varnostni svet OZN

Varnostni svet pozval Hrvaško in ZRJ k zadržanosti
22. 04. 1999 10.02
Varnostni svet OZN se je na vest o kršitvi demilitariziranega območja na otoku Prevlaka, ki je pod nadzorom misije Združenih narodov (UNMOP), odzval s pozivom ZR Jugoslaviji in Hrvaški, da se vzdržita takih kršitev.

Odnosi med Irakom in OZN nevzdržni
08. 04. 1999 21.28
Posebni odbori Združenih narodov za razorožitev Iraka, humanitarne zadeve in kuvajtske vojne ujetnike ter kuvajtsko lastnino, so preko skupnega predsednika brazilskega veleposlanika Celsa Amorima, Varnostnemu svetu predstavili svoja poročila o omenjenih vprašanjih. Odbore je februarja letos ustanovil Varnostni svet, njihov namen pa naj bi bil poiskati rešitve za sedanji nemogoč položaj med Združenimi narodi in Irakom. To je priznal tudi Amorim, ki je dejal, da je sedanje stanje nevzdržno.

VS ne bo blokiral akcije zveze NATO
06. 04. 1999 09.50
Varnostni svet OZN je v ponedeljek razpravljal o položaju na Kosovu, vendar ne tako, kot si je želela ZR Jugoslavija, ki je zahtevala izredno sejo zaradi zračnih napadov zveze NATO na njeno ozemlje. Seja varnostnega sveta je bila posvečena humanitarni krizi, ki so jo izzvale varnostne sile ZR Jugoslavije z izgonom kosovskih Albancev. Varnostni svet je po seji, med katero je poslušal poročilo generalnega sekretarja OZN Kofija Annana o položaju kosovskih beguncev, izdal kratko sporočilo za javnost, vendar se je za zaprtimi vrati po trditvah diplomatskih virov dogajalo mnogo več.

Tragično nadaljevanje misije OZN na Haitiju
16. 03. 1999 08.38
Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN Fred Eckhart je dejal, da od nedelje zvečer pogrešajo helikopter, v katerem je bilo 13 pripadnikov mednarodne misije na Haitiju. Najeti helikopter ruskega modela MI-8 je letel na poti od Port au Princa do Cap Haitiena. Nekaj minut po vzletu je bila izgubljena radijska zveza. V iskanje helikopterja se je vključila ameriška obalna straža, vendar do ponedeljka ni bilo sledu za preživelimi. V helikopterju je bilo 6 Rusov, 6 Argentincev in en Američan.

VS podaljšal mandat UNOMSIL do 13. junija
12. 03. 1999 09.51
Varnostni svet OZN je soglasno podaljšal mandat opazovalni misiji OZN v Sierri Leone do 13. junija 1999. Varnostni svet je s takšno odločitvijo izrazil podporo prizadevanjem za mirno rešitev sporov in vrnitev trajnega miru ter stabilnosti v Sierro Leone.

Združeni narodi čakajo na odgovor Libije
27. 02. 1999 09.48
Varnostni svet (VS) OZN je v petek poslušal poročilo generalnega sekretarja Kofija Annana o napredku aktivnosti za izročitev sodišču dveh Libijcev, osumljenih za bombni napad na Pan Amovo letalo, ki ga je leta 1988 razneslo nad škotskim Lockerbijem. VS pa je prav tako opravil konsultacije v zvezi z letnim pregledom izvajanja sankcij, ki so bile uvedene proti Libiji leta 1992.

Kitajci so se le odločili za veto
25. 02. 1999 10.31
Kitajski veleposlanik v Varnostnem svetu OZN Qin Huasun je dejal, da bo njegova država glasovala proti podaljšanju mandata Preventivnim silam Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). V ozadju Kitajske odločitve je makedonsko priznanje Tajvana, čeprav Huasun tega ni omenjal, ampak dejal, da je ''Unpredep svoj mandat izpolnil''.

Pozitivni odzivi OZN na zakljček pogajanj v Rambouilletu
24. 02. 1999 09.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v torek pozdravil sklepe mirovne konference o Kosovu pod vodstvom kontaktne skupine v francoskem Rambouilletu, ki je prinesla dogovor o avtonomiji Kosova. Podobno zadovoljstvo je v imenu vseh držav članic izrazil predsednik Varnostnega sveta, kanadski veleposlanik Robert Fowler. Britanski in francoski predstavnik v VS sta pred tem kolege obvestila, da je bil v Rambouilletu dosežen napredek glede političnega dela mirovnega sporazuma.

Kitajska proti podaljšanju mandata sil OZN v Makedoniji
24. 02. 1999 08.16
Varnostni svet OZN je v torek razpravljal o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana glede Preventivnih sil Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). Annan je v svojem poročilu razčlenil delo in pomen UNPREDEP ter priporočil podaljšanje mandata za prihodnjih šest mesecev, to je do 31. avgusta. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da vse članice VS zagovarjajo podaljšanje mandata, razen Kitajske, ki je izražala zadržke.

VS z resolucijo pozval Etiopijo in Eritrejo k prekinitvi spopadov
11. 02. 1999 10.21
Varnostni svet OZN je po poslušanju poročila posebnega odposlanca generalnega sekretarja Mohameda Sahnouna o položaju na meji med Etiopijo in Eritrejo sprejel resolucijo, s katero je obe državi pozval, da se takoj prenehata spopadati. Varnostni svet je že v torek v posebni izjavi za javnost izrazil iste zahteve, tokrat pa jih je podprl z resolucijo.

VS podaljšal mandat UNOMIG do 31. julija
29. 01. 1999 08.47
Varnostni svet OZN je podaljšal mandat Opazovalni misiji Združenih narodov v Gruziji (UNOMIG) do 31. julija letos.

Varnostni svet ostro obsodil pokol kosovskih Albancev v Račku
21. 01. 1999 08.46
Varnostni svet OZN je s predsedniško izjavo ostro obsodil pokol kosovskih Albancev v vasi Račak na jugu Kosova, do katerega je prišlo 15. januarja 1999. Varnostni svet je z globoko zaskrbljenostjo ugotovil, da so bile po poročilu mednarodnih opazovalcev žrtve pokola civilisti, vključno z ženskami in najmanj enim otrokom.

Francoska pobuda kroži po varnostnem svetu
14. 01. 1999 09.44
Varnostni svet OZN bo imel v četrtek na dnevnem redu med drugim humanitarni položaj v Iraku, članice pa se bodo predvidoma odzvale tudi na zadnji francoski predlog o nadaljevanju politike varnostnega sveta do Iraka po ameriško-britanskih zračnih napadih decembra preteklega leta. Francozi predlagajo ukinitev naftnega embarga, nov sistem nadzora iraškega orožja za množično uničevanje ter finančnih sredstev.

VS sprejel resolucijo o Angoli; UNITA našla razbitine sestreljenega letala ZN
13. 01. 1999 08.40
Varnostni svet OZN se je z resolucijo odzval na obnovitev spopadov v Angoli in sestrelitev dveh letal z osebjem OZN, ki sta strmoglavili nad ozemljem pod nadzorom Nacionalne zveze za popolno osvoboditev Angole (UNITA). Varnostni svet je že v prvem členu resolucije obsodil sestrelitev obeh letal, obžaloval napade na druga letala, ki so doživela podobno usodo, ter zahteval, da se taki napadi nemudoma končajo.

Pobožična seja Varnostnega sveta OZN
30. 12. 1998 09.01
Varnostni svet OZN je na prvi pobožični seji v torek razpravljal o odnosih med Etiopijo in Eritrejo ter se seznanil s poročilom generalnega sekretarja o položaju v Bosni in Hercegovini. Odločanje o nadaljnji politiki do Iraka pa je prestavljeno na čas po novoletnih praznikih. Varnostni svet se do konca leta tudi ne bo več sestajal, razen v primeru nastanka izrednih razmer.

Šef UNSCOM-a Butler ni za takojšnje napade na Irak
23. 11. 1998 09.30
Izvršni direktor Posebne komisije OZN za nadzor nad razoroževanjem Iraka (UNSCOM) Avstralec Richard Butler je v nedeljo za televizijsko postajo CNN dejal, da za zdaj še ni napočil trenutek za napad na Irak, ker tamkajšnja vlada ni predala zahtevanih dokumentov. UNSCOM od Iraka zahteva predajo dokumentov o orožju za množično uničevanje, vendar iraške oblasti zatrjujejo, da ti več ne obstajajo, ali da so jih že predali.

Varnostni svet zaskrbljen zaradi počasnega vračanja beguncev na območju nekdanje Jugoslavije
21. 10. 1998 09.20
Varnostni svet OZN je v torek razpravljal o položaju beguncev in razseljenih oseb na področju nekdanje Jugoslavije in ob tem izrazil zaskrbljenost zaradi njihovega prepočasnega vračanja na svoje domove. Razprava v VS je bila opravljena na pobudo ruske delegacije, ne toliko zaradi Kosova, kot zaradi vprašanja srbskih beguncev iz Hrvaške in Bosne in Hercegovine.

Kofi Annan pozdravil začetek dialoga glede Prevlake
15. 10. 1998 09.36
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je pozdravil začetek dialoga med vladama ZR Jugoslavije in Hrvaške glede polotoka Prevlake, ki pomeni pomeben korak naprej pri iskanju rešitve spornega vprašanja.

Konsenz v VS ohranjen, brez končne odločitve o uporabi sile
07. 10. 1998 08.16
Varnostni svet OZN je v torek popoldne po ameriškem času razpravljal o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana o Kosovu.

Varnostni svet bo sprejel resolucijo o Kosovu
23. 09. 1998 08.54
Varnostni svet OZN je v torek zvečer dokončal osnutek resolucije o Kosovu, ki jo bo predvidoma sprejel v sredo popoldne po ameriškem času. Resolucija - v osnutku jo je pripravila skupina za stike - naj bi prvič doslej dopuščala možnost uporabe sile za rešitev kosovske krize.

Državni sekretar Petrič na konferenci gibanja neuvrščenih
31. 08. 1998 12.36
V Durbanu v Južnoafriški republiki od 27. avgusta poteka 12. konferenca voditeljev držav in vlad članic gibanja neuvrščenih. Konference, ki se bo končala 3. septembra, se na povabilo južnoafriškega zunanjega ministra Alfreda Nzoja kot gost udeležuje tudi državni sekretar v slovenskem ministrstu za zunanje zadeve Ernest Petrič, so sporočili z omenjenega ministrstva.

VS sprejel resolucijo o Afganistanu
29. 08. 1998 09.21
Varnostni svet OZN je v petek popoldne soglasno sprejel resolucijo, s katero je zahteval prekinitev spopadov v Afganistanu in obsodil napade na osebje OZN. Resolucija je bila sprejeta na pobudo Rusije, pri njenem oblikovanju pa je sodelovalo več držav, med njimi tudi Slovenija.

Pododbor zahteval ukinitev sankcij proti Iraku
27. 08. 1998 09.49
Pododbor za preprečevanje diskriminacije in zaščito manjšin pri OZN je v sredo zahteval ukinitev gospodarskih sankcij proti Iraku, ki so bile uvedene po agresiji na Kuvajt leta 1991. Omenjeni pododbor je Varnostni svet pozval, da ukine sankcije, ki so krive za nevzdržen upad zdravja, prehrane, zaposlitev, kmetijstva in zdravstvenega varstva v Iraku ter za porast pri smrtnosti dojenčkov.

VS zahteva prekinitev ognja in dostop do beguncev
25. 08. 1998 08.39
Varnostni svet OZN je v ponedeljek sprejel predsedniško izjavo o Kosovu, katere prvi osnutek je pripravila skupina za stike, največ amandmajev pa sta vložili slovenska in kitajska diplomacija. Predsedniška izjava je bila pripravljena za sprejem že v sredo pretekli teden, vendar so najprej zahtevali odlog Američani, nato pa še dva dni kasneje Rusi. Kljub odlogu sprejema do bistvenih sprememb v izjavi ni prišlo.

Varnostni svet ostro kritiziral talibane
14. 08. 1998 08.54
Varnostni svet OZN je v četrtek ostro kritiziral talibane zaradi neupoštevanja pozivov k prenehanju sovražnosti in ofenzive na severu Afganistana. Izjava, ki jo je po seji prebral predsedujoči VS Danilo Türk je vsebovala tudi ostro opozorilo talibanom zaradi zajetja generalnega iranskega generalnega konzula v mestu Mazar e Sharif, konzularnega osebja in dopisnika iranske tiskovne agencije IRNA, ter zahtevo po njihovi takojšnji izpustitvi.

Kosovo ostaja predmet razprav v Varnostnem svetu
12. 08. 1998 08.49
Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu dr. Danilo Türk je izrazil zadovoljstvo nad konstruktivno in vsebinsko dobro razpravo med članicami glede kosovske krize. Varnostni svet za zdaj še ni sprejel formalnih ukrepov, ki bi se izražali v resoluciji ali predsedniški izjavi, vendar je nekaj držav med razpravo predlagalo tudi to, vse pa je odvisno od nadaljnjega poteka dogodkov. Varnostni svet je predsedujočega Danila Türka pooblastil, da je po koncu razprave prebral izjavo za javnost, v kateri je izražena nujna zahteva po prekinitvi ognja, ter zaskrbljenost zaradi ofenzive srbske vojske in policijskih enot. ''Izjava je jasno opozorila na skrb zbujajoči razvoj dogodkov na Kosovu in izrazila stališča VS o vseh vidikih krize. Po mojem mnenju je najpomembnejši zadnji del izjave, ki govori o tem, da je VS pri tem vprašanju aktiven in bo to ostal tudi naprej,'' je dejal dr. Türk. Na vprašanje, ali je morda v prihodnje pričakovati resolucijo, je dr. Türk dejal, da je o tem za zdaj še prezgodaj govoriti.

VS o Pakistanu in Indiji v torek
02. 06. 1998 11.45
Varnostni svet OZN bo v torek nadaljeval razpravo o resoluciji zaradi indijskih in pakistanskih jedrskih poskusov, katere osnutek sta pripravili Japonska in Švedska. Diplomatski viri trdijo, da je težko napovedovati, kakšna bo končna vsebina resolucije, ker neformalna pogajanja še potekajo.

VS na izredni seji pripravlja resolucijo o jedrskih poskusih
31. 05. 1998 09.30
Varnostni svet OZN se je po vnovični eksploziji jedrske bombe v Pakistanu zbral na izredni seji, na kateri dodeluje osnutek resolucije, ki bo "zajemala več kot le zadnji pakistanski jedrski poskus",

Vlada sprejela uredbo o prepovedi prodaje orožja ZRJ
30. 04. 1998 14.51
Vlada je včeraj na korespondenčni seji sprejela uredbo o izvajanju resolucije Varnostnega sveta OZN, ki prepoveduje prodajo ali dobavljanje orožja in vojaške opreme ZR Jugosaviji, vključno s Kosovom. Varnostni svet OZN je to resolucijo, s katero želi ohraniti mir in stabilnost na Kosovu ter preprečiti oboroževanje in urjenje osebja za tamkajšnje teroristične dejavnosti, sprejel 31. marca letos, so danes sporočili iz urada vlade za informiranje. Republika Slovenija se z uredbo o izvajanju resolucije tudi zavezuje, da preko svojega ozemlja ne bo dopustila tranzita pošiljk z vojaško opremo na omenjena območja.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku
28. 04. 1998 09.36
Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.