veliki r

Julichu en mesec prisilnega počitka
12. 07. 1999 21.20
Ameriški kolesar Bobby Julich, ki je v nedeljskem kronometru kolesarske dirke po Franciji na spustu pri veliki hitrosti padel, ima zlomljen levi komolec. Po natančnem zdravniškem pregledu v bolnišnici v Nici so ugotovili, da Julich razen lažjega zloma komolca ni težje poškodovan. Lani tretjeuvrščeni na Touru bo moral prisilno počivati mesec dni.

Vrnitev dueta Eurythmics
07. 07. 1999 17.52
Rockovski duet Eurythmics je na reki Temzi te dni pripravil manjši koncert, s katerim je napovedal prvo veliko turnejo v desetih letih, del izkupička pa bo namenjen organizacijama Greenpeace in Amnesty International. Člana skupine Annie Lennox in Dave Stewart sta nastopila kar na ladji gibanja Greenpeace Rainbow Warrior II. Glasbenika bosta turnejo začela septembra v Nemčiji. Nastopila bosta tudi v Franciji, Italiji, ZDA, Avstraliji, na Švedskem in na Danskem, turnejo pa bosta sklenila decembra v Veliki Britaniji. Sicer pa sta Annie in Dave, ki sta svoj največji hit Sweet Dreams izdala leta 1983, lani skoraj deset let po razhodu začela pripravljati nov album.

Hitlerjev daljnogled prodali za dobrih 28.000 funtov
23. 06. 1999 09.38
Na dražbi v Veliki Britaniji so za 28.125 funtov prodali daljnogled Adolfa Hitlerja. Dražbena hiša Dominic Winter iz Swindona je sporočila, da so vojaški daljnogled ob koncu vojne zasegli na Hitlerjevi jahti. Daljnogled je bil dolgo časa v zasebnih rokah in tudi zdaj je prešel v roke zasebnemu lastniku.

Mednarodna turneja slovenske vokalne skupine Katice
20. 06. 1999 20.43
Slovenska vokalna skupina Katice s posredovanjem Agencije Cankarjevega doma v okviru junijskih proslav Dneva slovenske državnosti nadaljuje gostovanje po štirih evropskih državah, ki so ga pevke začele minulo sredo v Zagrebu. Mednarodna turneja Katic se je začela v Slovenskem domu v Zagrebu, nadaljevala pa se bo jutri, 21. junija, z nastopom v nacionalnem muzeju Rotonda v Dublinu na Irskem, 23. junija v Hiši Leyton (Leyton House) v Londonu v Veliki Britaniji ter končala 25. junija v dvorani Madžarske akademije v Rimu.

Še ena zmaga Žepiča v pokalu Blue-Reebok
20. 06. 1999 20.41
Slovenski triatlonec Damjan Žepič je zmagal na tretji tekmi pokla Blue-Reebok v italijanskem letovišču Bardolino ob Gardskem jezeru, ki se je je udeležilo prek tisoč tekmovalcev, med katerimi je bil tudi četrtouvrščeni s svetovnega prvenstva Avstralec Shortis. Žepiču, za katerega je bil to zadnji veliki nastop pred svetovnim prvenstvom v švedskem Saterju, je tako z zmagama v San Marinu in Bardolinu uspelo osvojiti obe največji italijanski lovoriki, obenem pa se je še utrdil v vodstvu točkovanja za pokal Blue-Reebok.

Reformni proces v MOK
17. 06. 1999 14.22
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Juan Antonio Samaranch je na začetku 109. zasedanja MOK v Seulu dejal, da so reforme osrednje svetovne športne organizacije potrebne in nujne, da pa ne bodo podprli tistih, ki si želijo za vsako ceno ugoditi kritikam in sprejeti odločitve, ki bi pomenile poraz olimpijskih idealov. Na seji so na kratko spregovorili tudi o uresničevanju deklaracije iz Lausanne o dopingu v športu; ta tema je bila pred korupcijsko afero v olimpijskem gibanju prednostna naloga članov MOK, ki se sedaj posvečajo predvsem o splošnim nalogam olimpijskega gibanja in načinom za njihovo uresničitev.

Tržna raziskava družbe Boeing
14. 06. 1999 18.05
Veliki proizvajalci potniških letal bodo v prihodnjih 20 letih zabeležili prodajo v vrednosti 1,38 milijarde ameriških dolarjev, je pokazala tržna raziskava, ki jo je predstavila družba Boeing ob robu 43. letalskega salona v Parizu. 30 odstotkov prodaje bo odpadlo na azijsko-pacifiški trg, po 29 odstotkov pa na Evropo in Severno Ameriko. Število potniških letal se bo s sedanjih 12.580 do leta 2018 povečalo na 28.400, je še pokazala raziskava družbe Boeing.

Nova nesreča v avstrijskem predoru
08. 06. 1999 22.38
Le deset dni po veliki nesreči v Turnskem predoru je v avstrijskih predorih vnovič zagorelo. Tokrat je prišlo do trčenja dveh železniških vagonov v predoru Schonber v bližini Innsbrucka, po trku pa se je takoj vnel požar, je danes poročala avstrijska tiskovna agencija APA.

Kraljeva družina iz Lichensteina najbogatejša v Evropi
05. 06. 1999 09.48
Kraljeva družina iz Lichensteina je s 5,2 milijarde dolarjev vrednim premoženjem najbogatejša kraljeva družina v Evropi. Po podatkih britranskega mesečnika Eurobusiness je druga najbogatejša belgijska kraljeva družina s skoraj pol milijarde dolarjev manj, šele na tretjem mestu pa je britanska kraljeva družina z nekaj več kot 4 milijarde dolarjev vrednim premoženjem. ''Najmanj'' premoženja ima norveška kraljeva družina - za ''borih'' 141 milijonov dolarjev. Med posamezniki je nizozemska kraljica Beatrix z 1,92 milijarde dolarjev vrednim premoženjem najbogatejša članica kake evropske kraljeve družine, sledi pa ji luxemburški veliki vojdvoda Jean z 1,2 dolarjev. Britanska kraljica Elizabeta II. je s premoženjem, vrednim 450 milijonov dolarjev, po bogastvu šele na sedmem mestu.

Velika piramida v Gizi znova odprta
04. 06. 1999 14.05
V Gizi na jugozahodu Kaira so po 14 mesecih znova odprli veliko Keopsovo piramido, vendar pa je dostop omejen; na dan sprejme le 300 obiskovalcev, prav tako pa je prepovedan vsakršen letalski prelet piramide. Prej si je piramido ogledalo od 600 do 800 ljudi na uro. Aprila lani so največjo od treh piramid v Gizi zaprli zaradi 80-odstotne vlažnosti v notranjosti in tricentimetrske plasti soli na stenah. V zadnjih mesecih so konzervatorji in arhitekti čistili notranjost 4500 let stare, 137 metrov visoke piramide, uredili pa so tudi razsvetljavo in sistem za prezračevanje. Po ugotovitvah arheologov so množice obiskovalcev za piramido škodljive, saj naj bi vsak človek za seboj v piramidi pustil 20 gramov sopare, iz katere nastane škodljiva sol, ki uničuje kamen. Preostali dve veliki piramidi so prenovili že leta 1996 oziroma 1997. Za praznovanje leta 2000 je ob piramidah napovedan veliki spektakel francoskega glasbenika Jean-Michela Jarra.

Konec zračnega preplaha v Beogradu
02. 06. 1999 07.39
V Beogradu so se sinoči sirene oglasile že ob 20.05, konec nevarnosti zračnih napadov pa oznanile davi ob 6.25. Letala zveze NATO v noči na sredo niso bombardirala nobenega cilja v sami prestolnici, na cilje v njenih obmestnih naseljih pa so izstrelila okrog 10 izstrelkov.

Kača pojedla žarnico
30. 05. 1999 10.34
Neka kača v Veliki Britaniji se lahko pohvali z dokaj neobičajnim okusom - pojedla je namreč žarnico iz svojega terarija. Njena lastnica, 56-letna Linda Pridhan iz Portsmoutha, je bila zelo vesela, da je dobila žarnico brez kakršnihkoli sledi o tem, da je nekoč bila v kačji notranjosti. Preden so kači žarnico operativno odstranili, jo je hišna ljubljenka v sebi prenašala kar dva meseca. 25-vatna žarnica zdaj brez motenj opravlja svojo običajno funkcijo - razsvetljuje terarij. Lindin soprog David je prvi opazil, da je njuna kača Cyd postala nekoliko neobičajno okrogla v sredini ter da ''oteklina'' ne izgine. Šele rentgensko slikanje pojasnilo uganko: približno tri prste debeli plazilki je očitno uspelo, da je v svojem terariju odvila žarnico in jo pojedla.

Hakkinen s prvega mesta, Schumacher četrti
29. 05. 1999 19.54
Prvo štartno mesto na jutrišnji veliki nagradi Španije v formuli 1 si je v Barceloni v kvalifikacijskem treningu priboril svetovni prvak Finec Mika Hakkinen z mclaren-mercedeson. Z drugega mesta bo začel Irec Eddie Irvine s ferrarijem, s tretjega - v drugi vrsti - pa Škot David Coulthard (Mclaren-Mercedes), ki mu bo družbo delal Nemec Michael Schumacher (Ferrari).

Križanova uspešna v paru
27. 05. 1999 15.34
Slovensko-češka teniška dvojica Tina Križan/Kvetoslava Hrličeva je v prvem krogu odprtega prvenstva Francije v Parizu s 6:3, 0:6 in 6:2 premagala nizozemsko-francosko dvojico Christie Boogerd/Ana Gaelle Sidot. Dvoboj je v veliki vročini (30 stopinj Celzija) trajal uro in 58 minut.

Marca 2000 v Parizu prvi mednarodni festival kulinarike in kulture
23. 05. 1999 09.11
V Parizu, v veliki dvorani v Villette, bo marca 2000 prvi mednarodni festival kulinarike in kulture. Osrednja tema bodo vplivi francoske kulinarike v svetu in obenem vplivi sveta na francosko kuhinjo. Prireditev, poimenovana Paris Food, bo na površini 4000 kvadratnih metrov obenem tudi velika tržnica, kjer bo na voljo množica prehrambenih izdelkov zasebnih in industrijskih proizvajalcev.

Družino Rockefeller zanimajo zunajzemeljski pojavi
20. 05. 1999 08.16
Milijarder Laurance Rockefeller iz slavne ameriške dinastije bo financiral delo znanstvenikov, ki skušajo v Veliki Britaniji pojasniti skrivnostne kroge, ki se oblikujejo na žitnih poljih in katerih izvor nekateri povezujejo z zunajzemeljskimi pojavi. Prihodnji mesec naj bi tako na območje Wiltshira na jugu Velike Britanije, kjer se omenjeni krogi najbolj pogosto pojavljajo na žitnih poljih, odpotovala skupina strokovnjakov. Nekateri menijo, da skrivnostne pojave na žitnih poljih povzročajo vremenski pojavi, npr. manjši tornadi. 88-letni Laurance Rockefeller je eden od dedičev Johna D. Rockefellerja, najbogatejšega Američana vseh časov, katerega premoženje danes ocenjujejo na 189,6 milijarde dolarjev.

Britanski najstniki živijo nevarno življenje
17. 05. 1999 07.25
Britanske najstnice v primerjavi s sovrstnicami iz drugih evropskih držav opravijo več umetnih prekinitev nosečnosti, so pogostoje noseče, in, podobno tudi najstniki, pogosteje zbolevajo za spolno prenosljivimi boleznimi, popijejo več alhkohola in uživajo več mamil kot ostala evropska mladež. Po mnenju strokovnjakov je to moč pripisati revščini, slabi izobrazbi ter zaposlenim staršem. [tevilo umetnih prekinitev nosečnosti se je pri dekletih, mlajših od 16 let, leta 1996 v primerjavi z letom poprej povečalo za 14 odstotkov, število rojstev pa za 6,7 odstotkov. Čeprav britanska mladina nima spolnih odnosov prej kot njihovi vrstniki v ostalih državah, je nosečih Britank do 19 let dvakrat več kot v Nemčiji, štirikrat več kot v Franciji ter celo sedemkrat več v primerjavi z Nizozemsko. V Veliki Britaniji kadi marihuano več najstnikov kot na Nizozemskem.

V dvanajstih letih ni manjkal niti eno šolsko uro
15. 05. 1999 09.01
16-letni Wayne Dodding velja za najbolj pridnega učenca v Veliki Britaniji. Od začetka šolanja, ko je bil star štiri leta, pa vse do zdaj, ni zaradi bolezni ali iz kakega drugega razloga od pouka izostal niti eno šolsko uro, kaj šele kak dan. Wayneu, ki prihaja iz Low Benthama v grofiji North Yorkshire, bodo zato poleti, ko bo zapustil Settle High School, podelili posebno odlikovanje. ''Šola mi je tako všeč, da je ne želim zamuditi niti za en dan,'' je mladenič povedal britanskim medijem. Wayne obenem priznava, da ga imajo njegovi sošolci za ''piflarja''. Tudi ko je nekoč skoraj en teden bolehal za gripo, ni želel manjkati pri pouku. ''Moji učitelji so prijetni in jaz se rad učim,'' je dejal vestni učenec, ki se želi kasneje izučiti za kuharja.

Stopnja brezposelnosti v Švici pod mejo treh odstotkov
10. 05. 1999 09.08
V Švici je stopnja brezposelnosti v aprilu prvič v sedmih letih znova pod mejo treh odstotkov. Po poročanju švicarskega statističnega urada se je občutno skrčila tudi razlika med ravnijo brezposelnosti v posameznih delih Švice. Konec aprila je bilo na zavodih za brezposelne v Švici prijavljenih 105.912 oseb, kar je za 8161 oseb manj kot mesec prej. Stopnja brezposelnosti je s 3,1 odstotka zdrsnila na 2,9 odstotka, kar je najnižja stopnja od julija 1992. Predstavniki statističnega urada menijo, da so k boljši strukturi zaposlenih pripomogla konjunkturna gospodarska gibanja v tej alpski državi, čeprav je gospodarska rast v Švici nekoliko počasnejša kot v enakem obdobju lani. Največ Švicarjev je aprila zaposlitev našlo v gradbeni industriji, na kar v veliki meri vpliva sezonska komponenta. Švicarski urad za statistiko poudarja, da nižja stopnja brezposelnosti ni zgolj posledica sezonskih vplivov. V Švici pa naj bi bilo po navedbah statističnega urada tudi veliko število brezposelnih, ki niso registrirani na ustreznih uradih - zaposlitev naj bi iskalo 183.055 švicarskih državljanov.

Criville slavil na domači dirki v razredu do 500 ccm
09. 05. 1999 18.59
Španec Alex Criville (Honda) je zmagovalec tretje letošnje motociklistične dirke za svetovno prvenstvo v razredu do 500 ccm. Svojo prvo letošnjo zmago je na domači veliki nagradi v Jerezu dosegel pred Italijanom Maxom Biaggijem (Yamaha) in rojakom Setejem Gibernauom (Honda).

Britanska vlada bo impotentnežem ''plačala eno erekcijo na teden''
09. 05. 1999 09.11
Britanska vlada se je odločila, da bo impotentnim moškim krila stroške ene tabletke viagre na teden. V Veliki Britaniji naj bi bilo od 2,5 do 3 milijone impotentnih moških. Britanski minister za zdravstvo Frank Dobson se je odločil, da bodo stroške viagre povrnili moškim, ki imajo težave z erekcijo zaradi operacije na medenici in prostati ter težav s hrbtnim mozgom. Britanska socialna varnost bo krila stroške viagre tudi diabetikom ter moškim s sklerozo centralnega živčnega sistema in živčnimi boleznimi genetskega izvora. Minister Dobson je na seznam dodal še moške z rakom na prostati, okvaro ledvic, Parkinsonovo boleznijo in paralizo. Po ocenah britanske vlade bo letni strošek viagre za državno zdravstveno službo (National Health Service) znašal od 50 do 100 milijonov funtov letno.

Predsednikovi spolni škandali v ZDA še niso zamrli
08. 05. 1999 09.34
V senci kosovske vojne se še naprej odvija epilog spolnih škandalov predsednika ZDA Billa Clintona. Odvetniki Paule Jones so v skladu z odločitvijo sodnice Susan Weber Wright, da je Clinton kriv zavajanja sodišča, ko je med zaslišanjem v primeru tožbe Paule Jones lagal, da ni imel spolnih odnosov z Monico Lewinsky, zaprosili sodnico, naj od njega zahteva izplačilo 500.000 dolarjev odškodnine.

Na Tajskem izbrali slonjo kraljico
02. 05. 1999 08.46
Študentka farmacije, pri kateri se je kazalec na tehtnici ustavil pri 90 kilogramih, velja po mnenju žirije za najlepši primer gracioznosti, elegance in veličine slona. 22-letna Intraporn Improm, ki meri v višino le 167 centimetrov, je bila okronana za Zajetno (Jumbo) kraljico 1999. ''Debelo je lepo'' je bilo geslo tekmovanja debelušk v Bangkoku, na katerem se je tretje leto zapored za ''laskavi'' naslov kraljice potegovalo 24 deklet. Celoten izkupiček prireditve bodo namenili ustanovi, ki skrbi za ranjene in ostarele slone. Prireditelji so se morali zelo potruditi, da so ljudi prepričali, da primerjava žensk z sloni ni žaljiva, saj je ta žival na Tajskem zelo cenjena. Poleg tega pa sloni niso ''pretežki'', ampak le ''zelo veliki''. Zmagovalka je poleg naslova dobila tudi 700 dolarjev nagrade.

Španski arheologi odkrili naselbino iz bronaste dobe
01. 05. 1999 12.29
Španski arheologi so pri Madridu odkrili ostanke 3500 do 4000 let stare naselbine iz bronaste dobe. Med najdbami so tudi štirje grobovi, v katerih so našli kosti in zobe petih ali šestih ljudi. V grobovih so bili tudi kameninasti kozarci zvončaste oblike, ki so značilni za to kulturo. Najdbe so v veliki meri zelo dobro ohranjene. Nedaleč od grobov so arehologi odkrili tlorisni načrt več stnovanjskih naselij, silosov in jam za odpadke ter skladišč. Arheologi so izkopali tudi orodje iz brona, nože, mline za žito in posodo.

''Začimbica'' Victoria: Prijatelje bi lahko spravila v poštni nabiralnik
25. 04. 1999 08.53
Victoria Adams, članica skupine Spice Girls, in njen zaročenec David Beckham, imata tako malo prijateljev, da bi lahko svatbo praznovala ''v pisemskem nabiralniku''. Tako je Victoria, kot so zapisali časniki, dejala v pogovoru za neki radio. Seznam gostov, ki bodo v začetku julija povabljeni na veliki dogodek, bo zato zelo kratek. Victoria je še povedala, da je poročno obleko izbrala skupaj z mamo. ''Bilo je neznansko zabavno,'' je dodala.

Pubi v Veliki Britaniji bodo 31. decembra odprti vso noč
17. 04. 1999 10.05
Britanski pubi, ena izmed najdragocenejših institucij, bodo 31. decembra letos odprti vso noč, da bi Britanci lahko ''dostojanstveno'' proslavili vstop v leto 2000. Vlada je tako naredila veliko izjemo, saj za pube sicer velja železno pravilo, da se zapirajo ob 23. uri. Vlada se je za takšen ukrep odločila potem, ko je velika večina otočanov podprla možnost, da najdaljšo noč v letu preživi v pubu z vrčkom piva v roki.

Britanski multimilijonarji so vse mlajši
13. 04. 1999 07.55
Britanski super bogataši so vse mlajši in se vse pogosteje ukvarjajo s pop glasbo, je zapisano v raziskavi, ki je bila v nedeljo objavljena v časniku The Observer. V Veliki Britaniji je ta čas 90 multimilijonarjev, starih manj kot 30 let, piše časnik. Najbogatejše predstavnice zabavne industrije so dekleta iz skupine Spice Girls. Victoria Adams, Melanie Gulzar, Mel Chisholm in Emma Bunton so si vsaka ''pripele'' premoženje, katerega višina, kot ocenjujejo, znaša med 24 in 21 milijonov funtov (med 72 in 63 milijonov nemških mark). Najbogatejši moški pop zvezdnik ni Robbie Williams, kot bi si morda mislili nekateri, temveč Gary Barlow, nekdanji član skupine Take That. Glede na izsledke študije naj bi imel ''na strani'' približno 60 milijonov nemških mark. Močno za njim zaostaja Robbie Williams s 24 milijoni nemških mark.

Boeing odpušča delavce
09. 04. 1999 09.32
Boeing namerava odpustiti 280 delavcev iz proizvodnje bojnih letal, do jeseni pa bi lahko brez dela ostalo celo 620 ljudi. Odpuščanje je po besedah Boeingovih predstavnikov v veliki meri posledica zmanjšanja števila naročil za letala F-15 eagle. Trenutno ima družba 36 naročil za letala F-15 eagle s strani ameriških letalskih sil in Saudove Arabije, vendar pa bodo zadnje eagle dobavili v začetku prihodnjega leta. Boeing pa je ob tem načrtoval še 40 naročil s strani Grčije, ki naj bi prispela lani decembra. Grška vlada z naročilom stalno odlaša, maja oziroma junija pa naj bi se o nakupu letal eagle odločal tudi Izrael.

Tradicionalen križev pot v Rimu
03. 04. 1999 09.56
Papež Janez Pavel II. je na Veliki petek s tradicionalnim križevim potom v Rimu počastil spomin na Kristusovo trpljenje. Svetega očeta so na obredni poti, ki pomeni enega od vrhuncev Velike noči pospremili tisoči romarjev iz vsega sveta. Pot je potekala od Kolizeja do razvalin antičnega Venerinega svetišča. Papež je potjo, dolgo poldrugo uro, križ nosil sam le na začetku in ob koncu poti. Vmes so mu pomagali mladi verniki iz različnih držav sveta. Papež Janez Pavel II. bo imel danes v baziliki Sv. Petra tradicionalno velikonočno bedenje. Najprej bodo v preddverju bazilike prižgali velikonočni ogenj. Nato bo papež slovesno vstopil v baziliko, ki je sprva v temi, kasneje pa jo osvetlijo s tisoči velikonočnimi svečami. K običaju sodi tudi to, da papež krsti mlade in odrasle. Opolnoči se bo v Rimu ob naznanitvi Kristusovega vstajenja oglasilo vseh tisoč cerkvenih zvonov, ki so od Velikega četrtka molčali. V nedeljo se bo velikonočno slavje končalo z velikonočno papeževo poslanico, ki naj bi se je po pričakovanjih udeležilo sto tisoč vernikov.

V Benetkah glasbena prireditev s 4000 sodelujočimi
31. 03. 1999 23.00
Na ulicah Benetk se bo 20. junija na veliki glasbeni prireditvi, imenovani Benetke igrajo (Venezia Suona), zbralo več kot 4000 glasbenikov. Ustvarjalci bodo na 350 različnih koncih mesta, so na novinarski konferenci sporočili organizatorji. Višek prireditve bo 22. junija, ko bodo glasbeniki na različnih krajih hkrati izvajali isto glasbeno delo skladatelja Gianantonia De Vincenza, katerega notni zapis bodo iz zvonika bazilike Sv. Marka z laserjem projicirali na nebo. Vsaka nota bo predstavljena s svojo barvo, ritem pa bo nakazan z utripi bele svetlobe. Po besedah De Vinzenza bo šlo morda za prvi poskus igranja kakšnega dela v mestu, ki bo spremenjeno v ogromen avditorij. 4000 glasbenikov bo na prireditvi igralo različne glasbene zvrsti, a izključno v akustični izvedbi, brez alteracij ali tehničnih filtrov.