virusne

Komarji na pohodu: kako se zaščititi pred piki?
28. 05. 2025 20.15
Toplo vreme, dolgi dnevi, bohotenje narave. Veliko lepega prinaša čas pomladi in poletja, je pa to tudi čas prihoda komarjev. Še posebej napadalni so tigrasti, ki so razširjeni že po vsej Sloveniji. Ta vrsta žuželk pa ni samo zelo nadležna, ampak tudi nevarna, saj lahko prenaša zelo nevarne virusne bolezni. V štirih obalnih občinah tako že zatirajo komarje, zaščiti pa se lahko tudi vsak sam. Kako? Najpomembneje je, da v okolici doma ni stoječe vode.

Obala stopila skupaj zoper tigraste komarje
21. 05. 2025 13.37
Obalne občine so ponovno sklenile dogovor s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci o zatiranju ličink tigrastih komarjev. Na javne površine bodo tako tudi letos v dneh brez padavin nanašali sredstvo Aquatain, ki bo ob tem brezplačno na voljo tudi občanom. Obenem na občinah pozivajo k preventivnim ukrepom.

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske
11. 02. 2025 11.04
Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

Virusne okužbe na pohodu: povečano tudi število okužb med otroki
01. 02. 2025 19.58
Sezona okužb dihal in gripe je v polnem razmahu, v ljubljanskem zdravstvenem domu opozarjajo na izjemno povečano število okužb med otroki, ki še narašča. Ljubljanska pediatrična nujna pomoč je bila tudi na soboto polno obremenjena - samo dopoldne so obravnavali kar 53 otrok. Večina se jih je bolezni nalezla od starejših sorojencev. Pediatri zaradi preobremenjenosti odpovedujejo preventivne preglede, nujna medicinska pomoč pa starše poziva, naj v dežurno službo pridejo le v primeru nujnih stanj.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno
15. 01. 2025 17.49
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54
V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Umrla jugoslovanska virologinja, ki je izolirala virus črnih koz
05. 01. 2025 16.49
V 91. letu starosti je umrla Ana Gligić, znana virologinja, ki je s svojim delom veliko prispevala v boju proti nalezljivim boleznim, vključno z epidemijo črnih koz leta 1972 v Jugoslaviji, ko ji je uspelo izolirati virus.

Nekateri prvič nataknejo kondom, drugi ugotovijo, 'kako hitro lahko kaj stakneš'
04. 12. 2024 12.27
Še do 12. decembra bo v Ljubljani odprt Muzej spolno prenesljivih okužb. Čeprav morda ime muzeja zveni vse prej kot mamljivo, obiskovalcem ni žal, da so zavili na Štefanovo ulico 11. Cilj muzeja je čim več ljudi, predvsem mladih, izobraziti o pomenu preventive, zlasti uporabe kondoma, hkrati pa temo detabuizirati in javnosti sporočiti, da ni nič narobe s testiranjem in da lahko marsikatero nevšečnost odpravi že antibiotik.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00
Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C
25. 07. 2024 06.33
Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

V Mehiki potrdili prvo smrtno žrtev novega podtipa ptičje gripe
06. 06. 2024 11.26
Svetovna zdravstvena organizacija je v Mehiki potrdila prvo znano smrtno žrtev po okužbi z novim podtipom ptičje gripe. Za posledicami okužbe z virusom H5N2 je aprila umrl 59-letni moški, ki je imel več pridruženih bolezni. WHO ocenjuje, da je v tem trenutku tveganje za to virusno okužbo pri splošnem prebivalstvu nizko.

Obalne občine s skupno akcijo zoper tigraste komarje
21. 05. 2024 11.35
Obalne občine so tudi letos sklenile dogovor s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci o zatiranju ličink tigrastih komarjev. Da bi zmanjšali možnosti razmnoževanja te invazivne vrste, bodo na javnih površinah v dneh brez padavin nanašali sredstvo Aquatain. To bo brezplačno na voljo tudi prebivalcem, ki jih pozivajo k preventivnim ukrepom.

V porastu gripa in okužbe dihal: NIJZ svetuje cepljenje
15. 01. 2024 14.37
Gripa in akutne okužbe dihal so med prebivalstvom v porastu, pojavljajo se v vseh zdravstvenih regijah. Cepljenje proti gripi je zato za vse, ki se želijo zaščititi, še vedno smiselno, pravijo na NIJZ. V letošnji sezoni se je sicer proti gripi cepilo 115.722 prebivalcev Slovenije.

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila
08. 01. 2024 18.30
Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

Vučić osvojil tudi Beograd, opozicija zahteva razveljavitev volitev
18. 12. 2023 06.23
Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Srbiji je po zadnjih delnih rezultatih, ki jih je danes objavila volilna komisija, zmagala vladajoča Srbska napredna stranka s 46,71 odstotka glasov. SNS, ki jo je do nedavnega vodil predsednik Aleksander Vučić, bo glede na dosedanje izide imela več kot 125 poslanskih sedežev, s tem pa parlamentarno večino. V Beogradu je največ glasov - 38,9 odstotka - prejela lista SNS, s 34,6-odstotno podporo ji sledi glavna opozicijska lista Srbija proti nasilju. Opozicija zaradi domnevnih nepravilnosti zahteva razveljavitev volitev. Več tisoč ljudi se je tudi zbralo v središču mesta.

Virusi so na pohodu, bolnišnice omejujejo obiske
25. 10. 2023 09.06
Splošna bolnišnica Slovenj Gradec je ob izrazito povečanem številu bolnikov, pozitivnih na novi koronavirus, omejila obiske na oddelku za interno medicino. Na Jesenicah so zaradi povečanja respiratornih okužb obiske omejili na gastroenterološkem oddelku. Ljubljanska infekcijska klinika pa te dni poka po šivih, bolniki so nameščeni tudi na hodnikih.

Zaradi porasta okužb zasedene vse postelje ljubljanske infekcijske klinike
24. 10. 2023 15.53
Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana v zadnjih dneh beležijo porast bolnikov, ki potrebujejo obravnavo in zdravljenje, prevladujejo okužbe sečil in dihal. Klinika je trenutno polno zasedena, prostih postelj za obravnavo ni, zaradi razmer so nekateri bolniki trenutno nameščeni na hodniku, so sporočili z UKC.

Vnetje mišic – Kako obvladati miozitis s fizioterapijo?
17. 10. 2023 12.17
Ali ste se kdaj vprašali, zakaj pride do bolečin v mišicah ali zakaj mišice izgubijo svojo moč? Vas zanima, kako odpraviti mišične bolečine s sodobno fizioterapijo?

Znebite se kurjih očes in otiščancev
31. 07. 2023 11.14
Stopala so pogosto spregledan del telesa, dokler se ne pojavijo težave, kot so kurja očesa in otiščanci. Nastanejo zaradi pritiska in drgnjenja določenega področja kože.

Svetovni dan hepatitisa s sloganom Eno življenje, ena jetra
28. 07. 2023 06.41
Že 17. leto zapored obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Eno življenje, ena jetra. Jetra so namreč zelo pomemben organ, ki v telesu skrbi za več kot 500 nujno potrebnih procesov. Med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja jeter in smrt je okužba z virusoma hepatitisa B in C, ki dokazano lahko povzročita nastanek raka jeter.

Začenja se brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C
27. 07. 2023 07.29
V četrtek in petek bo na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani med 13. in 18. uro potekalo brezplačno anonimno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Testiranje brez predhodnega naročanja pred petkovim svetovnim dnevom hepatitisa organizira ljubljanska infekcijska klinika s partnerji. Namenjeno je vsakomur, ki bi se želel testirati.

Kako ukrepati, če stopite na morskega ježka ali vas ožge meduza?
02. 07. 2023 18.08
Piki žuželk, sončarica, klopi, odrgnine, ožig meduze, pri otrocih pa potovalna bolezen in virusne okužbe. To so najpogostejše nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah. Kako ukrepati in kdaj je potreben obisk zdravnika?

Gensko zdravljenje za Cockaynov sindrom tipa B za deklico Karolino vse bližje
28. 06. 2023 15.51
Portugalska raziskovalna skupina, ki razvija gensko terapijo za Cockaynov sindrom tipa B (CSB), ki ga ima deklica Karolina, je dosegla še en pomemben korak pri razvoju zdravljenja, je na novinarski konferenci dejal vodja skupine Clevio Nobrega. Na laboratorijskih miškah so uspešno preizkusili virusni vektor z vsebnostjo zdrave kopije gena ERCC6.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena
18. 06. 2023 14.20
Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

V boj proti tigrastim komarjem z več kot milijonom sterilnih samcev
12. 06. 2023 10.34
V boju proti tigrastim komarjem bodo na jugu hrvaške Istre letos v naravo spustili 1,2 milijona sterilnih samcev. Na ta način želijo zmanjšati populacijo te invazivne vrste komarjev in uporabo insekticidov na območju, enako metodo pa nameravajo uporabiti tudi drugod na Hrvaškem.

Boj proti komarjem: da bo akcija uspešna, je ključno sodelovanje javnosti
21. 05. 2023 14.54
Občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci organizirajo preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev, ki je namenjena predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, zato lahko prenašajo tudi različne virusne bolezni. Med majem in oktobrom bodo občine s preventivno akcijo ozaveščale o preprečevanju razmnoževanja, same pa bodo v dneh brez padavin uporabile sredstvo Aquatain.

Kako si pomagati pri vnetju sinusov?
07. 05. 2023 07.00
Vnetje sinusov je zelo pogosta bolezen, ki lahko povzroči veliko nelagodja in bolečine. Gre za vnetje sluznice sinusov, ki so votline v lobanji, obložene s sluznico, in izločajo sluz, ki pomaga pri filtriranju zraka in vlaženju dihalnih poti. Vendar pa se lahko te votline vnamejo zaradi alergij, bakterijske, virusne ali glivične okužbe.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'
11. 04. 2023 13.36
Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Izbruh virusa Marburg: vsaj pet mrtvih in trije hospitalizirani
21. 03. 2023 21.22
V Tanzaniji so v izbruhu virusa Marburg zabeležili pet smrti, tri osebe so še hospitalizirane. Virus Marburg povzroča smrtonosno bolezen, podobno eboli. Zanj ne obstaja zdravilo ali cepivo. Kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija, je virus Marburg izjemno kužen in pri človeku povzroča hudo obliko hemoragične mrzlice, ki prizadene več organov in je skoraj vedno smrtna.

Ameriški novinar pred smrtjo v Katarju: 'Prvih deset dni je bil to prehlad'
10. 12. 2022 15.36
Iz Katarja, kjer se odvijajo zaključni boji 22. svetovnega prvenstva v nogometu, prihaja tragična novica, da je med spremljanjem četrtfinalnega obračuna med Argentino in Nizozemsko umrl 48-letni ameriški športni novinar Grant Wahl.