vedno

Premier Drnovšek na obisku v podjetju Salonit Anhovo

03. 07. 1998 11.14

Predsednik vlade Janez Drnovšek je v spremstvu ministra za gospodarske dejavnosti Metoda Dragonje in predsednika Slovenske razvojne družbe (SRD) Bogdana Topiča včeraj popoldne obiskal primorsko podjetje Salonit Anhovo. Kot je znano, omenjeno obsoško podjetje letos zaključuje prestrukturiranje azbest-cementne proizvodnje. Premier Drnovšek je po pogovoru z vodstvom anhovskega Salonita izrazil veselje, da se prodaja Salonitovega cementa povečuje, kar po njegovem mnenju kaže na vedno večjo investicijsko dejavnost v državi. Povedal je tudi, da so se z vodstvom podjetja precej pogovarjali o uresničevanju zakona o prestrukturiranju azbest-cementne proizvodnje in zagotovitvi sredstev. Izrazil je prepričanje, da v zvezi s tem v prihodnje ne bi smelo biti več težav in obenem dejal, da je perspektiva tega podjetja dobra. Minister Dragonja je zagotovil, da bodo prve odločbe za odškodnino za obolele za azbestozo izdane še v letošnjem juliju. Vladna medresorska komisija, ki bo ugotavljala upravičenost do odškodnine, naj bi se sestala prihodnji teden. Kot je znano, je večinski, skoraj 73-odstotni, lastnik anhovske delniške družbe SRD. Minister Dragonja je pojasnil, da bo ta del država prenesla delno na pooblaščene investicijske družbe t.i. pide, predvidena pa je tudi dokapitalizacija podjetja s sredstvi, ki jih je v prestrukturiranje njegove proizvodnje vložila država, del podjetja pa naj bi dokapitaliziral tuj partner.

Državljani EU dajejo vse manj denarja za hrano, več za zabavo

02. 07. 1998 11.08

Podatki Eurostata kažejo, da se vsota denarja, ki jo državljani Evropske unije namenjajo za hrano in pijačo manjša, medtem ko raste poraba za rekreacijo in zabavo. Najmanj, 15 odstotkov proračuna gospodinjstva, za hrano in pijačo zapravijo Nizozemci, največ pa Grki in sicer 38 odstotkov.

Američanke so bolj izobražene od Američanov

30. 06. 1998 09.53

Zadnje raziskave so pokazale, da so mlade Američanke bolje izobražene kot njihovi moški kolegi. Med ameriškimi petindvajsetletniki ima diplomo srednje šole 89 odstotkov žensk in 86 odstotkov moških; 29 odstotkov žensk te starosti ima tudi univerzitetno diplomo, medtem ko jo ima le 26 odstotkov moških iste starosti. Med Američani starejšimi od 25 let pa imajo moški v povprečju še vedno višjo izobrazbo kot ženske. V zadnjih desetih letih so se občutno zmanjšale tudi razlike v stopnji izobrazbe med temnopoltimi in belci, je še pokazala raziskava, katere izide je objavil statistični urad.

Nesreča indonezijskega trajekta

29. 06. 1998 15.26

V nesreči indonezijskega trajekta, ki se je potopil pred otokom Lombok, je verjetno utonilo 42 od 94 potnikov, državna agencija Antara navaja besede predstavnikov oblasti province Nusa Tenggara. Do nedelje so na prizorišču nesreče našli deset trupel. Še vedno pa pogrešajo 32 oseb, ki so verjetno mrtve, je povedal tiskovni predstavnik pristaniških oblasti mesta Kayangan. Trajekt Bahama Nusantara se je potopil v četrtek, približno eno uro prej, preden naj bi priplul v pristanišče Kayangan. Vzroka nesreče še niso ugotovili.

Rusija še vedno nasprotuje posredovanju Nata na Kosovu

29. 06. 1998 12.33

Rusija se je danes vnovič izrekla proti vojaškemu posredovanju zveze Nato v kosovskem sporu. Rusija "ne more podpreti vojaških operacij proti suvereni državi, članici Združenih narodov, kot je Jugoslavija," agencija Interfax danes navaja besede tiskovnega predstavnika zunanjega ministrstva Vladimirja Rahmanina. Kot je dejal, se ruska vlada še naprej zavzema za rešitev spora "po diplomatski poti".

Konferenca o aidsu v Ženevi

29. 06. 1998 08.57

Lani je aids terjal toliko življenj kot malarija, je povedal direktor programa ZN za aids Peter Piot na otvoritvi 12. konference o aidsu, ki se je v nedeljo začela v Ženevi. Dejal je, da je bil v boju proti tej bolezni sicer dosežen napredek, a še vedno se število okuženih nezadržno širi. V večini azijskih in pacifiških držav se je v zadnjih treh letih število okuženih podvojilo, ponekod v vzhodni Evropi pa je okuženih celo šestkrat več kot pred tremi leti. V Botsvani in Zimbabveju je okužen kar vsak četrti odrasli, opozarja Piot. Večina okuženih z virusom HIV je mlajših od 25 let. Lani je za aidsom umrlo 2,3 milijona ljudi, od tega pol milijona otrok.

Vremenska slika ob 8.15

29. 06. 1998 08.20

Nad srednjo Evropo je območje enakomernega zračnega pritiska. Hladna fronta se prek srednje Evrope pomika proti vzhodu. Z jugozahodnimi vetrovi doteka v višinah nad naše kraje še vedno razmeroma vlažne zrak.

Na Novi Gvineji odkrili dve nomadski plemeni

28. 06. 1998 10.49

Globoko v notranjosti indonezijske Nove Gvineje so nedavno odkrili dve nomadski plemeni. Vodja socialne službe na otoku Onesimus Ramandey je povedal, da plemeni Vahudate in Aukedate štejeta po 20 in 33 družin, gibljeta pa se vzdolž reke Mamberamo nedaleč od otoške prestolnice. Člani plemena se med seboj sporazumevajo z znakovno govorico in kaže, da verjetno še niso imeli stikov z zunanjim svetom. Indonezija je Novo Gvinejo zasedla leta 1963, večina od poldrugega milijona prebivalcev tega, z džunglo poraslega otoka pa še vedno živi tradicionalno vaško življenje.

Najbolj varčni so Švicarji

27. 06. 1998 09.22

Švicarji so še vedno prvaki v varčnosti, saj imajo po podatkih švicarske narodne banke na svojih bančnih računih skoraj 240 milijard švicarskih frankov (160 milijard dolarjev). Od leta 1990 se je varčevanje v državi povečalo kar za 84 odstotkov, kar predstavlja okoli 110 milijard švicarskih frankov. Ob koncu leta 1997 so švicarske banke jamčile za 15,6 milijona bančnih računov ali knjižic, medtem ko ima Švica 7 milijonov prebivalcev.

Ameriška politika se ne bo spremenila

26. 06. 1998 13.45

Ameriški predsednik Bill Clinton je v pogovoru z novinarji drugi dan obiska na Kitajskem dejal, da se ameriška politika do Tajvana ne bo spremenila "ne v eno ne v drugo smer". Pojasnil je, da je ameriško stališče do tajvanskega vprašanja zapisano v treh dokumentih, ki sta jih Kitajska in ZDA že podpisali. V teh dokumentih Washington med drugim uradno priznava le enotno Kitajsko ter se obvezuje za postopno zmanjšanje prodaje orožja Tajvanu, s katerim ima sicer še vedno tesne stike. Clinton je izrazil zaskrbljenost, ker so kitajske oblasti pred njegovim obiskom v mestu Xi zaslišale nekaj tamkajšnjih oporečnikov, obenem pa zatrdil, da dogodek ne bo vplival na njegovo politiko dialoga s Pekingom. Uradni Peking je zanikal aretacijo oporečnikov in zavrnil "vsakršno tuje vmešavanje v kitajske notranje zadeve pod pretvezo zaščite človekovih pravic". Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je dejal, da ta odgovor ni zadovoljiv, saj "ljudje niso odpadki, ki jih počistimo za obiske".

Nosilci priprav in oboroženega odpora v vojni za Slovenijo po sedmih oziroma osmih letih prvič skupaj

25. 06. 1998 11.36

Na pobudo Antona Krkoviča in Vinka Beznika, nosilcev projekta Manevrske strukture narodne zaščite v letu 1990, so se na predvečer Dneva državnosti v soorganizaciji Združenja Sever in Združenja veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) prvič po vojni za Slovenijo v Sori pri Medvodah srečali nosilci aktivnosti Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) iz vrst takratne milice in obrambnih struktur ter člani Republiške koordinacijske skupine. Skupaj s svojci padlih so obudili spomine na dogodke iz let 1990 in 1991, so sporočili iz Združenja veteranov vojne za Slovenijo.

Kitajska še vedno ostaja največji posojilojemalec Svetovne banke

25. 06. 1998 10.15

Svetovna banka je v fiskalnem letu, ki se bo končalo 30. junija, Kitajski odobrila za 2,62 milijarde dolarjev investicijskih posojil, so v sredo sporočili iz te banke. Posojila Kitajski znašajo 9 odstotkov skupnih posojil Svetovne banke in predstavljajo največji delež posojil kakšni posamezni državi. Seštevek vseh posojil Kitajske s strani Svetovne banke tako dosega 30,36 MILIJARDE dolarjev za 200 projektov. Od tega je 20,58 MILIJARDE zagotovila Mednarodna banka za obnovo in razvoj, 9,78 MILIJARDE dolarjev pa Mednarodna razvojna agencija. Več kot polovica posojil je bilo namenjenih za izgradnjo prometne, energijske, industrijske in mestne infrastrukture.

Zmaga Jalaberta na kronometru

24. 06. 1998 16.31

Svetovni prvak v vožnji na čas Francoz Laurent Jalabert je zmagovalec 9. etape dirke po Švici - 29 km dolgega kronometra v okolici Ittingena. Drugo mesto je z osmimi sekundami zaostanka osvojil domačin Beat Zberg, tretji pa je bil lanskoletni zmagovalec dirke po Franciji Nemec Jan Ullrich, ki je za zmagovalcem zaostal 22 sekund.

Novi Windowsi 98 že v Sloveniji

24. 06. 1998 13.59

Danes je direktor Microsofta Slovenija Aaron Marko na tiskovni konferenci predstavil zbranim novinarjem najnovejšo različico priljubljenega operacijskega sistema Windows 98. Čeprav se prodaja v svetu uradna prične šele jutri smo Slovenci zaradi jutrišnjega praznika tokrat prehiteli dogodek v svetu.

Kitajska še ni pripravljena za članstvo v WTO

22. 06. 1998 11.22

Ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky je za New York Times dejala, da Kitajska še ni zrela za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). S tem so zanikane govorice, da naj bi bila napoved članstva Kitajske v WTO objavljena med obiskom predsednika Billa Clintona.

Umrl Carlos Castaneda

19. 06. 1998 14.37

Carlos Castaneda, oče gibanja New Age, ki je v svojih knjigah popisoval mitične skrivnosti šamana po imenu Don Juan, je umrl. Kot domnevajo, je bil star 72 let. Castanedova prijateljica in upraviteljica njegovega posestva, odvetnica Deborah Drooz, je za petkovo izdajo Los Angeles Timesa povedala, da je umrl za rakom na jetrih 27. aprila letos na svojem domu v Westwoodu. Po njenih besedah Castaneda ni maral pozornosti. "Vedno je poskrbel za to, da ga ljudje ne bi fotografirali ali posneli njegovega glasu." Ravno zaradi tega se odvetnici ni zdelo potrebno, da javnost že prej obvesti o pisateljevi smrti. Castaneda je trdil, da je vajenec indijanskega šamana po imenu Don Juan Matus. Njegovim naukom je sledilo na milijone ljudi po vsem svetu, njegovih deset knjig so prevedli v 17 jezikov in se še naprej dobro prodajajo. Castaneda je leta 1973 doktoriral iz antropologije na kalifornijski univerzi v Los Angelesu. Don Juana naj bi srečal v zgodnjih 60-ih letih v Arizoni. Castanedova prva knjiga Učenje Don Juana je ob izdaji leta 1968 postala uspešnica, kakor tudi več knjig - nadaljevanj, ki naj bi sledile Castanedovemu 12 let dolgemu vajeništvu. V slovenščino so med drugim prevedli Orlov dar in Pot v Ištlan ter več del pod skupnim naslovom Bitka za neznano.

Daimler-Benz povečal prodajo

19. 06. 1998 08.19

Največja nemška industrijska skupina Daimler-Benz je v prvih štirih mesecih letos povečala prodajo za 22 odstotkov na 43,8 milijarde nemških mark. V letošnjem poslovnem letu družba pričakuje promet v višini 140 milijard mark, kar je za 6 milijard več od prvotne napovedi in za 16 milijard več od lanske vrednosti prodaje. Največji delež v prodaji ima še vedno oddelek za avtomobile. S 23 odstotnim povečanjem v prvih štirih mesecih znaša promet 19,9 milijarde mark. Število prodanih avtomobilov pa se je v tem obdobju povečalo za 25 odstotkov, na 273.300 vozil.

Poleti jugoslovanske letalske družbe JAT po odločitvi EU brez motenj

16. 06. 1998 16.12

Predstavnik beograjskega letališča je danes sporočil, da odločitev Evropske unije na vrhu v Cardiffu o prepovedi letov jugoslovanske letalske družbe JAT na območju držav članic ni vplivala na vozni red poletov JAT-a.

Nemčija - ZDA 2:0 (1:0)

16. 06. 1998 11.52

V drugem srečanju prvega kroga skupine F svetovnega nogometnega prvenstva je Nemčija premagala ZDA z 2:0 (1:0).

Seksi zelenjava proti mesojedcem

16. 06. 1998 07.24

Britansko društvo vegetarijancev je napovedalo novo orožje v boju proti tistim, ki še vedno uživajo meso. Njihovo novo skrivno orožje je petdesetsekundni televizijski spot, ki na svež, privlačnejši in "bolj seksipilen način" predstavlja sadje in zelenjavo. Člani društva so namreč ugotovili, da je na javno mnenje učinkoviteje kot s tradicionalnimi, dolgočasnimi predavanji o nevarnosti uživanja mesa mogoče vplivati s sugestivnim predstavljanjem sadja in zelenjave kot senzualne alternative mesu. V spotu, ki ga bodo prihodnji teden začeli vrteti pred predstavami v 250 kinodvoranah, tako nastopajo "sugestivno oblikovani" feferončki, "razkošne" dinje in "voljni" šparglji. "V našem novem filmu smo se osredotočili na razbijanje stereotipne predstave, da je vegetarijanska prehrana dolgočasna in brez okusa. To bo seksi spodbuda Britancem, naj uživajo brezmesno hrano," je povedala tiskovna predstavnica društva Sue Taylor. Po podatkih društva v Veliki Britaniji živijo 4 milijoni vegetarijancev, vsak teden pa se jim pridruži še 5000 novih.

Nesreča žerjava mariborske Metalne na Mississippiju

15. 06. 1998 14.54

V pristanišču Sant James Perish ob Mississippiju (zvezna država Luisiana) se je v četrtek popoldne po lokalnem času pri preobremenitvenem preizkusu iz doslej še neznanih razlogov prevrnil prekladalni žerjav mariborske Metalne. Nesrečo, v kateri so se skupaj z žerjavom v reko prevrnili štirje delavci, od tega enega še vedno pogrešajo, preiskuje nevtralna komisija, v sredo pa bo na kraj nesreče, ki so ga preiskovalci že zaprli, odpotoval tudi direktor Metalne Silvo Šmarčan s strokovno ekipo.

Vedno večja vloga nacionalnih parlamentov

13. 06. 1998 13.50

Končala se je dvodnevna konferenca predsednikov evropskih parlamentov z naslovom Izzivi za nacionalne parlamente v razširjeni demokratični Evropi, ki se je je udeležil tudi predsednik državnega zbora Janez Podobnik. Po njegovih besedah je konferenca pokazala, da se vloga nacionalnih parlamentov v politiki povečuje. Udeleženci konference so tudi poudarili, da je potrebno sodelovanje med nacionalnimi parlamenti in izmenjavanje medsebojnih izkušenj. Pri mednarodnih stikih v številnih asociacijah se vloga nacionalnih parlamentov, ki so zdaj resnični prostor povezave med državljani in vladami, povečuje, je menil Janez Podobnik in dodal, da so razprave na konferenci pokazale, da je kritičnost javnosti in medijev do dela parlamentov zelo velika. Naslednja konferenca predsednikov evropskih parlamentov bo leta 2000 v Strasbourgu.

Orkan terjal okoli 1000 življenj

13. 06. 1998 11.08

Orkan, ki je v torek zvečer divjal v obalnem pasu zahodne indijske države Gujarat, je po zadnjih podatkih terjal približno 1000 življenj. Oblasti v Gujaratu so po naravni nesreči postale tarče ostrih kritik s strani medijev in nekaterih lokalnih politikov. Kot menijo nekateri časopisi, bi namreč lahko s pravočasnim obveščanjem rešili vsaj 90 odstotkov prebivalcev, tako pa utegne končno število žrtev doseči številko 2000. Reševalcem se v nekatere vasi, ki so zaradi orkana odrezane od sveta, še vedno ni uspelo prebiti.

V nedeljo v Križankah tradicionlna prireditev Foto antika

12. 06. 1998 11.34

Društvo fotografov Slovenije to nedeljo, 14. junija, od 9. do 14. ure v ljubljanskih Križankah organizira že 21. Foto antiko, prireditev, ki jo vsako leto obišče po več kot dva tisoč poznavalcev in ljubiteljev fotografije iz Slovenije in tujine.

Nemčija odobrila prevoz Šakića

11. 06. 1998 12.20

Nemške oblasti so v sredo izdale dovoljenje za prevoz nekdanjega poveljnika koncentracijskega taborišča Jasenovac Dinka Šakića, ki naj bi ga iz Argentine na Hrvaško prepeljali preko Nemčije, so danes sporočili s hrvaškega ministrstva za pravosodje.

Washington zamrznil premoženje ZRJ v ZDA

11. 06. 1998 09.11

Ameriški predsednik Bill Clinton je zaradi razmer na Kosovu včeraj odredil zamrznitev vsega premoženja Zvezne republike Jugoslavije in obeh njenih republik v Združenih državah Amerike ter prepovedal vsa nova vlaganja v Srbijo.

Redni letni seminar družbe I d.o.o. poslovne informacije

09. 06. 1998 10.58

V prostorih Svetovnega trgovinskega centra se je dopoldne začel redni letni seminar družbe I d.o.o. poslovne informacije, na katerem bodo med drugim predstavili vsebino bonitet in njihov pomen pri sprejemanju poslovnih odločitev, spregovorili pa bodo tudi o bilancah podjetij.

V slovaški elektrarni začeli s poskusnim delovanjem

09. 06. 1998 08.14

V slovaški jedrski elektrarni v kraju Mochovce je v ponedeljek zjutraj začel poskusno delovati prvi reaktor, je v poročilu povedal predstavnik elektrarne. Gradnja nuklearke je bila predmet vročih razprav med Slovaško in njeno sosedo Avstrijo, ki nasprotuje uporabi jedrske energije in dvomi v varnost elektrarne. Nuklearka v Mochovcah je bila sprva zgrajena po ruskih načrtih, kasneje pa je bila posodobljena z zahodno tehnologijo in zadošča vsem mednarodnim standardom in priporočilom mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA). Vodja avstrijske skupine inšpektorjev, ki je obiskala elektrarno v maju pa kljub temu še vedno dvomi v njeno varnost.

Francoski piloti še vedno stavkajo

06. 06. 1998 11.22

Pogajanja med sindikati stavkajočih pilotov in vodstvom francoske letalske družbe Air France so davi prekinili, ne da bi določili nov datum pogajanj. Predstavniki glavnega sindikata stavkajočih SNLP so prvi odšli s pogajanj po celonočnih pogovorih, njegov predsednik pa pogajanja ni želel komentirati.

Zahod pripravlja evakuacijo tujcev iz Eritreje

05. 06. 1998 14.36

Več zahodnih držav se zaradi vse večje nevarnosti vojne med Etiopijo in Eritrejo pripravlja na evakuacijo svojih državljanov iz eritrejskega glavnega mesta Asmara. Diplomatski krogi so danes potrdili, da naj bi drevi v Asmari pristalo ameriško letalo.