velika potreba

Ne pomagajte na lastno pest, da donacije ne bodo šle v smeti
11. 08. 2023 12.17
V slovenska mesta in vasi, ki jih je prejšnji teden popolnoma opustošila zgodovinska povodenj, prihaja pomoč iz vseh smeri. A sanacija bo dolgotrajna, vsi dobri nameni pa so lahko tudi nekoristni – sploh, če se donacije zbira na lastno pest in prehitro. Potrebe se hitro spreminjajo, hrana se pokvari, belo tehniko zalije dež. Kot pojasnjujejo pri Humanitarčku, bi lahko ob vašem začetku branja tega članka na Zgornjem Savinjskem nujno potrebovali krompir, ob koncu prispevka pa bi ga v skladiščih imeli že več kot tri tone.

Rdeči križ in Karitas z donacijami zbrala že več kot dva milijona evrov
11. 08. 2023 13.41
Rdeči križ Slovenije (RKS) je za prizadete v zadnjih poplavah prek bančnih transakcij fizičnih oseb in gospodarskih družb ter z SMS-donacijami do zdaj zbral več kot milijon evrov. Na terenu je dejavnih več kot 1000 prostovoljcev RKS. Pri Slovenski karitas ocenjujejo, da je petkova ujma v Sloveniji poškodovala vsaj 4000 hiš in stanovanj. V Ljubljani, Kamniku in okolici Cerkelj jih je popolnoma uničenih 77, na Koroškem in v podravski regiji pa 51. Na Karitas so doslej zbrali več kot 1,5 milijona evrov za pomoč žrtvam poplav, je povedal generalni tajnik Karitas Peter Tomažič.

Mednarodna pomoč že v Sloveniji, trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka
07. 08. 2023 17.08
Voda iz poplavljenih hiš in objektov še ni niti odtekla, ko je na prizadeta območja že prišla prva pomoč. Za hitrim odzivom stojijo tudi številne humanitarne organizacije in prostovoljci, med njimi so tudi taki, ki sedaj pomagajo drugim, čeprav so jim poplave uničile dom. Pomoč prihaja tudi že iz tujine. Zjutraj sta v Slovenijo prišla dva tovornjaka pomoči poljskega Rdečega križa, slovenski pa opozarja, da trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe
12. 07. 2023 13.02
V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

Solčavski rejci drobnice na protestu: 'Sramota za Slovenijo'
06. 07. 2023 06.00
"Sramota za Slovenijo in celotno Evropsko unijo," so sporočali solčavski rejci drobnice na protestu, potem ko so volkovi na planinskem pašniku konec tedna poklali več deset plemenskih ovac. Gre za že drugi tovrsten napad v zadnjem mesecu na Solčavskem, o odločbi za izredni odstrel volkov, za katero je zaprosila občina, pa zaenkrat ne duha ne sluha.

Nasa: Od 800 videnj NLP je okoli 40 sumljivih
31. 05. 2023 15.24
Znotraj ameriške vesoljske agencije že leto dni deluje posebni odbor, ki se ukvarja le s preučevanjem t. i. neidentificiranih zračnih pojavov oziroma pojavov z 'neznanimi letečimi predmeti'. Prej so se take raziskave izvajale v strogi tajnosti, dodeljene pa so bile vojski ali obveščevalnim službam. Nasa je v nasprotju z njimi javno spregovorila o svojem delu.

Nova epidemija med mladostniki in otroci: Kratkovidnost
26. 05. 2023 18.43
Kratkovidnost se v otroštvu pojavlja v vedno zgodnejših letih in napreduje hitreje kot pred desetletji, opozarjajo strokovnjaki. Danes ima namreč že skoraj vsak drugi mladostnik očala. Velika težava so predvsem zasloni, ki so jim otroci prekomerno izpostavljeni. Tudi po več ur dnevno že v predšolskem obdobju.

Velika potreba po psihoterapiji, ki pa ni priznana kot samostojen poklic
22. 05. 2023 18.45
Bolnikov z duševnimi težavami je vse več, čakalne vrste za psihologe in psihiatre pa absurdno dolge. Rešitev so psihoterapevti, a tu zdaj nastane težava, saj psihoterapija pri nas ni uveljavljena kot samostojen poklic in znanstveno utemeljena disciplina, kot je to drugod po Evropi. Kar pomeni, da javne mreže psihoterapevtov nimamo in da morajo bolniki zanje plačevati iz lastnega žepa. Ministrstvo za zdravje ima Zakon o terapevtski dejavnosti sicer na mizi, v Združenju psihoterapevtov Slovenije pa si želijo kak konkretnejši premik.

Šole z otroki o nenasilju in strpnosti. Kako bodo pristopile k pobudi?
11. 05. 2023 16.31
Po tragičnih dogodkih, ki so se pretekli teden odvili v Srbiji, se bodo v petek z otroki pogovorili tudi na slovenskih šolah. Po navodilih ministrstva za vzgojo in izobraževanje bodo namreč vsaj dve šolski uri namenili vsebinam, ki spodbujajo ničelno toleranco do nasilja. Številne izobraževalne institucije bodo te dejavnosti izvedle v okviru razrednih ur, ravnatelji pa ob tem poudarjajo, da se o problematiki medvrstniškega nasilja v šolah pogovarjajo čez vse leto.

'Pri mladih je treba krepiti njihovo čustveno inteligenco'
15. 04. 2023 07.00
Ob tem, ko je javnost pretresel še en primer medvrstniškega nasilja, se pojavljajo vprašanja, kako do tovrstnega nasilja pristopiti, če želimo njegov porast ustaviti oziroma ga zmanjšati. Leži odgovornost na plečih staršev ali na vzgojnih ustanovah? Kakšni naj bodo učinkoviti preventivni ukrepi in kako delovati po tem, ko nasilje kljub preventivi izbruhne.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'
11. 04. 2023 18.53
TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Stanovanjski fond, ki izčrpava samega sebe: 'Smo premalo ambiciozni'
04. 04. 2023 06.12
Draga bančna posojila, nereguliran in nepredvidljiv tržni najem ter fond javnih najemnih stanovanj, ki zaradi premajhne ponudbe izčrpava samega sebe – takšno je danes stanje v slovenskem stanovanjskem sektorju, ki ga je politika zadnja leta postavljala na stranski tir. Da bi zadostili vedno večjim potrebam, bi potrebovali najmanj 10.000 javnih najemnih stanovanj, vlada jih namerava zgraditi do 3000 na leto. Stanovanja so zaradi nizkih najemnin in možnosti dolgoročnega najema izjemno zaželena, a so zaradi pomanjkanja dostopna le peščici. Nekateri zato v sistemu iščejo luknje.

V GZS proti višjim prispevkom delodajalcev za prvi pokojninski steber
21. 03. 2023 14.37
Izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenija (GZS) Mitja Gorenšček je glede načrtovane pokojninske reforme dejal, da so v GZS proti morebitnemu dvigu prispevne stopnje za delodajalce v prvem pokojninskem stebru. Minister za delo Luka Mesec pa je poudaril, da si pri reformi želi doseči konsenz socialnih partnerjev.

Brniško letališče: v številu potnikov nas prehiteva bosansko, celo kijevsko letališče
02. 03. 2023 18.36
Lani so več potnikov na letališču od Brnika zabeležili celo v Kijevu. Kijevsko letališče je obiskalo 1.080.000 potnikov, medtem ko ljubljansko 970.000. Če se štiri leta po stečaju Adrie Airways še vedno sprašujemo, ali bi bilo smotrno imeti lastno letalsko družbo, pa nekdanji Adrijin pilot Primož Jovanovič meni, da je odgovor na dlani. Kako dobro se država znajde brez lastnega letalskega prevoznika, so nam namreč pokazali zadnji zelo zgovorni rezultati, dodaja.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17
Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Psihiatrinja: Za anoreksijo zbolevajo že sedem- in osemletni otroci
22. 02. 2023 14.07
Ena od epizod druge sezone serije Gospod profesor, ki jo lahko pravkar spremljate na VOYO, se dotika tudi motenj hranjenja. Razrednik Samo ugotovi, da dijakinja Sofija bolestno hujša – med razlogi pa sta slaba samopodoba in zaljubljenost v Luko, za katerega Sofijine prijateljice menijo, da je izven njene lige.

V dobrih štirih letih pomagali več kot 10.235 osebam
19. 02. 2023 19.01
Humanitarni projekt Veriga dobrih ljudi deluje od oktobra 2018 in je nastal na podlagi potreb, ki jih že več kot 40 let na ZPM Ljubljana Moste-Polje zaznavajo pri delu z družinami iz vse Slovenije. Družinam, ki se znajdejo v primežu revščine, želijo pomagati na način, da bi prekinile začarani krog globoke revščine in jim omogočiti, da ponovno postanejo aktiven člen naše družbe.

Kurentovanje je tradicionalno, želje poslušalcev niso – želeli so Ceco
25. 01. 2023 07.34
Znamenito Kurentovanje letos še pred začetkom razburja zaradi uvodnega koncerta v pustni čas. Čeprav je srbska pevka Ceca že nekajkrat nastopila v Sloveniji, se je tokrat v delu javnosti pojavilo ostro nasprotovanje. Na Zavod za turizem Ptuj oziroma na tamkajšnjo občino se je usul plaz očitkov o neprimernosti te izbire za prireditev, češ da je del slovenske kulturne dediščine, zato smo jih poklicali tudi mi. Pojasnili so, da je prireditev ločena na javni in zasebni del ter da oni za spremljevalni program ne skrbijo, prav tako ga ne financirajo. Organizator koncertov pa pravi, da so sledili rezultatom ankete o glasbenih željah.

Biti igralec, ne igrišče: recesije morda ne bo, cilj je ukrotitev inflacije
19. 01. 2023 16.50
Potem ko so po pandemiji številni pričakovali gospodarski razcvet, je udarila vojna v Ukrajini in svet potisnila na rob nove recesije. A zadnji podatki so bolj obetavni, so v Davosu ugotavljali sogovorniki. So pa na poti do ponovne rasti izpostavili ukrotitev inflacije, strukturne reforme in več odločnosti na projektih, kot je unija kapitalskih trgov.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18
Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Predstavljamo vsestransko uporabne sesalnike Kärcher!
15. 11. 2022 09.04
Čiščenje in sesanje je veliko bolj učinkovito in enostavno, če pri tem uporabljate kakovostne sesalnike - to so zagotovo sesalniki Kärcher.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča
12. 11. 2022 13.43
Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Avtomobili: Sijaj štirih desetletij glasbenega ustvarjanja
09. 11. 2022 08.00
Legendarna primorska zasedba Avtomobili letos obeležuje 40-letnico neprekinjenega delovanja. S pevcem Markom Vuksanovićem smo se pogovorili o novem albumu Sijaj ter se skupaj zazrli na do zdaj prehojeno pot. Album vsebuje trinajst pesmi, s katerimi so glasbeno naredili korak naprej, kmalu pa jih bodo predstavili tudi na koncertu v Ljubljani.

Kako pa vi skrbite za svoje finance?
31. 10. 2022 18.49
Pred nami so časi, ki si jih, po napovedih, nihče ne želi. Dražijo se hrana, energenti, storitve, življenje na splošno postaja vse dražje. Tudi zato je še toliko bolj pomembno, da vemo, kam gre naš denar. Da znamo z njim upravljati oziroma ga smotrno razporediti.

Bidnova strategija nacionalne varnosti: največji geopolitični izziv ZDA Kitajska
12. 10. 2022 19.54
Prva formalna strategija nacionalne varnosti vlade demokratskega predsednika ZDA Josepha Bidna kljub trenutni osredotočenosti na vojno v Ukrajini kot največji geopolitični izziv ZDA izpostavlja Kitajsko, ob tem pa poudarja pomen obnove in utrditve zavezništev za uspešno soočanje z izzivi tega desetletja.

Windows 10 za 7,40 evra in doživljenjska licenca za Microsoft Office za 27,36 evra
11. 10. 2022 00.15
Keysoffova velika razprodaja.Programska oprema se ves čas razvija. Razvijalci izboljšujejo učinkovitost in lastnosti, posodobitve pa uporabnikom pomagajo, da imajo boljšo izkušnjo in so bolj produktivni. S posodobitvami pa pride potreba po nadgradnji.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22
Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Ekstremna suša usodna za polja in sadovnjake
04. 10. 2022 15.38
Zaradi poglabljanja suše v Kaliforniji vedno več podeželskim skupnostim zmanjkuje vode. Močno črpanje izčrpava podtalnice, ki se zaradi dežja in taljenja snega ne obnavljajo. Sneg, ki zapade v kalifornijskih gorah, običajno zagotovi eno tretjino letne oskrbe zvezne države z vodo, vendar so bile lanske ravni snega do konca zime daleč pod povprečjem. Reko Kolorado, še en pomemben vir vode za južno Kalifornijo, prav tako pesti suša, kar ogroža njeno zmožnost oskrbe kmetov in mest na zahodu ZDA.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?
03. 10. 2022 11.53
Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'
27. 09. 2022 06.00
Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.