooča s pomanjkanjem sredstev, zato je dobrodošla obljuba donatorske konference EU, na kateri so obljubili za milijardo evrov pomoči. Do sprave med narodi naj bi bilo še daleč, saj se srbsko prebivalstvo Kosova zapira v svoje enklave, za problem razdeljene Mitrovice pa še ni rešitve.

Izetbegović odpovedal pot v Carigrad
17. 11. 1999 11.38
Član predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović je odpovedal načrtovano pot v Carigrad, kjer bi se moral udeležiti vrhunskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Izetbegović ter člana predsedstva Živko Radišić in Ante Jelavić so bili konec tedna na obisku v ZDA, kjer so se ob obletnici podpisa daytonskih sporazumov udeležili seje Varnostnega sveta OZN ter članom predstavili svoje poglede na uresničevanje sporazuma.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku
17. 11. 1999 10.18
Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

Talibani zavrnili izročitev Bin Ladena
13. 11. 1999 18.11
Talibanske oblasti v Kabulu so danes potrdile svojo zavrnitev izgona domnevnega terorista Osame bin Ladena in ZN zadnjič pozvala, naj umaknejo napovedane ukrepe proti Afganistanu. Do teh naj bi prišlo, če talibani ne bodo izročili Bin Ladena, ki mu ZDA želijo soditi zaradi terorizma. Rok Varnostnega sveta ZN za njegovo izročitev mednarodni skupnosti bo potekel jutri.

Ruski veleposlanik pri ZN v Beogradu
09. 11. 1999 14.16
Ruski veleposlanik pri ZN Sergej Lavrov je danes pripotoval v Beograd, ker se bo pogovarjal z jugoslovanskimi voditelji, so sporočili z ruskega veleposlaništva v Rusiji.

Obtožbe na račun Iraka
07. 11. 1999 20.42
Saudski zunanji minister Saud al-Fayal je ob začetku dvodnevnega vrha zunanjih ministrov držav Sveta za zalivsko sodelovanje obtožil Irak, da še vedno ne izpolnjuje zahtev mednarodne skupnosti, ki so pogoj za odpravo gospodarskih sankcij proti Iraku.

Tuerk predstavil delo VS
06. 11. 1999 12.03
Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dopisnikom s sedeža OZN v New Yorku predstavil pričakovanja glede dela Varnostnega sveta (VS) v mesecu novembru, ko najpomembnejšemu organu svetovne organizacije predseduje Slovenija. Tuerk je napovedal tudi nekatere spremembe v načinu dela VS, pri čemer je izpostavil večjo odprtost, kar je želja večine držav članic Generalne skupščine in marsikatere članice VS. Med temami, s katerimi naj bi se VS v novembru posebej intenzivno ukvarjal, je Tuerk omenil DR Kongo in Sierro Leone v Afriki, BiH in Kosovo na Balkanu ter Irak.

Slovenija na čelu Varnostnega sveta ZN
01. 11. 1999 19.21
Slovenija je danes drugič prevzela enomesečno predsedovanje Varnostnemu svetu Združenih narodov. Prvič je najpomembnejšemu organu ZN presedovala avgusta lani.

Schroeder odpotoval na obisk na Japonsko
31. 10. 1999 09.28
Nemški kancler Gerhard Schroeder je včeraj odpotoval na prvi uradni obisk na Japonsko in Kitajsko. Na programu enotedenskih pogovorov je krepitev gospodarskih odnosov z obema azijskima državama. Kanclerja spremlja tudi 40-članska delegacija, ki jo sestavljajo predstavniki industrije in minister za gospodarstvo Werner Mueller.

Podobnik prihodnji teden v ZDA ter Kanadi
22. 10. 1999 08.43
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo v sredo, 27. oktobra, odpotoval na obisk v ZDA, kjer bo ostal do nedelje, 31. oktobra. Pot ga bo vodila še v Kanado - v Toronto, Hamilton in Ottawo -, kjer bo s parlamentarno delegacijo od 1. do 4. novembra na uradnem obisku na povabilo predsednika kanadskega parlamenta.

Tuerk o dosežkih in pomanjkljivostih VS
21. 10. 1999 16.01
Slovenski veleposlanik v ZN Danilo Tuerk je v govoru ob objavi vsakoletnega poročila Varnostnega sveta generalni skupščini ZN med drugim opisal nekatere dosežke ter hkrati kritiziral pomanjkljivosti v delu VS, ki bi jih bilo po njegovem mnenju potrebno popraviti.

Islamski uporniki v Kirgizistanu izpustili generalmajorja
18. 10. 1999 11.49
Po osmih tednih ujetništva so islamski uporniki v Kirgizistanu danes izpustili vrhovnega poveljnika enot notranjega ministrstva, generalmajorja Anarbeka Šamkejeva. Izpustili naj bi tudi nekega častnika, je v kirgizistanski prestolnici Biškek poročala tiskovna agencija Itar-Tass, ki se sklicuje na sekretarja varnostnega sveta, Bolota Džanuzukova. Ta je izpustitev označil kot prvi uspeh pogajanj z ugrabitelji.

Varnostni svet ZN zahteva Osamo bin Ladna
16. 10. 1999 17.37
Varnostni svet ZN je včeraj izglasoval resolucijo o uvedbi finančnih ukrepov in letalskega embarga proti talibanom, če ne bodo do 14. novembra izročili islamskega terorista Osame bin Ladna, ki ga obtožujejo odgovornosti za bombni napad na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es Salaamu. Napad se je zgodil leta 1998, v njem pa je umrlo 224 ljudi.

ZRJ in Hrvaška ne spoštujeta UNMOP
16. 10. 1999 11.11
Generalni sekretar OZN Kofi Annan v svojem zadnjem poročilu o misiji OZN na polotoku Prevlaka (UNMOP), ki je bilo objavljeno v petek, ugotavlja, da ZR Jugoslavija in Hrvaška še vedno kršita varnostni režim na spornem polotoku. Annan v poročilu ugotavlja, da bi večje spoštovanje varnostnega režima pod nadzorom OZN prav gotovo prispevalo k mirni razrešitvi spora okrog Prevlake.

Čečenske sile zavzele štiri vasi na severu Čečenije?
05. 10. 1999 11.56
Čečenske sile naj bi po bojih z rusko vojsko prevzele nadzor nad štirimi vasmi na severu Čečenije. V spopadih naj bi bilo ubitih 40 ruskih vojakov, trdijo čečenski viri.

VS označil volitve v Abhaziji za nezakonite
05. 10. 1999 10.26
Varnostni svet ZN je v izjavi za javnost, ki jo je prebral ruski veleposlanik Sergej Lavrov, označil volitve, ki so bile ta konec tedna v gruzijski pokrajini Abhaziji, za nesprejemljive in nezakonite. Lavrov je dejal, da bodo volitve v Abhaziji možne šele po koncu pogajanj o političnem statusu Abhazije ob spoštovanju suverenosti in ozemeljske nedotakljivosti Gruzije.

Sergejev potrdil ruski prodor na čečensko ozemlje
01. 10. 1999 19.20
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je danes potrdil prodor ruskih sil na čečensko ozemlje.

Drnovšek predaval na univerzi v Lexingtonu
30. 09. 1999 10.54
Z izjemno dobro obiskanim predavanjem o vlogi Slovenije in njenih prizadevanjih za vzpostavitev učinkovitega varnostnega položaja v JV Evropi, je predsednik vlade Janez Drnovšek nadaljeval obisk v ZDA.

Več ameriških vojakov v silah Interfet
29. 09. 1999 13.25
ZDA bodo okrepile sodelovanje v mednarodnih silah na Vzhodnem Timorju (INTERFET) in na območje poslale nosilko s štirimi helikopterji, je danes v Darwinu sporočil ameriški obrambni minister William Cohen. Cohen je še pozval indonezijskega predsednika B.J.Habibija in ostale voditelje, naj onemogočijo dostavo podpore proindonezijski milici.

Jugoslovanska vlada nasprotuje TMK
28. 09. 1999 07.26
Jugoslovanska vlada je od Varnostnega sveta Združenih narodov zahtevala, naj razveljavi oblikovanje kosovskega zaščitnega korpusa (TMK), v katerega naj bi se preoblikovala Osvobodilna vojska Kosova (OVK). VS naj bi o tem vprašanju na zahtevo Rusije razpravljal v torek.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih
26. 09. 1999 09.28
Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.