velika potreba

Žan Serčič: Poletje je pravi trenutek za remiks

04. 09. 2022 13.25

Žan Serčič se bo od poletja poslovil z dvojnim projektom, katerega prvi del sta nova plesna verzija hita Naj me vzame, ki jo podpisuje Minless, in nov video. Pripravlja pa tudi veliki koncert v ljubljanski Cvetličarni, ki se bo odvijal 24. novembra. Pevec, ki se je v letošnjem letu preselil v Ljubljano, pravi, da je prav ta dvorana pomemben korak v karieri vsakega glasbenika.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'

17. 07. 2022 08.11

Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Originalni Windows 10 že za 7 €, Office 2021 pa že za 13 €

29. 06. 2022 00.15

Velika Keysoff razprodaja programske opreme: v zadnjih dveh letih se je naše življenje in delo spremenilo in potreba po Windowsu in Officeu je vedno večja. V tem času je Windows močno vplival na naše življenje in delo, pa tudi Office je postal tako rekoč nenadomestljiv.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Mizar: Ni večje magije, kot je sinergija med glasbenikom in občinstvom

01. 06. 2022 12.36

Kultna makedonska zasedba Mizar se po več kot šestnajstih letih vrača v Slovenijo, sicer pa bo imela koncerte tudi v Zagrebu in na Reki. Imeli smo priložnost zastaviti nekaj vprašanj, in sicer sta bila sogovornika aktualni pevec Zoran Tortevski in ustanovni član ter kitarist Gorazd Čapovski.

Zaradi nelegalnih in (ne)varnih splavov na svetu vsak dan umre 110 žensk

27. 05. 2022 06.00

Malta je edina država v Evropski uniji, kjer je splav popolnoma prepovedan, na Poljskem je možen le v omejenih okoliščinah. V zadnjih letih je pomemben dosežek dosegla Irska, ki je splav legalizirala po dolgih letih omejevanja te pravice. Na drugem koncu sveta v Združenih državah Amerike odmeva težko pričakovana odločitev, ali bo Vrhovno sodišče razveljavilo zakonodajo, ki ženskam omogoča dostop do prekinitve nosečnosti.

Golob razglasil zmago: Naš cilj, da v državo pripeljemo svobodo, je dosežen

24. 04. 2022 19.00

Vse kaže, da je velika zmagovalka volitev novinka Gibanje Svoboda. Predsednik stranke Robert Golob izide volitev spremlja od doma, saj je zaradi okužbe z novim koronavirusom še vedno v izolaciji. V svojem videonagovoru je zbranim v volilnem štabu dejal, da je danes pravi praznik. "Jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo to zaupanje, to je naša zaveza tistim, ki so nas danes podprli."

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj

22. 03. 2022 09.14

Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

BLOG: Kako si pomagati pri avtoimunskih obolenjih?

13. 02. 2022 07.00

Mnogi od nas v prizadevanju za svoje cilje žrtvujejo počitek in zdravje na splošno – ostajamo pozno v službi, ponočujemo in se poslužujemo hitre hrane. Ko pa nam naše telo pokaže znake utrujenosti, ga prelisičimo in še dodatno poživimo s kofeinom in energijskimi napitki, da ostanemo v pogonu. Rezultat je vse več ljudi z utrujenostjo nadledvične žleze, hormonskim neravnovesjem, avtoimunostjo in kroničnimi vnetnimi težavami.

'Ne sprašujmo se, česa žrtev ni naredila. Vprašajmo se, kako bi jo bolje zaščitili'

04. 02. 2022 14.00

V sredo je Slovenijo pretresla novica o umoru 41-letnice, ki je bila žrtev intimnopartnerskega nasilja. V Društvu SOS telefon ob tem grozljivem dogodku opozarjajo, da je treba narediti več za zaščito žrtev. Leta 2019 smo v Sloveniji zabeležili štiri femicide, leta 2020 sedem, lani pa osem. "Kljub pomembnim premikom in doseženim mejnikom na področju obravnave nasilja v družini in nasilja nad ženskami na področju preventive nekaj še vedno delamo precej narobe," opozarjajo v društvu.

Potreba po šolskih informatorjih velika, denarja zanje ni

28. 01. 2022 13.13

Šolski informatorji so se v času epidemije izkazali za nepogrešljiv člen na marsikateri šoli. A omenjeno delovno mesto ni sistematizirano, zato je njihova zaposlitev otežena. Lahko so zaposleni preko javnih del ali pa jih šole zaposlijo drugače. Na OŠ Nove Jarše v Ljubljani tako iščejo različne možnosti, med njimi je tudi predlog, da bi si finančni strošek za informatorja razdelili šola in starši otrok.

Medved: Kangler je sam sebe razkrinkal, da se vtika v predkazenske postopke

21. 01. 2022 06.27

Člani preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, so na današnji seji zaslišali državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Franca Kanglerja. Ta vse očitke zavrača. Predsednik komisije Rudi Medved pa je v izjavi za javnost dejal, da je Kangler kar sam sebe razkrinkal, da se vpleta v predkazenske postopke, ko je junija 2020 na Facebooku delil vsebino ovadbe v zadevi Tonin, ki do takrat ne bi smela biti dostopna nikomur, razen kriminalistu in takratnemu šefu Nacionalnega preiskovalnega urada. Kangler sicer vse očitke o vmešavanju v delo Policije zavrača.

Na upravni enoti zaradi večjih zaostankov več pritožb, vsaka pa vzame čas za reševanje

04. 01. 2022 17.00

Upravne enote so bile formirane leta 1995, ljubljanska je štela 420 zaposlenih, izvajali pa so pol manj postopkov kot danes. Ker se je z leti število zaposlenih znižalo za 40 odstotkov, na vsakega zaposlenega zdaj pride štirikrat več nalog kot prej. Najhujše pa očitno šele prihaja. Na UE Ljubljana zaradi poteka veljavnosti osebnih dokumentov velikemu delu prebivalcev pričakujejo, da bosta prihodnji dve leti najbolj kritični. Že zdaj pa je eden bolj obremenjenih oddelek za tujce in na upravno enoto zaradi dolgotrajnih postopkov letijo številni očitki. Tam odgovarjajo, da je osnovni problem pri tujcih, da oddane vloge niso popolne.

Andrej Tavželj v Celovcu piše novo poglavje svoje kariere

31. 12. 2021 22.54

Slovenski branilec Andrej Tavželj je iz Jesenic odšel čez mejo, da bi v vlogi kapetana pomagal hokejistom pri mladem moštvu celovškega KAC-a. Po spletu okoliščin je dobil priložnost v prvem moštvu, jo dobro izkoristil, in sedaj je standardni član rdeče-belih. V pogovoru je pripovedal o tem, kako se je vse skupaj razpletalo, o mladih slovenskim hokejistih v Celovcu, o organiziranosti kluba, pa tudi o uspešnih igrah ljubljanske SŽ Olimpije v ligi ICEHL.

Praznični čas ima dva obraza: veselje in osamljenost

24. 12. 2021 19.00

Prazniki so zato, da se družimo, a letos le v družinskem krogu. Da pišemo skupne zgodbe in ustvarjamo lepe spomine. Ima pa žal tudi praznični čas lahko dva obraza: za ene je to čas veselja in sreče, za druge pa osamljenosti in žalosti. Velika pričakovanja, bombardiranje s popolnimi prizori lahko v ljudeh sprožajo še večji stres in stisko, a recept za srečo je v resnici zelo preprost, ker ni odvisen od uspeha, slave in denarja.

Princ Harry spodbuja ljudi, naj dajo odpoved, če jih služba ne osrečuje

07. 12. 2021 08.45

Princ Harry ima zagotovo prav, da je delo, ki človeka ne osrečuje, velik napor in povzroča duševno stisko. Princ zato daje nasvet, naj ljudje v takih primerih dajo odpoved in se posvetijo duševnemu zdravju. Čeprav predlog najverjetneje ni najbolj praktičen, mu je na družbenih omrežjih pritrdilo kar nekaj oboževalcev.

Vas pogosto tišči na stranišče? Odkrijte rešitev za svoj mehur!

17. 11. 2021 00.15

Pogosta, neustavljiva potreba po uriniranju je lahko znak prekomerno aktivnega sečnega mehurja, ki je predhodna stopnja urgentne urinske inkontinence. Preverite, kdaj gre za težavo in kako jo učinkovito zdravimo.

Vlada donirala 300.000 odmerkov cepiva Moderna v Covax

10. 11. 2021 16.38

Vlada se je odločila, da 300.000 odmerkov Moderninega cepiva proti covidu-19, ki jih je Slovenija naročila na podlagi skupnega EU javnega naročila in so predvidena za dobavo v letu 2021, donira v instrument Covax. Pri tem je na dopisni seji sklenila, da jih prednostno usmeri v geografsko regijo Afrike, so sporočili z Urada vlade za komuniciranje.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu

18. 10. 2021 12.58

Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.

Zaradi RSV polni pediatrični oddelki. Kaj nas čaka v prihodnjih mesecih?

16. 10. 2021 07.00

V Sloveniji smo dosegli pomemben mejnik: 50-odstotno precepljenost proti covidu-19. V ponedeljek se bo začelo tudi cepljenje proti gripi, pediatrični oddelki po Sloveniji pa so medtem že mesec dni polni zaradi širjenja respiratornega sincicijskega virusa. O tem, kakšno je stanje in kaj nas čaka, smo se pogovarjali z infektologom Pokornom.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme

18. 09. 2021 09.14

Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

'Več postelj za covidne bolnike pomeni manj postelj za druge'

27. 08. 2021 20.33

V celjski bolnišnici, ki se je za bolnike s covidom-19 znova odprla v ponedeljek, so že zapolnili vse razpoložljive postelje, zato ta konec tedna širijo kapacitete, prihodnji teden odpirajo tudi oddelek za intenzivno terapijo. "Utrujenost, frustracija, naveličanost," stanje duha med sodelavci ob hitrem naraščanju števila okužb in hospitalizacij opisuje specializant infektologije, Federico Victor Potočnik.

Digitalna preobrazba in politična agenda digitalizacije

24. 07. 2021 07.25

Digitalna preobrazba je globalna agenda (t. i. levega in desnega) političnega in celotnega poslovnega sveta, ki jo je prav pandemija covida-19 postavila na piedestal. Digitalizacija je ena od ključnih prioritet EU in slovenskega predsedovanja Svetu EU. Po novem pa imamo tudi ministra za digitalno preobrazbo! Vse kaže, da bo digitalizacija ključna politična agenda, ki bo pomembna za pozicioniranje na naslednjih volitvah. A kaj bo implementirano tudi v praksi?

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'

29. 06. 2021 06.00

Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

Kdo si lahko privošči stanovanje za 1,8 milijona evrov?

12. 06. 2021 06.00

Cene nepremičnin se vzpenjajo v nebo, ponudbe je premalo, povpraševanja ogromno, krediti so poceni, najemniški trg pa popolnoma neurejen, zdi se, da se gradijo le še nadstandardna domovanja, ki to v resnici niso. Kakšno stanovanje si dandanes lahko privošči nekdo s povprečno plačo, ki znaša okoli 1.300 evrov?

Naval na upravne enote rešujejo s kadrovsko okrepitvijo in podaljšanjem delovnika

08. 06. 2021 16.51

Na upravnih enotah beležijo velike gneče, saj je vse več strank, ki želijo pridobiti kvalificirana digitalna potrdila, za dodaten pritisk na javno upravo pa je poskrbelo tudi dejstvo, da smo v obdobju desetletne menjave osebnih dokumentov. Ministrstvo za javno upravo je zato sprejelo nekatere spremembe, med drugim napovedujejo kadrovske okrepitve, podaljšan delovni čas in vzpostavitev enotnega klicnega centra za uprave enote. Vlogo za smsPASS pa bo možno oddati tudi na nekaterih cepilnih mestih, centrih za socialno delo, finančnih uradih, upravnih enotah in v kratkem tudi na Ministrstvu za pravosodje.