vedno

Izobraževanje odraslih

15. 05. 1998 16.09

Izobraževanje odraslih v zadnjih letih izrazito pridobiva na pomenu, s tem pa je povezana tudi vedno večja skrb zanj. Vsako leto je za to področje zagotovljenih več sredstev iz državnega proračuna in t.i. šolskega tolarja, v zadnjih dveh letih pa so bila prvikrat za tovrstno izobraževanje predvidena tudi sredstva lokalnih skupnosti. Poleg tega se na javne razpise za sofinanciranje izobraževanja odraslih vsako leto prijavi več organizacij in posameznikov, sta na novinarski konferenci ministrstva za šolstvo in šport povedala državni sekretar Alojz Pluško in vodja sektorja za izobraževanje odraslih Jože Miklavc. Ob tej priložnosti sta predstavila javni razpis za sofinanciranje izobraževanja odraslih v šolskem letu 1998/99.

Berlin: Clinton in Kohl od 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu

14. 05. 1998 16.38

Na današnji slovesnosti ob 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu z Zahodnim Berlinom se je nemški kancler Helmut Kohl Združenim državam Amerike in zaveznicam zahvalil za njihovo zavzemanje pri obrambi svobode Nemčije in Berlina v času hladne vojne. Slavnosti se je udeležil tudi ameriški predsednik Bill Clinton, ki je Nemce in Američane pozval, naj se učijo iz izkušnje berlinskega zračnega mostu in se vedno borijo za svobodo. "Boj za svobodo se nikoli ne konča," je poudaril Clinton.

Travolta, Thompsonova in Annan uradno odprli 51. filmski festival v Cannesu

14. 05. 1998 07.55

Igralca John Travolta in Emma Thompson, protagonista uvodnega filma Osnovne barve (Primary Colors) Mikea Nicholsa, ter generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan so nocoj uradno odprli 51. mednarodni filmski festival v Cannesu.

Tla v Posočju še vedno ne mirujejo

14. 05. 1998 07.39

Uprava Republike Slovenije za geofiziko je sporočila, da so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili v sredo, 13. maja, ob 23. uri in 37 minut popotresni sunek iz oddaljenosti 80 kilometrov severozahodno od Ljubljane. Žarišče potresa je bilo na območju Lepene. Potres pa so čutili na Bovškem in Kobariškem.

V eksploziji na Kosovu umrlo deset kosovskih Albancev

13. 05. 1998 18.42

V eksploziji, ki je danes odjeknila ob meji z Albanijo, je umrlo najmanj deset kosovskih Albancev, je poročal srbski informacijski center v Prištini, ki se sklicuje na albanske vire.

Tla na Bovškem, Kobariškem in na Tolminskem se še vedno tresejo

13. 05. 1998 08.07

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes zabeležili popotresni sunek iz oddaljenosti 80 km severozahodno od opazovalnice v Ljubljani. Potresni sunek magnitude 3,1 je bil ob 3. uri 59 minut. Žarišče potresa je bilo na območju Volarij. Potres so čutili prebivalci na Bovškem, Kobariškem in Tolminskem, so sporočili iz Uprave RS za geofiziko (UG).

V severni Španiji neznanci streljali na policista

08. 05. 1998 18.12

Neznanci so danes v severnošpanskem mestu Vitoria streljali na Alfonsa Parado Ullojo, podoficirja paravojaške policijske enote Guardia Civil. Storilci so policista, ki se še vedno nahaja v življenjski nevarnosti, ustrelili v glavo iz neposredne bližine, so sporočile oblasti. Okoliščine napada kažejo, da naj bi šlo za dejanje baskovske separatistične organizacije ETE.

Srečanje ministra Bandlja s kanadsko ministrico za državljanstvo in migracije

08. 05. 1998 16.48

Notranji minister Mirko Bandelj, ki se udeležuje letnega Lotusovega vladnega foruma v Ottawi, na katerem je še posebno odmeven uspeh dosegla slovenska predstavitev informatizacije slovenskega zakonodajnega postopka, se je včeraj srečal s kanadsko ministrico za državljanstvo in migracije Lucienne Robillard. Izmenjala sta poglede na oblikovanje sodobne migracijske politike in ugotovila, da so pogledi obeh držav, ki delujeta znotraj budimpeštanske skupine, ki oblikuje evropsko vizno politiko, enaki. Ugotovila sta tudi, da med državama ni večjih odprtih vprašanj, ki bi zadevale področje migracij, so sporočili z notranjega ministrstva.

Izvoz ameriških vin porasel za 30 odstotkov

03. 05. 1998 10.21

Ameriški izvoz vin se je lani po podatkih Inštituta za vino v San Franciscu povečal za 30 odstotkov na 425 milijonov dolarjev in to predvsem zaradi agresivne marketinške strategije proizvajalcev. Po količini se je izvoz v primerjavi z letom poprej povečal za 26 odstotkov na 227 milijonov litrov; okrog 90 odstotkov celotne količine vin je bilo kalifornijskega porekla. Največje tržišče za ameriška vina je še vedno Velika Britanija, ki je lani kupila kar četrtino celotnega ameriškega izvoza vin v vrednosti 108 milijonov dolarjev, kar je za tretjino več kot leta 1996. Izvoz v Kanado se je lani povečal za 9 odstotkov, na Japonsko pa za 26 odstotkov.

Večdesettonski Narcis ranil tri ljudi

03. 05. 1998 10.20

V Barceloni se je prevrnila 54 ton težka betonska skulptura in ranila tri ljudi, ki so jo prav takrat fotografirali. Dan po nesreči je bil eden od ljubiteljev umetnosti zaradi poškodb glave še vedno v bolnišnici. Kip Oda vodi baskovskega umetnika Eduarda Chillide je bila pričvrščena nad jezercem v parku Crueta del Coll v Barceloni. Abstraktna betonska skulptura predstavlja mit Narcisa, ki se je zaljubil v svoj odsev. Trije ranjeni študentje umetnosti so stali na dnu jezerca, ki so ga zaradi vzdrževanja izpraznili, tako da so jih odkruški padajoče gigantske skulpture oplazili, je poročal časnik La Vanguardia. Mestni svet je naročil preiskavo, zakaj je po enajstih "mirnih" letih skulptura padla.

Asiasat 3 bodo poskusili premestiti v pravilno orbito s pomočjo Lune; reševanje brez primere

03. 05. 1998 10.18

Izdelovalci telekomunikacijskega satelita Asiasat 3, ki je od lani v napačni orbiti, so se lotili reševalne akcije brez primere; satelit naj bi premestili na geostacionarni tir kar s pomočjo Lune. Asiasat 3, prvotno last hongkongške družbe Asia Satellite Telecommunications, ki je medtem od zavarovalnice že prejela polno odškodnino za izgubo 215 milijonov dolarjev vrednega satelita, je zaradi okvare četrte stopnje ruske nosilne rakete proton 25. decembra lani "obtičal" v prehodni orbiti visoki med 361 km (v prizemlju) in 35.999 km (v odzemlju) nad Zemljo. Ravnina tira satelita, ki se zdaj neformalno imenuje HGS 1, oklepa z ekvatorjem še vedno kot 51,10 stopinje. V satelitu je bilo seveda premalo goriva za morebiten samostojni prehod nad ravnik in zvišanje prizemlja do višine odzemlja. Strokovnjaki družbe Hughes, ki je izdelala satelit, so se domislili, da bi z 12 vžigi raketnega motorja v prizemlju postopno zvišali odzemlje HGS 1 vse do približno 384.400 km oddaljene Lune in nato za popravek tira satelita uporabili njeno gravitacijo. Po 11 manevrih od 10. aprila letos bo HGS 1 nocoj dosegel tir Lune, 7. maja pa bo zadnji - ključni vžig za njen oblet. Gre za nedvomno prvo uporabo Lunine gravitacije v poslovne namene v zgodovini astronavtike. V primeru, da bo operacija uspela, bi v bodoče s to tehniko lahko utirjali tudi druge satelite. To bi znižalo stroške za njihovo utirjenje v geostacionarno orbito.

Avtobiografija Christopherja Reevea - Še vedno jaz

02. 05. 1998 10.19

Christopher Reeve, od nesreče med jahanjem hromi "Superman", je napisal avtobiografijo. V knjigi z naslovom Še vedno jaz (Still Me) Reeve predvsem opisuje svoje življenje po nesreči: njegova mati je v prvih urah po nesreči zdravnike prosila, naj končajo njegovo življenje. "Rekli so ji, naj se pomiri in počaka, da bo videla, kaj se bo zgodilo," je med drugim piše v odlomkih knjige, ki jih je objavil newyorški časnik Daily News. Ko se je Reeve o tem pogovarjal s svojo ženo - "Morda bi morala pustiti, da odidem" - je ta rešila njegovo življenje z besedami: "Ti si še vedno ti. In ljubim te." 45-letni Reeve svojo 279 strani dolgo knjigo posveča "vsem, čigar življenje je prizadela invalidnost".

IRA v svojem prvem odzivu na mirovni sporazum o Ulstru zavrnila razorožitev

30. 04. 1998 09.30

Irska republikanska armada (IRA) se je danes prvič odzvala na mirovni sporazum o Ulstru, ki so ga na večstranskih pogajanjih sklenili 10. aprila. V zapletenem sporočilu je IRA sporazum pozdravila kot "pomemben korak", ki pa ne zadošča za trdno osnovo trajni rešitvi. Podprla je mirovno strategijo svojega političnega krila Sinn Feina, a zatrdila, da orožja ne bo položila. Sporazum določa, da se morajo paravojaške skupine na Severnem Irskem v obdobju dveh let razorožiti. IRA je svoje stališče objavila v današnji izdaji tednika Sinn Fein Republican News. Bela hiša je v svojem odzivu na izjavo IRE zmanjšala pomen njene zavrnitve razorožitve. Tiskovni predstavnik Bele hiše Michael McCurry je danes dejal, da so podpisnice sporazuma sedaj osredotočene na referendum o sporazumu, ki bo na irskem otoku 22. maja, in da je razorožitev le ena od točk sporazuma. "Vedno smo jasno podpirali strani, naj delujejo v smeri okrepitve zaupanja in zmanjšanja napetosti, obstaja pa več načinov ocenjevanja, kako strani prevzemajo to odgovornost," je še dejal.

Začetek konference o vračanju beguncev v BiH

28. 04. 1998 15.53

V Banja Luki se je danes začela regionalna konferenca o vračanju beguncev. Konferenca poteka pod pokroviteljstvom visokega civilnega predstavnika za BiH Carlosa Westendorpa in Visokega komisariata ZN za begunce.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku

28. 04. 1998 09.36

Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Optimisti živijo dlje

28. 04. 1998 07.38

Pri črnogledih ljudeh je večje tveganje, da prej umrejo kot pri optimistih, je pokazala neka ameriška študija, ki so jo začeli izvajati že pred 70 leti. Še zlasti pri moških je pesimizem pomemben dejavnik tveganja za smrt v nesreči ali za samomor. Študija je kot pesimiste opredelila ljudi, ki pri napakah krivdo vedno iščejo le pri sebi, in ki so prepričani, da lahko le ena negativna izkušnja uniči vse življenje, od prihodnosti pa ne pričakujejo nič pozitivnega. Črnogledi ljudje imajo zato več možnosti, da se ob nepravem trenutku znajdejo na nepravem mestu, ugotavlja študija.

Sedem let po izbruhu ognjenik ponovno odprt za turiste

28. 04. 1998 07.35

Sedem let po izbruhu vulkana na gori Unzen na Japonskem, v katerem je umrlo 43 ljudi, so se ta konec tedna na vrh ponovno lahko povzpeli turisti. Po ugotovitvah tamkajšnjega observatorija ognjenik sedaj miruje, razbeljeno kamenje pa je zadnjič bruhal maja leta 1996. 1359 metrov visok vrh Fugen, ki je eden izmed treh vrhov gore Unzen, se je po skoraj 200 letih ponovno obudil 17. novembra leta 1990. Sedem mesecev pozneje je na predmestje Shimabare začelo padati vroče kamenje, pri čemer je umrlo 43 ljudi, skoraj 2300 pa jih je ostalo brez domov. V observatoriju opozarjajo, da je ognjenik, četudi trenutno miruje, še vedno aktiven.

Zveza borcev počastila 50-letnico obstoja in praznik

27. 04. 1998 08.09

Praznik, dan upora proti okupatorju, in hkrati 50-letnico obstoja je s slavnostnim zasedanjem svoje skupščine danes počastila tudi Zveza združenj borcev in udeležencev narodno-osvobodilnega boja Slovenije. Slavnostni govornik je bil predsednik zveze Ivan Dolničar. Kot je poročal Radio Slovenija, je Dolničar spregovoril o nastanku Osvobodilne fronte ter opisal posebnosti slovenskega osvobodilnega gibanja, njegov državotvorni pomen, veličino in glavne pridobitve. Dolničar je orisal tudi povojno delo borčevske organizacije, ki ni bila vedno le transmisija partije, saj je pogosto podpirala politične spremembe. Borci niso zadovoljni, ker v ustavi ni zapisano, da je bila slovenska državnost dosežena z narodno-osvobodilno borbo in menijo, da je škodljivo priznavanje krivde za fojbe, državni organi pa niso dovolj odločni pri zavraččanju obtožb na račun dejanj borcev ob koncu vojne, je med drugim tudi dejal predsednik zveze borcev. Ocenil je tudi poskuse sprave in dejal, da so podobni spravi ognja in vode. Na slavnostnem zasedanju skupščine so podelili tudi priznanja: najvišjega, listino Zveze združenj borcev, sta dobila Lado Ambrožič Novljan in akademik prof. dr. Boris Paternu, zlato plaketo pa so ob 50-letnici obstoja podelili reviji Borec in Muzeju novejše zgodovine.

V finalu Chang vs. Courier

26. 04. 1998 12.19

V finalu 264.250 ameriških dolarjev vrednega moškega teniškega turnirja ATP na Floridi bosta nastopila domačina Michael Chang in Jim Courier, sicer prvi in tretji nosilec. Prvi je s 6:3 in 6:4 premagal Šveda Mikaela Tillstroma, drugi pa je bil s 4:6, 6:3 in 6:2 boljši od Romuna Andreja Pavla.

Zlata peresa za slovenske PR-ovce

26. 04. 1998 11.56

Svetovno združenje IABC je svojo, doslej tretjo nagrado za odnose z javnostmi na področju znanosti, podelilo slovenski pisateljici in komunikatorki Leli B.Njatin. Nagrajeni komunikacijski projekt `Ali vas skrbi prihodnost´, je izdelala za Znanstvenoraziskovalni center SAZU. "Nagrada pomeni predvsem certifikat, da si na strokovno visoki ravni. Ker so odnosi z javnostmi v svetovnem merilu zelo mlada stroka in ker je Slovenija relativno še vedno precej neurejena država, mora poleg tega vsakdo, ki izvaja odnose z javnostmi, skrbeti tudi za lastno promocijo v okolju, v katerem dela. Recimo, da za najbolj nejeverne tomaže ta certifikat pomeni, da so odnosi z javnostmi resna stvar", je v pogovoru za Res Slovenica dejala Lela B.Njatin.

Ministri EU za promet za večjo konkurenčnost železnice

26. 04. 1998 10.30

Večina držav EU se je izrekla za večjo konkurenčnost na področju tovornega prometa po železnici. Britanski minister za promet in predsedujoči sveta ministrov EU Gavin Strang je na neformalnem srečanju ministrov za promet v Chestru včeraj poudaril pomen tega okolju prijaznega prevoza tovora. Tudi komisar EU za promet Neil Kinnock je pojasnil, da večina držav podpira nadaljne postopno odprtje trga železniških storitev.

EU zaskrbljena zaradi novega nasilja na Kosovu

24. 04. 1998 17.49

Evropska unija je danes izrazila globoko zaskrbljenost zaradi zadnjih spopadov na Kosovu, predvsem zaradi povečane aktivnosti jugoslovanske vojske.

Premoženje nekdanjega Tama še vedno brez kupcev

24. 04. 1998 11.00

Na mariborskem okrožnem sodišču so danes pripravili drugo javno dražbo premoženja nekdanjega Tama, ki pa je bila neuspešna, saj se je ni udeležil noben kupec. Premoženje nekdanjega mariborskega giganta so tudi tokrat prodajali v celoti. Kljub temu, da je bila izklicna cena 20 milijard tolarjev, kar je za 7 milijard tolarjev manj od cene na prvi, tudi neuspešni, dražbi minuli mesec, ni nihče pokazal zanimanja za nakup.

V poljski provinci Lublin razglasili nevarnost poplav

23. 04. 1998 08.57

Zaradi povišanja gladine reke Visle in nevarnosti poplav so danes v nekaterih delih poljske province Lublin razglasili alarm, je poročala poljska tiskovna agencija PAP. Ob reki Visli so namestili na tisoče vreč peska, da bi preprečili dostop vode do mest. Po besedah namestnika guvernerja te province Andrzeja Zielinskega je pod vodo že približno 10.000 hektarjev obdelovalnih površin.

Maja novi milijardi za stanovanjska posojila

21. 04. 1998 16.40

Stanovanjski sklad R Slovenije naj bi že sredi maja objavil nov razpis za pridobitev stanovanjskega posojila, namenjen tistim, ki so bili do sedaj praviloma izločeni iz razpisov sklada.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru

20. 04. 1998 12.16

Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

V Rusiji nakopali več zlate rude

20. 04. 1998 09.54

V ruskih rudnikih zlata so v prvem četrtletju letošnjega leta nakopali 8,8 ton zlate rude oziroma 14 odstotkov več kot v istem času lani. Vendar pa rusko ministrstvo za gospodarstvo ne upa napovedati, ali bo celoletni kop zlata presegel lanske 121,3 tone, saj večino rude izkopljejo iz aluvialnih nanosov v poletnih mesecih. Ministrstvo za gospodarstvo opozarja, da kopače in predelovalce zlate rude še vedno tare hudo finančno pomanjkanje, poroča agencija Interfax.

V torinski stolnici spet na ogled Kristusov mrtvaški prt

19. 04. 1998 11.56

V torinski stolnici je po 20 letih vnovič na ogled slavni Kristusov mrtvaški prt. Shranjen je pod neprebojnim steklom v skrinji, odporni na ogenj, na njem pa naj bi bil viden odtis obraza in telesa Jezusa Kristusa.

Razmere na slovenskih cestah

19. 04. 1998 10.09

Ceste po državi so ponekod še mokre in spolzke, cesta čez Vršič pa je še vedno zaprta.

Barbie prinaša lepe denarce

18. 04. 1998 11.51

Lutka Barbie je še vedno eden najuspešnejših prodajnih artiklov ameriškega proizvajalca igrač Mattel. Vodstvo družbe je sporočilo, da se povpraševanje po svetlolasi lutki ne zmanjšuje, do konca leta pa naj bi se okrepilo tudi povpraševanje po izdelkih, ki jih Mattel ponuja v svojem predšolskem proizvodnem programu. Čisti dobiček v obdobju od januarja do konca marca je tako znašal 12,7 milijona dolarjev, še lani pa se je podjetje borilo z rdečimi številkami v višini 204,6 milijona dolarjev. Promet se je povečal za približno dva odstotka na 705,1 milijona dolarjev.