vesolje

Virgin Galactic že prihodnje leto s prvimi turističnimi poleti v vesolje

16. 08. 2019 09.52

Ameriška družba za komercialne vesoljske polete Virgin Galactic je predstavila nov nadzorni center poletov in še zadnji urnik preizkusnih poletov, preden bo začela izvajati turistične polete v vesolje. To naj bi se zgodilo že prihodnje leto.

Na tisoče drobnih medvedkov verjetno preživelo strmoglavljenje na Luni

10. 08. 2019 16.30

Verjetnost, da na Luni najdemo življenje, je poskočila v nebo. A ti nezemljani pravzaprav prihajajo z Zemlje in veljajo za ene najbolj trdoživih bitij. Tardigradi ali počasniki so po mnenju strokovnjakov namreč preživeli strmoglavljenje izraelske vesoljske sonde na Luni.

V vesolje poleteli tudi že štirje astronavti slovenskega rodu

21. 07. 2019 10.12

"Svet bi bil drugačen kraj, če bi vsi lahko videli Zemljo kot kroglo v vesolju," je med zadnjim obiskom pri nas dejal astronavt slovenskega rodu Randy Bresnik. Poleg njega so vesolje 'obiskali' še trije astronavti slovenskih korenin: Ronald Šega, Jerry Linenger in Sunita Williams. Vsi so tudi v zadnjih letih obiskali Slovenijo.

Kakšne so dimenzije vesolja po 50 letih?

21. 07. 2019 07.00

Minilo je 50 let, odkar se je iluzija o sprehodu po Luni uresničila. Američan Neil Armstrong je prvi človek, ki je splezal po lestvi lunarnega modula in skočil na Lunina tla. Pomemben vpliv na razvoj znanja o vesoljskih tehnologijah je imel tudi slovenski raketni inženir, pionir kozmonavtike Herman Potočnik Noordung. Kakšna pa so vesoljska dognanja danes?

Korak, ki je spremenil zgodovino človeštva

20. 07. 2019 07.00

Pred natančno 50 leti so po vsem svetu zadonele besede Neila Armstronga: "To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo." Osem let po napovedih ameriškega predsednika Kennedyja je kot prvi človek stopil na Luno. S profesorico astronomije smo se pogovarjali, kaj je podvig pomenil za tisti čas, kaj pomeni danes. Tehniški muzej Slovenije, ki je ob obletnici pripravil razstavo, pa se ga loteva predvsem z domačega zornega kota.

Ruski teleskop v iskanju supermasivnih črnih lukenj in galaktičnih skupin

14. 07. 2019 12.16

Rusija je v soboto iz kazahstanskega Bajkonurja v vesolje uspešno izstrelila rentgenski orbitalni teleskop Spektr-RG, ki naj bi po pričakovanjih odkril tri milijone supermasivnih črnih lukenj in okoli 100.000 galaktičnih skupin. Nadomestil bo radijski teleskop Spektr-R, nad katerim je ruska vesoljska agencija Roskozmos januarja izgubila nadzor.

'Majhen korak za človeka, velik skok za človeštvo!'

14. 07. 2019 07.28

Čez teden dni bo minilo natančno 50 let, odkar je človek stopil na Luno. Vzlet, pot in pristanek Apolla 11 je bil dogodek, ki ga je takrat spremljal ves svet. Še dandanes je ta dogodek fascinanten, obletnica pa priložnost, da se ga spomnimo, rekonstruiramo in da o njem govorijo znanstveniki.

400.000 ljudi bo jurišalo na obrambo Območja 51 in si ogledalo Nezemljane

12. 07. 2019 10.36

Na Facebooku se je pojavil dogodek, katerega namen je bil zgolj internetna zabava za prijatelje: Da v dovolj velikem številu izvedejo juriš na skrivnostno Območje 51, kjer po številnih teorijah zarote skrivajo trupla Nezemljanov in njihovo tehnologijo.

20-letni igralec umrl v spanju

08. 07. 2019 14.11

V filmskem svetu je odjeknila tragična novica – v spanju je umrl 20-letni Cameron Boyce, ki je veljal za veliko vzhajajočo filmsko zvezdo. Njegova smrt naj bi bila posledica epileptičnega napada.

Luka Šulić: Imeti hčerko je poseben občutek

04. 07. 2019 13.09

Štajerski violončelist Luka Šulić se je pred dnevi razveselil drugega otroka, hčerke Hane. Glasbenik se je v intervjuju med drugim razgovoril o porodu, ki ga je na žalost zamudil in o prvih dneh z novo članico družine.

Na Zemljo so se varno vrnili trije astronavti z ISS

25. 06. 2019 10.18

Na Zemljo so se z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) varno vrnili ameriška astronavtka, kanadski astronavt in ruski kozmonavt. Gre za člane prve posadke, ki je decembra lani poletela v vesolje po ponesrečeni oktobrski izstrelitvi ruske rakete sojuz.

Vas zanima, kako se astronavti počutijo v vesolju?

18. 06. 2019 11.00

V Znanstveno-raziskovalnem centru Koper bodo raziskovali vpliv breztežnosti na človeško telo. In ker je horizontalno ležanje standardiziran način simulacije breztežnosti, iščejo kandidate, ki bodo pripravljeni ležati 10 dni. Želijo namreč ugotoviti, kaj doživljajo astronavti med vesoljskim letom, ko morajo več dni mirovati. Raziskava bo potekala v Splošni bolnišnici Izola.

Luka Šulić po sinu Valu dobil še hčerko Hano

11. 06. 2019 21.33

Štajerski čelist Luka Šulić se je z ženo Tamaro razveselil drugega otroka, hčerke Hane. Presenetila ju je dva tedna pred napovedanim rokom, glasbenik pa ni bil prisoten na porodu, saj je snemal svoj samostojni glasbeni prvenec v Rimu.

Astronavt slovenskih korenin se rad vrača v Slovenijo

11. 06. 2019 06.00

Svetovno priznani strokovnjak in nekdanji astronavt slovenskih korenin Ronald Šega je napolnil največjo predavalnico na ljubljanski strojni fakulteti in s svojim predavanjem popeljal zbrane navdušence v orbito. Za nekaj trenutkov smo se z njim popeljali na sedaj že pokojno vesoljsko postajo Mir, kamor je odpotoval kar dvakrat. Je pa Šega med tokratnim obiskom Sloveniji napovedal svetlo prihodnost. Tudi glede raziskovanja vesolja.

Z Naso prihodnje leto 'na počitnice' v vesolje za 44 milijonov evrov

07. 06. 2019 17.59

Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da bo prihodnje leto na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) začela voziti tudi vesoljske turiste, ki bodo prestali fizične teste in bodo imeli dovolj denarja, da si to lahko privoščijo. Povratna vozovnica bo namreč stala okrog 44,4 milijonov evrov.

Znanstveniki odkrili planet, kjer je eno leto dolgo le 1,3 dneva

04. 06. 2019 06.00

Znanstveniki so odkrili planet, kjer je eno leto dolgo le 1,3 dneva, temperatura pa se giblje okoli 1000 stopinj Celzija. Raziskovalci so mu nadeli ime "prepovedani planet", saj kroži tako blizu svoje zvezde, da bi ga neizprosni pogoji – v skladu s sprejetimi znanstvenimi dognanji – morali uničiti. Zakaj ga niso, je zdaj odgovor, ki ga mrzlično iščejo raziskovalci, ki pravijo, da gre za izjemno pomembno odkritje. 

'Učimo se iz napak drugih, nadgrajujemo ideje in sodelujemo'

01. 06. 2019 07.00

Šest robotikov in raziskovalcev iz I. osnovne šole Celje so v ZDA pokazali, da so med mladimi v svetu vodilni v programiranju, ustvarjalnosti, podjetnosti in da se ekipno delo obrestuje. V Houstonu so na svetovnem prvenstvu FIRST LEGO liga med 104 ekipami iz 76 držav osvojili tretje mesto. Robote, sestavljene iz lego kock, so mladi letos programirali za misije v vesolju.

5 idej za majhne, a čudovite tetovaže

19. 05. 2019 00.01

Razmišljate, da bi si omislili prvo tetovažo ali svoji zbirki dodali še eno? Za vas smo na Instagramu poiskali 5 očarljivih, a zelo majhnih tetovaž, ki so primerne tudi za vse tiste, ki ne želite, da bi bila vaša tetovaža preveč opazna.

Bieber in Sheeran se v videospotu norčujeta iz zvezdništva

18. 05. 2019 16.30

Novi videospot za duet Justina Bieberja in Eda Sheerana v pesmi I Don't Care je vse prej kot dolgočasen. Poln je smešnih kostumov, psihadeličnih barv, oba zvezdnika pa pojeta o svojem zavračanju zvezdniškega življenjskega sloga.

'Ne znamo se pogovarjati, kakšni bosta naša prihodnost in vloga v svetu'

12. 05. 2019 07.00

Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se naglo spreminja, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. Digitalizacija je prinesla nov način komuniciranja tudi v politične vode, kar pogosto ustvarja pole. Kako vlada komunicira v tem razdvojenem svetu in kaj je glavni problem brexita? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali s Craigom Oliverjem, ki je obvladoval komuniciranje vlade Davida Camerona.

So šli Muse z novo turnejo predaleč?

29. 04. 2019 17.07

Britanska zasedba Muse, ki je izjavila, da svoj navdih najde tudi v Edu Sheeranu, se je nedavno odzvala na prvo fotografijo črne luknje, saj je znano, da je eden njihovih hitov Supermassive Black Hole. Sicer so Matt Bellamy in družba na turneji, za katero pa so priznali, da so morda šli predaleč ...

Japonski znanstveniki ustvarili prvi umetni krater na asteroidu

28. 04. 2019 14.49

Japonski znanstveniki so uspešno ustvarili prvi umetni krater na asteroidu, je ta teden potrdila japonska vesoljska agencija (JAXA). To bi lahko prispevalo k preiskovanju razvoja našega Osončja, poročajo mediji. 

360-stopinjski pogled na sončni mrk z roba vesolja

25. 04. 2019 10.45

BBC pripravlja nove dokumetarne serije o Zemlji in pogledu na modro kroglo iz vesolja. Ekipa, ki že nekaj časa snema dele epizod, je objavila 360-stopinjski posnetek sončnega mrka iz višine 50.000 metrov nad površino Zemlje. Posnetek, ki vas bo osupnil.

Nasina sonda domnevno prvič zaznala potres na Marsu

24. 04. 2019 09.27

Nasina sonda je 6. aprila na Marsu domnevno prvič zaznala potres. To je tudi prva zabeležena seizmična aktivnost na nebesnem telesu, ki ni Zemlja ali Luna. Vir potresa bi lahko bil po navedbah znanstvenikov premikanje v notranjosti planeta ali udarec meteorita.

Med testiranji kapsule viden velik oblak dima

22. 04. 2019 02.33

V družbi SpaceX so potrdili, da se je med rutinskim izvajanjem testiranj motorjev njihove kapsule za človeško posadko crew dragon pokazala "anomalija". Omenjena kapsula je sicer prejšnji mesec uspešno prestala krstni let do Mednarodne vesoljske postaje in nazaj.

Letalo z največjim razponom kril na svetu prvič poletelo v nebo

14. 04. 2019 09.47

Letalski velikan z največjim razponom kril na svetu je v Kaliforniji uspešno opravil svoj prvi polet. Letalo s šestimi motorji ne bo namenjeno prevažanju potnikov, ampak bodo z njegovo pomočjo vzletale rakete.

Kaj je v črni luknji?

13. 04. 2019 07.00

Toliko kot navdušuje, tudi buri duhove: nedavno prvič fotografirana črna luknja. Njen premer je ogromen - znaša neverjetnih 10 milijard kilometrov, kar je večje od našega celotnega osončja. A kaj ta 'pošastni vesoljski pojav', ki mu nič ne more uiti, pravzaprav sploh je? In kaj njegova prva fotografija pomeni za znanost in za človeštvo?

Izraelska vesoljska sonda strmoglavila na Luni

12. 04. 2019 09.46

Poskus pristanka izraelske vesoljske sonde na Luni je v četrtek spodletel. Sondi, ki bi bila prvo zasebno financirano vesoljsko plovilo, ki bi pristalo na površju drugega nebesnega telesa, je med pristajanjem za kratek čas zatajil glavni motor. Znanstvenikom ga je uspelo popraviti, a so izgubili stik s sondo, ki je nato padla na Luno.

Mlada znanstvenica, ki je 'poskrbela' za prvo fotografijo črne luknje

11. 04. 2019 10.05

Svetovni mediji so se razpisali o odlični mladi znanstvenici, ki je z razvojem pomembnega algoritma pomagala ustvariti prvo fotografijo črne luknje. To je na predstavitvi v Bruslju razkrila Evropska komisija. 'Pošastna' črna luknja je sicer trimilijonkrat večja od Zemlje, od nje pa je oddaljena 55 milijonov svetlobnih let.

Že kmalu bo v vesolje poletel prvi slovenski nanosatelit

05. 04. 2019 13.25

Univerza v Mariboru in podjetje SAB-LS sta podpisala pogodbo o utirjanju prvega slovenskega nanosatelita v orbito. Satelit Trisat, ki je skoraj v celoti plod slovenskega znanja, bo v vesolje poletel v lahki evropski nosilni raketi Vega, ki jo bodo iz vesoljskega izstrelišča v Francoski Gvajani izstrelili predvidoma avgusta.