velika

Haider ne želi ''prilivati olja na ogenj''

09. 04. 1999 21.10

Novoizvoljeni koroški deželni glavar in vodja svobodnjakov Joerg Haider je izjavil, da si bo prizadeval, da ''pomiri strasti različnih manjšin na Koroškem''.

Charles Bronson deduje

09. 04. 1999 07.58

Audrey Jean Knauer, velika oboževalka igralca Charlesa Bronsona, je temu leta 1996 zapustila skoraj 292.000 dolarjev, pred dnevi pa je Bronson poravnal spor z njeno sestro Nancy Koeper, ki je izpodbijala oporoko, ker naj bi bila njena sestra duševno bolna in obsedena z igralcem. Bronson naj bi Koeperjevi prepustil določeno vsoto denarja. Knauerjeva je v svoji oporoki sicer zapisala, da naj denar, v primeru da ga Bronson ne bi želel prejeti, prejme Louisvillska javna knjižnica. Knjižnica je upala, da se bo igralec odpovedal denarju in bo tako sama postala edini dedič, kar pa se na njeno škodo žal ni zgodilo.

Odnosi med Irakom in OZN nevzdržni

08. 04. 1999 21.28

Posebni odbori Združenih narodov za razorožitev Iraka, humanitarne zadeve in kuvajtske vojne ujetnike ter kuvajtsko lastnino, so preko skupnega predsednika brazilskega veleposlanika Celsa Amorima, Varnostnemu svetu predstavili svoja poročila o omenjenih vprašanjih. Odbore je februarja letos ustanovil Varnostni svet, njihov namen pa naj bi bil poiskati rešitve za sedanji nemogoč položaj med Združenimi narodi in Irakom. To je priznal tudi Amorim, ki je dejal, da je sedanje stanje nevzdržno.

Predsednika Kučan in Sampaio največ pozornosti namenila Kosovu

08. 04. 1999 19.46

Portugalski predsednik Jorge Sampaio in predsednik Milan Kučan sta osrednjo pozornost na današnjih pogovorih namenila predvsem zaskrbljujočemu položaju na Balkanu, zlasti na Kosovu, prizadevanjem Slovenije za vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO, položaju v Vzhodnem Timorju ter odnosom med Slovenijo in Portugalsko, ki so po oceni obeh predsednikov zelo dobri.

EU o kosovski begunski krizi

08. 04. 1999 18.44

Na izrednem zasedanju o kosovski begunski krizi so se danes v Luxembourgu sestali zunanji ministri Evropske unije. Kasneje se bodo srečali tudi s kolegi iz držav z območja, vključno s slovenskim zunanjim ministrom Borisom Frlecem.

Različni odzivi na napoved enostranskega premirja s strani Beograda

06. 04. 1999 20.42

Številne države so se odzvale na enostransko premirje na Kosovu, ki ga je ob pravoslavni veliki noči danes napovedala ZR Jugoslavija. Velika Britanija je ponudbo enostranskega premirja zavrnila, saj po besedah tiskovnega predstavnika britanskega premiera Tonyja Blaira še zdaleč ne zadostuje. Italijanska vlada se je na ponudbo ZRJ o razglasitvi premirja odzvala zadržano. Tudi nemški kancler Gerhard Schroeder meni, da ponudba ZRJ ni zadostna. Rusko zunanje ministrstvo je razglasitev premirja pozdravilo kot prvi korak k celoviti rešitvi vprašanja srbskega ozemlja. Vodja kosovske vlade v izgnanstvu Bujar Bukoshi pa je predlog premirja označil samo kot Miloševićevo cinično igro.

Prodi: VB se ne bo mogla izogniti evru

06. 04. 1999 09.40

Velika Britanija se po mnenju novega predsednika evropske komisije Romana Prodija dolgoročno ne bo mogla izogniti uspešnemu evru.

Annan in Clinton pozdravila predajo libijskih osumljencev

05. 04. 1999 19.28

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je predajo dveh osumljencev za bombni napad nad Lockerbijem danes pozdravil kot konec ''dolgih muk''.

Velika Britanija bi ''začasno'' sprejela begunce

04. 04. 1999 19.08

Britanska vlada je danes sporočila, da je ''začasno'' pripravljena sprejeti begunce s Kosova.

Prvi konvoj humanitarne pomoči Slovenije na prizadeta območja prihodnji teden

04. 04. 1999 11.32

Na Rdečem križu Slovenije se kljub praznikom pospešeno pripravljajo na konvoje humanitarne pomoči za Črno goro, Albanijo in Makedonijo. Po sklepu vlade bo Slovenija v prizadete države v prihodnjih dneh poslala po šest vlačilcev osnovnih živil, zdravil in predmetov za osebno preskrbo, še zlasti za otroke, v skupni vrednosti približno 50 milijonov SIT.

Protesti iz New Yorka še v Washington

04. 04. 1999 09.06

V Washingtonu se je v soboto zbrala množica 2500 demonstrantov, ki so protestirali proti grobim policijskim postopkom. Demonstracije so potekale pod vodstvom newyorškega črnskega aktivista Ala Sharptona, povezane pa so bile z umorom gvinejskega imigranta v Bronxu.

Prihodnji teden v Nemčiji srečanje G-8 o Kosovu?

03. 04. 1999 12.58

Srečanje držav članic skupine G-8, ki ga je predlagal ruski predsednik Boris Jelcin, bo po poročanjih ruske agencije Interfax potekalo prihodnji teden v Nemčiji.

Vse več Britancev podpira napotitev kopenskih sil na Kosovo

02. 04. 1999 20.54

Javnomnenjska raziskava, ki jo danes objavlja britanski The Guardian, je pokazala, da je število Britancev, ki podpirajo napotitev kopenskih sil v ZRJ za rešitev kosovske krize, zraslo.

Skorajšnja izročitev obtoženih za atentat nad Lockerbijem

02. 04. 1999 18.59

Izročitev Tripolija dveh osumljenih Libijcev za atentat nad Lockerbijem je ''zelo blizu'', je danes v Glasgowu sporočil britanski minister za Škotsko Donald Dewar.

Termo je energetsko najbolj učinkovito podjetje v Sloveniji

02. 04. 1999 17.11

Škofjeloško podjetje Termo, znano po proizvodnji izolacij tervol iz kamene volne, je na natečaju za učinkovito rabo energije, ki sta ga pripravili agencija za učinkovito rabo energije in Gospodarski vestnik, prejel prvo nagrado, so sporočili iz podjetja.

Konec tedna začetek Davisovega pokala

01. 04. 1999 21.11

Konec tedna se bo začelo letošnje tekmovanje moških teniških reprezentanc za Davisov pokal. Pari so zelo zanimivi, moštva pa se bodo prvega kroga lotila zelo različno. Medtem ko lanski zmagovalci Švedi svoj dvoboj s Slovaško pripravljajo v majhni dvorani Alvhogsborg, ki sprejme le 2.500 gledalcev, in brez televizijskega prenosa, pa povratniki Britanci v dvoboju z ZDA načrtujejo velik spektakel, na katerem naj bi jih bučno podprlo 9.400 ljudi.

Sto let Davisovega pokala: Američani le z drugo postavo

01. 04. 1999 17.57

Davisov pokal praznuje stoto obletnico. V tekmovanju, ki si ga je omislil Dwight Filley Davis, z nagradnim skladom 9,6 milijona ameriških dolarjev, sodeluje letos kar 129 reprezentanc, kljub temu pa vse reprezentance ne bodo nastopile z vsemi najboljšimi. V ponovitvi finalnega dvoboja izpred stotih let bodo Američani proti Britancem namreč igrali brez Peta Samprasa in Andreja Agassija, ki sta zavrnila povabilo vodje reprezentance Toma Gulliksona.

Jelcin za izredno srečanje G-8 o kosovski krizi

01. 04. 1999 17.20

Ruski predsednik Boris Jelcin je v kratkem televizijskem nagovoru zahteval sklic izrednega srečanja zunanjih ministrov skupine G-8 v zvezi s kosovsko krizo.

Odbor ZN za nove inšpekcije v Iraku

31. 03. 1999 00.10

Odbor za nadzor iraškega orožja pri Združenih narodih je Varnostnemu svetu predlagal, naj začne v Iraku vnovič izvajati lani decembra prekinjene inšpekcije. Ustrezno poročilo odbora, ki ga vodi brazilski veleposlanik pri ZN Celso Amorim, so objavili danes v New Yorku.

Retrospektiva del Mana Rayja v Celovcu

30. 03. 1999 17.10

V celovški mestni galeriji je trenutno na ogled velika retrospektiva del večstranskega umetnika Mana Rayja. V prvih petih tednih si je razstavo ogledalo že 3500 obiskovalcev, kar je za celovške razmere velik dosežek.

London bo za pomoč beguncem s Kosova namenil 10 milijonov funtov

29. 03. 1999 18.51

Velika Britanija bo za pomoč beguncem s Kosova namenila 10 milijonov funtov (15 milijonov evrov) pomoči, je danes sporočil britanski premier Tony Blair.

V napadih na letališče Surčin ranjeni in velika gmotna škoda, trdi srbski minister

29. 03. 1999 18.00

Letala zveza NATO so v sinočnjih napadih povzročila ''veliko gmotno škodo'' na beograjskem civilnem letališču Surčin, nekaj ljudi pa je bilo ranjenih, je danes izjavil srbski minister za promet in zveze Dragan Todorovič.

NATO začel drugo stopnjo napadov v ZR Jugoslaviji

28. 03. 1999 17.29

Na zvezi NATO so danes potrdili, da se je že začela druga stopnja zavezniškega posredovanja proti ZR Jugoslaviji. Na tej stopnji zavezništvo napada vojaške cilje na širšem ozemlju ZR Jugoslavije, vključno s premičnimi tarčami, v prvi vrsti oklepnike. Na zavezništvu so potrdili, da akcije stopnjujejo. Predvidoma bodo države v prihodnje povečale svoj prispevek v sile; Velika Britanija je povečanje svojega prispevka že potrdila.

V napadu NATO poškodovano beograjsko civilno letališče

28. 03. 1999 12.39

V zadnjih napadih zveze NATO na cilje v Beogradu in njegovi okolici so letala Severnoatlantske zveze po srbskih podatkih bombardirala tudi civilno letališče Surčin.

Civilne žrtve in velika škoda zaradi napadov zavezništva

27. 03. 1999 20.41

Zračni napadi zveze NATO so v ZR Jugoslaviji povzročili veliko število civilnih žrtev in pomembno materialno škodo, je sporočil jugoslovanski minister za informiranje Milan Komnenić.

Na Kosovu poteka velika srbska ofenziva

27. 03. 1999 18.02

Vodja delegacije kosovskih Albancev v Rambouilletu Hašim Thaqi je danes iz Prištine v telefonskem pogovoru za avstrijsko agencijo APA Srbe obtožil, da so na Kosovu začeli izvajati brutalno ofenzivo. V pokolu v mestu Džakovica so Srbi po navedbah Thaqija pobili veliko število ljudi. Srbska ofenziva na območju Džakovice je v noči na soboto potekala tudi po navedbah albanskega ministra za informiranje Muse Ulqinija.

VB okrepila svoje enote v okviru zveze NATO

27. 03. 1999 03.21

Britanski ministrski predsednik Tony Blair je nocoj v telefonskem pogovoru z ameriškim predsednikom Billom Clintonom dejal, da je Velika Britanija okrepila svoj del v okviru letalskih enot zveze NATO za napade na Jugoslavijo.

Agencija Tanjug poroča tudi o človeških žrtvah sinočnjega napada

26. 03. 1999 09.23

Po poročanju beograjske tiskovne agencije Tanjug so sile zveze NATO v drugem valu bombardirale Kosovsko Mitrovico, kjer sta odjeknili dve eksploziji, ena v bližini tamkajšnje vojašnice Stefan Nemanja. Raketa naj bi padla tudi na stari del Djakovice in povzročila požar. Po prvih podatkih naj bi bila materialna škoda velika, padle naj bi tudi človeške žrtve.

Pentagon: Drugi val napadov usmerjen tudi proti silam na Kosovu

26. 03. 1999 02.20

Drugi val napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo je, kot je sporočilo ameriško obrambno ministrstvo, usmerjen tudi na srbske sile, ki nadaljujejo ofenzivo na Kosovu, in ne več le na sistem protiletalske obrambe.

Pričakovani odzivi ameriških Albancev in Srbov

25. 03. 1999 20.04

Po newyorških ulicah te dni potekajo demonstracije v podporo ukrepom zveze NATO na Kosovu, hkrati pa tudi demonstracije nasprotnikov napadov na ZR Jugoslavijo, pri čemer so udeleženci pripadniki narodov, vpletenih v kosovski spopad. V sredo zvečer so se tako na eni strani Park avenije na Manhattanu zbrali Albanci, ki so vzklikali gesla v podporo zračnim napadom zveze NATO ter izražali hvaležnost ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, ker se je odločil za takšen korak. Na drugi strani ulice pa so se zbrali ''mirovniki'' oziroma ameriški Srbi, ki so zahtevali prekinitev bombardiranja njihove domovine.