vedno

Letalske nesreče nad Novo Škotsko ni nihče preživel

04. 09. 1998 09.14

Reševalci še vedno iščejo žrtve četrtkove nesreče švicarskega letala nad Novo Škotsko, po 24 urah pa praktično ni več upanja, da bi katerega od potnikov še našli živega. Doslej so reševalci iz vode potegnili 44 trupel. Na letalu, ki je letelo na progi New York - Ženeva, je bilo sicer 229 potnikov in članov posadke. Večina potnikov so bili Američani, njhovi svojci pa naj bi že danes prispeli na kraj, kjer se je zgodila nesreča.

Vremenska slika

04. 09. 1998 08.52

Nad zahodno in deloma srednjo Evropo ter zahodnim Sredozemljem je območje nizkega zračnega pritiska. Oslabljena fronta se počasi pomika prek naših krajev proti vzhodu. Z vzhodnimi vetrovi doteka k nam nekoliko hladnejši in še vedno precej vlažen zrak.

Ruski komunisti še vedno odločno nasprotujejo Černomirdinovi kandidaturi za premiera

03. 09. 1998 11.44

Predsednik spodnjega doma ruskega parlamenta Genadij Seleznjov je danes sporočil, da je drugo glasovanje v dumi o kandidaturi Viktorja Černomirdina za položaj novega premiera načrtovano za jutri ob četrti uri popoldne.

Dve tretjini vseh nemških uporabnikov prebira reklamne brošure

03. 09. 1998 07.49

Reklamne brošure ne pristanejo neprebrane vedno v košu za smeti. Več kot dve tretjini potrošnikov jih prebere zato, da se seznani s ponujenim blagom in cenami. To so rezultati raziskave nemškega združenja Deutsche Direktmarketing Verband iz Wiesbadena, je v sredo sporočil koelnski Inštitut za gospodarstvo (IW). Vir takšnih informacij pa je za 68 odstodkov vprašanih tudi dnevno časopisje. Več kot polovica vprašanih je navedla, da se o cenah in ponudbah pozanimajo pri prijateljih in znancih. 31 odstotkov vseh vprašanih v ta namen uporablja televizijske oglase, medtem ko takšne informacije v kinematografih poišče le majhna ciljna skupina oziroma le 7 odstotkov vprašanih.

Britanski vicekonzul na Ibizi odstopil zaradi ''degeniriranih turistov''

02. 09. 1998 08.21

Britanski vicekonzul na španskem otoku Ibiza Michael Birkett je ponudil odstop, ker se, kot je izjavil v pogovoru za britanski časnik Mail on Sunday, sramuje, da je Britanec; v zadnjih 18 mesecih naj bi imel opravka z vrsto ''degeneriranih turistov''. ''Tako sem se razjezil zaradi ponižujočega obnašanja in blatenja dobrega imena, ki ga ima Velika Britanija po svetu, da sem vedel, da je čas, da odstopim,'' je pojasnil Birket. ''Vedno sem bil ponosen, da sem Britanec, toda ti degeneriki nas blatijo. Mladi so povsem brez nadzora,'' je opomnil Birkett. Sredozemski letoviški otok Ibiza, del Balearov, z najbolj pestrim in živahnim nočnim življenjem v Evropi ter pretiravanjem s pijačo, mamili in spolno svobodo, privablja mlade Britance kot magnet. Birkett je odstopil, ker se je v zadnjih 18 mesecih soočal s številnimi problemi, povezanimi s kriminalom, prekomernim uživanjem mamil in prometnimi nesrečami.

Razmere na slovenskih cestah ob 11.30

01. 09. 1998 13.18

Ceste po državi so suhe in normalno prevozne. Zaradi prometne nezgode je še vedno oviran promet na avtocesti od Celja proti Arji vasi. Na mejnem prehodu Vrtojba čakajo vozniki tovornih vozil eno uro za prestop meje, na ostalih mejnih prehodih ni daljšega čakanja.

Nadaljevanje filma Casablanca; roman Michaela Walsha bo izšel 7. oktobra

31. 08. 1998 13.55

Roman ameriškega pisatelja Michaela Walsha ''Za vedno Casablanca'' bo izšel 7. oktobra. Gre za nadaljevanje slovitega filma Casablanca z Ingrid Bergman in Humphreyem Bogartom v glavnih vlogah, ki je leta 1943 dobil tri oskarje (najboljši film, najbojša režija in najboljša kamera). Walsh, sicer nekdanji novinar in avtor številnih biografij, si je film ogledal kar petnajstkrat. Po filmu so sicer že priredili gledališko predstavo, medtem ko poskusov v prozi doslej še ni bilo. ''Zgodba je enostavno veličastna, saj je hkrati zgodba o vojni, ljubezenska zgodba in kriminalka. V romanu sem moral upoštevati vse tri plasti. Da bi lahko izvedel, kam sta odšla glavna junaka Casablance, potem ko letalo vzleti, sem moral najprej vedeti, od kod prihajata'', je pojasnil Walsh in dodal, da je roman ''Za vedno Casablanca'' prepleten z nizi ''flash-backov''. Walsh upa, da si bodo bralci potem, ko bodo prebrali njegov roman, rekli: ''Film mi je zdaj še bolj všeč, saj glavna junaka bolje razumem.''

Michael Chang zmagal v Brooklinu

31. 08. 1998 11.11

Četrti nosilec Američan Michael Chang je v finalu teniškega turnirja v Brooklinu pri Bostonu (340.000 ameriških dolarjev nagradnega sklada) premagal Nizozemca Paula Haarhuisa s 6:3, 6:4 in prvič letos osvojil turnir.

Novotna prehitela Davenportovo, Grafova 26.

31. 08. 1998 10.16

Med prvo deseterico na ženski teniški lestvici WTA je pred začetkom odprtega prvenstva ZDA le ena sprememba. Lindsay Davenport, ki je na turnirju v New Havnu branila naslov in v polfinalu izgubila z Nemko Steffi Graf, je morala drugo mesto prepustiti Čehinji Jani Novotni. Prva je še vedno Švicarka Martina Hingis, Grafova, zmagovalka New Havna, pa je pridobila 12 mest in je sedaj 26.

Najmanj 16 mrtvih v zemeljskih plazovih v zahodnem Nepalu

31. 08. 1998 09.14

V zemeljskih plazovih, ki jih je v zahodnem Nepalu sprožilo močno deževje, je umrlo 16 ljudi, 13 pa jih še vedno pogrešajo. Plazovi so ljudi v vaseh presenetili ponoči. Uničenih je okoli 150 hiš. Monsunsko deževje v južni Aziji je letos izredno obilno; v Bangladešu sta pod vodo dve tretjini ozemlja države, umrlo je več kot 500 ljudi, medtem ko je v poplavah na severu in vzhodu Indije umrlo že več kot 1000 ljudi.

Ruski komunisti bodo glasovali proti imenovanju Černomirdina za novega premiera

31. 08. 1998 08.51

Ruski komunisti bodo danes glasovali proti imenovanju Viktorja Černomirdina za novega premiera, je napovedal njihov vodja Genadij Zjuganov. Tudi liberalni demokrati Vladimirja Žirinovskega in stranka Jabloko Grigorija Javlinskega bodo glasovali proti imenovanju Černomirdina. V nedeljo so Kremelj, vlada in duma sicer dosegli dogovor o paktu stabilnosti, ki dumi daje večjo vlogo pri političnih odločitvah, ob dejstvu, da komunisti ne nameravajo glasovati za Černomirdina, pa je izhod iz hude ruske krize še vedno negotov.

Uporniki naj bi še vedno nadzirali hidroelektrarno Inga in mesto Matadi; cesta proti letališču v Kinšasi delno odprta

30. 08. 1998 12.21

Vojaški poveljnik upornikov v Demokratični republiki Kongo Jean-Pierre Ondekane je danes v Gomi zanikal trditve kongoškega pomočnika notranjega ministra Faustina Muneneja, ki je v izjavi za državni radio povedal, da naj bi vladne sile skupaj z zimbabvejskimi in angolskimi zavezniki znova prevzele nadzor nad pristaniškim mestom Matadi ter hidroelektrarno Inga, ki prestolnico Kinšaso oskrbuje z električno energijo. Omenjenih trditev vlade neodvisni viri za zdaj še niso potrdili.

Nove obtožbe zoper nekdanjega nizozemskega obrambnega ministra zaradi Srebrenice

30. 08. 1998 10.10

Nekdanji poveljnik nizozemskih kopenskih sil general Henri Couzy je obtožil nekdanjega obrambnega ministra Jorisa Voorhoeveja, da je leta 1995 utišal pričevanja o predaji nizozemskih modrih čelad Združenih narodov med padcem Srebrenice.

Grafova v New Havenu premagala Davenportovo

29. 08. 1998 12.04

Četrta nosilka Nemka Steffi Graf je na teniškem turnirju v New Havenu (450.000 ameriških dolarjev nagradnega sklada) v polfinalu premagala prvo igralko turnirja in branilko naslova Američanko Lindsay Davenport s 6:3 in 7:6 (8:6). Druga nosilka in Wimbledonska zmagovalka Čehinja Jana Novotna je bila boljša v dvoboju s Francozinjo Jlie Halard Decugis s 6:4 in 6:4.

Razmere na slovenskih cestah

28. 08. 1998 12.45

Zaradi prometne nezgode je še vedno zaprta magistralna cesta Drnovo-Krško v kraju Beli breg. Obvoz je urejen. Sicer pa so ceste po državi mokre in spolzke.

Šopki pred Kensingtonsko palačo

28. 08. 1998 11.33

Dva dni pred prvo obletnico smrti valižanske princese Diane v avtomobilski nesreči v Parizu, 31. avgusta, se pred princesinim nekdanjim londonskim domom, Kensingtonsko palačo, kopičijo šopki. Prva obletnica Dianine smrti naj bi sicer minila mirno, zasebno, brez uradnih javnih komemoracij ne v Parizu ne v Londonu, a z na ukaz kraljice na pol droga izobešenimi zastavami v vseh gradovih in palačah na Otoku.

Recesija v Južni Koreji vedno hujša

28. 08. 1998 08.06

Gospodarska kriza v Južni Koreji je vedno hujša. To je razvidno iz gospodarskih kazalcev v tej azijski državi. Po podatkih južnokorejske centralne banke se je namreč bruto družbeni proizvod te države v drugem trimesečju leta 1998 glede na isti čas lani znižal za 6,6 odstotka, potem ko je še lani v istem obdobju dosegel ravno tako zvišanje. Trendi kažejo, da se utegne položaj še poslabšati, saj je južnokorejski BDP doživel občuten padec že v prvem četrtletju letos, ko je bil nižji za 3,9 odstotka. V prvem polletju letos se je tako BDP Južne Koreje znižal za 5,3 odstotka, medtem ko je lani v prvih šestih mesecih gospodarska rast dosegla 6,2 odstotka.

Hittler in ne Hitler

26. 08. 1998 07.40

Življenje za Adolfa Hittlerja, upokojenega voznika avtobusa, ni bilo vedno posejano z rožicami. Kot sam pravi, je imel zaradi imena, ki se od imena nekdanjega nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja razlikuje le za eno črko, veliko težav tako v zasebnem kot poklicnem življenju. V pogovoru za časopis Focus je Hittler pojasnil, da še vedno dobiva številne telefonske klice, in to celo sredi noči, s sporočili kot: ''Boš že še plačal za plinske celice!''

Safin odličen tudi v Commacku

25. 08. 1998 16.17

Mladi ruski teniški igralec Marat Safin, tudi domžalski znanec, vedno bolj dokazuje svoj velik talent. Na turnirju ATP v Commacku v ZDA - nagradni sklad je 315.000 ameriških dolarjev - je v prvem krogu s 6:3 in 6:2 izločil šestega nosilca Španca Alberta Berasateguia. Sicer pa so izpadli tudi Novozelandec Brett Steven, Slovak Dominik Hrbaty in Šved Magnus Norman.

Arhitekt Antoni Gaudi proglašen za blaženega?

25. 08. 1998 14.07

Barcelonski nadškof je predlagal, da bi za blaženega proglasili španskega arhitekta Antonia Gaudija, čigar modernistična dela krasijo katalonsko prestolnico. Postopek beatifikacije svetovno znanega katalonskega arhitekta so podprli tudi katalonski škofi, je v svojem pismu obrazložil nadškof, kardinal Ricard-Maria Carles. Gaudija, ki je več kot 40 let svojega življenja posvetil še vedno nedokončani katedrali Svete družine v Barceloni, je pri svojem delu navdihnila globoka vera. Gaudi je umrl v tramvajski nesreči leta 1926 in je za časa svojega življenja dočakal dokončanje le majhnega dela svoje slavne katedrale. Po mnenju nadškofa Carlesa nekaj Gaudijevih stavb ponazarja verske like, kot na primer Casa de la Pedrera na vogalu ene od najbolj poslovnih ulic v Barceloni.

OAU zaskrbljena zaradi ameriških napadov, hkrati pa obsoja terorizem

25. 08. 1998 08.46

Organizacija afriške enotnosti (OAU) je izrazila globoko zaskrbljenost zaradi ameriških raketnih napadov na Sudan, še posebej zaradi implikacij tega napada in dejstva, da so bili ranjeni nedolžni civilisti.

Začelo se je izredno zasedanje dume; glasovala bo tudi o resoluciji s pozivom Jelcinu k odstopu

21. 08. 1998 10.59

Obramba rublja je še vedno prednostna naloga Rusije, je na današnjem izrednem zasedanju spodnjega doma ruskega parlamenta, dume, dejal predsednik ruske centralne banke Sergej Dubinin.

Britanski vojaki v Brazzavillu zaradi morebitne evakuacije iz Konga

20. 08. 1998 16.20

Prek 100 britanskih marincev je danes zasedlo položaje na letališču v Brazzavillu zaradi verjetne evakuacije Britancev iz Kinšase, ki jo na drugem bregu reke že obkoljujejo uporniški vojaki. Po izjavah prič se je 120 pripadnikov marincev pridružilo približno 250 francoskim vojakom. Ti so bili že nameščeni na letališču Maya-Maya v Brazzavillu, ki je strateškega pomena za evakuacijo iz Kinšase.

IDS za čezmejno sodelovanje s Slovenijo

20. 08. 1998 10.53

Damir Kajin, podpredsednik Istrskega demokratskega zbora (IDS) in predsednik skupščine Istrske županije, je na včerajšnji novinarski konferenci v Pulju izrazil začudenje, da ima Hrvaška boljše odnose z ZR Jugoslavijo kot s Slovenijo, poroča zagrebški Večernji list.

V Severni Koreji zaradi podhranjenosti umrlo 900 tisoč ljudi

20. 08. 1998 07.51

Najmanj 900 tisoč prebivalcev Severne Koreje je v preteklih treh letih umrlo zaradi podhranjenosti in bolezni, ki so posledica pomanjkanja hrane, je v Pekingu povedal član predstavniškega doma ameriškega Kongresa Mark Kirk.

Emma Bonino na Kosovu; včeraj relativno mirno

19. 08. 1998 12.36

Evropska komisarka za humanitarna vprašanja Emma Bonino naj bi danes na Kosovu obiskala Mališevo, srečala pa naj bi se tudi s političnim voditeljem kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo.

Brez sprememb na lestvici FIFA, Slovenija 95.

19. 08. 1998 11.29

Na jakostni lestvici Mednarodne nogometne zveze (FIFA), ki je stara točno pet let (avgust 1993), na prvih treh mestih ni prišlo do sprememb. Na prvem mestu so še vedno Brazilci, sledijo jim svetovni prvaki Francozi, tretji so Nemci. V prvi šestnajsterici je le ena sprememba; Nizozemska je zdrsnila za mesto nižje in je zdaj 9. Slovenija je na novi lestvici izgubila dve mesti in je na 95. mestu.

Clinton izgublja ugled

18. 08. 1998 15.48

Ugled ameriškega predsednika Billa Clintona je po priznanju razmerja s pripravnico Monico Lewinsky močno upadel. Kot je pokazala anketa Gallupovega inštituta, ima o predsedniku pozitivno mnenje le še 40 odstotkov Američanov, kar 48 odstotkov pa o šefu države nima več dobrega mnenja. Še pred tednom dni je predsednika podpiralo 60 odstotkov vprašanih.

Našli ukradeno Tissotovo sliko

18. 08. 1998 13.28

Novozelandska policija je te dni našla sliko z naslovom Še vedno na vrhu v Franciji rojenega slikarja Jacquesa-Josepha Tissota, ki je bila v začetku meseca ukradena iz galerije v Aucklandu na Novi Zelandiji. Gre za olje, ki ga je umetnik ustvaril leta 1874, vrednost umetnine pa ocenjujejo na več kot milijon dolarjev. Policija je sliko našla v neki koči na obrobju mesta, vendar pa je umetnina precej uničena. Delci slike manjkajo, na več mestih pa je strgana. Direktor galerije je priznal, da je bil precej razočaran, ko je videl, v kakšen stanju je slika. Izrazil pa je upanje, da bo škodo mogoče popraviti in sliko ponovno uvrstiti na razstavo

Hill dopotoval v Prištino; kriza na Kosovu se poglablja

18. 08. 1998 12.59

Ameriški veleposlanik v Skopju in odposlanec za Kosovo Christopher Hill je danes prispel v Prištino potem, ko se je v ponedeljek v Beogradu pogovarjal s predsednikom Srbije Milanom Milutinovićem, da bi pospešil ponovni začetek pogajanj o rešitvi kosovske krize.