velika

VS o pogovorih z Iračani
01. 03. 2001 00.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je sinoči za zaprtimi vrati seznanil članice Varnostnega sveta ZN o pogovorih z visoko iraško delegacijo v New Yorku. Novinarjem je po pogovorih povedal, da so bili ocenjeni pozitivno, kljub temu pa rešitve zastoja iraškega vprašanja ni moč pričakovati v bližnji prihodnosti. Irak je zavzel nepopustljivo stališče glede možnosti vstopa mednarodnih inšpektorjev v državo, ZDA pa se še niso izjasnile o napovedani novi politiki do Iraka. Na pogovorih med generalnim sekretarjem in iraško delegacijo pod vodstvom zunanjega ministra Mohameda Saida al Sahafa je na Annanovi strani sodeloval tudi njegov pomočnik za politične zadeve, nekdanji slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk.

Simobil prodan - kdaj in kakšen vpliv na borzo?
01. 03. 2001 00.00
Včerajšnji trgovalni dan na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev je velika večina investitorjev na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev pričakovala z veliko nestrpnostjo. Razlog temu je bil v tem, da so slovenski lastniki Simobila končno sklenili dogovor z Mobilkomom o prodaji svojih deležev. Drugi razlog pa so bile včeraj objavljene bilance.

Zmanjšane možnosti za razbitje Microsofta
28. 02. 2001 00.00
V Washingtonu se je pred sedemčlanskim zveznim prizivnim sodiščem končalo dvodnevno zaslišanje v pritožbi računalniškega podjetja Microsoft na odločitev nižjestopenjskega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, ki je lansko poletje ukazal razbitje podjetja na dva dela. Argumenti odvetnikov Microsofta in odvetnikov pravosodnega ministrstva ZDA ter 19 zveznih držav, ki so vložile tožbo zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje, so se v ponedeljek vrteli okrog tehnično-pravnih vidikov, v torek pa predvsem okrog samega sodnika Jacksona. Microsoft se pritožuje, da je bil sodnik podjetju vseskozi sovražen in ni sprejemal nobenih argumentov obrambe.

V Keramični Liboje velika gmotna škoda
27. 02. 2001 00.00
Požar, ki je včeraj popoldne izbruhnil v obratu modelame keramičnega podjetja Kili iz Liboj, je po prvih ocenah povzročil za več kot 5 milijonov tolarjev gmotne škode. Vzrok požara še ni znan, ogenj pa je uničil sušilne komore za sušenje modelov, poškodoval strop ter približno 20 kvadratnih metrov ostrešja.

Irak ne bo sprejel inšpektorjev ZN
27. 02. 2001 00.00
Iraški zunanji minister Mohamed Saed al Sahaf je na sedežu Združenih narodov v New Yorku zatrdil, da Irak ne bo dovolil vrnitve inšpektorjev ZN, tudi če bodo prej popolnoma odpravljene vse sankcije. Iraški zunanji minister je prispel včeraj v New York na pogovore s predstavniki ZN, na katerih naj bi skušali najti rešitev za zastoj v odnosih, vendar sodeč po al Sahafovih izjavah o iraški nepopustljivosti tega ni moč pričakovati. Iraški minister je po srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom zatrdil, da v New York ni prišel z novimi predlogi, ampak s poročili, ki dokazujejo da je Bagdad izpolnil vse zahteve iz resolucij Varnostnega sveta, kar pomeni, da je zdaj čas za popolno ukinitev sankcij, uvedenih leta 1990 po iraški invaziji Kuvajta.

Pred jutrišnjimi pogajanji
27. 02. 2001 00.00
Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.

Tudi škofje proti korupciji
25. 02. 2001 00.00
V slovenskih cerkvah danes berejo drugi del pastirskega pisma slovenskih škofov, v katerem ti po običaju zadnjih nekaj let pred začetkom postnega časa predstavijo svoj pogled na nekatere aktualne probleme v družbi. V prvem delu pisma prejšnjo nedeljo so škofje največ pozornosti namenili vprašanjem socialne pravičnosti, solidarnosti in poštenja, v drugem delu pisma pa govorijo o pojavu korupcije. Korupcija je po mnenju škofov velika sovražnica napredka in demokracije. Kjer vlada, imajo namreč prednost tisti, ki več plačajo ali imajo boljše zveze. V takem okolju pošteni, sposobni in delavni ljudje ne morejo uspevati, uspevajo pa tisti, ki imajo zveze in denar, so prepričani škofje, ki dodajajo, da se pri nas ustvarja vtis, da korupcije skoraj ni, da ni podkupovanja in da ni treba imeti zvez, da gredo postopki, zadeve in posli naprej. "Naš tisk rad piše o primerih korupcije drugod in sodeč po tem bi bila pri nas zanemarljiva. Bilo bi hvalevredno, če bi bilo res tako, a žal, ni", pišejo škofje.

Množični poboj prašičev
25. 02. 2001 00.00
V Veliki Britaniji se je začelo množično klanje prašičev v želji, da zatrejo širjenje parkljevke in slinavke. Vladni glavni veterinar Jim Scudamore je napovedal, da bodo prašiče klali na šestih potrjenih krajih izbruha bolezni, prav tako pa tudi na dveh sosednjih farmah. Da bi preprečili širjenje bolezni so uvedli posebne mere, saj bi lahko izbruh bolezni prizadel vzrejno industrijo, ki si je komaj opopmogla od borbe proti bolezni norih krav. Od petka dalje že velja sedemdnevna prepoved prevažanja goveda, prašičev, ovac in koz. Velika Britanija je že v sredo prepovedala izvoz živali, mesa in mlečnih proizvodov - ZDA, Rusija in Evropska unija pa so sprejele uvozne prepovedi. Madžarska in Romunija sta že napovedali enake mere.

Bush in Blair potrdila posebne odnose
24. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Javna tribuna NSi
24. 02. 2001 00.00
Tajništvo Nove Slovenije je v sodelovanju s poslansko skupino (PS) stranke v Ljubljani pripravilo javno tribuno, katere osrednji namen je bil upokojencem pojasniti, kako decembra lani sprejeta novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju posega v kakovost njihovega življenja. Udeležencem sta spregovorila svetovalec PS NSi Marko Štrovs in poslanec NSi Janez Drobnič.

ZDA želijo pojasnilo
22. 02. 2001 00.00
ZDA so zaprosile Kitajsko, naj pojasni poročila o telekomunikacijskih projektih, ki jih Kitajska izvaja v Iraku. Ameriški časnik New York Times je namreč v sredo objavil trditve neimenovanih zaupnih virov iz ameriških obveščevalnih in obrambnih krogov, ki naj bi imeli zanesljive podatke o tem, da je Kitajska kršila embargo Združenih narodov in Iraku prodajala tehnologijo, s pomočjo katere je ta izpopolnil radarske sisteme. Zaradi teh posodobitev naj bi minuli teden prišlo do ameriško-britanskega bombardiranja, saj naj bi Iračani v zadnjem času vse natančneje merili na zavezniška letala.

Kitajska delegacija v Sloveniji
21. 02. 2001 00.00
Na današnji poslovni konferenci slovenskih in kitajskih poslovnežev v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je namestnik kitajskega ministra za zunanjo trgovino in ekonomsko sodelovanje Zhang Xiang povedal, da kitajska vlada namenja Sloveniji veliko pozornost in ob tem dodal, da med državama obstaja veliko možnosti za sodelovanje. Slovenska podjetja so po njegovih besedah v

Za pametnejše sankcije proti Iraku
20. 02. 2001 00.00
ZDA in Velika Britanija razmišljata o omilitvi sankcij proti iraškemu režimu, je danes dejal vodja britanske diplomacije Robin Cook. Cook ni pojasnil, za kakšne omilitve gre, vendar naj bi "pametnejše" sankcije onemogočile iraško vojsko, odprle pa bi možnosti za gospodarsko in humanitarno pomoč Iraku. V odgovor na številne kritike ameriško-britanske politike do Iraka je Cook dejal, da je treba mednarodno javno mnenje znova spomniti na stalno nevarnost, ki jo predstavlja Sadam Husein. O "pametnejših" sankcijah se bodo v četrtek v Washingtonu sestali predstavniki Velike Britanije in ZDA. Pogovori o Iraku bodo dan pred srečanjem ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira in malo po začetku turneje državnega sekretarja Colina Powella po Bližnjem vzhodu.

Še veliko nafte in zemeljskega plina?
16. 02. 2001 00.00
Strokovnjaki Nafte Lendava, ki v okviru programa ekološke sanacije opuščenih vrtin že od lanskega septembra izvajajo zahtevne raziskave in poglabljanja leta 1951 izvrtane vrtine Kog-3 pri Vuzmentincih, so v začetku meseca našli izdatne količine zemeljskega plina. Poglabljanja in raziskave v vrtini, ki so jih po tem še izvajali, so potrdile še večje pojave kvalitetnega zemeljskega plina.

Veliko novih nalog
13. 02. 2001 00.00
Ministrstvu za zdravstvo je po predlogu državnega proračuna letos namenjenih 9 milijard tolarjev. Na prvem mestu bo preverjanje sistema zdravstvenih pravic, preverjanje prispevkov samozaposlenih, predlagali pa bodo tudi sprejetje ukrepov za znižanje cen generičnih zdravil.

Batić kritiziral Žižića - Hombach opozarja
12. 02. 2001 00.00
Srbski minister za pravosodje Vladan Batić je kritiziral izjavo jugoslovanskega premiera Zorana Žižića, ki je dejal, da ZR Jugoslavija Mednarodnemu sodišču Združenih narodov za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu ne bo izročila nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Akcija proti nestrpnosti
12. 02. 2001 00.00
Del prebivalcev Šiške še naprej zahteva, naj notranje ministrstvo v celoti izprazni prehodni dom za tujce v Ljubljani. Oglašajo pa se tudi njihovi nasprotniki. Skupina, ki se je poimenovala Urad za intervencijo, je pred centrom protestirala proti nestrpnosti.

Milijarda uporabnikov interneta
10. 02. 2001 00.00
Prebivalstvo kiber-sveta bo do leta 2005 doseglo milijardo. To pomeni, da se bo število uporabnikov interneta v naslednjih štirih letih podvojilo, večina pa jih bo za dostop uporabljala kakšno brezžično napravo. Danes svetovna kiber-populacija šteje že okoli 400 milijonov ljudi, skoraj vsi pa pristopajo "mreži vseh mrež" z osebnim računalnikom. Po oceni družbe za raziskovanje tržišča eTForecasts, bo število surferjev do leta 2005 doseglo milijardo in 170 milijonov. Največ uporabnikov se bo "priselilo" iz Azije, Južne Amerike in vzhodnih delov Evrope. ZDA in Velika Britanija bosta imeli do tedaj priključenega že več kot dve tretjini prebivalstva, 62 odstotkov celotne kiber-populacije pa se bo povezovala na internet s pomočjo brezžičnih naprav. Največ "brezžičnih" surferjev naj bi bilo v Evropi. Seveda gre za široko uporabo mobilnih telefonov tretje generacije.

ZDA in VB ostajata zaveznici
07. 02. 2001 00.00
Kot je po včerajšnjem srečanju z britanskim zunanjim ministrom Robinom Cookom dejal ameriški državni sekretar Colin Powell, ZDA in Velika Britanija ostajata trdni zaveznici. Powell in Cook sta na uro in tri četrt dolgem srečanju govorila o transatlantski varnosti, predvsem o evropskih načrtih ustanavljanja enot za hitro posredovanje.

Reorganizacija lendavske Nafte
07. 02. 2001 00.00
Svet delavcev lendavske Nafte je na današnji seji največ pozornosti namenil reorganizaciji družbe. Delavci so poudarili, da načeloma niso proti reorganizaciji, saj se zavedajo, da je nujna, vendar pa se ne strinjajo s predlagano reorganizacijo, saj po njihovem ne rešuje problemov podjetja. "Najprej je treba rešiti vprašanje preteklih dolgov in se šele potem lotiti reorganizacije, dokument, ki naj bi šel na skupščino, namreč samo predvideva oblike za nove družbe, v njem pa ni predvidena rešitev za stare dolgove," je povedal predsednik sveta delavcev Jože Kopinja.

Za leto daljše življenje
03. 02. 2001 00.00
Podatki o umrljivosti prebivalstva Slovenije v obdobju od leta 1995 do leta 1999 kažejo, da se je v tem obdobju umrljivost moških in žensk znižala, pričakovana življenjska doba pa se je obojim podaljšala za eno leto. Podatki, ki jih je statistični urad objavil januarja, so tako pokazali, da se je po začasnem zastoju v zniževanju umrljivosti v začetku devetdesetih let življenje v Sloveniji v drugi polovici devetdesetih pričelo ponovno daljšati. Obenem se je zmanjšala razlika med življenjsko dobo moških in žensk, ki je iz prejšnjih osmih let padla na zdajšnjih 7,4 leta.

Prve stopničke za Petro Majdič
01. 02. 2001 00.00
Slovenska tekačica na smučeh Petra Majdič je na šprinterski tekmi za svetovni pokal (1,5 km - klasična tehnika) v italijanskem Asiagu osvojila tretje mesto. Zmagala je vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala, Norvežanka Bente Skari-Martinsen, drugo mesto pa je osvojila njena rojakinja Anita Moen. Andreja Mali je bila 13. Nasploh je bil Asiago povsem v znamenju norveških tekačev in tekačic, saj so na moški šprinterski tekmi na stopničah za zmagovalce stali sami Norvežani. Zmagal je Odd-Bjoern Hjelmeseth pred Frodejem Iversenom in Jensom Arnejem Sverdedalom.

Krka zelo uspešna
30. 01. 2001 00.00
Novomeška Krka je lani ustvarila 61,2 milijarde tolarjev prihodkov od prodaje, kar je 19 odstotkov več kot v letu 1999. Skupaj s Krko Zdravilišči je prodaja dosegla 65,5 milijarde tolarjev. Lanski rezultati so po besedah predsednika uprave Krke Miloša Kovačiča najboljši v zgodovini podjetja, tako glede prodaje kot dobička. Čisti dobiček naj bi bil po prvih ocenah najmanj za 50 odstotkov višji od predlanskega, kar pomeni vsaj sedem milijard tolarjev.

Zavarovanje za računovodske servise
27. 01. 2001 00.00
Združenje računovodskih servisov Slovenije pri Gospodarski zbornici Slovenije, v katerega je včlanjenih več kot 2.900 družb in samostojnih podjetnikov, je z zavarovalno družbo Adriatic podpisalo posebno pogodbo, ki vsem računovodskim servisom, članom Združenja, omogoča celovito zavarovanje odgovornosti pod posebno ugodnimi pogoji, ob tem pa še druge ugodnosti pri ostalih premoženjskih zavarovanjih.

Že 15.000 žrtev v Indiji
27. 01. 2001 00.00
Katastrofalni potres, ki je v petek prizadel indijsko državo Gudžarat na severozahodu Indije, je po dosedanjih podatkih zahteval najmanj 15.000 življenj, ranjenih pa naj bi bilo 33.000 ljudi. Približno 6000 ljudi je življenje izgubilo na območju mesta Bhuj. Žarišče potresa, ki je dosegel 7,9 stopnje po Richterju, je bilo 20 kilometrov severovzhodno od Bhuja. Potres, ki so ga čutili tudi v Pakistanu, Nepalu in Bangladešu, je najbolj prizadel prestolnico države Gudžarat, Ahmedabad. Ahmedabad je bilo premožno petmilijonsko tekstilno trgovsko središče, poleg tega pa se je tam trgovalo tudi z zlatom. Potres je prizadel državo prav med pripravami za indijski praznik republike. Indijska vojska in letalstvo sta takoj začela s široko reševalno akcijo. Bolnice so že polne, pa tudi za trupla ponesrečenih nimajo več prostora. Veliko ljudi je umrlo zaradi zadušitve ali pa so bili poteptani med paniko, pravijo zdravniki.

Zavarovanje za računovodske servise
26. 01. 2001 00.00
V Sloveniji povsem novo zavarovanje odgovornosti računovodskih servisov so razvili v Adriaticu v sodelovanju z Združenjem računovodskih servisov in Zavarovalno poslovnim inštitutom iz Maribora, saj se je že na prvem kongresu računovodskih servisov porodila ideja, da bi se računovodski servisi zavarovali pred odškodninskimi zahtevki naročnikov. Zato so pogoji zavarovanja odgovornosti članov Združenja edinstveni in pripravljeni v skladu s strokovnimi potrebami članov, nudijo pa zelo obsežen razpon zavarovalnih kritij. Zavarovanje odgovornosti računovodskega servisa nudi celovito kritje pred odškodninskimi zahtevki, ki bi jih tretje osebe lahko uveljavljale od računovodskih servisov zaradi strokovnih napak, ki bi lahko nastale pri opravljanju dejavnosti računovodskega servisa. Obenem pa zavarovanje krije tudi odgovornost servisa zaradi morebitnih nesreč ali podobnih dogodkov, ki bi se pripetile zaradi dejavnosti servisa. Ob tem bodo člani Združenja v okviru pogodbe o sodelovanju deležni še dodatnih popustov pri sklepanju ostalih premoženjskih zavarovanj pri zavarovalnici Adriatic.

Novi britanski veleposlanik
24. 01. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma novoimenovanega britanskega veleposlanika v Sloveniji Hugha Mortimerja. Kot je poudaril predsednik Kučan, Slovenija visoko ceni podporo Velike Britanije, ki jo ta država že od slovenske osamosvojitve izkazuje Sloveniji pri vključevanju v Evropsko unijo in zvezo NATO, na britansko podporo pa računa še naprej. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, je to potrdil tudi novi veleposlanik. Veleposlanik Mortimer je še zagotovil, da je Velika Britanija med tistimi članicami EU, ki se že posebej zavzema za vstop kandidatk, ki bodo najbolj pripravljene na članstvo, med njimi pa vidijo tudi Slovenijo.

Kloniranje človeških zarodkov
23. 01. 2001 00.00
Britanska lordska zbornica je v ponedeljek sprejela zakon, ki dovoljuje kloniranje človeških zarodkov v zdravstvene namene. Velika Britanija je tako postala prva evropska država, v kateri bo mogoče klonirati do 14 dni stare zarodke. Ta ukrep bo znanstvenikom omogočil raziskave t.i. osnovnih, še ne diferenciranih celic, iz katerih se potem razvijejo vse celice v človeškem telesu. Raziskave naj bi služile predvsem za boj proti doslej neozdravljivim boleznim, kot so Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen. Znanstveniki napovedujejo, da bodo rezultate raziskav v terapevtske namene lahko uporabili že v petih letih.

Drnovšek ocenil srečanje z Račanom
21. 01. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je na svoji spletnih straneh ocenil petkovo srečanje s hrvaškim kolegom Ivico Račanom. Tudi po zadnjem srečanju ostajajo najzahtevnejša vprašanja še vedno odprta.

Požar v Steklarni Rogaška
20. 01. 2001 00.00
V Steklarni Rogaška je danes ob približno 14.45 zagorelo v obratu kislinske polirnice. Gasilci so ogenj že pogasili, vzrok požara pa še ni znan. V steklarni zagotavljajo, da ni prišlo do večjega izlitja nevarne kisline, tudi poškodovan ni bil nihče, gospodarske posledice požara pa bodo zelo hude, je poročal Radio Slovenija. S celjskega centra za obveščanje in alarmiranje so sporočili, da se je med požarom razlila manjša količina kisline, ki jo uporabljajo v tehnološkem procesu v polirnici. Kislino nevtralizirajo za to usposobljeni gasilci, o nesreči pa so obvestili vse pristojne inšpektorje, ki še ugotavljajo posledice razlitja.