vedno

Organizatorji so se opravičili

16. 02. 1998 08.22

Organizacijski komite zimskih olimpijskih iger v Naganu se je javno opravičil, ker so zaradi vremena že večkrat preložili nekatere tekme v aplskem smučanju.

Požar na Jalovniku že lokalizirali

15. 02. 1998 13.09

Gasilci so požar na pobočju Jalovnika nad Baško Grapo lokalizirali že včeraj v popoldanskih urah, vendar pa približno 40 gasilcev še vedno gasi podrast. Obstaja namreč nevarnost, da bi zaradi visokih dnevnih temperatur znova zagorelo na požariščih. Po prvih nestrokovnih ocenah je ogenj uničil približno 400 hektarjev travnatih površin, podrastja in nekvalitetnega gozda. Vzrok požara še ugotavljajo.

La Repubblica: Kubanski čudež

13. 02. 1998 17.15

Italijanska La Repubblica se v komentarju odziva na napoved kubanskih oblasti, da bodo izpustile več kot 200 političnih zapornikov. To je po mnenju časnika malo v primerjavi z več stotimi - po navedbah oporečnikov celo tisočimi - zaporniki, ki zaradi "razlogov vesti" še vedno sedijo v zaporih. Če pomislimo, jih je zelo veliko, ki jim režim Fidela Castra v preteklih desetih letih ni nikdar izkazal tolikšne milosti. To je čudež. In po vsem sodeč je to jasen in neizpodbiten uspeh vatikanske diplomacije. Papežev obisk je imel učinek, ki ga doslej ni dosegel še noben embargo ali politična misija.

ZRJ še naprej zavrača izročitev vojnih zločincev

13. 02. 1998 14.44

Tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Louise Arbour je danes ob koncu petdnevnega obiska v ZRJ izrazila obžalovanje ob dejstvu, da Beograd še vedno zavrača izročitev oseb, osumljenih vojnih zločinov. Pojasnila je, da ne sprejema jugoslovanskega stališča, češ da jugoslovanska ustava ne dopušča izročitve državljanov ZRJ. Povedala je še, da je beograjske oblasti pozvala, naj spremenijo zakonodajo tako, da bodo lahko izpolnjevale obveznosti, ki izhajajo iz resolucij ZN

Dirka formule 1 v Spaju še vedno pod vprašajem

12. 02. 1998 19.16

Tradicionalna dirka avtomobilistov formule 1 v belgijskem Spaju je še vedno pod vprašajem. Tudi drugi poizkus, da bi na sodišču padel belgijski protitobačni zakon, je bil namreč neuspešen. Drugostopenjsko sodišče v Lettichu je odločilo, da ni pristojno, da bi izdalo začasno dovoljenje.

Dunaj in Pariz verjameta v diplomatsko rešitev krize

12. 02. 1998 16.10

Avstrijski in francoski zunanji minister, Wolfgang Schuessel in Hubert Vedrine menita, da je diplomatska rešitev iraške krize še vedno možna. Vedrine je danes po srečanju s Schuesslom na Dunaju poudaril, da zadnja ponudba Iraka dovoliti inšpektorjem ZN preiskavo osmih predsedniških objektov, ni dovolj, vendar vseeno pomeni "majhen korak naprej".

Pariška policija zaslišala Roberta de Nira

11. 02. 1998 13.07

Ameriški igralec Robert de Niro, ki snema v Parizu, je moral včeraj pričati v preiskavi o mednarodni mreži prostitucije.

Vietnamske stare bombe še ubijajo

08. 02. 1998 10.01

V pokrajini Quang Nam v osrčju Vietnama je eksplodirala bomba iz časa vietnamske vojne, ki je ubila šest ljudi, med njimi dva otroka, štiri pa ranila, v nedeljo poroča nek vojaški časopis. To je že druga tovrstna nesreča v zadnjem tednu dni. Časnik Quan D'i Nhan Dan poroča, da se je tragedija zgodila v petek, ko so prebivalci skušali sami razstaviti bombo, ki so jo našli. V pokrajini An Giang v ustju Mekonga na jugu Vietnama je v četrtek bomba iz časa vojne z ZDA ubila šest otrok, šest pa jih je ranila. Več kot dvajset let po koncu vojne v Vietnamu bombe še vedno zahtevajo vsako leto na tisoče naključnih žrtev, zlasti v osrčju in na jugu Vietnama.

100-letna otroška zdravnica po 70 letih še vedno opravlja zdravniško prakso

08. 02. 1998 09.20

Po sedmih desetletjih opravljanja zdravniške prakse 100-letna ameriška pediatrinja Leila Denmark materam še vedno daje enak nasvet, kot ga je dajala doslej: Ne jemljite otrok v naročje vsakič, ko jočejo, ne hranite jih, ko to zahtevajo, in ne povzdigujte svojega glasu.Po besedah izkušene zdravnice so ženskam vcepljali, naj varstvo otroka prepustijo nekomu drugemu, same pa naj postanejo pravnice, učiteljice itd. Zato še nikoli nismo imeli toliko bolnih otrok, kot jih imamo danes. Gospa Denmark, ki je pred kratkim napolnila 100 let, je po podatkih Ameriške medicinske zveze najstarejša otroška zdravnica v ZDA, ki še opravlja zdravniško prakso. Denmarkova je pričela z delom leta 1928 in se še vedno srečuje s svojimi pacienti v svoji 125 let stari kmečki hiši v gozdovih na severu ameriške zvezne države Atlante. Nekateri zdravniki menijo, da so njena prepričanja starodmodna, vendar ne prav vsa. Ima eno lastnost, ki si jo vsak od nas želi imeti - iskreno je predana svojim bolnikom, je povedal nek zdravnik.

Slovaki še vedno brez novega predsednika

06. 02. 1998 13.58

Slovaški parlament tudi v drugem krogu volitev za predsednika države danes ni izvolil naslednika dosedanjega predsednika Michala Kovača, ki se mu mandat izteče 2. marca letos.

Irak mora brezpogojno sodelovati z mednarodno skupnostjo

06. 02. 1998 09.12

Varnostni svet OZN še vedno vztraja pri brezpogojnem izpolnjevanju resolucije, ki je bila sprejeta ob koncu zalivske vojne, še posebej o delu, ki govori o nadzoru oborožitve. Formalne seje VS o Iraku še ni bilo na dnevnem redu, drevi pa bo moral vodja inšpektorjev OZN Richard Butler na zahtevo Rusije "opravičiti" svoje izjave novinarjem New York Timesa, ki jih ni bilo v njegovem poročilu VS o pogovoru z iraškimi oblastmi med obiskom v Bagdadu. Butler je namreč novinarjem govoril o obstoju orožja za množično uničevanje, česar pa ni bilo v poročilu VS. Slovenska diplomacija še naprej zavzema stališče, da je potrebno najprej izčrpati diplomatske možnosti, če pa Irak ne bo izpolnil vseh pogojev, pa ne bo nasprotovala vojaški akciji.

Deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne programe se zmanjšujejo

05. 02. 1998 19.03

Odbor DZ za znanost in tehnologijo se je kot zainteresirano parlamentarno delovno telo seznanil s Strategijo RS za vključevanje v Evropsko unijo. Od vlade pričakuje, da bo dokument dopolnila tako, da bo na področju znanosti bolj razvojno naravnan in z večjim poudarkom na tehnološkem razvoju. Čeprav je Slovenija ena najbolj razvitih držav kandidatk, še vedno zaostaja za državami Evropske unije. Cilj naše države pa je čim hitreje zmanjševati razlike v stopnji ekonomskega in socialnega razvoja v primerjavi z EU. Člani odbora so opozorili na pomanjkljivost strategije pri metodološkem pristopu. Posebej so izpostavili dejstvo, da se deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne in druge ciljne programe, za visoko šolstvo ter za spodbujanje razvoja demografsko ogroženih področij v zadnjih nekaj letih zmanjšujejo. Zakonodaja o intelektualni in industrijski lastnini je razen manjših izjem združljiva z acquis. Uskladiti bo potrebno še trajanje zaščite audiovizualnih produkcij in uvesti potrdila o dopolnilni zaščiti. Glede izvajanja zakonodaje bo treba rešiti vprašanje prenehanja veljavnosti blagovnih znamk, kar zlasti velja za področje farmacije.

Princesa Diana podrla rekord poročanja v časopisju

05. 02. 1998 08.41

Smrt valižanske princese je navdihnila več člankov v britanskem časopisju kot najhujše tragedije druge svetovne vojne in podrla vse rekorde novinarskega poročanja na Otoku. "Zgodba (o smrti) Diane je brez primere," pravi Tony Law, direktor inštituta za raziskave tiska Durrants Press Cuttings, ki leto za letom preučuje vsebino kakih 200.000 otoških časopisov in revij. Takega zanimanja medijev ni zbudil noben dogodek po letu 1940, razkriva Law.

Težave v slovenskem elektrogospodarstvu

04. 02. 1998 17.14

Predstavniki vodilnih podjetij energetskega gospodarstva Slovenije so na današnjem sestanku s predsednikom Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožkom Čukom opozorili, da je elektroenergetski sistem Slovenije v zelo resnih težavah. Pri tem so spomnili na velike zamude pri sprejemanju zakonodaje in strateških dokumentov s področja energetike ter na izgube v elektroenergetskem sistemu. Odločitve s področja investicij v infarstrukturo kasnijo, privatizacija pa je še vedno na ničelni točki. Za celotno slovensko gospodarstvo bo usodno, če vlada ne bo v najkrajšem času sprejela nacionalnega energetskega programa in konkretnih ukrepov za sanacijo elektrogospodarstva, so opozorili predstavniki energetskega gospodarstva.

Pet poškodovancev prometne nesreče pri Naklem še vedno v kritičnem stanju

03. 02. 1998 13.23

Pet poškodovancev od osmih, ki so bili po hudi prometni nesreči v Naklem konec minulega tedna prepeljani v ljubljanski Klinični center, je še vedno v kritičnem stanju, med njimi sta tudi dva otroka, je na današnji novinarski konferenci predstavnikov Kliničnega centra povedal strokovni direktor strokovno poslovne skupnosti kirurške klinike Zoran Arnež.

Obeti

03. 02. 1998 08.54

V četrtek in petek bo precej jasno. Na Primorskem bo pihala burja, v notranjosti Slovenije severovzhodni veter. Jutra bodo še vedno kar mrzla, čez dan pa bodo temperature malo nad 0 stopinj C.

V Barceloni priložnost za zmago v gosteh

02. 02. 1998 18.47

Slovenskega košarkarskega državnega prvaka Union Olimpijo po krajši prekinitvi evropske košarkarske lige v četrtek ponovno čaka težka tekma. Union Olimpija ima v drugem delu evropske lige precej neugoden razpored, za začetek pa se bo v četrtem krogu v gosteh pomerila z Barcelono. Spomini igralcev Uniona Olimpije na katalonsko ekipo so sicer prav prijetni; v vseh treh tekmah evropske lige letos in lani, ko sta se srečala ta nasprotnika, je namreč slavil ljubljanski klub. Barcelona trenutno ne blesti ne v evropski ligi ne v španskem prvenstvu, kjer je prav ob koncu prejšnjega tedna že izpadla iz pokalnega tekmovanja. Seveda pa to ne pomeni, da je Barcelona povsem nenevarna. Ljubljančani imajo namreč precej težav z zdravstvenim stanjem moštva, saj je kar nekaj košarkarjev zbolelo. Gregor Hafnar in Marjan Kraljevič še vedno nista zdrava, tako da je celo vprašljiv njun odhod v Barcelono. Bolje je z Jako Danevom in Markom Tuškom, ki sta zaradi bolezni izpustila nastop na prireditvi Dan slovenske košarke, a sta se zdaj že priključila ekipi. Tudi Barcelona ima težave, poškodovani so Enrique Andreu, Andres Jimenez in Aleksandar Djordjevič.

Turistična zveza Slovenije si je za letošnje leto zadala pester program dela

02. 02. 1998 15.58

Turistična zveza Slovenije (TZS) bo v letu 1998 usmerjala svojo dejavnost v bolj učinkovit razvoj turistične društvene dejavnosti in s tem prispevala h kakovostnemu razvoju turizma. Letošnji program dela turistične društvene organizacije zajema 26 projektov, med njimi pet novih. Najpomembnejši med projekti še vedno ostaja akcija Moja dežela - lepa urejena in čista, v kateri slovenski kraji med seboj tekmujejo v urejenosti. Leta 1998, ki ga je TZS razglasila za leto športa v turizmu, pa se bo v krovni organizaciji prostovoljno združenih turističnih društev dogajalo še marsikaj - med drugim si bodo še naprej prizadevali za rešitev problematike slovenskih počitniških domov na Hrvaškem.

ZDA bodo povečale število vojaških sil v Perzijskem zalivu

31. 01. 1998 10.55

ZDA bodo na območje Perzijskega zaliva poslale dodatnih 50 bojnih letal, je poročala televizijska družba CNN. Hkrati naj bi se povečalo tudi število vojakov v kopenskih enotah, navaja isti vir, medtem ko v Pentagonu novice niso niti potrdili niti zanikali.

Leto tigra bo tudi leto za tigra

28. 01. 1998 09.19

Letošnje leto tigra, ki se po kitajskem koledarju začne 28. januarja, mora biti tudi "leto za tigra", so poudarili pri Svetovnem skladu za zaščito narave (WWF). Sklad je te dni napovedal, da bo vložil milijon dolarjev za zaščito te živalske vrste. S sredstvi bodo skušali predvsem preprečiti divji lov ter politiko, ki uničuje tigrova naravna prebivališča, kar je glavni razlog za njegovo izumiranje. V začetku stoletja je v Aziji, od Kaspijskega morja do Balija, živelo več kot 100.000 tigrov, vendar se je njihovo število zmanjšalo za 95 odstotkov. Tri od osmih vrst - tiger z Balija, kaspijski tiger in javanski tiger - pa celo izumirajo. Po zadnjih raziskavah sklada vsak drugi tiger na prostosti živi v Indiji. Ocenjujejo, da jih v Bangladešu živi 300, v Nepalu 150 in v Butanu 80. Na Sumatri jih je najverjetneje še 400, v Maleziji 600, po 150 na Tajskem in v Vietnamu, 100 v Kambodži, 150 v Rusiji ter manj kot deset v Severni Koreji. Na Kitajskem jih živi le še kakih 30, medtem ko so jih leta 1950 prešteli 4000. Kljub naporom vodstev številnih azijskih držav, da zaščitijo to ogroženo živalsko vrsto, se njihovo število še naprej močno zmanjšuje. Ljudje še vedno uporabljajo tigrovo kožo, dlake živali uporabljajo za izdelovanje zdravil, penis smatrajo za afrodiziak, nekateri pari pa celo verjamejo, da bo njihov otrok moškega spola, če bodo nad zakonsko posteljo obesili tigrov smrček.

Razmere na slovenskih cestah ob 11.30

27. 01. 1998 11.45

Zaradi del bo danes do 15. ure zaprt prehitevalni pas na avtocesti Divača-Sežana. Zaradi močne burje je na cesti Podnanos-Vipava prepovedan promet za vsa tovorna vozila, avtobusom je vožnja spet dovoljena. Policija izloča tovorna vozila v Razdrtem, zato naj se vozniki raje odpravijo po poti prek Sežane ter Štanjela.

Žirinovski: Bill mi je bil vedno všeč

27. 01. 1998 08.26

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se je znašel v vrtincu seksualnih škandalov, se lahko, če ostane brez službe, veseli izmenjave izkušenj z ruskim ultranacionalistom Vladimirjem Žirinovskim. "Če bo Bill obsojen, bo imel več časa in ga bom pogosteje videval. Igrala bova golf, tudi jaz imam rad pse, tako kot Bill, lahko si bova pripovedovala zgodbice o najinih seksualnih izkušnjah. Bill ne bo sam," je zatrdil Žirinovski. Žirinovski, ki je nekoč izjavil, da je pripravljen na skupinski seks z ruskimi volilci, je doslej vedno svaril pred zlom, ki ga širijo ZDA. V petek je bil malce bolj prizanesljiv. "Bill mi je bil vedno všeč. Čutil sem, da je bil v mladih letih enak kot jaz," je dejal 51-letni Clintonov vrstnik Žirinovski.

60 000 gospodinjstev v Quebecu še vedno brez elektrike

26. 01. 1998 09.48

Tri tedne po obilnem ledenem dežju je brez elektrike še vedno 60.000 gospodinjstev v kanadski pokrajini Quebec. Okoli 30.000 gospodinjstev naj bi elektriko dobilo še ta teden. Ko so bile težave največje, je bilo brez elektrike kar 1,4 milijona gospodinjstev.

Policija po naključju odkrila nasad kanabisa

24. 01. 1998 10.42

Belgijska policija je v Antwerpnu ta teden odkrila podzemni nasad kanabisa in zasegla 700 prepovedanih rastlin. Nasad so policisti odkrili popolnoma po naključju, in sicer ko so se odzvali na klic jeznega prebivalca naselja, ki ga je motila vedno prižgana močna luč v kletnih prostorih sosednje stavbe. Lastnik "plantaže" je bil med policijskim posredovanjem odstoten, poroča belgijski radio.

Austin Powers - najbolj nora komedija

22. 01. 1998 17.42

V Ljubljani se je z današnjim dnem začelo prikazovanje filma Austin Powers, medtem ko bodo morali nekateri kraji po Sloveniji na to noro komedijo še malce počakati. Projekcije se v Novem mestu začnejo 26. januarja, v Mariboru in Kranju 29. januarja, v Celju pa 5. februarja.

Clinton priznal izvenzakonsko razmerje s Flowersovo?

22. 01. 1998 14.05

Ameriški predsednik Bill Clinton naj bi na nedavnem zaslišanju pod prisego priznal, da je imel razmerje z Jennifer Flowers, kar je doslej vedno zanikal, ter tudi, da je uslužbenki Bele hiše Monici Lewinsky dajal darila.

Polovica Rusov se, kljub oživitvi religij, še vedno razglaša za ateiste

21. 01. 1998 09.13

Kljub oživitvi religije v postsovjetki Rusiji se več kot polovica Rusov še vedno razglaša za ateiste. V raziskav Ruskega centra za javnomnenjske raziskave se je 46 odstotkov vprašanih izreklo za neverujoče, 45 odstotkov je pravoslavcev, dva odstotka anketirancev pa sta islamske veroizpovedi. Približno 31 odstotkov vprašanih je izjavilo, da so vedno verjeli v boga, 13 odstotkov jih je vanj začelo verjeti po padcu komunizma, 26 odstotkov anketirancev pa ni nikdar verjelo v boga. Vsekakor pa je zanimivo, da je bilo kar 96 odstotkov vprašanih krščenih.

Kritično poročilo zveze NATO o razmerah v poljski vojski

19. 01. 1998 13.12

Tajno poročilo glavnega štaba zveze NATO za Evropo obtožuje poljsko vojsko, da je zelo slabo prilagojena strukturam zveze, ki naj bi se ji pridružila prihodnje leto, je danes poročal poljski dnevnik Rzeczpospolita.

Dobordelna razstava slovenskih grafikov v Osaki

19. 01. 1998 12.25

V galeriji Pias v Osaki je v okviru prireditev v spomin na veliki potres, v katerem je pred tremi leti v mestu Kobe in okolici umrlo 6.400 ljudi, na ogled tudi dobrodelna prodajna razstava del slovenskih umetnikov. Razstavo, na kateri z 76 deli sodeluje 40 slovenskih grafikov, so slovesno odprli 14. januarja; ogled razstave, katere izkupiček bo namenjen odpravi posledic potresa - 25.000 družin je še vedno nastanjenih v začasnih bivališčih -, bo mogoč še do 1. februarja, so sporočili iz slovenskega veleposlaništva v Tokiju.

Bilanca velikega bega: En pujs najden, drugi še vedno na prostosti

18. 01. 1998 10.31

Po pisanju otoškega tabloida Daily Mail so enega od dveh pujsov, ki sta pred tednom dni pobegnila iz klavnice v Malmesburryu, v petek ujeli, drugega ubežnika pa še vedno iščejo. Medtem sta oba pujsa že postala glavni zvezdi britanskega rumenega tiska; dobila sta celo vzdevka Butch in Sundance. Britanska javnost se zavzema, da pujsa ne bi končala pod nožem, zato je njun lastnik Arnaldo Dijulio izjavil, da ubežnikov ne bo poslal v zakol, temveč ju bo prodal po "najbolj ugodni ceni".