veleposlanik ZDA

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia

27. 03. 1998 16.55

Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.

Kitajska zavrača ameriške kritike

26. 03. 1998 17.34

Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

VS izrazil zaskrbljenost zaradi položaja na Kosovu, Kitajci nasprotujejo ukrepom proti ZRJ

11. 03. 1998 11.45

Britanski veleposlanik v VS OZN John Weston je ostalim članom VS podal poročilo o sklepih londonskega sestanka kontaktne skupine šestih držav o položaju na Kosovu. Po poročilu je sledila razprava, ki se je končala brez uradnih sklepov. Vse članice VS so izrazile zaskrbljenost zaradi položaja in pozvale obe strani k čimprejšnjim pogajanjem o mirni rešitvi krize, nihče pa ni postavil pod vprašaj ozemeljske celovitosti ZRJ.

Rusi za uravnotežitev politične teže znotraj UNSCOM-a

06. 03. 1998 09.54

Rusija je predlagala generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu, naj za namestnika vodje Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) Richarda Butlerja imenuje Rusa. S to pobudo, ki jo je ruski veleposlanik Sergej Lavrov v sredo poslal Kofiju Annanu, naj bi uravnotežili politično težo znotraj UNSCOM-a, katerega drugi človek je Američan Charles Duelfer. Generalni sekretar ZN na pobudo Moskve še ni odgovoril. Ob oblikovanju UNSCOM-a po Zalivski vojni aprila 1991 so določili, da ima komisija predsednika in podpredsednika; o imenovanju drugega podpredsednika bi moral po besedah zahodnega diplomata glasovati Varnostni svet, vendar pa ZDA tega verjetno ne bi podprle.

ZDA želijo biti gotove, da bo Irak spoštoval sporazum

25. 02. 1998 09.53

Veleposlanik Združenih držav Amerike pri Združenih narodih Bill Richardsom je sinoči za ameriško televizijo povedal, da ZDA želijo biti gotove, da Irak v sporazumu, podpisanem v ponedeljek z Združenimi narodi, ne bo našel kakih "lukenj". Ameriško administracijo po njegovih besedah skrbi natančna vloga inšpektorjev v sestavi posebne komisije ZN za razorožitev (UNSCOM), ki naj bi jo pri pregledih predsedniških palač v Iraku spremljali nekateri diplomati. ZDA menijo, da bi morali nadzor nedvoumno voditi inšpektorji.

Države Srednje Amerike skupaj z ZDA proti tihotapljenju arheoloških najdb

28. 01. 1998 09.53

Države Srednje Amerike se bodo skupaj z Združenimi državami borile proti ropanju in tihotapljenju arheoloških najdb. To so včeraj sklenili na konferenci v kostariški prestolnici San Jose. Po besedah kulturnega ministra Kostarike Arnolda More se s tihotapljenjem tovrstnih predmetov ukvarja močna ter s helikopterji in sodobnim orožjem opremljena tihotapska mreža, ki se povezuje tudi z vlado in policijo. Ameriški veleposlanik v San Joseju Thomas Dodd je poudaril pripravljenost svoje vlade, da državam Sredje Amerike pomaga pri reševanju njihovih kulturnih dobrin.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto

06. 12. 1997 12.58

Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.