varstvo narave

Napoteni v karanteno morajo praviloma koristiti dopust. Kako pa je z varovanjem otroka v karanteni?

03. 06. 2020 11.43

Po primeru okuženega osnovnošolca v Mariboru in odredbi, da morajo vsi sošolci ter razredničarka za 14 dni v karanteno, smo preverili, kaj to pomeni za starše otrok, ki ne morejo ostati sami doma. Ali je skrbnik otroka upravičen do bolniškega nadomestila? Morate v primeru, da vas pošljejo v karanteno, res koristiti dopust? Preverite, kaj pojasnjujejo na ZZZS in ministrstvu za delo.

Ustavno sodišče o spornih členih protikoronskega zakona, ki so razburili nevladnike

28. 05. 2020 06.49

Ustavno sodišče RS je obravnavalo pobudo nevladnih organizacij za oceno ustavnosti zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije novega koronavirusa in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Čeprav vlada trdi, da pobudniki z iztekanjem veljavnosti zakona ostajajo brez pravnega interesa, se slednji s tem ne strinjajo.

Okoljevarstveniki se ne bodo vdali. Zeleni Slovenije napovedujejo ustavno pritožbo

13. 05. 2020 11.40

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je v torek potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa – kljub opozorilom pravnikov DZ – tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Greenpeace Slovenija sporoča, da ne bodo odnehali z bojem, v stranki Zeleni Slovenije pa napovedujejo pritožbo na ustavno sodišče.

LMŠ zahteva sklic odbora za izobraževanje zaradi nejasnih usmeritev MIZŠ

23. 04. 2020 17.51

V LMŠ zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino o pomanjkljivih usmeritvah organizacije vzgojno-izobraževalne dejavnosti v času izobraževanja na daljavo in organiziranega varstva otrok. Po njihovih besedah od pristojnega ministrstva pričakujejo jasne usmeritve in obveščanje javnosti. Na nevključevanje v proces odločanja o maturi pa opozarjajo v šolskem sindikatu.

Koronavirus: kaj morate vedeti in kako ravnati?

14. 03. 2020 08.28

Slovenija je razglasila epidemijo, javno življenje se je ustavilo za vsaj 14 dni, najverjetneje za dlje časa. Število obolelih za koronavirusom skokovito narašča, zato so ukrepi, kako zaščiti sebe, zlasti starejše in bolne, ključnega pomena. Začne se z osnovnimi higienskimi ukrepi – umivanje rok, razkuževanje, higiena kašlja, primerna razdalja, izogibanje nepotrebnim opravkom, druženju, zdržite in ostanite doma. Če zbolite za okužbo covid-19, najprej pokličite zdravnika in ostanite v samoizolaciji.

Zaprtje šol: zagotovljeno nujno varstvo otrok, pouk bo potekal na daljavo

13. 03. 2020 16.43

Zaradi zaprtja vseh izobraževalnih ustanov v državi bo pouk v naslednjih dneh potekal na daljavo. Ministrstvo za šolstvo je šolam že posredovalo navodila, kako naj organizirajo izobraževanje učencev. V tem času bo zagotovljeno tudi nujno varstvo otrok, in sicer tistih staršev, ki zaradi narave svojega dela ne morejo ostati doma.

Starši oproščeni plačila vrtca za čas, ko bodo ti zaprti

13. 03. 2020 11.16

Ne le šole, svoja vrata zapirajo tudi vrtci. Za nujno varstvo otrok, katerih starši so ključnega pomena za nemoteno delovanje države, mora poskrbeti občina, a v varstvo se lahko vključijo le zdravi otroci. Pred vstopom v prostore jim bodo tako merili temperaturo, starši, tako tisti, ki bodo otroke v času zaprtih vrtcev imeli doma, kot tisti, ki jih bodo imeli v nujnem varstvu, pa bodo plačila vrtca oproščeni.

Najditelj meteorit našel po naključju: pogoji za 'lov' nanje so zdaj idealni

08. 03. 2020 08.01

Najditelj Gregor Kos je meteorit Novo mesto, ki je pred dnevi padel na območju Dolenjske, našel povsem po naključju. Najprej je menil, da ne gre za meteorit, saj mu je ponagajal pokvarjen magnet, potem pa je le kontaktiral strokovnjake, ki so potrdili najdbo, ki je po njihovih besedah praznik slovenskega naravoslovja. Gre za najbolj pogosto vrsto meteorita, in sicer za navadni hondrit, katerega masa znaša 203 grame.

'Meteoriti so naravna dostava vzorcev iz Osončja, zato jih je treba čim prej najti'

07. 03. 2020 10.56

Po vsej verjetnosti je prišel od zelo daleč. Iz asteroidnega pasu med Jupitrom in Marsom. Čez kozmos je drvel s hitrostjo od 10 do 70 kilometrov na sekundo. Zakaj ga je odneslo proti Zemlji, bomo težko izvedeli, a ko je 28. februarja letos vstopil v Zemljino atmosfero kot superbolid, zelo svetel meteor, je pritegnil pozornost številnih ljudi. Zahvaljujoč mnoštvu podatkov in posnetkov, ki so na voljo, pa so strokovnjaki uspeli določiti relativno natančno kritično območje padca meteoritov.

Kamen spotike: nov most na beltinski Otok ljubezni

29. 02. 2020 11.28

Občina Beltinci gradi na reki Muri v Ižakovcih manjši most na Otok ljubezni. Na družbenih omrežjih smo zasledili objavo, kjer se ljudje ne strinjajo z novo betonsko-kamnito zamislijo občine, češ da tovrstna arhitektura ne sodi v to okolje, niti se ne ujema s pomursko arhitekturo. Ker bo most stal na območju Nature 2000, smo preverili, ali betonski objekt, ki je večji od prejšnjega, lahko stoji na tem mestu.

Izsiljevanja pod pretvezo varstva podatkov

27. 02. 2020 09.52

V zadnjem času je informacijski pooblaščenec zaznal primere zlorabe pravic posameznikov s področja varstva osebnih podatkov, zato podjetjem in organizacijam priporoča, da nikakor ne podležejo kakršnemu koli izsiljevanju.

Znanstveniki svarijo: otroke čaka črna prihodnost

23. 02. 2020 07.09

Raziskava svetovne znanstvene organizacije je pokazala, da nobena od držav otrokom ne nudi možnosti odraščanja v neonesnaženem okolju in okolja, ki bi jim omogočalo kakovosten razvoj. Pri prvem kazalcu se je Slovenija uvrstila na 145. mesto, pri drugem na 25. Strokovnjaki svarijo, da podnebne spremembe in družbeno okolje, ki spodbuja nezdrave izbire, predstavljajo tveganje za zdravje otrok in prihodnjih generacij.

Šolarji iz zahodne Slovenije na zimskih počitnicah

17. 02. 2020 07.48

Na težko pričakovane zimske šolske počitnice je odšlo približno 144.000 učencev in dijakov iz osrednjega in zahodnega dela države. Pred njimi je teden dni zimskega veselja, v katerem jih čaka vrsta dejavnosti in programov. Nekateri se bodo ob ugodnem vremenu odpravili tudi na smučišča.

Nova vetrnica v Sloveniji: ali bi okrnila življenjski prostor zaščitenih ptic?

16. 02. 2020 11.27

Beloglavi jastreb in orel kačar sta razlog, zakaj podjetje AAE za zdaj ne sme postaviti nove vetrnice ob obstoječi pri Dolenji vasi. Zapletlo se je pri pridobivanju naravovarstvenega soglasja. Arso, ki soglasje izdaja, je namreč naročil izvedensko mnenje naravovarstvenika, ki je ocenil, da bi vetrnica zmanjšala kakovost habitata teh ptic. Zakaj in kako, je vprašanje, ko pa pod obstoječo vetrnico, ki obratuje sedem let, niso našli še niti ene mrtve ptice?

Študija: Izumrtje grozi pol milijona vrstam žuželk

11. 02. 2020 15.44

Znanstveniki ocenjujejo, da kar pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje pa bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Skupno sicer izumrtje grozi milijonu rastlinskih in živalskih vrst.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov

09. 02. 2020 08.00

Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Slovenka v New Yorku uresničuje svoje sanje

29. 01. 2020 06.50

Gaji Višnar je bila igra položena že v zibelko. Pred leti se je vpisala na ljubljanski AGRFT, a ni bila sprejeta. A to je ni ustavilo. Zadnjih deset let dela kot igralka v tujini. Gledališče je zanjo sveto, v vlogi Antigone v istoimenski predstavi pa se bo s tujo produkcijo predstavila tudi slovenskemu občinstvu.

Okoljevarstveniki slavijo: sporna železarna v Trstu zapira svojo umazano dejavnost

16. 01. 2020 19.14

Škedenjska železarna v Trstu zapira svojo umazano dejavnost. Eden največjih onesnaževalcev v regiji, ki nenehno presega dovoljene meje izpustov prašnih delcev, bo s 1. februarjem ugasnil plavž in koksarno - dva obrata, ki sta proizvedla največ izpustov. Čeprav ni jasno, kaj bo s približno 500 delovnimi mesti, se okoljevarstveniki zaprtja železarne veselijo. Tudi na slovenski obali bomo v kratkem tako dihali čistejši zrak.

Izguba kisika predstavlja grožnjo za oceane in življenje v njih

08. 12. 2019 12.27

Zmanjšanje ravni kisika v morjih zaradi podnebnih sprememb postaja vse večja grožnja ribjim staležem, ribištvu in obalnim skupnostim, ki živijo od ribištva, je razvidno iz novega poročila, ki ga je na konferenci ZN o podnebnih spremembah COP25 v Madridu predstavila Mednarodna zveza za varstvo narave.

Se bo, poleg Kreativnega centra Poligon, morala seliti tudi Filozofska fakulteta?

23. 11. 2019 14.07

V začetku meseca je odjeknila novica: novi lastnik Tobačne na cesto meče Kreativni center Poligon. "V tem delu, kjer je kreativni center, želijo imeti svoje pisarne, zato se z nami niso hoteli niti pogovarjati," pravi soustanoviteljica. Kaj pa podaljšanje najemnih pogodb zgolj do konca leta pomeni za Filozofsko fakulteto in Upravno enoto Ljubljana?

Po 20 letih v Veliki steni spet guganje ogrožene velike uharice

02. 11. 2019 15.03

V desni del plezalne Velike stene v Ospu se je po 20 letih vrnila naša največja sova, velika uharica. Gre za občutljivo in ogroženo sovo, zato plezalce prosijo, naj v tistem delu stene ne plezajo.

Mesne izdelke umaknili še trgovci Engrotuš, Lidl, Hofer in Mercator

30. 10. 2019 11.42

Število slovenskih ponudnikov, ki zaradi mesne afere v Avstriji s trga preventivno umikajo določene mesne izdelke, se povečuje, doslej jih je to storilo 14. Zadnji, ki so se odločili za umik, so Mesarija Mlinarič ter trgovci Engrotuš, Lidl Slovenija, Hofer in Mercator.

Agrokor zaradi Costelle prejel visoko globo

15. 10. 2019 10.45

Agrokor ni priglasil koncentracije ob prevzemu kostelske polnilnice vode Costella, zato mu je varuh konkurence spisal 53,9 milijona evrov kazni, odgovorni osebi pa 5000 evrov. Oba sta že napovedala vložitev zahteve za sodno varstvo, zato odločba še ni pravnomočna.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali

04. 10. 2019 10.26

V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

Do zdaj pod streli končalo 120 medvedov in dva volkova

21. 09. 2019 09.57

Lovci so po zakonu o interventnem odvzemu rjavega medveda in volka iz narave odstrelili 120 medvedov in dva volkova, so pojasnili na Zavodu za gozdove Slovenije. Medtem imajo lovci veljavno eno odločbo za izredni odstrel volka, in sicer na območju Stola na Kobariškem.

Kmetje in vlada o upravljanju z zvermi: ukrepe bo določila delovna skupina

05. 09. 2019 06.36

Ukrepe za upravljanje z medvedom in volkom, s katerimi bi zagotovili tako ugodno stanje populacije zveri kot sobivanje s človekom, bo dorekla posebna delovna skupina, so sklenili na sestanku na kmetijskem ministrstvu. Med drugim bo ta odločila, ali bodo za ti dve zveri določili območja, kjer bosta lahko živeli.

'Napadov volkov je letos več, a ne toliko več, kot se govori v javnosti'

26. 08. 2019 11.52

Na Bovškem so zveri znova napadale drobnico. V petih napadih so poškodovale 14 živali. Ali je res šlo za volka, kot sumijo rejci, bodo pokazale DNK analize, ki jih bo naredil zavod za gozdove. V večini uspešno opravljenih analiz potrdijo, da je šlo za napad volka. Matija Stergar z zavoda pravi, da je napadov letos res več (skupaj 190), a še pogosteje kot ponavadi se o njih govori.

Po rednem postopku bi iz narave odvzeli 175 medvedov in sedem volkov

23. 08. 2019 10.01

Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo redni odlok, po katerem bi se iz narave odvzelo 175 rjavih medvedov in sedem volkov. Osnutek je še do konca meseca v javni razpravi, nato bo šel v medresorsko usklajevanje in v potrditev na vlado. Medtem lovci nadaljujejo s posegom v populaciji medveda in volka po interventnem zakonu.

'Trdoglava' skala popustila, jamarja nosijo iz jame

22. 08. 2019 07.48

Na območju Ajdovščine se zaključuje reševanje jamarja iz nove jame, ki jo še raziskujejo. Med nočnim obiskom mu je namreč padla skala na glavo in ga poškodovala. Jamar je pri zavesti, a ga morajo zaradi nevarnosti poškodbe iz jame odnesti na nosilih.

'Žirafam grozi tiho izumrtje'

18. 08. 2019 15.17

V Keniji, tako kot po vsej Afriki, populacija najvišjih sesalcev na svetu tiho, a strmo upada. Število žiraf na celini se je med letoma 1985 in 2015 zmanjšalo za 40 odstotkov, na nekaj manj kot 100.000 živali, kažejo podatki Mednarodne zveze za varstvo narave (IUCN).