vesolje

Tako je videti ena najbolj znanih znamenitosti Avstralije iz vesolja
05. 02. 2017 17.01
Uluru je največji sklani monolit na svetu in ena najbolj znanih znamenitosti dežele tam spodaj. Skalna gmota nikogar, ki jo vidi od blizu, ne pusti ravnodušnega. Takšen ni ostal niti francoski astronavt Thomas Pesquet, ki je Ayers Rock lahko opazoval iz vesolja.

ČASOVNICA: 50 let od tragedije Apolla 1: 'Slišal sem njihove krike v kabini vesoljskega plovila'
27. 01. 2017 06.30
27. januarja 1967 bi morali opraviti vajo pred izstrelitvijo Apolla 1, načrtovano 21. februarja. A plovilo je imelo pomankljivosti. Usodnega dne so se vrstile težave, a so z vajo nadaljevali. Nato se je zgodil kratek stik, v kabini je zagorelo. Umrli so trije astronavti: Gus Grissom, Ed White in Roger Chaffee.

Smeti čedalje večja težava in nevarnost tudi v vesolju: satelit se mora umikati, da ne bo trčenja
25. 01. 2017 09.59
Obstaja resno tveganje, da eden izmed satelitov trči v vesoljsko smet. Zato so se pri Evropski vesoljski agenciji odločili za manever izogibanja. Pri Esi poudarjajo, da je v nekaterih orbitah že toliko smeti, da so na točki preloma.

Umrl Gene Cernan, zadnji astronavt, ki je hodil po Luni
17. 01. 2017 07.14
V 82. letu starosti je zaradi zdravstvenih težav umrl Gene Cernan, zadnji astronavt, ki je stopil na Luno. 14. decembra 1972 je kot zadnji zapustil Zemljin satelit. Na Luni je skupaj z geologom Harrisonom Schmittom ostal tri dni, medtem ko je tretji član Ronald Evans ostal v plovilu in krožil okoli Lune.

SpaceXova raketa po nekaj mesecih znova vzletela in nato tudi uspešno pristala
14. 01. 2017 18.25
Po eksploziji Falcona 9 septembra lani so bile SpaceXove rakete prizemljene, saj so morali v podjetju najprej poiskati vzrok napake, zaradi katere je bila uničena tako raketa kot njen tovor. Vzrok so našli, zdaj pa so tudi vzleteli in tudi uspešno pristali.

Presaditev glave, virtualna realnost, vzlet rakete Falcon Heavy, Cassinijev konec in popolni Sončev mrk ...
06. 01. 2017 06.30
Letos bomo po napovedih videli neverjeten razmah virtualne realnosti, še bolj se bo povečala avtomatizacija, vse več bo storitev na zahtevo, povečala se bo prodaja električnih vozil, na področju medicine se pričakuje presaditev glave, nekaj vesoljskih plovil naj bi opravilo krstne polete …

VIDEO: Ustvarjalci novega Osmega potnika predstavili prvi napovednik
26. 12. 2016 06.30
Ko je režiser Ridley Scott sporočil, da bo začel delati na drugem delu Prometeja, so bila mnenja deljena – ali res potrebujemo novega Prometeja, so se spraševali mnogi. Režiser se ni oziral na očitke, snemanje se je začelo in tukaj je že prvi napovednik. Kaj menite, bo imel Covenant več sreče kot Prometej?

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …
23. 12. 2016 06.30
Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Slovenski vesoljski program
22. 12. 2016 19.07
Ne glede na vse te težave na Zemlji pa nas med zvezdami očitno čaka svetla prihodnost. Slovenija že ima svoj vesoljski program, 20 mladih inženirjev namreč načrtuje raketo, ki bo poletela sto kilometrov v vesolje. Slovenski raziskovalci in podjetja pa tja že zdaj usmerjajo največje teleskope in načrtujejo bivališča, v katerih bodo lahko nekoč živeli na Luni ali Marsu

So tam zunaj tudi planeti kot iz Vojn zvezd?
17. 12. 2016 06.30
Seveda so, pravijo pri Nasi. Nekateri so v naši soseski, denimo puščavski Mars in ledena Jupitrova luna Evropa, obstajajo tudi planeti, na katerih bi imeli dve senci ... A obstaja pomembna razlika - izmišljeni planeti so naseljeni z inteligentnimi oblikami življenja. No, tudi enega takega lahko najdemo v resničnosti.

Stormtrooperji so še vedno najslabši vojaki v vsem vesolju!
16. 12. 2016 06.30
Vojna zvezd je legendarna saga, ki se je lani z velikim pompom vrnila na filmska platna, in brez težav lahko rečemo, da se je vrnila zelo solidno. Letos pa smo dočakali tudi prvi samostojni film v tem velikem vesolju. Rogue One nas je tako želel vrniti v čas Zvezde smrti, toda ali mu je to tudi uspelo?

Umrl je prvi Američan v zemeljski krožnici, nacionalni heroj, astronavt John Glenn
09. 12. 2016 06.49
Umrl je prvi ameriški astronavt, ki je vstopil v zemeljsko orbito. Ameriški nacionalni heroj John Glenn, ki so ga poznali tudi kot odličnega trobentača, pilota in zveznega senatorja iz Ohia, je umrl v četrtek v bolnišnici v Columbusu v Ohiu. Star je bil 95 let.

Zakaj se astronavtom poslabša vid?
29. 11. 2016 17.32
Številni astronavti, ki so več mesecev preživeli na mednarodni vesoljski postaji, so po vrnitvi na trdna tla potarnali zaradi poslabšanega vida. Najnovejša študija kaže, da bi lahko vzroke iskali v cerebrospinalni tekočini ali likvorju.

Tako je izkazal brezpogojno ljubezen do hčerke
20. 11. 2016 11.38
Vez otroka in starša je najtrša in hkrati najobčutljivejša nit, ki jo pozna vesolje. Iztok Melanšek, glavni tekstopisec skupine Tabu, je svoji hčerki poklonil pesem Vile in Pirati. Na dan, ko praznujemo svetovni dan otroka, pa skupina Tabu predstavlja zanjo tudi videospot.

Na Mednarodni vesoljski postaji Američanka, ki naj bi ob koncu misije presegla ameriški rekord v dolžini bivanja v vesolju
20. 11. 2016 09.29
Rusko vesoljsko plovilo sojuz je na Mednarodno vesoljsko postajo pripeljalo tri astronavte – Rusa, Američanko in Francoza, ki bodo na postaji ostali pol leta in izvedli več raziskav. Američanka je v vesolju preživela že več sto dni in naj bi ob koncu misije presegla tudi ameriški rekord v dolžini bivanja v vesolju.

VIDEO: Evropa vse manj odvisna od ameriškega GPS sistema, v vesolju še štirje novi sateliti sistema Galileo
18. 11. 2016 11.35
Iz vesoljskega izstrelišča v Francoski Gvajani je poletela nosilna raketa Ariane 5, ki je v orbito ponesla štiri satelite evropskega satelitskega sistema Galileo. Sateliti bodo izboljšali zmogljivosti evropske satelitske navigacije in zmanjšali odvisnost od ameriškega satelitskega sistema GPS.

Slovencem želijo približati vesolje
31. 10. 2016 17.40
V središču Ljubljane je digitalni projekcijski sistem Planetarium Ljubljana, v katerem se lahko približate vesolju in astronomiji. Z bivanjem v vesolju se lahko pohvali tudi ruski kozmonavt Sergej Zaljotin, ki se je mudil v Sloveniji.

Kitajska astronavta prispela do Nebeške palače visoko nad nami
19. 10. 2016 07.43
Kitajska astronavta sta v ponedeljek odpotovala proti vesoljskemu laboratoriju Tiangong 2 (Nebeška palača 2), kamor sta zdaj že prispela. Tam bosta ostala 30 dni. Kitajska je tretja država, ki je v vesolje s svojim programom poslala tudi človeka.

Kitajska v vesolje poslala dva astronavta
17. 10. 2016 15.48
Kitajska na vse pretege poskuša dohiteti ZDA in Evropo v vesoljski tekmi. Septembra so Kitajci v vesolje poslali laboratorij Nebeška palača 2, zdaj sta proti njem že poslali dva astronavta, ki bosta tam preživela 30 dni.

Esa in Roskozmos pristajata na Marsu: pred misijo ključni trenutki
16. 10. 2016 06.30
Orbiter ExoMars Trace Gas je skupaj z landerjem Schiaparellijem prispel do Marsa in zdaj je čas, da se ločita. Dan D bo v sredo, ko bo Schiaparelli začel pristajati, Trace Gas Orbiter pa se bo vtirl v orbito rdečega planeta. Misija je namenjena iskanju življenja.

V vesolju neverjetnih 2000 milijard galaksij, 10-krat več, kot so menili doslej
14. 10. 2016 09.54
Znanstveniki so preučili posnetke, ki jih je teleskop Hubble pošiljal zadnjih 20 let, in prišli do presenetljive ugotovitve: v vesolju je kar 2000 milijard galaksij. Še dobrih 90 let nazaj so ljudje menili, da je zgolj ena, nato pa je astronom, ki je Hubblu dal ime, odkril, da Andromeda ni del Rimske ceste.

Vlada predlaga pridruženo članstvo Slovenije v Evropski vesoljski agenciji
06. 10. 2016 13.08
Vlada je potrdila predlog zakona o ratifikaciji sporazuma o pridruženem članstvu Slovenije v Evropski vesoljski agenciji (ESA). Sodelovanje podjetij v visokotehnoloških projektih je odskočna deska za tuje trge, je vlada sporočila prek Twitterja.

FOTO: Toyota z robotom dviguje priljubljenost svojih vozil
03. 10. 2016 10.15
Se neradi vozite sami? Če ste odgovorili z da, potem je za vas Toyota našla odlično rešitev. Širši javnosti je japonski avtomobilski koncern predstavil komaj 10 centimetrov velikega humanoidnega robota, ki vam bo delal družbo v vozilu in celo skrbel za večjo prometno varnost.

VIDEO: Zadnje ure Rosette: sonda se bo pridružila Philaeju na površju kometa
29. 09. 2016 06.30
Misija Rosetta se je v zgodovino vpisala s pristankom landerja Philaeja na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko novembra 2014. Pristanek je bil sicer precej ponesrečen, a vendar je lander zbral zanimive podatke. Zdaj se končuje tudi misija orbiterja, ki odšteva zadnje ure pred strmoglavljenjem …

Kitajska vesoljska postaja bo strmoglavila leta 2017
21. 09. 2016 12.27
Po večmesečnih ugibanjih so Kitajci vendarle potrdili, da so izgubili nadzor nas svojo vesoljsko postajo. Ta bo zdaj strmoglavila v drugi polovici leta 2017. Problem je, ker naj ne bi vedeli, kam bo strmoglavila.

Gravitacijski valovi so novo okno v vesolje
15. 09. 2016 12.16
Gravitacijski signali so omogočili popolnoma nov način preučevanja vesolja. So novo okno v vesolje ter predstavljajo začetek nove dobe v astronomiji oz. nove astronomije, je, točno eno leto po prvem neposredno zaznanem signalu gravitacijskih valov, dejala znanstvenica Sheila Rowan.

Objavljen največji in najbolj natančen zemljevid Rimske ceste: ESA popisala 1,15 milijarde zvezd
14. 09. 2016 17.41
Popisati in umestiti na zemljevid 1,15 milijarde zvezd ni mačji kašelj. A Evropski vesoljski agenciji je s pomočjo sonde Gaia, ki so jo v vesolje poslali leta 2013, to uspelo. Gre za največji in najnatančnejši zemljevid Rimske ceste do zdaj. Kljub temu je dela še veliko, saj to predstavlja zgolj en odstotek zvezd v naši galaksiji.

V Državnem zboru si lahko ogledate slike črnih lukenj
13. 09. 2016 12.29
V Državnem zboru bo do petka na ogled izobraževalna razstava slik črnih lukenj, ki sta jo pripravila Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije in Univerza v Novi Gorici. Razstava poteka v okviru mednarodnega simpozija astrofizikov o črnih luknjah.

OSIRIS-REx že hiti proti asteroidu, s katerega bo pobral vzorce
09. 09. 2016 14.40
Nasa je proti asteroidu poslala sondo, ki bo z njega pobrala vzorce. Za omenjeni asteroid astronomi menijo, da so na njem materiali, podobni zemeljskim. Gre za prvo tovrstno ameriško misijo. Sonda bo do cilja prišla leta 2018, na Zemljo pa naj bi se vrnila leta 2023.

Zuckerbergov satelit se je spremenil v prah, kritiki nad Muska: tehnološke meje želi premikati prehitro, zato se dogajajo napake
02. 09. 2016 11.25
Potem ko se je projekt lansiranja 200 milijonov dolarjev vrednega Facebookovega komunikacijskega satelita, ki bi naj razširil dostopnost do interneta v Afriki, končal z eksplozijo, strokovnjaki ocenjujejo, da do postavlja velik vprašaj ob velikopotezne načrte Elona Muska.