veliki r

Poročila Microsofta in BSA o protipiratskih akcijah

16. 06. 1998 12.38

<I><B>Belgija </B></I>

Seksi zelenjava proti mesojedcem

16. 06. 1998 07.24

Britansko društvo vegetarijancev je napovedalo novo orožje v boju proti tistim, ki še vedno uživajo meso. Njihovo novo skrivno orožje je petdesetsekundni televizijski spot, ki na svež, privlačnejši in "bolj seksipilen način" predstavlja sadje in zelenjavo. Člani društva so namreč ugotovili, da je na javno mnenje učinkoviteje kot s tradicionalnimi, dolgočasnimi predavanji o nevarnosti uživanja mesa mogoče vplivati s sugestivnim predstavljanjem sadja in zelenjave kot senzualne alternative mesu. V spotu, ki ga bodo prihodnji teden začeli vrteti pred predstavami v 250 kinodvoranah, tako nastopajo "sugestivno oblikovani" feferončki, "razkošne" dinje in "voljni" šparglji. "V našem novem filmu smo se osredotočili na razbijanje stereotipne predstave, da je vegetarijanska prehrana dolgočasna in brez okusa. To bo seksi spodbuda Britancem, naj uživajo brezmesno hrano," je povedala tiskovna predstavnica društva Sue Taylor. Po podatkih društva v Veliki Britaniji živijo 4 milijoni vegetarijancev, vsak teden pa se jim pridruži še 5000 novih.

Honda bo gradila tovarno v Veliki Britaniji

13. 06. 1998 10.28

Japonski avtomobilski proizvajalec Honda namerava v prihodnje v Veliki Britaniji izgraditi novo tovarno in razširiti obstoječe zmogljivosti v angleškem Swindonu, vrednost omenjenega projekta pa naj bi znašala 450 milijonov funtov. V novi tovarni naj bi letno proizvedli 100.000 avtomobilov, tako da bo Honda v svojih britanskih obratih letno proizvedla 250.000 avtomobilov. Do leta 2002 naj bi Honda v Veliki Britaniji zaposlila 1000 novih delavcev.

Velika Britanija zanemarja zgodovinske spomenike

10. 06. 1998 13.31

Po podatkih organizacije za varovanje dediščine English Heritage je od leta 1945 v Veliki Britaniji "izginilo" najmanj 22.000 spomenikov in arheoloških najdišč, 4000 pa jih je zaradi neustrezne skrbi zanje precej ogroženih. V večini primerov škoda nastaja zaradi arhitekturnih sprememb, kmetijskih posegov in naravnih procesov, pa tudi zaradi premalo pozornosti pristojnih oblasti. Na območju Velike Britanije naj bi sicer bilo 300.000 zgodovinskih spomenikov, 40 odstotkov jih je že izginilo, največ škode pa so utrpele znamenitosti na jugovzhodu države.

Občutna rast britanske industrijske proizvodnje

10. 06. 1998 08.15

Britanska industrijska proizvodnja je v aprilu porasla nad vsemi pričakovanji. Kot sporočajo predstavniki britanskega statističnega urada, je bila industrijska proizvodnja v Veliki Britaniji v aprilu za 1 odstotek višja kot v mesecu prej, medtem ko je v primerjavi z enakim obdobjem lani industrijska proizvodnja višja za 1,2 odstotka. Britanski ekonomisti so v aprilu pričakovali le 0,1-odstotno rast industrijske proizvodnje.

V Galeriji Tivoli koncert mladih glasbenikov

09. 06. 1998 13.47

V Galeriji Tivoli v Gradu Tivoli, ki že šesto leto gosti ugledne glasbene umetnike, bo nocoj koncert mladih glasbenikov, pianističnih talentov iz razreda profesorja Sijavuša Gadžijeva. V okviru 28. mednarodnega poletnega festivala komorne glasbe Vivat Gallus pa bo nocoj v veliki dvorani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v Ljubljani gostoval Trio Orlando iz Zagreba.

Washington v velikem finalu

05. 06. 1998 14.17

Hokejisti Washingtona Capitals so v šesti finalni tekmi na Vzhodu po podaljšku premagali Buffalo Sabres s 3:2 in se po 24 letih uvrstili v veliki finale za Stanleyev pokal. Njihov nasprotnik bo boljši iz dvoboja med Detroitom in Dallasom, kjer je izid 3:2 v zmagah.

V KIC Križanke odprli razstavo Glavni trg v Celju

04. 06. 1998 15.19

V Kulturno-informacijskem centru Križanke so opoldne odprli gostujočo razstavo o Glavnem trgu v Celju. Fotografije, stare razglednice, načrti in drugo gradivo, ki so ga za razstavo prispevale različne celjske ustanove in posamezniki, predstavljajo zgodovinski razvoj in vlogo osrednjega celjski trga, ki so ga v različnih obdobjih imenovali Trg, Veliki trg, Glavni trg, Markov trg, Tomšičev trg ter zadnjih šest let ponovno Glavni trg. Razstava, ki jo je celjski muzej novejše zgodovine pripravil v sklopu občasnih razstav za novo stalno postavitev ob koncu tisočletja, bo na ogled do 27. junija.

Loewenbrau bo varil pivo v Veliki Britaniji

04. 06. 1998 09.56

Nemški proizvajalec piva Loewenbrau bo v prihodnje svoje pivo varil tudi v Veliki Britaniji, kjer se je povezal s podjetjem Ushers Of Trowbridge. Omenjena britanska družba, ki ima v Veliki Britaniji v lasti preko 500 lokalov, bo pivo Loewenbrau tudi tržila, za nemško družbo pa bo opravljala tudi vse uvozne storitve. Kot sporočajo predstavniki podjetja Loewenbrau, bo omenjeno sodelovanje sprva trajalo deset let, britanska družba pa bo sama proizvajala pivo Pils in Premium, medtem ko bo druge vrste piva uvažala.

Nova odkritja o življenju na Marsu

02. 06. 1998 07.32

Ameriška sonda Mars Global Surveyor je nedavno odkrila nove geološke in topografske elemente, ki potrjujejo predpostavko, da je bilo nekoč na Marsu veliko vode, in mogoče tudi življenje. Ameriška sonda se na Marsovi orbiti nahaja od septembra lani, nedavno pa je na površini tega planeta zabeležila velike količine hematita, železovega oksida rdečkaste barve, ki se običajno nahaja tam, kjer je veliko stoječe vode in termalnih aktivnosti. Phil Christensen iz vseučilišča Arizona je na kongresu Ameriške geofizične zveze v Bostonu dejal, da ti dokazi govorijo o veliki hidrotermalni aktivnosti in navzočnosti tople vode na Marsovi površini. Odkritje hematita pa ne dokazuje le tega, da je bila temperatura na Marsu nekdaj bolj ugodna kot danes (podnevi doseže največ 20 stopinj Celzija, ponoči pa se spusti 70 stopinj pod ničlo), temveč da je bila tudi planetova atmosfera gostejša. Sonda je posnela tudi prve trodimenzionalne fotografije reliefov severnega pola planeta, na katerih sta pod površino razvidna led in ogljikov sneg.

Detroit povedel s 3:1 v zmagah

01. 06. 1998 16.10

Hokejisti Detroit Red Wings so v finalu zahodnega dela severnoameriške poklicne hokejske lige NHL premagali Dallas Stars s 3:2 in vodijo s 3:1 v zmagah ter za uvrstitev v veliki finale Stanleyjevega pokala, tretjič v zadnjih štirih letih, potrebujejo le še eno zmago. Rdeča krila branijo lanski naslov.

Chicago z zanesljivo zmago povedel s 3:2

28. 05. 1998 12.49

Košarkarji Chicago Bulls so sinoči v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA premagali Indiano Pacers s 106:87 in v finalu vzhodnega dela lige povedli s 3:2 v zmagah. Biki za uvrstitev v veliki finale NBA, kjer se bodo pomerili z ekipo Utah Jazz, potrebujejo še eno zmago. Naslednja tekma bo v petek v Indianapolisu, morebitna odločilna sedma pa v nedeljo v Chicagu.

Jezerniki potopljeni v štirih tekmah; Malone spet blestel

25. 05. 1998 13.16

Košarkarji Los Angeles Lakersov so svoj nastop v finalu zahodne konference ameriške lige NBA hitro končali. Sinoči so še drugič v domači dvorani, skupno pa četrtič zapored, izgubili proti Utah Jazzu (92:96). Utah se je tako s skupnim izidom 4:0 v zmagah že uvrstil v veliki finale, kjer se bo srečal z zmagovalcem dvoboja na vzhodu med Indiana Pacersi in Chicago Bullsi.

Slovenistični dan v Trstu

07. 05. 1998 15.55

V veliki dvorani Visoke šole modernih jezikov za prevajalce in tolmače v Trstu so danes pripravili Slovenistični dan. Prireditev, ki je posvečena obravnavi problematike kmečke leksike v slovenskih narečjih iz zornega kota tradicije in inovacije, je pripravila visoka šola modernih jezikov. Dopoldne so predstavili tri novejša dela, povezana s problematiko slovenistike: knjigo Roberta Depita Aspetti di cultura resiana nei nomi di luogo (Aspekti rezijanske kulture v krajevnih imenih), knjigo esejev Mirana Košute Krpanova sol ter Narečni slovar Sv. Antona pri Kopru Dušana Jakomina. Zinka Zorko iz mariborske univerze je spregovorila o kmečki terminologiji v prekmurskem narečju, Ludwig Karničar iz univerze v Gradcu o kmečki terminologiji v koroških slovenskih narečjih, Herta Maurer Lausegger s celovške univerze pa o starem in novem kmečkem besednjaku slovenskega narečja iz Rožne doline na Koroškem.

Lokalne volitve v Angliji, v Londonu tudi referendum

07. 05. 1998 15.46

V Angliji danes potekajo lokalne volitve, ob tem pa se bodo v Londonu še na referendumu izrekli o neposredni izvolitvi londonskega župana in mestne skupščine. Volitve so prvi preizkus priljubljenosti laburistov od njihovega prihoda na oblast maja lani. Volišča bodo odprta do 22. ure po srednjeevropskem času, izide pa bodo objavili v petek. Na volišča so povabili 20 milijonov volilnih upravičencev, ki naj bi izvolili člane 166 lokalnih svetov v Angliji. Za 4000 sedežev v lokalnih svetih se poteguje 13.000 kandidatov. Na Škotskem in v Walesu letos ni lokalnih volitev. V Londonu se bo pet milijonov volilnih upravičencev na referendumu tudi odločalo, ali bo prihodnji londonski župan prvi predstavnik lokalnih oblasti v Veliki Britaniji, ki bo izvoljen na neposrednih volitvah. Imel bo povečane pristojnosti, predvsem na področju prometa, zaposlovanja in zaščite okolja.

Payton izprašil kalifornijske mladince

05. 05. 1998 14.52

Nadzvočniški voz še naprej v veliki meri vleče Gary Payton. V prvi polfinalni tekmi na zahodu v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA je dosegel 25 točk, od tega devet v zadnji četrtini. Pri gostih iz Los Angelesa je bil sam Shaquille O'Neal premalo, saj so kljub njegovim 27 točkam Jezerniki prvo srečanje izgubili kar s 14 točkami (92:106) razlike. Payton, ki je v zadnji tekmi prvega kroga proti Gozdnim volkovom iz Minnesote igral vseh 48 minut, je tokrat 25 točk uspel doseči v 43 minutah. V domači ekipi sta mu na pomoč priskočila še Hersey Hawkins (20) in Jerome Kersey (12). "Vedel sem, da bodo gostje napadli, vendar nisem verjel, da lahko pri nas tudi zmagajo. Zavedajo se, da nam ne smejo prepustiti vodstva z 2:0, zato se bodo na drugi tekmi gotovo mnogo bolj potrudili," je povedal trener domačih George Karl. Jezerniki so srečanje izgubili v končnici zadnje četrtine, saj so še na začetku zadnjega dela vodili z 82:80, a so nato vse niti igre v svoje roke prevzeli Seattlečani in po zaslugi izkušenih Paytona, Hawkinsa in Kerseyja dobesedno povozili gostujoče "mladince". "Kdo pravi, da so zaustavili O'Neala. Konec koncev je dosegel 27 točk in 11 skokov. Težava ni v tem, da bi Nadzvočniki ustavili Shaquilla, težava je v nas samih. Moramo iti naprej in enostavno doma zmagati," je bil nezadovoljen po tekmi trener gostov Del Harris.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Predsednik Jelcin nasprotuje velikemu pritisku na Beograd

30. 04. 1998 14.57

Ruski predsednik Boris Jelcin se je v današnjem telefonskem pogovoru z italijanskim premierom Romanom Prodijem izrekel proti vsakemu ukrepu proti Beogradu, ki bi temeljil na izvajanju velikega pritiska, so povedali v Kremlju. Rusija se včeraj v Rimu ni pridružila ostalim članicam kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo, Nemčiji, ZDA, Franciji, Veliki Britaniji in Italiji, pri napovedi novih sankcij proti ZRJ in Srbiji.

V San Antoniu doživeli sončni mrk

30. 04. 1998 14.29

Podobno kot Ostroge so si končno zmago v prvem krogu zagotovili tudi biki iz Chicaga. Mrežice iz New Jerseyja so na njihovem parketu premagali s 116:101. "Mislim, da je v končnici potrebno zmagati zelo hitro, saj nam to pomaga tako fizično kot tudi psihično," pravi trener bikov Phil Jackson. Pri branilcih naslova prvaka NBA je bil zopet nezgrešljiv kdo drug kot Michael Jordan, saj je dosegal kar 38 točk, celotno moštvo pa je imelo iz igre 56-odstoten met. Uspešen je bil tudi Dennis "črv" Rodman; brez kakršnihkoli incidentov je namreč dosegel 17 skokov, medtem ko jih je celotno moštvo New Jerseyja le 21. Pri domačinih so bili najbolj razpoloženi Sherman Douglas (19), Keith Van Horn (18) in Chris Gatling (18), vendar so bili kljub temu še zelo daleč od, k novim zmagam dirjajočih bikov.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo

12. 04. 1998 07.25

Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

Žrtve poplav v Veliki Britaniji

11. 04. 1998 12.15

Poplave v osrednjem delu Velike Britanije, najhujše v zadnjih 50 letih, so danes zahtevale še dve življenji, več tisoč ljudi pa so morali izseliti. Že včeraj sta v poplavah umrli dve osebi. Medtem ko v Angliji dežuje, pa iz Škotske poročajo o močnem sneženju.

Janša: Mali udar čez noč

10. 04. 1998 17.47

Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

Sneg in deževje v Španiji

10. 04. 1998 17.47

Zaradi silovitega deževja in snega so se morali v Španiji na današnji veliki petek odpovedati nekaterim tradicionalnim velikonočnim slovesnostim. Slabo vreme je zlasti prizadelo severni del države. Hitrost vetra je na obalnih območjih dosegla hitrost do 90 kilometrov na uro. Oblasti so v Pirenejih opozorile na nevarnost plazov.

Križev pot v Rimu

10. 04. 1998 09.53

Papež Janez Pavel II. bo zvečer pri koloseju vodil tradicionalni križev pot, s katerim se bo spominjal poti Kristusovega trpljenja. 77-letni papež Janez Pavel II. bo križ nosil na začetku in na koncu poti s 14 postajami. Papež Janez Pavel II. je danes kot vedno na veliki petek v baziliki Svetega Petra spovedal 16 vernikov. Med verniki je bilo deset Italijanov, dva Španca, Poljakinja, Američana in ženska iz Burkine Faso. Papež je dejal, da številne nepravičnosti v mnogih delih sveta še podaljšujejo Kristusovo trpljenje. "Pri tem imam v mislih kraje, kjer ljudi žalijo in ponižujejo, pretepajo in jih izkoriščajo. Kristus še vedno trpi in umira v vsakem človeku, v katerem vladata sovraštvo in nasilje, sebičnost in ravnodušnost."

Velikonočno voščilo nadškofa Rodeta

10. 04. 1998 09.51

Slovenski narod, slovenski človek še kako potrebuje veselja in upanja, saj nam tega v tem času zelo primanjkuje. Zato želim vsem Slovenkam in Slovencem, naj svetloba slavno vstalega Kristusa prežene vse temine duše in srca, je med drugim v voščilu ob Veliki noči dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode ter vsem zaželel srečne, upanja polne in vesele velikonočne praznike. "Velikonočni praznik se je globoko ukoreninil med slovenskim narodom, ob njem so nastale in se do danes ohranile številne ljudske šege in navade. Vsi ti običaji so prežeti z veseljem in upanjem. Upanje v novo življenje, veselje, ker je smrt premagana. Vse to izvira iz osrednjega sporočila velikonočnega praznika. S Kristusovim vstajenjem iz groba sta smrt in greh premagana. Človeku se odpirajo brezmejna obzorja novega, večnega življenja. Zato je normalno ozračje, v katerem živi kristjan, ozračje veselja in upanja. Samo krščanstvo je rešilo problem smrti, vsi drugi so odpovedali, je dejal francoski pisatelj Andre Malraux. Zadnjo besedo o človeški usodi naj bi imela smrt, krščanstvo pa trdi, da bo imelo zadnjo besedo življenje," je še dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode.

Pariška Velika palača razstavlja dela Delacroixa

10. 04. 1998 09.47

Francija s številnimi prireditvami praznuje 200. obletnico rojstva slikarja in kolorista Eugenea Delacroixa. V pariški Veliki palači so danes odprli razstavo, na kateri si bo moč ogledati 88 slik in 33 risb, ki jih je veliki umetnik ustvaril v zadnjih 15 letih svojega delovanja. Umetnik, ki se je rodil 26. aprila 1798, se je v zgodovino zapisal kot vodilni predstavnik francoske romantike. Delacroix (1798-1863), ki se je sam označil za "najbolj klasičnega med romantiki", velja tudi za človeka, ki je utrl pot moderni. Po mnenju mnogih je njegova slika z naslovom 'La Mer a Dieppe' prva impresionistična slika. Razstava bo na ogled do 20. julija. Najbolj znana Delacroixova dela pa si bo v času jubileja še naprej moč ogledati v Louvru v Parizu

Slovenci uspešni v kajaku in kanuju

06. 04. 1998 08.38

Na reki Teski v Skopju je bila že 30. mednarodna tekma v slalomu na divjih vodah, na katerih je nastopilo 65 tekmovalcev iz desetih držav. Slovenski tekmovalci so se dobro odrezali. Iz sobotnih kvalifikacij se je na glavno tekmo uvrstilo 16 kajakašev in devet kanuistov, med njimi vseh šest Slovencev. Ti so se v finalu dobro odrezali. Med kanuisti je bil Simon Hočevar za Hrvatom Dankom Hercegom drugi, Miha Terdič je zasedel tretje, Sebastijan Linke pa peto mesto. Pri kajakaših je bil Miha Štricelj tretji, Dejan Kralj četrti, Aleš Kuder pa je po veliki napaki v drugi vožnji zasedel 16. mesto.

V Elanu 29 milijonov tolarjev dobička

24. 03. 1998 16.32

Begunjski Elan je v letu 1997 ustvaril 29 milijonov tolarjev dobička. Namestnica predsednika uprave Božena Ključarevič je povedala, da je Elan izpolnil načrte in uspešno začel realizirati leta 1996 sprejeti kratkoročni načrt podjetja. V Elanu izvozijo kar 96 odstotkov proizvodnje in pri ustvarjanju dobička jim je v letošnjem letu močno pomagal tudi "močan" dolar, saj je begunjsko podjetje lani tja izvozilo kar 98.000 parov smuči. Žal bo letos ustvarjen dobiček v veliki meri porabljen za v preteklosti ustvarjene izgube. Proizvodnja smuči je v Elanu s 526.000 pari še vedno na prvem mestu. Pri poslovnem izidu pa se pozna tudi izdelava smuči za podjetje Kaestle, za katerega so lani v Elanu proizvedli blizu 100.000 parov. Sodelovanje med podjetjema bo letos še boljše zagotavljajo pri slovenskem proizvajalcu smuči. Proizvodnja snowboardov je z 240.000 izdelki sicer nekoliko padla, vendar je elan prodal v preteklih letih proizvedeno zalogo, ki je nastala kot posledica "zelenih" zim. Pa tudi vse ostale elanove dejavnosti so v letošnjem letu poslovale pozitivno, z izjemo modrega programa. Slednji naj bi imel pozitivno bilanco prvič ob koncu letošnjega leta.

Odpovedana moštvena tekma smučarjev skakalcev

06. 03. 1998 18.58

Prireditelji sobotne moštvene tekme smučarjev skakalcev v Lahtiju so prireditev zaradi premajhnega števila prijavljenih reprezentanc odpovedali; za tekmo so se prijavile le štiri reprezentance. Zato pa bodo v Lahtiju izvedli posamično tekmo, kot nadomestno tekmo za decembra odpadlo prireditev v Oberhofu, v nedeljo pa bo na sporedu nastop na veliki skakalnici.

Voyager 1 odslej rekordno daleč od Zemlje

17. 02. 1998 19.00

Drevi, približno ob 23.10 po srednjeevropskem času bo ameriška samodejna sonda Voyager 1 glede na razdaljo od Zemlje prehitela ameriško samodejno sondo Pioneer 10 in postala najbolj oddaljen predmet, ki ga je izdelal človek. Voyager 1 je zdaj oddaljen od Zemlje 10,4 milijarde km in se giblje s hitrostjo 17,4 km/s. Četrt stoletja je bil Pioneer 10 človekov najbolj oddaljeni predmet, zdaj pa prevzema "štafetno palico" Voyager 1. Sondi se oddaljujeta od Sonca v skoraj nasprotnih smereh in sta zdaj blizu 70-krat dlje od našega dnevnega svetila kot Zemlja. Na tej razdalji sije Sonce 5.000-krat šibkeje kot na Zemlji. Zato se sondi gibljeta skozi zelo hladno okolje. Toda zahvaljujoč radioizotopskim toplotno-električnim generatorjem (RTG) sondi tudi na tako veliki razdalji še vedno delujeta. V pasadenskem Laboratoriju za reaktivni pogon (JPL) v Kaliforniji pravijo, da je že samo dejstvo, da Voyager 1 še vedno pošilja podatke pomemben tehniški dosežek.