vedno

Vlada pripravila zakon o vojnih grobiščih
09. 03. 1998 16.50
Vlada je v zakonodajno proceduro vložila zakon o vojnih grobiščih, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, saj se na področju varstva vojnih grobišč še vedno uporablja prevzeta zvezna zakonodaja, ki jo je potrebno uskladiti z ustavo.

Ali bo Irak priznal, da je bil napad na Kuvajt leta 1990 napaka?
09. 03. 1998 16.12
Kuvajt želi, da Irak prizna, da je bil napad nanj leta 1990 napaka. To mora Bagdad storiti, preden lahko pride do navezave kakršnihkoli stikov med državama, je sporočilo kuvajtsko zunanje ministrstvo. Prav tako mora režim Sadama Huseina izpolniti vse resolucije ZN in izpustiti na stotine Kuvajtčanov, zaprtih v iraških zaporih, navaja isti vir. Sedem let po iraški invaziji na Kuvajt med sosednjima državama še vedno ni nobenih stikov.

Obisk iz ZR Jugoslavije
08. 03. 1998 10.56
Jutri, v ponedeljek, 9. marca, bodo v Ljubljani potekali pogovori predstavnikov slovenskega zunanjega ministrstva in ministrstva za zunanje zadeve Zvezne republike Jugoslavije. Delegaciji se bosta pod vodstvom visokih predstavnikov obeh ministrstev pogovarjali tudi o možnostih za vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama.

UNHCR: Kosovo spominja na BiH leta 1992
06. 03. 1998 16.07
Zdajšnje razmere na Kosovu spominjajo na scenarij BiH leta 1992, je danes ocenil tiskovni predstavnik Visokega komisariata Združenih narodov za begunce Kris Janowski.

Razmere na slovenskih cestah
06. 03. 1998 08.24
Na cestah preko mejnih prehodov Ljubelj in Korensko sedlo se mestoma pojavlja poledica, zato voznikom svetujejo previdnejšo vožnjo predvsem na izpostavljenih delih cest. Sicer pa so ceste ponekod še vedno mokre in spolzke, drugače pa prevozne brez posebnosti. Promet v notranjosti je tekoč in poteka brez zastojev. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje, le na mejnem prehodu Dolga vas čakajo vozniki tovornih vozil za izstop iz države okoli dve uri.

Slovaška tudi po tretjem poskusu še vedno brez predsednika države
05. 03. 1998 17.32
Slovaški parlament danes tudi v tretjem poskusu ni izvolil predsednika države; nobenega od dveh kandidatov namreč ni podprlo 90 od skupno 150 poslancev, kolikor je potrebno za izvolitev.

Španski premier izrazil podporo turškemu vključevanju v EU
04. 03. 1998 16.25
Španski premier Jose Maria Aznar je danes izrazil podporo Španije vključitvi Turčije v Evropsko unijo.

Trije sindikati enotno proti vladi
03. 03. 1998 16.31
Tri sindikalne centrale - KSS Pergam, Konfederacija sindikatov Slovenije 90 in Neodvisnost KNS Slovenije - so se odločile za skupen nastop proti vladni politiki, ki se po njihovem mnenju odraža v katastrofalnem položaju zaposlenih. Kot menijo, bo le enotno sidnikalno gibanje kos takemu ravnanju vlade. Predsedniki omenjenih sindikatov Dušan Rebolj, Boris Mazalin in Slavko Kmetič so na skupni novinarski konferenci, ki je sledila sestanku predsedstev treh sindikatov, zagrozili z izstopom iz pogajanj o reformi pokojninskega sistema, v kolikor bo parlament po podpori vlade sprejemal zakone, ki pomenijo prejudiciranje reforme.

Njegova visokost Hašek pa tolče rekorde
03. 03. 1998 11.50
Čeh Dominik "Dominator" Hašek vedno bolj dokazuje, da njegove dobre predstave na olimpijskih igrah v Naganu niso bile zgolj naključje. V tokratnem krogu severnoameriške poklicne hokejske lige NHL je namreč še drugič v zadnjih dveh dneh ostal nepremagan, za kar so se "morali" žrtvovati Rangerji iz New Yorka. Sablje iz Buffala v zadnjih 13 tekmah še niso doživele poraza, tokrat pa jim je poleg Haška najbolj pomagal Aleksej Žitnik, ki je edini na srečanju tudi zadel.

Januarja manjši uvoz električne energije od načrtovanega
02. 03. 1998 12.39
V Sloveniji smo januarja proizvedli milijardo 87 milijonov kilovatnih ur električne energije, od tega 194,6 milijona v hidroenergetskih objektih na Dravi, Savi in Soči, 892,4 milijona kilovatnih ur pa v termoelektrarnah na premog in plin oz. Nuklearni elektrarni Krško.

Januarja za 1, 3 odstotka višja poraba električne energije
02. 03. 1998 12.31
Slovenski odjemalci električne energije so januarja iz omrežja prevzeli 873,7 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je za 1,3 odstotka več kot januarja lani.

Na Kosovem še vedno napeto
02. 03. 1998 11.51
Položaj na Kosovu je še vedno zelo napet. Srbski viri iz pokrajine poročajo, da je bilo v noči z nedelje na ponedeljek izvedenih več oboroženih napadov na srbsko policijsko postajo in več hiš, vendar pa žrtev ni bilo.

Prometna nesreča terjala eno življenje; letos že 55 žrtev na slovenskih cestah
01. 03. 1998 12.35
Na avtocestnem odseku med Divačo in Postojno se je včeraj zgodila huda prometna nesreča, ki je terjala eno življenje. Letos je to že 55 smrtna žrtev na naših cestah. V enakem obdobju lani je v prometnih nesrečah izgubilo življenje 39 oseb, so sporočili iz Operativno komunikacijskega centra ministrstva za notranje zadeve. Zaradi poškodb je v ljubljanskem Kliničnem centru umrla 28-letna Saša F. iz Ljubljane, druga potnica, ki je bila huje poškodovana, pa je še vedno na zdravljenju. Nesreča se je zgodila, ko je 21-letni Dario A. iz Pijave Gorice na viaduktu Bandera v smeri proti Ljubljani dohitel tovornjak z madžarsko registracijo in trčil vanj. Po trčenju se je osebni avtomobil prevrnil na streho in začel goreti. Požar so omejili mimovozeči vozniki, pogasili pa gasilci iz Postojne. V nesreči je bil voznik lažje ranjen.

Javni dolg Brazilije vedno višji
01. 03. 1998 10.16
Brazilski javni dolg se je po letu 1995, ko je oblast prevzel predsednik Fernando Cardoso, podvojil. Kot so poročali brazilski mediji, ki se sklicujejo na uradne vire, so se dolgovi države, provinc, občin in državnih podjetij med 1. januarjem 1995 in 31. decembrom 1997 povečali s 153,16 milijarde na 306,49 milijarde kruzeirov. Skupna zadolženost tako znaša že 34 odstotkov bruto domačega proizvoda Brazilije. Kot glavni razlog nagle rasti zadolževanja države navajajo visoko raven obrestnih mer. Brazilska vlada je namreč po t.i. mehiški krizi leta 1995 močno zvišala obrestne mere, da bi preprečila odliv kapitala.

Razmere na cestah in mejnih prehodih
28. 02. 1998 09.10
Promet poteka tekoče in brez zastojev, le cesta prek prelaza Vršič je še vedno zaprta. Sicer pa so ceste prevozne brez ovir, ki bi jih povzročalo vreme. Na mejnih prehodih ni posebnosti, razen na mejnem prehodu Dolga vas, kjer čakajo vozniki tovornih vozil za izstop iz države okoli dve uri, na samem mejnem prehodu in na območju Gornje Radgone, kjer vozila izločajo, pa še dodatne tri ure.

Drašković predlagal Miloševiću dogovor o narodni spravi
27. 02. 1998 18.04
Eden najpomembnejših voditeljev srbske opozicije Vuk Drašković je izrazil pripravljenost za oblikovanje koalicijske vlade s socialisti Slobodana Miloševića, a le pod pogojem, da bodo slednji sprejeli dogovor o "narodni spravi", poroča tiskovna agencija BETA. V pogovoru za televizijo Palma plus v Jagodini je Drašković povedal, da bo njegova stranka po podpisu omenjenega dogovora s socialisti sprejela njihov program ter da ne bo povzročala "prepirov" pri delitvi ministrskih mest. Pet mesecev po parlamentarnih volitvah, na katerih so socialisti izgubili večino v parlamentu, Srbija še vedno nima nove vlade, zato vlada iz prejšnjega mandata opravlja le tekoče posle. Njen predsednik Mirko Marjanović, ki je zadolžen za sestavo nove vlade, se že nekaj časa pogaja s parlamentarnimi strankami. Do sedaj je Drašković, vodja Srbskega gibanja obnove, zahteval položaj premiera ter še deset vladnih resorjev.

Italijanski javni dolg je še vedno visok
27. 02. 1998 16.42
Evropski komisar Yves Thibault de Silguy je danes v Rimu izjavil, da je italijanski javni dolg še vedno previsok glede na maastrichtske kriterije, da pa je treba upoštevati trend upadanja in ne trenutne ravni. Italijanski javni dolg je leta 1997 znašal 121,6 odstotka BDP (bruto domačega proizvoda), leto prej pa 124 odstotkov. Kot je znano, kriteriji iz Maastrichta določajo, da lahko javni dolg znaša največ 60 odstotkov BDP. Po nekaterih napovedih, naj bi Italija ta kriterij izpolnila šele čez približno dvanajst let.

Vobis pričakuje šest milijard mark prometa
27. 02. 1998 08.17
Nemško trgovsko podjetje z računalniško opremo Vobis v letu 1998 pričakuje promet v višini skoraj šest milijard mark, v podjetju pa napovedujejo tudi rahlo rast dobička. Zaradi vse večje konkurence, ki vlada na računalniškem tržišču, ter nizke rasti prodaje v trgovini na drobno se je dobiček Vobisa lani zmanjšal skoraj za petino na 37 milijonov mark. Zato pa se je promet povečal za 40 odstotkov na 4,6 milijarde mark. Skupina Vobis je leta 1997 na evropskem trgu prodala več kot 960.000 osebnih računalnikov in zasedla šesto mesto. Po številu prodanih osebnih računalnikov v Nemčiji pa Vobis še vedno prepričljivo zaseda prvo mesto.

Kako poslovati z Veliko Britanijo
26. 02. 1998 17.09
Slovenija ni dovolj prepoznavna dežela v Veliki Britaniji, zato si mora prizadevati za oblikovanje in promocijo takšne identitete, da je britanska podjetja ne bi več zamenjevala s Slovaško ali s kakšno drugo državo, in da je ne bi več povezovala z nekdanjo skupno državo. Tako se glasi ena izmed ugotovitev današnjega posveta z naslovom "Kako poslovati z Veliko Britanijo", ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije. Na posvetu pod pokroviteljstvom SKB banke so posebno pozornost namenili tudi medbančnemu poslovanju, zavarovanju in financiranju slovenskega izvoza in praktičnim izkušnjam za pospešitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Veliko Britanijo.

Poljski predsednik osumljen finančnih malverzacij
26. 02. 1998 17.07
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je aprila leta 1990 sodeloval v finančni transakciji v višini 7,5 milijona dolarjev, ki so pripadali poljski komunistični partiji, trdi današnji poljski tisk.

Na Floridi siloviti tornadi, v Kaliforniji nevihte
24. 02. 1998 16.36
V minulih dneh so nad ameriško zvezno državo Florido divjali siloviti tornadi, ki so zahtevali 36 smrtnih žrtev. 250 ljudi je bilo ranjenih, še vedno pa pogrešajo šest oseb. Prizadeto območje naj bi v sredo obiskal ameriški predsednik Bill Clinton. Oblasti na Floridi so prvotno število žrtev z 38 popravile na 36. Škodo, ki so jo v minulih tednih na Floridi povzročili hudi viharji, ocenjujejo na več kot 400 milijonov dolarjev. Tudi iz Kalifornije poročajo o hudih padavinah. Na območju Los Angelesa sta dve osebi izgubili življenje, ko je na njuno vozilo padlo drevo.

Agassi zopet v Davisovem pokalu
24. 02. 1998 12.31
V Ameriki še vedno eden največjih teniških zvezdnikov Andre Agassi, ki se po nekaj sušnih letih spet vrača na pota stare slave, bo zopet nastopil za svojo reprezentanco v Davisovem pokalu. Agassi je v njej že nastopil v letih 1990, 1992 ni 1995, ko so Američani ta pokal tudi osvojili.

Ira zanikala vpletenost v napadu v Portadownu
24. 02. 1998 09.50
Irska republikanska armada (IRA) je zavrnila vpletenost v nedavni bombni napad v protestantskem mestu Portadown. V izjavi, ki so jo v ponedeljek poslali irskemu radiu, je IRA poudarila, da se še vedno drži premirja, razglašenega julija lansko leto.

Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano
22. 02. 1998 11.19
Generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, ki je v noči na nedeljo s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom končal tretji krog pogovorov, katerih namen je rešiti iraško krizo - pogovori naj bi se nadaljevali danes ob 8.30 po srednjeevropskem času -, naj bi ob 10. uri sprejel iraški predsednik Sadam Husein. Kot so po pogovorih Annana in Aziza povedali člani pri delegaciji ZN, pogajanja napredujejo, sogovorniki pa še vedno pripravljajo končni dogovor. "Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano; potrebne bi bile veliko številčnejše vojaške sile, ameriška življenja pa bi bila v večji nevarnosti," je v pogovoru za jutrišnjo številko ameriškega tednika Newsweek ocenila ameriška državna sekretarka Madeleine Albright.

Sermek še vedno v vodstvu
22. 02. 1998 11.10
V osmem krogu moškega šahovskega državnega prvenstva se je derbi dvoboj med Draženom Sermekom in Igorjem Jelenom končal z remijem. Po štirih urah sta remizirala tudi mednarodna mojstra Mohr in Pavasovič.

Več kot sto let stara parna lokomotiva še vedno vozi
22. 02. 1998 10.30
Za 105 kilometrov dolgo pot med indijsko prestolnico New Delhi in mestom Alvar potrebuje lokomotiva po imenu Fairqueen (pravljična kraljica) okoli šest ur. A vendar so vozovnice za salonski vagon, ki ga vleče za seboj, vedno razprodane. Razlog: lokomotiva je najstarejša še delujoča parna lokomotiva na svetu. Zgrajena je bila leta 1855 v nekem britanskem podjetju, vozila pa je za Vzhodnoindijsko družbo. Lokomotiva vozi le od decembra do februarja, sicer pa je spravljena v indijskem železniškem muzeju.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?
20. 02. 1998 16.44
Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

V hišo Bikov se vrača red
20. 02. 1998 11.56
V hiši "Bikov" so se, kot kaže, stvari stabilizirale. V včerajšnjem krogu severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA v Torontu za Chicago namreč ni zadeval le Michael Jordan, ampak sta mu krepko na pomoč priskočila tudi po poškodbi vedno boljši Scottie Pippen (22 točk) in Dennis "Velike težave" Rodman, ki so mu statistiki tokrat pripisali novih 19 skokov. Domači "Plazilci" seveda niso pravo merilo, saj so nastopili le z devetimi igralci, od predvidenih novih šest sta namreč le dva že prispela v Kanado. Po novem druga ekipa centralne skupine, Indiana Pacers, doma ni imela veliko težav z moštvom Philadelphije. Domač trener Larry Bird je lahko zadovoljen predvsem z Reggijem Millerjem, ki je svoji ekipi priigral zmago v tretji četrtini, ko je zadel sedem točk zapored. Moštvo San Antonia dokazuje, da lahko uspešno igra tudi brez njihovega prvega centra Davida Robinsona. V Dallasu je domače "Teličke" s 26 točkami in 16 skoki ukrotil Tim Duncan, novinec v ekipi, Bubba Wells, pa je dokazal, da je bil vreden nakupa. Dal je namreč kar 21 točk, kar je najvč v njegovi sicer kratki karieri. Z raketnim pogonom nadaljujejo sezono tudi Houstončani. Tokratna njihova žrtev so bili igralci iz Detroita. Izmed velike trojice domačih igralcev je blestel Clyde Drexler, ki je dosegel 29 točk, Chrles Barkley pa mu je na pomoč priskočil s 14 točkami in 14 skoki. Pri gostih sta se izkazala le Joe Dumars in Grant Hill, s čimer se "Bati" niso mogli bosti z navdihnjenimi domačini. Serijo porazov so uspeli doma prekiniti "Jezerniki" iz Los Angelesa. Svoj srd so tokrat zvalili na nebogljene Denverčane, saj so pri domačih zadevali skoraj vsi, ki so stopili na parket. Kobe Bryant je dal 21 točk, Shaquille O'Neal 19 in 11 skokov, omeniti pa treba tudi, da so nastopili brez glavnega organizatorja igre Nicka Van Exla.

Delegacija USAID v Podgorici
19. 02. 1998 18.28
V Črni Gori je danes šestčlanska ameriška delegacija za mednarodni razvoj (USAID), ki naj bi v Podgorici kmalu odprla svoje predstavništvo, so danes poročali jugoslovanski mediji.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji
19. 02. 1998 16.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.