velika

Velika škoda zaradi toče in pozebe

07. 06. 2001 00.00

Prva ocena škode, ki sta jo pozeba in toča povzročili kmetom, znaša več kot 8,3 milijard tolarjev. Tako znaša škoda zaradi spomladanske pozebe 5,3 milijarde, škoda zaradi toče pa dobre 3 milijarde. Največ škode je bilo povzročeno v zelenjavarstvu in sadjarstvu, kjer je letošnja pozeba uničila skoraj 70 odstotkov vseh jabolk in hrušk. Posledice toče so občutili tudi pridelovalci jagod, kjer je toča uničila od 30 do 40 odstotkov pridelka.

Iz vojašnice ukradli puške

06. 06. 2001 00.00

Poldrugo leto po veliki kraji orožja iz postojnske vojašnice, smo ponovno priča kraji v vojaškem objektu. Za zdaj še neznani storilci so iz celjske vojašnice ukradli štiri avtomatske puške. Vojaška policija in obveščevalno varnostna služba dogodek že preiskujeta. Odnesena količina orožja sicer ni tako velika kot je bila v Postojni, a ponovno odpira vprašanje varovanja vojaških objektov pri nas. Zaradi koristi preiskave so pristojni s podatki zelo skopi.

ZN o ukinitvi sankcij proti Iraku

05. 06. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov naj bi do konca meseca prevetril sankcije proti Iraku. Če bo mogoče, upajo celo na popolno ukinitev sankcij. Sankcije je mednarodna skupnost uvedla leta avgusta 1990. Do konca meseca naj bi se tako petnajstčlanski svet sestal trikrat tedensko. Novica je prišla po tem, ko se je svet odločil za podaljšanje programa "nafta za hrano", po katerem lahko Irak prodaja nafto v zameno za hrano, medicinsko pomoč in druge civilne potrebščine. Tokratno enomesečno podaljšanje je sprememba glede na dosedanja šestmesečna podlajšanja. Tako je Varnostni svet dobil nekaj časa da pregleda predlog takoimenovanih "pametnih sankcij", ki jih predlagata Velika Britanija in ZDA. Ti državi predlagata, da naj bi povečali nadzor nad potencialno vojaško opremo, popolnoma pa prenehali nadzorovati civilno opremo. Irak je ob odločitvi le enomesečnega podaljšanja programa "nafta za hrano" včeraj ukinil izvoz nafte. Države članice OPEC so ta del izpada nafte na svetovnem trgu že prevzele na svoja ramena. Države OPEC so se danes sestale na Dunaju, kjer bo prisoten tudi iraški naftni minister Taha Humud Musa.

Premirje v znamenju nasilja

04. 06. 2001 00.00

Le slabih 48 ur potem, ko je palestinski voditelj Arafat razglasil enostransko premirje, so izraelski tanki vdrli na palestinsko ozemlje. V Rafahu v južni Gazi prihaja že ves dan do manjših "izmenjav ognja" med izraelskimi varnostnimi enotami in palestinskimi skrajneži, ni pa jasno, kdo je streljanje začel. Izraelci pa so uvedli tudi zaporo za uvoz naftnih derivatov na palestinska ozemlja.

Neurja povzročila veliko škode

01. 06. 2001 00.00

Obilne padavine so v slovenski prestolnici in njeni okolici povzročile obsedeno stanje. Voda je včeraj poplavila številne podhode v Ljubljani, saj so se pod vodo znašli podhodi pod železniško postajo na Vilharjevi ulici, pod železnico na Celovški, na Drenikovi ulici, voda pa je vdrla tudi v prostore srednje agroživilske šole na Cesti v Mestni log.

Blatter zavrača možnost odstopa

30. 05. 2001 00.00

Predsednik Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Joseph Blatter je kategorično zavrnil možnost odstopa zaradi propada marketinškega podjetja ISMM/ISL ter nastale izgube pri FIFA. "Kongres mi je ta mandat dal in v tem trenutku sploh ne bi imel pravice odstopiti," je povedal Blatter v pogovoru za francoski časnik L'Equipe in dodal: "To bi bila izdaja. K odstopu bi me lahko navedla le bolezen ali nesreča." Blatter je napovedal celo, da bo za predsedniško mesto kondidiral tudi v naslednjem mandatu.

Slovenija prvič v poročilu AI

30. 05. 2001 00.00

V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Mednarodna konferenca v Portorožu

28. 05. 2001 00.00

V Portorožu se je začela dvodnevna mednarodna konferenca o protidobavah in konkurenčnosti, katere pokrovitelja sta ministrstvo za gospodarstvo in ministrstvo za obrambo. Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin in minister za obrambo Anton Grizold sta v svojih uvodnih nastopih predstavila vlogo, pomen in smernice protidobav za Slovenijo ter razvoj Slovenske vojske in programe njenega opremljanja.

Giro prihaja v Slovenijo

27. 05. 2001 00.00

Deseta in enajsta etapa druge največje etapne kolesarske dirke na svetu Giro di Italia bosta potekali tudi po slovenskih cestah. Kolesarji bodo v Slovenijo pripeljali v torek 29. maja okoli tretje ure popoldan skozi mejni prehod Fernetiči. Trasa desete etape bo kolesarje vodila skozi Sežano, Razdrto, Postojno in Vrhniko do cilja pred halo Tivoli v Ljubljani pozno popoldan.

Sixersi s prvo zmago

23. 05. 2001 00.00

V prvi tekmi vzhodnega konferenčnega finala severnoameriške košarkarske lige NBA je prvi mož Philadelphije Allen Iverson na domačem parketu popeljal svoje moštvo do prve zmage nad Milwaukeejem s 93:85. "Pri odločilnem metu sem se precej obotavljal, saj se nisem mogel odločiti, ali naj poizkusim ali podam," je dejal Iverson, ki je dosegel 34 točk in pri zadnjem metu dobro prebral namero branilca Bucksov Raya Allena: "Vendar sem očitno dobro ocenil Allenovo naslednjo potezo, zato sem vrgel in k sreči zadel."

George Burley najboljši trener na Otoku

22. 05. 2001 00.00

Angleški nogometni trener George Burley, ki je v svoji prvi sezoni v angleški prvoligaški druščini svoje mošto Ipswich popeljal do petega mesta v domačem prvenstvu, je bil v Angliji izbran za najboljšega nogometnega trenerja v sezoni 2000/01. Burley, ki je pred dnevi prejel to prestižno priznanje, je nasledil trenerja najboljšega in največjega angleškega moštva Manchester Uniteda.

Rusi evropski prvaki v ekipni gimnastiki

20. 05. 2001 00.00

Ruska reprezentanca je po pričakovanju osvojila prvo mesto na prvem evropskem prvenstvu v ekipni gimnastiki, tekmovanju, ki zavzema moško, žensko in ritmično gimnastiko. V seštevku in po sistemu izločanja so prehiteli Ukrajino, tretji so bili Španci in četrti Italijani. Peto mesto je osvojila Belorusija, šesta je bila Poljska, sedma Nemčija in osma Velika Britanija. Slovenija ni nastopila.

Bush in Putin junija v Ljubljani

19. 05. 2001 00.00

Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Rahljanje sankcij proti Iraku

17. 05. 2001 00.00

Velika Britanija naj bi pripravljala osnutek resolucije o spremembi sankcijskega režima Združenih narodov proti Iraku, ki ima tudi že podporo ZDA. Šlo naj bi za napovedano novo politiko do Iraka, glede katere je državni sekretar ZDA Colin Powell na svojem prvem tujem obisku prepričeval arabske in druge sogovornike. V bistvu gre za rahljanje sankcijskega režima glede vseh vrst civilnega blaga in hkrati zaostrovanje režima za orožje in tako imenovano blago za dvojno uporabo.

VB predlaga omilitev sankcij proti Iraku

17. 05. 2001 00.00

Velika Britanija je predstavila osnutek resolucije, ki bi omilila sankcije proti Iraku, uvedene pred enajstimi leti, kmalu po invaziji na Kuvajt. Tako naj bi preklicali prepoved uvoza blaga, delno pa tudi civilnega letalskega prevoza. O predlogu naj bi Varnostni svet ZN razpravljal prihodnji teden. Predlog Velike Britanije naj bi podprle tudi Združene države Amerike, saj veliko kritikov opozarja, da sankcije niso bile učinkovite, ker so prizadele zgolj civilno prebivalstvo.

Dobra ocena za slovenska podjetja

16. 05. 2001 00.00

Po poročilu Gospodarske zbornice Slovenije so slovenska podjetja so med podjetji iz držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo srednje in vzhodne Evrope med najbolje informiranimi o evropski zakonodaji, prav tako pa so razmeroma dobro pripravljena na skupni trg.

Kučan prejel častni doktorat

14. 05. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan je v nedeljo prejel častni doktorat za javno upravo Clevelandske državne univerze (CSU) zaradi uspešnega vodenja Slovenije pri njeni preobrazbi iz jugoslovanske komunistične republike v samostojno demokratično državo, ki letos praznuje desetletnico obstoja. Kučan je ob prejemu doktorata na slovesnosti ob zaključku študijskega leta, ki se je je v dvorani CSU udeležilo več tisoč študentov in družinskih članov, izrazil hvaležnost za dodeljeno čast ter kasneje novinarjem dejal, da je ponosen zaradi samega sebe, kakor tudi zaradi Slovenije, ki ji priznanje prav tako pripada.

BSE v Sloveniji malo verjetna

12. 05. 2001 00.00

V Bruslju je za zaprtimi vrati zasedal znanstveni odbor Evropske unije, ki enkrat mesečno daje mnenja o tveganju za pojav bolezni norih krav. Izvedenci Unije so ocenili, da je navzočnost te bolezni v Sloveniji malo verjetna. S tem je bila Slovenija uvrščena v drugo od štirih skupin v katere strokovnjaki petnajsterice glede rizičnosti pojava BSE uvrščajo posamezne države. V prvi so tiste, kjer je po mnenju unijinih strokovnjakov možnost BSE "zelo malo verjetna", v drugi države, kjer navzočnost bolezni "ni verjetna, čeprav ni izključena", v tretji države, kjer je tveganje navzočnosti BSE "verjetno, tudi če ni potrjeno ali pa je potrjeno na nizki ravni", v četrti pa tiste, kjer je potrjena visoka stopnja navzočnosti BSE.

Nižje cene zavarovanja

10. 05. 2001 00.00

Slovenskim izvoznikom se obetajo boljši pogoji za naložbe in investiranje v tujini. Slovenska izvozna družba je namreč korenito spremenila pogoje zavarovanja poslov. Osnova za obračun zavarovanja je po novem precej nižja.

Gorenjska banka bo izplačala dividende

10. 05. 2001 00.00

Delničarji Gorenjske banke so na skupščini, na kateri je bila navzoča velika večina delničarjev, sprejeli letno poročilo o lanskem poslovanju, podprli so predlagano poslovno politiko za letošnje leto, sprejeli pa so tudi predlog za imenovanje revizorja za revidiranje poslovanja banke za leto 2001. Skupščina se je med drugim tudi odločila, da bo del nerazporejenega dobička iz preteklih let v višini 659,1 milijona tolarjev namenila za dividende in za udeležbo članov nadzornega sveta pri dobičku. Dividenda na delnico bo tako znašala 2100 tolarjev.

Prestolnica praznuje Dan miru

09. 05. 2001 00.00

9. maj, obletnica osvoboditve slovenske prestolnice, je v statutu ljubljanske mestne občine zapisan kot mestni praznik Dan miru. S praznovanjem tega praznika, ki se je pred tem imenoval Dan zmage, je povezana tudi tradicionalna rekreativna prireditev Pohod po poti okoli Ljubljane - po 35 km trasi, kjer je nekoč med vojno stala žičnata ograja -, ki jo letos pripravljajo že 45. Mesto sicer praznuje še en praznik - 14. april, dan prve pisne omembe Ljubljane kot mesta.

Parada ob obletnici ruske zmage

09. 05. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin si je danes na moskovskem Rdečem trgu ogledal vojaško parado, ki so jo pripravili ob 56. obletnici vojaške zmage nad Hitlerjevo Nemčijo. Po besedah Putina je bila to velika zmaga velikega naroda, zmaga pravičnosti nad zlom in nasiljem, zmaga svobode nad suženjstvom, v novem stoletju pa je zmaga le še pridobila na pomenu. Vojaške enote je letos prvič v ruski zgodovini pregledal obrambni minister v civilu, Sergej Ivanov.

Boji na severovzhodu Makedonije

09. 05. 2001 00.00

Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Slovenija ob dnevu Evrope

09. 05. 2001 00.00

Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU

07. 05. 2001 00.00

Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Ropar stoletja aretiran

07. 05. 2001 00.00

Legendarni poštni ropar Ronnie Biggs se je po 35-ih letih življenja v ilegali vrnil v Veliko Britanijo. Na letališču Norholt zahodno od Londona, kamor je v spremstvu sina Michaela z zasebnim letalom priletel iz Brazilije, ga je pričakalo več deset policistov, ki so ga aretirali. Pred aretacijo ga je zaradi slabega zdravstvenega stanja pregledal zdravnik, odpeljali pa so ga tudi na podrobnejše zdravstvene preiskave.

Angleži morajo plačati odškodnino

04. 05. 2001 00.00

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strassbourgu je razsodilo, da je Velika Britanija na Severnem Irskem kršila Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Britanska vlada namreč v treh primerih, v katerih so med leti 1981 in 1992 britanske varnostne sile ubile dvanajst domnevnih pripadnikov IRE, ni zagotovila ustrezne preiskave. Uradni London bo moral družinam žrtev plačati po 10.000 funtov odškodnine.

Evropska banka optimistična

02. 05. 2001 00.00

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg je v letnem poročilu banke za leto 2000 izrazil optimizem glede napovedi o gospodarski rasti v državah, ki so uvedle evro. Gospodarska rast na tem območju je lani dosegla 3,4 odstotka. Podpredsednik ECB Christian Noyer pa je pred gospodarsko-monetarno komisijo Evropskega parlamenta zatrdil, da obrestne mere v Evropi niso na "zgodovinsko visoki ravni". Obenem je zatrdil, da bo gospodarska rast na območju evra leta 2001 in 2002 približno enaka kot leta 2000 (3,4-odstotna). V svojih zadnjih napovedih Evropska komisija omenja 2,8-odstotno rast leta 2001 in 2,9-odstotno rast leta 2002. Podpredsednik ECB še ocenjuje, da bo stopnja inflacije leta 2002 in 2003 manj kot 2-odstotna.

Milwaukee napredoval

02. 05. 2001 00.00

V severnoameriški košarkarski ligi NBA sta bili ponoči odigrani dve tekmi. Na vzhodu je Milwaukee v Orlandu premagal domače košarkarje s 112:104 in se s 3:1 v zmagah uvrstil v konferenčni polfinale, kjer jih že čaka moštvo Charlotte Hornets. Na zahodu pa je Dallas v četrti tekmi povsem nadigral Utah in z zmago s 107:77 izenačil izid v zmagah na 2:2. Odločilna peta tekma bo 3. maja v Salt Lake Cityju. V polfinalu na zmagovalca dvoboja že čaka San Antonio.

Prihodnost Slovenije leta 2010

02. 05. 2001 00.00

Projektna skupina Fakultete za družbene vede v Ljubljani je pripravila tri meta-scenarije, ki predstavljajo možna stanja, v katerih naj bi se znašla Slovenija leta 2010. Poimenovali so jih scenarij ekonomske in socialne krize, scenarij počasne, kontrolirane rasti ter scenarij ekonomske rasti in fleksibilnosti. Omenjene scenarije so pripravili v okviru raziskave, ki je potekala pod mednarodnim projektom z naslovom Scenarij in strategije za poklicno izobraževanje in usposabljanje v Evropi. Osnovni namen je bil med drugim ugotoviti, katere spremembe v tehnologiji, gospodarstvu in zaposlovanju bodo do leta 2010 v sodobnih družbah oblikovale okolje poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter prek izdelave scenarijev možnega stanja ugotoviti, katere strategije bo potrebno razviti in uporabiti, da bi sistem in vsebino poklicnega izobraževanja in usposabljanja uspešno prilagodili pričakovanim spremembam.