velika

Gospodarstvo Kitajske v porastu

08. 09. 1999 14.52

Industrijska proizvodnja je na Kitajskem v avgustu precej porasla, kar se odraža tudi v povečanju izvoza različnih izdelkov, tekstila in strojne tehnologije, so sporočili iz kitajskega državnega statističnega urada.

Pogovori o vodnem gospodarstvu

07. 09. 1999 18.23

Državni sekretar v ministrstvu za okolje in prostor Franci Steinman se bo jutri v Lentiju na Madžarskem srečal z madžarskim pooblaščencem stalne slovensko-madžarske komisije za vodno gospodarstvo Jenuem Manningerjem. Namen srečanja je izmenjava mnenj in ogled prizorišč, kjer bodo ob skupnem soglasju izvajana vzdrževalna in druga dela na obeh straneh meje, je sporočilo ministrstvo za okolje in prosto.

Nagrada v Montrealu za iranski film

07. 09. 1999 14.17

Na 23. mednarodnem filmskem festivalu v Montrealu so sinoči podelili glavno nagrado, poimenovano Velika nagrada Amerik. Dobil jo je iranski film Barva paradiža režiserja Madžida Madžidija, ki pripoveduje o samosvojem svetu slepega otroka.

Razmere na slovenskih cestah

04. 09. 1999 11.45

Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke. Promet poteka povsod tekoče in brez večjih posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje.

Danes stopila v veljavo Lizbonska konvencija

01. 09. 1999 15.01

Konvencija o priznavanju visokošolskih kvalifikacij v evropski regiji ali t.i. Lizbonska konvencija, ki jo je državni zbor ratificiral 20. maja letos, je za Slovenijo začela veljati danes, 1. septembra. Listino o ratifikaciji konvencije je pri Svetu Evrope 21. julija deponirala slovenska veleposlanica Magda Tovornik, kar je bil pogoj za uveljavitev konvencije.

Začel se je mednarodni lutkarski festival v Zagrebu

28. 08. 1999 09.02

Letošnji lutkarski festival (PIF), ki bo potekal od 27. avgusta do 3. septembra, bo gostil 17 gledaliških skupin iz 10 dežel. Poleg Hrvaške bodo sodelovale še Avstrija, Bolgarija, Češka, Kitajska, Madžarska, Nizozemska, Nemčija, Velika Britanija, Slovenija. Umetniška voditeljica festivala Livija Kroflin je v sredo na tiskovni konferenci poudarila, da bo na programu 18 predstav za otroke in odrasle, najboljše pa bosta nagradili mednarodna strokovna žirija in otroška žirija.

Slovenske ustekleničene pitne vode so ustrezne

26. 08. 1999 13.16

Pooblaščeni avstrijski laboratorij v Zeltwegu, ki je na pobudo gorenjskega regijskega odbora Zelenih Slovenije opravil bakteriološko analizo vseh šestih slovenskih ustekleničenih voda, je drugače kot slovenske pristojne inštitutcije ugotovil, da so skoraj vse vode ustrezne in praktično popolnoma brez mikroorganizmov in da ustrezajo obstoječim slovenskim pravilnikom ter da so postopki polnjenja v polnilnicah brezhibni. Pri preverjanju opravljenih postopkov analiz v slovenskih laboratorijih so v gorenjskem odboru Zelenih ugotovili, da so se vzorci vode kontaminirali v samih laboratorijih, in sicer v trenutku odvzemanja vzorcev iz plastenk ob prisotnosti plinskih gorilnikov in cepljenja gojišč.

V Miamiju razbita velika tihotapska mreža

26. 08. 1999 09.26

Agenti ameriškega Urada za alkohol, tobak in strelno orožje (ATF) so v sredo razbili obširno mrežo tihotapcev mamil in pri tem aretirali okrog 50 oseb, večinoma letaliških delavcev. Med aretiranimi je bilo 30 uslužbencev letalske družbe American Airlines, večinoma oseb, ki upravljajo s prtljago ali hrano. Med osumljenimi ni nikogar iz vodstva podjetja, prav tako ne pilotov ali stevardes.

Oster odziv Greenpeaca

25. 08. 1999 12.53

Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je danes ostro kritizirala avstrijsko špedicijsko podjetje Felbermayr, ki namerava opraviti prevoz uparjalnikov za Nuklearno elektrarno Krško (NEK). Greenpeace je v svojem sporočilu podjetje pozval, naj to namero ''nemudoma opusti''.

V British Airwaysu nosečih 600 stevardes

23. 08. 1999 09.05

V britanski letalski družbi British Airways, kjer je zaposlenih 9482 stevardes, so jih morali kar 600 prerazporediti na druga delovna mesta na letališču. Vzrok za premestitev stevardes je namreč nosečnost, saj Velika Britanija v začetku novega tisočletja pričakuje pravi baby boom. Debbie Saville, ki pri British Airwaysu skrbi za osebje na letališču, je povedala, da je letališče Heathrow že podobno porodnišnici.

Koskei zanika obtožbe

20. 08. 1999 17.27

Kenijski atlet Christopher Koskei je zanikal, da bi na mitingu Zlate lige v Zuerichu v teku na 3000 m s preprekami prepustil zmago svetovnem rekorderju na tej razdalji, rojaku Bernardu Barmasaju. Ta je po zmagi v Švici izjavil, da je med tekom prosil Koskeija, naj mu prepusti zmago, in mu obljubil lep delež denarne nagrade.

Gibraltarski atlet v Sevilli brez zastave

20. 08. 1999 09.43

Španija in Gibraltar sta vendarle razrešila zaplet okrog sodelovanja gibraltarskega atleta na svetovnem atletskem prvenstvu (SP) v Sevilli. Edini predstavnik britanske kolonije Liam Byrne (1500 m) bo na SP lahko nastopil, vendar pa na slovesnem odprtju ne bo smel nositi zastave svoje domovine.

Vzhodnoevropske novosti na hamburškem festivalu

19. 08. 1999 09.48

Deset let po odpravi železne zavese so se na hamburškem festivalu Internationale Sommertheater Festival odločili, da se bodo letos osredotočili na gledališko dogajanje v Vzhodni Evropi. Povabili so skupine iz Bolgarije, Estonije, Romunije, Rusije, Češke, Madžarske in Slovenije.

52 let neodvisnosti Indije in Pakistana

14. 08. 1999 13.00

Indija in Pakistan bosta jutri praznovala 52. obletnico neodvisnosti. 15. avgusta 1947 je namreč Velika Britanija po več desetletjih bojev svoji koloniji podelila neodvisnost in takrat sta na tem območju nastali hinduistična država Indija in muslimanska država Pakistan.

V Liberiji spodletela izpustitev talcev

13. 08. 1999 16.03

Šest sodelavcev mednarodnih človekoljubnih organizacij, ki so jih v sredo zajeli na severozahodu Liberije, bi morali sinoči izpustiti na meji med Liberijo in Gvinejo, vendar je Gvineja zaradi administrativnih težav onemogočila predajo.

V pričakovanju sončnega mrka

07. 08. 1999 09.15

Tik pred z nestrpnostjo pričakovanim sončnim mrkom pa so iz zvezdarne v Stuttgartu pred dnevi sporočili, da so opazili novi veliki skupini sončnih peg. Severna skupina je vidna že s prostim očesom, prepoznamo pa jo kot črno piko. Medtem ko je temperatura na površju Sonca približno 6000 stopinj Celzija, pa se v pegah temperatura spusti za več kot 1000 stopinj. Povečana dejavnost Sonca se bo čutila tudi med sončnim mrkom 11. avgusta. Ko bo Luna popolnoma zakrila Sonce, bo korona, najbolj zunanji del sončeve atmosfere, zvezdasto somerna, torej v vseh smereh enako raztegnjena in še posebej velika.

Valjavec in Derganc paradna konja

05. 08. 1999 15.39

Slovenska kolesarska reprezentanca do 23 let bo od 12. do 15. avgusta v Lizboni na Portugalskem nastopila na evropskem prvenstvu. Selektor Gorazd Penko je pred odhodom optimističen, vendar poudarja, da bo marsikatera uvrstitev odvisna tudi od dnevne forme tekmovalcev. ''Mislim, da Slovenija sodi med deset najboljših ekip v Evropi in upam, da bomo to dokazali že tam,'' trdi Penko.

Velika razstava Majev do konca leta v Mehiki

04. 08. 1999 10.22

Od 5. avgusta do 30. decembra bo v Mehiki na ogled obširna razstava o kulturi Majev, ki je v preteklih mesecih v Benetkah privabila več kot 650.000 obiskovalcev. Razstava bo na ogled v Colegio San Ildefonso v starem delu Ciudad de Mexica, je v ponedeljek sporočilo ministrstvo za turizem. Na razstavi, ki velja za najpomembnejšo doslej s temo majske kulture, bo prikazanih več kot 500 najdb iz Mehike, Gvatemale, Belizeja in Salvadorja. Klasična majska kultura je doživela razcvet v jugovzhodni Mehiki, v Gvatemali in Hondurasu v času od 200 do 800 našega štetja, medtem ko je postklasična kultura na severu mehiškega polotoka Jukatan segla v 15. stoletje.

Ekipni zlati medalji ZDA in Tajvanu

29. 07. 1999 16.54

Zadnji dan svetovnega lokostrelskega prvenstva v francoskem Riomu so bili na sporedu boji v ekipnih konkurencah. V slogu compound so zlato medaljo osvojili Američani, ki so v finalu premagali Madžarsko, Slovenija pa je osvojila sedmo mesto. Pri ženskah so bile najuspešnejše tekmovalke iz Tajvana, v finalu so ugnale Nizozemsko.

Polanski dnevi

28. 07. 1999 13.15

Od 1. do 8. avgusta bodo v Veliki Polani, rojstnem kraju pisatelja Miška Krajnca in od letos tudi ''evropski vasi štorkelj'' v bližini Lendave četrto leto zapored t. i. Polanski dnevi. Gre za zabavno, kulturno, športno in turistično obarvane prireditve, v sklopu katerih pa je še posebej zanimiv kulturni del, znotraj katerega letos pripravljajo Mednarodni kulturno-turistični tabor.

Uničen smrtonosni plin

28. 07. 1999 10.23

Izvedenci Mednarodne organizacije za prepoved kemičnega orožja so danes zapustili Bagdad, potem ko so v skladu z odločitvijo Varnostnega sveta uničili smrtnonosni plin, ki so ga v Iraku zapustili ZN.

Slovenci prevladujejo

25. 07. 1999 09.06

Slovenski gostje ne le da rešujejo letošnjo sezono v precejšnjem delu Istre, Kvarnerja in Dalmacije, ampak jih je v nekaterih turističnih središčih celo več kot lani, piše sobotni Vjesnik. V ''Aniti'' v Vrsarju, ki trenutno gosti 10.707 turistov, je na primer največ Slovencev (3198), ta številka pa predstavlja tudi triodstotni porast v primerjavi z enakim obdobjem lani. Tudi v preostalem delu istrske obale v glavnem prevladujejo Slovenci, kar bo verjetno trajalo do konca meseca. Takrat namreč nastopi ''velika izmena'' - množični prihod Italijanov zaradi njihovega 15-dnevnega kolektivnega dopusta. Vjesnik še ocenjuje, da se utegne prvič v novejšem času zgoditi, da bodo Slovenci svoj ''primat'' obdržali tudi v avgustu.

V Istri več Slovencev kot lani

24. 07. 1999 12.09

Slovenski gostje ne le da rešujejo letošnjo sezono v precejšnjem delu Istre, Kvarnerja in Dalmacije, ampak jih je v nekaterih turističnih središčih celo več kot lani, piše sobotni Vjesnik.

Predstavniški dom proti financiranju novega lovskega letala F-22

22. 07. 1999 10.06

Predstavniški dom ameriškega kongresa naj bi v četrtek odobril 266 milijard dolarjev proračunskega denarja, v katerem pa ne bo postavke o financiranju novega ''nevidnega'' lovskega letala F-22, za katerega razvoj so bili načrti pripravljeni že leta 1981. Negativno razpoloženje v predstavniškem domu do novega vojaškega letala je presenetilo Pentagon, Belo hišo in tudi senat, saj se doslej še nikoli ni zgodilo, da bi kongres zavrnil financiranje novega orožja, ki je tik pred tem, da pride v uporabo. Ameriške zračne sile so načrtovale nakup prvega takega letala že ob koncu letošnjega leta.

Deljeno mesto generalnega direktorja WTO

20. 07. 1999 12.55

Generalni svet Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je na današnjem neformalnem srečanju v Ženevi sprejel odločitev, da si bosta mesto generalnega direktorja WTO delila Novozelandec Mike Moore in Tajec Supatchai Panitchpakdi. Odločitev naj bi uradno potrdili na plenarni seji konec tedna, s tem dogovorom pa naj bi se končala trimesečna kriza v organizaciji.

Slovenija po kakovosti življenja na 33. mestu

19. 07. 1999 14.52

Slovenija se je v poročilu Združenih narodov o človekovem razvoju uvrstila na 33. mesto. Država z najvišjo kakovostjo življenja je že šesto leto zapored Kanada. Poročilo je zajelo 174 držav, med prvih deset pa so se uvrstile še Norveška, ZDA, Japonska, Belgija, Švedska, Avstralija, Nizozemska, Islandija in Velika Britanija, medtem ko je zadnjih 22 mest pripadlo afriškim državam, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Močno neurje prizadelo severno Španijo

19. 07. 1999 11.53

Močno neurje z dežjem in točo je v severni Španiji pozno sinoči povzročilo poplave. Posebej prizadeta je bila pokrajina Teruel in mesto Calatayud na območju Aragonije. Španski radio je danes poročal, da so gasilci in civilna zaščita vso noč pomagali pri odstranjevanju škode.

Velika razstava Renesansa v Benetkah

18. 07. 1999 17.31

V beneški palači Palazzo Grassi bodo 5. septembra odprli veliko razstavo z naslovom Renesansa v Benetkah, na kateri bo do 9. januarja 2000 na ogled kakih 200 del 90 umetnikov.

Velika nagrada Nemčije v motociklizmu

18. 07. 1999 16.50

Američan Kenny Roberts je zmagovalec motociklistične dirke za veliko nagrado Nemčije v kraljevskem razredu. Drugo mesto je osvojil Španec Alex Criville, tretje pa Japonec Norik Abe.

Razvoj ogrozil arheološko dediščino v južni Siriji

16. 07. 1999 13.55

Pokrajini na jugu Sirije, znani po antičnih spomenikih in vasicah, sodobni razvoj in urbanizacija grozita z uničenjem. Pokrajina ima velik arheološki pomen za bližnjevzhodno območje, saj je na njenih spomenikih mogoče najti številne zapise v asirskih jezikih, grščini in latinščini, s pomočjo katerih zgodovinarji ugotavljajo družbeno in versko ureditev različnih obdobij.