veleposlanik ZDA

Varnostni svet sprejel prvo resolucijo o Kosovu od lanskega oktobra
15. 05. 1999 08.57
Varnostni svet (VS) OZN je v soboto zjutraj sprejel prvo resolucijo o Kosovu od 24. oktobra lanskega leta. Zanjo je glasovalo 13 članic Varnostnega sveta, Rusija in Kitajska pa sta se vzdržali. Pri pripravljanju resolucije je poleg 7 nestalnih članic Varnostnega sveta in 11 nečlanic, sodelovala tudi Slovenija, njena vsebina pa se nanaša predvsem na humanitarno krizo, čeprav se v 5. točki dotika tudi političnega procesa pri iskanju rešitve kosovske krize. Slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk je dejal, da je resolucija pomembna že zato, da je prva, o kateri se je VS uspelo dogovoriti po 24. oktobru in da ima poleg humanitarne vsebine tudi politično.

Premier Drnovšek na vrh zveze NATO; tudi v Boston in Austin
20. 04. 1999 09.10
Slovenski premier Janez Drnovšek se bo z delegacijo udeležil vrhunskega srečanja zveze NATO in Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC), ki bo od 23. do 25. aprila v Washingtonu. Pred tem se bo premier ustavil v Bostonu, po washingtonskem vrhu pa bo odšel še na obisk k republikanskemu predsedniškemu kandidatu in guvernerju Texasa Georgu Bushu ml. v Austin.

VS razočaran nad iraško reakcijo
10. 04. 1999 10.08
Varnostni svet ZN je v petek razpravljal o poročilu treh odborov, ustanovljenih za oblikovanje predlogov nadaljnje politike do Iraka, ki ga je predstavil predsednik odborov, veleposlanik Brazilije Celso Amorim.

Washington ima dokaze o zločinih proti človeštvu na Kosovu
05. 04. 1999 21.15
Združene države Amerike razpolagajo z dokazi o tem, da se na Kosovu izvajajo vojni zločini in zločini proti človeštvu, je danes potrdil State Department.

ZDA prek švedskega veleposlanika zahteva izpustitev zajetih vojakov
02. 04. 1999 18.56
Švedski veleposlanik v Beogradu Mats Staffanson je jugoslovanski vladi danes izročil diplomatsko noto ZDA z zahtevo po izročitvi treh zajetih ameriških vojakov. V noti Washington poleg tega zahteva, da jugoslovanske oblasti izdajo dovoljenje za vstop odposlancem Mednarodnega rdečega križa in švedskega veleposlaništva ter namestitev predstavnika haaškega sodišča za vojne zločine.

Odbor ZN za nove inšpekcije v Iraku
31. 03. 1999 00.10
Odbor za nadzor iraškega orožja pri Združenih narodih je Varnostnemu svetu predlagal, naj začne v Iraku vnovič izvajati lani decembra prekinjene inšpekcije. Ustrezno poročilo odbora, ki ga vodi brazilski veleposlanik pri ZN Celso Amorim, so objavili danes v New Yorku.

Izredna seja VS o Kosovu visi v zraku
24. 03. 1999 09.36
Članice Varnostnega sveta ZN so po trditvah diplomatskih virov pripravljene na morebitni sklic izredne seje o Kosovu, potem ko je zveza NATO začela s pripravami za napad na vojaške cilje v ZR Jugoslaviji zaradi zaostrovanja kosovske krize in zavračanja mirovnega načrta s strani jugoslovanskih oblasti.

Annan pozdravlja libijsko odločitev o predaji krivcev v zadevi Lockeby
20. 03. 1999 10.09
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je pozdravil namero Libije, da izroči dva svoja državljana, ki naj bi bila odgovorna za eksplozijo letala družbe Pan Am nad Lockerbyjem na Škotsketm leta 1988. Sporočilo o izročitvi je Annanu izročil libijski veleposlanik pri ZN.

ZDA so začele nov krog pogajanj s Severno Korejo
27. 02. 1999 17.30
Združene države Amerike so danes v New Yorku začele tretji krog pogajanj s Severno Korejo.

Na konferenci o korupciji tudi novi direktor slovenske policije
27. 02. 1999 09.44
Mednarodne konference o Boju proti korupciji v državnih organih, ki je potekala v Washingtonu od 24. do 26. februarja, se je udeležila tudi slovenska delegacija, v kateri so bili novi generalni direktor slovenske policije Andrej Podvršič, veleposlanik Republike Slovenije v ZDA Dimitrij Rupel in na povabilo organizatorjev tudi profesor Anton Bebler.

ZDA in Velika Britanija Libiji postavili ultimat
27. 02. 1999 08.35
ZDA in Velika Britanija so dale Libiji mesec dni časa za izročitev dveh libijskih državljanov, ki naj bi bila odgovorna za atentat na ameriško letalo nad škotskim mestom Lockerbie.

Aziz: Delo odborov ne zadeva Iraka
14. 02. 1999 11.16
Po ocenah podpredsednika iraške vlade Tareka Aziza delo treh novih odborov za Irak, ki jih je ustanovil Varnostni svet Združenih narodov, ne zadeva Iraka.

V New Yorku odprli razstavo Lojzeta Logarja
12. 02. 1999 11.08
V newyorškem Queens Collegeu so sinoči odprli razstavo enega najbolj znanih slovenskih slikarjev Lojzeta Logarja. Odprtja so se med drugimi udeležili slovenski veleposlanik v ZDA Dimitrij Rupel, generalni konzul Republike Slovenije v New Yorku Vojislav Šuc, novoimenovani slovenski konzul v Clevelandu Tone Gogala in slovenski kulturni ataše v New Yorku, letošnji Prešernov nagrajenec pesnik Tomaž Šalamun. Avtor se odprtja razstave, žal, ni mogel udeležiti.

Vrnitev ruskega veleposlanika v London
26. 12. 1998 11.08
Ruski veleposlanik v Veliki Britaniji Jurij Fokin, odpoklican na posvetovanja v Moskvo v protest proti nedavnim ameriško-britanskim napadom na Irak, naj bi se danes vrnil v London, so sporočili ruski diplomatski viri, ki jih povzema agencija Interfax.

Ruski veleposlanik se vrača v Washington
23. 12. 1998 11.15
Ruski veleposlanik v Washingtonu Jurij Voroncov, ki so ga zaradi ameriško-britanskih napadov na Irak prejšnji petek začasno odpoklicali v Moskvo, je danes iz ruske prestolnice odpotoval nazaj v Washington.

Ruski veleposlanik se vrača v ZDA
22. 12. 1998 13.21
V Washington se bo jutri vrnil veleposlanik Rusije Julij Voroncov, je danes sporočilo rusko zunanje ministrstvo.

Odmevi na napad ZDA in VB na Irak
17. 12. 1998 09.27
Ruski predsednik Boris Jelcin je ostro obsodil letalske napade na Irak in zahteval takojšnjo ustavitev nasilja. V sporočilu za javnost, ki ga je danes objavil Kremelj, je Jelcin poudaril, da sta Washington in London z napadi ''grobo kršila'' Listino Združenin narodov ter načela mednarodnega prava. Letalske napade na Irak je obsodila tudi Kitajska, ki je prav tako zahtevala takojšnjo ustavitev vojaške akcije. Kitajski veleposlanik Qin Huasun pri Združenih narodih v New Yorku je izjavil, da ''ni opravičila za uporabo nasilja proti Iraku''.

Hill v Beogradu; človekoljubna pomoč na Kosovo
27. 10. 1998 14.48
Ameriški posrednik za Kosovo Christopher Hill, sicer veleposlanik ZDA v Makedoniji, je danes v Beogradu, kjer naj bi se po napovedih ameriških diplomatskih virov popoldne sestal z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem; govorila naj bi predvsem o uresničitvi zahtev mednarodne skupnosti s strani ZRJ v izogib napadom zveze NATO. O najnovejših razmerah na Kosovu naj bi se Hill pogovarjal tudi z beograjskimi veleposlaniki držav članic kontaktne skupine.

Sudan potrdil ameriške letalske napade in zanikal, da bi imel kemične tovarne; Ben Laden naj bi napad preživel
20. 08. 1998 10.10
Sudanska vlada je potrdila, da so ameriška letala nocoj streljala na cilje v prestolnici Kartum, tudi na farmacevtsko tovarno, ni pa omenila morebitnih žrtev. Sudanski notranji miniser Abdul Rahim je za ameriško televizijsko mrežo CNN izjavil, da sta dve ameriški letali na severu Kartuma izvedli tri ali štiri napade in zadeli farmacevtsko tovarno Shifa, ki je v ''zasebni'' lasti.

Ameriški odposlanec Hill prispel v Prištino
10. 08. 1998 15.37
Ameriški odposlanec Christopher Hill, sicer veleposlanik ZDA v Skopju, je danes prispel v Prištino, kjer naj bi se med drugim sestal z visokim predstavnikom jugoslovanske vlade, se je izvedelo iz diplomatskih virov.

Clinton močno zaskrbljen zaradi napadov na veleposlaništva; v Nairobiju aretirali osumljenca
07. 08. 1998 15.50
Ameriški predsednik Bill Clinton je močno zaskrbljen zaradi bombnih eksplozij pred ameriškima veleposlaništvoma v Keniji in Tanzaniji, so davi sporočili iz Bele hiše.

Varnostni svet sprejel program dela za avgust
05. 08. 1998 08.30
Varnostni svet ZN je sprejel okvirni program dela v avgustu, ko mu predseduje slovenski veleposlanik Danilo Tuerk. Načrt dela se v Varnostnem svetu sprejema vsak mesec, ko se zamenja predsedujoči, in ni dokončen, saj se sproti prilagaja razvoju dogodkov v svetu.

Dan državnosti Slovenije tudi v palači OZN in v Washingtonu
27. 06. 1998 11.18
Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu ZN dr. Danilo Tuerk je v petek, 26. junija, na sedežu OZN v New Yorku, priredil slovesen sprejem ob Dnevu državnosti Republike Slovenije. Sprejema se je udeležilo približno 300 povabljencev. Med številnimi gosti, diplomati, gospodarstveniki in novinarji je bil tudi vodja inšpektorjev UNSCOM-a Richard Butler.

Zdravljica in slovensko vino v Kaliforniji
25. 06. 1998 10.03
Častni konzul Republike Slovenije v Los Angelesu -Mark Ryavec bo ob pomoči Slovenske izseljenske matice in Kalifornijske zveze Družbe za slovensko nacionalno korist (Slovene National Benefit Society) priredil praznovanje slovenskega dneva državnosti. Na slovesnosti v Italijanskem kulturnem inštitutu v Los Angelesu bodo sodelovali Ribniški oktet, Ina Conradi in Nataša Prosenc. Pozdravni govor na slovesnosti, na kateri bodo postregli s slovenskim vinom, bo imel veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel.

Annan od ZDA zahteva plačilo dolgov ZN
19. 06. 1998 11.01
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je Washington pozval, naj čimprej plača milijardo dolarjev, ki jo dolguje ZN, je sporočil ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Veleposlanik ZDA na Norveškem na obisku v Sloveniji
22. 05. 1998 15.22
Predsednik odbora državnega zbora za obrambo Rudolf Petan ter člana odbora Lojze Peterle in Ivo Hvalica so danes sprejeli veleposlanika Združenih držav Amerike na Norveškem Davida B. Hermelina, ki je na obisk v Slovenijo prispel s skupino visokih norveških predstavnikov v okviru obiska sedeža zveze NATO v Bruslju, so sporočili iz državnega zbora.

ZDA predale dokumente o Šakiću Hrvaški
18. 05. 1998 07.33
Ameriški veleposlanik v Zagrebu William Montgomery je hrvaškemu zunanjemu ministru Mateju Graniću danes predal dokumente ameriškega pravosodnega ministrstva, ki bi lahko prišli v poštev pri sojenju nekdanjemu poveljniku koncentracijskega taborišča Jasenovac Dinku Šakuću.

Varnostni svet: Sankcije proti Iraku ostajajo
28. 04. 1998 19.19
Gospodarske sankcije proti Iraku, ki jih je Varnostni svet ZN uvedel leta 1990, ostajajo nespremenjene, je po enodnevnem zasedanju v New Yorku povedal predsedujoči VS ZN, Japonec Hisaši Ovada. "V Varnostnem svetu ni bilo konsenza za spreminjanje sankcij," je povedal Ovada v ponedeljek po krajevnem času, potem ko je VS preučil poročili komisije ZN za razorožitev Unscom in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku
28. 04. 1998 09.36
Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Predstavitev Slovenije v washingtonskem muzeju umetnosti Corcoran
31. 03. 1998 09.44
V Muzeju umetnosti Corcoran v Washingtonu bo jutri, 1. aprila, predstavitev Slovenije z naslovom Slovenija, dežela za vse letne čase in priložnosti (Slovenia - A Country for All Seasons and Reasons). Predstavitev je pripravilo slovensko veleposlaništvo v Washingtonu v sodelovanju z muzejem Corcoran.