varstvo narave

Požari po Evropi se ne umirjajo, padajo tudi temperaturni rekordi

15. 07. 2022 17.17

Požari, ki v evropskih, pa tudi nekaterih afriških državah spremljajo vročinski val, se še niso umirili. V Franciji sta dva velika požara skupaj opustošila že več kot 7000 hektarjev zemljišč, na Portugalskem divja več kot 13 večjih in več kot deset manjših požarov. Goreti je začelo tudi v Maroku. Na drugi strani pa mnogim državam preglavice povzročajo že samo izredno visoke temperature, ki segajo tudi čez 45 stopinj Celzija.

Kopljejo železniški predor, vsakih 50 metrov pa najdejo jamo

11. 07. 2022 16.41

Kot je bilo napovedano, se pri gradnji drugega tira Divača-Koper nizajo odkritja kraških pojavov. Kar 75 odstotkov celotne trase bo namreč potekalo po predorih, pri izkopavanju pa naletijo na kraške jame, vrtače, brezna. Samo pri izkopu prvega kilometra najdaljšega predora Lokev (T1) so odkrili že 21 kraških jam. "Do območja, kjer bodo kraški pojavi najbolj vidni, pri gradnji drugega tira sploh še nismo prišli," pravijo pri družbi 2TDK. Vseeno zagotavljajo, da odkritja zaenkrat ne vplivajo na rok dokončanja projekta.

Zdaj tudi uradno: vlada bo imela 20 resorjev

22. 06. 2022 06.39

Državni zbor je na izredni seji s 53 glasovi za in 25 glasovi proti sprejel spremembe zakona o vladi. Ta uvaja tri nova ministrstva, za solidarno prihodnost visoko šolstvo, znanost in inovacije ter za podnebje in energijo. Polno operativna naj bi bila septembra. Nekaterim ministrstvom se obeta preimenovanje in spremembe pristojnosti.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina

18. 06. 2022 14.18

Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi

12. 06. 2022 18.14

V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

Odletel zaradi sendviča, vrača se kot državni sekretar

04. 06. 2022 19.38

Kot poslanec je odletel zaradi kraje sendviča, v novo vlado se vrača kot sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Darij Krajčič je bil za državnega sekretarja imenovan v petek, kot pravi, se bo na kmetijskem ministrstvu ukvarjal predvsem z gozdovi. "Ocenil sem, da v državi obstajajo večji problemi kot sendvič," kot enega glavnih razlogov za ponoven poskus v politiki navaja Krajčič. Iz kabineta predsednika vlade pa: "Zaupamo izbiri ministrov, sekretar je svojo napako že poplačal z odstopom s funkcije poslanca."

Glasovanje o Robertu Golobu za mandatarja bo prihodnjo sredo

17. 05. 2022 07.25

Predsednik republike Borut Pahor je v predsedniški palači sprejel novo predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič. Sklenila sta, da bi lahko bilo glasovanje o mandatarju Robertu Golobu že v sredo prihodnji teden. Ta četrtek bodo namreč znani vodje poslanskih skupin, ki jim bo Pahor v petek poslal vabila na posvete. Ti bodo prihodnji ponedeljek.

Nov ustroj prihodnje vlade: 19 ministrstev in vladni urad

17. 05. 2022 17.11

Začasni skupni odbor DZ je pred sredino izredno sejo podprl predlagane spremembe zakona o vladi, s katerim stranke na novo nastajajoče koalicije predlagajo nov ustroj prihodnje vlade. Ta bo imela 19 ministrstev in en vladni urad, kar bo po mnenju koalicije pripomoglo k večji učinkovitosti in odzivnosti. V opoziciji pa so ravno nasprotnega mnenja.

Splošni pogoji in pravila akcije Šaljivi komentarji

16. 05. 2022 15.36

OPOZORILO: Ob prijavi se uporabnik zaveže, da se strinja z vsemi določbami v spodaj navedenih pogojih in pravilih sodelovanja v akciji ŠALJIVI KOMENTARJI. Hkrati se uporabnik ob prijavi zaveže, da je seznanjen s splošnimi pogoji uporabe spletne strani 24ur.com.

Tri nova ministrstva bodo zapolnjena z obstoječim kadrom v javni upravi

13. 05. 2022 19.17

Skupina poslancev s prvopodpisanim predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom je v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona o vladi. Poleg 19 ministrstev bo del vlade še urad za Slovence v zamejstvu in po svetu. Kot pravi Golob, namen širitve vlade ni v tem, da večajo javno upravo, ampak da imajo bolj jasen fokus na tistih področjih, kjer želijo uvesti hitre spremembe, ki jih do sedaj ni bilo. Tri nova ministrstva bodo zapolnili z obstoječim kadrom v javni upravi, ki je po njegovi oceni dovolj velika in bodo v njej lahko našli strokovne kadre tudi za ta področja.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?

12. 05. 2022 16.07

V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?

12. 05. 2022 10.29

V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?

Znana večina kandidatov za ministre, za pet resorjev še usklajevanja

11. 05. 2022 07.38

Nova vlada bo imela 19 ministrstev z resorjem in enega brez resorja, to bo ministrstvo za zamejce in Slovence po svetu, pravi predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob. Koordinator Levice Luka Mesec je kandidat za ministra za solidarno prihodnost, Bojan Kumer za ministrstvo za podnebje in energija ter Igor Papič kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Kandidatka za ministrico za zunanje zadeve je predsednica SD Tanja Fajon, za notranje zadeve Tatjana Bobnar, za obrambo pa predsednik LMŠ Marjan Šarec. Finančno ministrstvo bo predvidoma prevzel Klemen Boštjančič.

Izjemen prizor: 'Prva skotitev mladičev azijskega geparda v ujetništvu'

01. 05. 2022 14.35

Samica azijskega geparda, ki sodi med ogrožene vrste, je v Iranu skotila trojico zdravih mladičev. Vodja tamkajšnjega oddelka za okolje Ali Salajegheh je ob tem dejal, da gre za prvo skotitev te ogrožene vrste v ujetništvu. Azijski gepardi so sicer kritično ogrožena podvrsta gepardov. Pred 12 leti naj bi jih bilo v Iranu okoli 100, a letos je namestnik iranskega ministra za okolje Hassan Akbari dejal, da jih je v državi trenutno le še nekaj več od 10.

Praznik dela: koliko ljudi dela ob nedeljah, od doma, prekarno?

01. 05. 2022 07.00

Mednarodni praznik dela je za mnoge delavce dela prost dan. A kljub temu, da je nedelja in praznik, nekateri tudi danes delajo. Pogledali smo, kaj o stanju na trgu dela v Sloveniji pravijo statistični podatki. V 2021 je 23 odstotkov zaposlenih delalo ob nedeljah, stopnja brezposelnosti je bila nižja kot leto prej, a ne najnižja doslej. Povečal pa se je delež delovno aktivnih v prekarnih oblikah dela.

Čokolada, ki v sebi skriva fantastično velike koščke

25. 04. 2022 00.15

Jimmy Fantastic je čokoladnejša čokolada, ki je v lanskem letu prevzela regijo, danes pa svojimi velikanski koščki osrečuje vse sladkosnede.

Znanstveniki vzgojili ogrožene korale: 'Mogoče rešimo vrsto'

22. 04. 2022 11.54

Znanstveniki so v okviru projekta, s pomočjo katerega želijo obnoviti poškodovane koralne grebene ob obali Floride, ki jim grozi relativno nova bolezen, uspešno vzgojili ogroženo vrsto koral. Grebeni na Floridi in Karibih se namreč soočajo z naraščajočo grožnjo uničenja zaradi bolezni, ki koralam odvzame njihovo barvo in sčasoma vodi v izumrtje.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo

22. 04. 2022 10.59

Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

V torek se na 96 voliščih začenja predčasno glasovanje

18. 04. 2022 08.25

Volivci, ki so bili nepredvideno sprejeti v bolnišnico oziroma v socialnovarstveni zavod ali pa jim je bila odvzeta prostost, lahko še danes zahtevajo glasovanje po pošti. Prav tako se lahko za glasovanje po pošti prijavijo volivci, ki so v izolaciji zaradi okužbe s koronavirusom. Že v torek pa se začenja predčasno glasovanje za volitve v državni zbor 2022. 96 volišč bo tako odprtih do vključno četrtka.

Upravno sodišče zadržalo dovoljenje za odstrel 222 medvedov

30. 03. 2022 13.59

Upravno sodišče je z začasno odredbo do končne odločitve zadržalo dovoljenje okoljskega ministrstva za odstrel 222 rjavih medvedov v Sloveniji, so sporočili iz Društva za dobrobit živali AniMa. Ob tem znova opozarjajo, da je izdajanje tovrstnih dovoljenj nezakonito.

'Primer Inštituta Lutra je simbol vsega, kar je narobe z našo državo'

28. 03. 2022 12.14

V več nevladnih organizacijah so se odzvali na našo zgodbo o tem, da Inštitut Lutra še vedno čaka na podpis okoljskega ministra Andreja Vizjaka, čeprav bi ta moral biti zgolj formalnost, sredstva v višini 124.000 evrov za zaščito bobrov od države so jim bila namreč že obljubljena. Zdaj je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS, s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. V nevladnih organizacijah, ki so sklicale novinarsko konferenco, so prepričani, da gre zato za ministrovo osebno maščevanje.

Bo morala Lutra, ki ščiti bobre in vodo, zapreti svoja vrata, ker Vizjak ne da podpisa?

25. 03. 2022 09.23

Evropska komisija je za projekt slovenske naravovarstvene organizacije Lutra namenila 491.674 evrov, ob pogoju, da sami zagotovijo 124.000 evrov. Ta denar jim je obljubilo ministrstvo za okolje in prostor, pripravili so že pogodbo o sofinanciranju, ki so jo z ministrstvom uskladili že februarja 2021. A pogodba je, medtem ko je projekt že globoko v teku, ostala v predalu, čakajoč na ministrov podpis. Zato je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. Upajo, da ji bo uspelo 124.000 evrov, ki jih morajo zdaj zagotoviti s svojega žepa, od ministrstva iztržiti na sodišču, saj kot pravijo, lahko v nasprotnem primeru zaprejo svoja vrata.

Vrhniška kompostarna z onesnaženjem ogroža prebivalce? 'Voda zelo smrdi'

25. 03. 2022 09.29

Občan Vrhnike je pred nekaj tedni pristojne službe obvestil, da je v jarku ob Kompostarni Rosa "voda neobičajne barve in tudi zelo smrdi". Občina je skupaj z Medobčinskim inšpektoratom in redarstvom opravila ogled. "Ugotovili smo, da gre za večje onesnaženje, ki se je širilo proti potoku Podlipščica," so zdaj sporočili z občine. Prve hitre analize so sicer pokazale, da naj bi bila to "običajna gnojnica". Občina je vztrajala pri podrobnejših raziskavah, te pa dajejo povsem drugačno sliko.

V Triglavskem narodnem parku se je pojavil nov trop volkov, križancev med psom in volkom

10. 03. 2022 08.23

V Triglavskem narodnem parku so v preteklosti opažali le posamezne volkove, v zadnjih letih pa se je njihova prisotnost močno povečala. Trenutno so na območju že trije tropi volkov, eden od teh je trop križancev med psom in volkom. Povečevanje števila volkov povzroča vse več konfliktov s kmetijstvom in umikanje paše drobnice s planin ter s tem povezano opuščanje ovčjereje.

'Ničesar v življenju ne obžalujem. Za vse, kar sem napačnega storil, sem plačal'

05. 03. 2022 09.11

Iz uporniškega mladeniča se je izoblikoval v spoštovanega odvetnika, iz razgrajača, ki je popival in noči prebedel za rešetkami, v abstinenta, ki v usta 40 let ni dal niti bonbona z likerjem. Že 18 let hodi v isti fitnes, obiskal je več kot sto držav in zrl v oči morilcem, a se kljub temu ni nikoli bal za svoje življenje. Ker velja za odvetnika, ki za svojega klienta stori vse, kar more in kar mu dopušča zakonodaja, so ga označili za neetičnega, nespodobnega, mafijskega. Primer Perić, ki mu je posvetil tretjino svoje kariere, ga še vedno preganja.

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev

31. 01. 2022 06.00

Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Med 224 novimi vrstami tudi opica z belimi obroči okrog oči

26. 01. 2022 13.37

Opica z belimi obroči okrog oči je med 224 novimi vrstami, ki so jih identificirali na širšem območju regije Mekong, piše v najnovejšem poročilu Svetovnega sklada za divje živali (WWF). Poročilo naravovarstvene skupine, objavljeno v sredo, poudarja potrebo po zaščiti bogate biotske raznovrstnosti in habitatov v regiji, ki vključuje Vietnam, Kambodžo, Laos, Tajsko in Mjanmar.

Občani zaskrbljeni zaradi sečnje v Rakovem Škocjanu

19. 01. 2022 18.24

Na območju Rakovega Škocjana so občani opazili sečnjo dreves in številni so izrazili zaskrbljenost, saj se s sečnjo na tem območju namreč ne strinjajo. V Notranjskem parku, kjer so dobili številne pritožbe, so pojasnili, da sami nimajo nobene povezave s sečnjo. Lastnik gozdov v Rakovem Škocjanu je namreč Republika Slovenija, v njenem imenu pa z gozdovi upravlja državno podjetje SiDG, ki tudi izvaja oz. naroča in plačuje sečnjo. Občane mirijo, da se izvaja sečnja dreves, ki se sušijo.

Risinja padla v vodnjak za zapuščeno hišo in tam preživela več kot teden dni

06. 01. 2022 15.51

V vodnjak za zapuščeno hišo, ki stoji v odročnem delu Like, je padla risinja. Shirano, žejno in premraženo so člani projekta Life Lynx rešili tako, da so jo uspavali in jo čez noč namestili v prostore Hrvaške gorske reševalne službe Gospić, kjer se je ogrela, napila in najedla. Zjutraj pa si je že toliko opomogla, da so jo lahko spustili nazaj v naravo.

Na Floridi ustrelili tigra, ki je v roko ugriznil čistilca

30. 12. 2021 16.25

Osem let stari malajski tiger Eko je v roko ugriznil enega od čistilcev v floridskem živalskem vrtu. Šerifov namestnik je skušal žival spraviti do tega, da bi roko izpustila, vendar jo je bil na koncu vseeno "prisiljen ustreliti", so pojasnili pristojni.