virusne

Cepljenje proti gripi tudi letos brezplačno
06. 10. 2021 09.59
Cepljenje proti gripi bo tudi v letošnji sezoni brezplačno za vse prebivalce, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. NIJZ je sicer za letošnjo sezono naročil 360.000 odmerkov cepiva proti gripi.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'
21. 09. 2021 06.00
Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

EMA ob širjenju različice delta znova poziva k cepljenju
04. 08. 2021 16.53
Zaradi širjenja različice delta v evropskih državah Evropska agencija za zdravila in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni tiste, ki še niso bili cepljeni proti covidu-19, močno spodbujata k cepljenju. "Polno cepljenje je ključnega pomena za zaščito pred resnim potekom okužbe s koronavirusom," poudarjata ter dodajata, da okužbe pri cepljenih ne pomenijo, da cepiva ne delujejo. Nove raziskave pa so medtem pokazale, da je zelo nalezljiva različica lambda bolj odporna na cepiva kot prvotna različica virusa.

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina
09. 06. 2021 14.48
NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

Respiratorne okužbe pri otrocih letos z zamudo
07. 06. 2021 12.45
Med otroki je v zadnjih tednih več okužb dihal – gre predvsem za laringitise, težave z dihanjem in prehladna obolenja. Letos so prišla z nekajmesečno zakasnitvijo, kar je posledica sproščanja ukrepov, pa tudi vremenskih razmer. Stanje okužb je takšno, kot bi bilo sicer marca in aprila v 'normalnem' letu.

Sprememba zakona o nalezljivih boleznih: nadzor nad karanteno na domu
14. 05. 2021 07.33
Poslanci so na današnji seji DZ z 49 glasovi za in 34 proti potrdili vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki med drugim uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu. Podprle so jo poslanske skupine SDS, NSi, SMC, DeSUS, NeP in SNS ter poslanca narodnih skupnosti, proti pa so glasovali poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let
04. 05. 2021 09.41
Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

Znanstveniki: Kavarne na prostem so varne
08. 04. 2021 09.35
Čeprav so maske na prostem spet obvezne, pa številni tega ukrepa ne upoštevajo več. Tudi raziskave so pokazale, da je tveganje za okužbo z novim koronavirusom na prostem zanemarljivo. Znanstveniki celo pravijo, da so kavarne in lokali na prostem varni, pomembno je namreč to, kar se zgodi po aktivnosti na prostem.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19
06. 04. 2021 19.17
Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

V odpadnih vodah na Obali zaznali večjo količino virusa
12. 03. 2021 10.53
Meritve, ki jih na sedmih čistilnih napravah redno izvaja Nacionalni inštitut za biologijo, so pokazale večji skok v prisotnosti novega koronavirusa v odpadnih vodah na Obali. Ali je to indikator za novo rast okužb na tem območju? To bo v naslednjih dneh zanimivo opazovati, pravi Luka Renko iz sledilnika covid-19. Razlog bi po njegovem mnenju lahko bil angleški sev, ki je v tej regiji v porastu.

Švicarski regulatorji še naprej skeptični do cepiva AstraZenece. Se mu bo država odrekla?
12. 03. 2021 09.00
Švica si je zagotovila 5,3 milijona odmerkov cepiva AstraZenece. Porabili ga še niso, prav tako ni znano, kdaj ga bodo – če sploh. Njihov regulator Swissmedic namreč za to cepivo še ni izdal dovoljenja, o njem imajo vrsto pomislekov. Medtem švicarski mediji ugotavljajo, da se težave AstraZenece kopičijo, saj se jim nikakor ne uspe izkopati iz vala negativnih novic, ki jih je zajel in zaradi katerega je več držav ustavilo cepljenje s tem cepivom, medtem ko preverjajo potencialne stranske učinke.

EMA odobrila cepivo Johnson & Johnson, za zaščito dovolj že en odmerek
11. 03. 2021 06.54
Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila uporabo cepiva proti covidu-19, ki ga je razvilo ameriško podjetje Johnson & Johnson. To je že četrto odobreno cepivo proti koronavirusni bolezni v EU, a prvo, pri katerem je za zaščito potreben samo en odmerek.

Cepivo Johnson & Johnson v EU odobreno že 11. marca?
02. 03. 2021 18.22
Evropska agencija za zdravila (Ema) je napovedala, da bo o odobritvi četrtega cepiva proti koronavirusu v Evropski uniji, tokrat gre za ameriškega proizvajalca Johnson & Johnson, predvidoma odločala 11. marca. Cepivo je bilo minulo soboto sicer že odobreno v ZDA, njegova glavna prednost pa je, da je za popolno zaščito dovolj že en odmerek cepiva in ne dva. EU je za zdaj rezervirala 200 milijonov doz cepiva tega proizvajalca.

Slovenski strokovnjaki nasprotujejo uporabi cepiva pred odobritvijo Eme
16. 02. 2021 18.06
Zaupanje v institucije, kot je Evropska agencija za zdravila (Ema), je po mnenju strokovnjakov zelo pomembno, saj sicer "pridemo na divji zahod". Madžarska pa pri ruskem cepivu Sputnik V ni počakala na njeno dovoljenje. Po mnenju Romana Jerale s Kemijskega inštituta to lahko vodi v "kanibalizem" med državami. Medtem je Ema že prejela vlogo za odobritev cepiva družbe Janssen Pharmaceutica, iz Moskve pa sporočajo, da sta ruski cepivi proti covidu-19 učinkoviti proti britanski različici koronavirusa.

Znova dovoljeno gibanje med občinami, odpirajo se vse trgovine
15. 02. 2021 06.50
Slovenija je glede na epidemiološko sliko v oranžni fazi, kar prinaša nove sprostitve ukrepov. Znova je dovoljeno prehajanje med občinami in regijami in zbiranje do deset ljudi. Odpirajo se tudi vse trgovine v državi, in sicer ob pogoju, da se zaposleni tedensko testirajo. Več omejitev vlada sprošča tudi na področju športa.

Vso količino novega koronavirusa na svetu bi lahko spravili v pločevinko kokakole
10. 02. 2021 17.20
Virus s prostim očesom ni viden, zato si ga ljudje težko predstavljamo. Britanski matematik se je zato lotil izračuna, kolikšna je količina novega koronavirusa, ki trenutno kroži po svetu in ljudem povzroča nemalo težav. Kot je ugotovil, bi lahko celotno količino virusa brez težav spravili v majhno pločevinko kokakole.

Slovenski raziskovalci namesto cepiva raje razvijajo tehnologijo za cepljenje
03. 02. 2021 12.42
Sintezni biolog s Kemijskega inštituta, ki je s svojo raziskovalno skupino lani razvil cepivo proti covidu-19, Roman Jerala, je pojasnil, da njihovo cepivo najverjetneje ne bo klinično testirano, torej ne bo testiranja na ljudeh. Zato so se osredotočili na razvoj tehnologije, s katero bi cepili posameznika z razpršilom v nos ali usta.

Ponekod kmalu na vrsti starejši od 70 let?
02. 02. 2021 19.52
Do zdaj so v Sloveniji cepili dobrih 53 tisoč ljudi, približno polovico z dvema odmerkoma. Skoraj 131 tisoč ljudi je interes za cepljenje izrazilo prek portala eUprava, številni tudi pri svojih osebnih zdravnikih. To še posebej velja za starejše, saj jih osebni zdravnik obvesti, kdaj pridejo na vrsto. Ta teden v večini zdravstvenih domov še cepijo z drugim odmerkom, prihodnji teden pa bodo nadaljevali cepljenje, starejših od 80 let. Ponekod bodo verjetno na vrsto prišli tudi že starejši od 70 let.

V ponedeljek testiranje zaposlenih, s torkom nadaljevanje pouka
28. 01. 2021 06.36
Šole v zasavski in obalno-kraški regiji, ki sta počrneli, so že dobile okrožnico ministrstva o tem, da s ponedeljkom prehajajo na pouk na daljavo. V ostalih rdečih regijah pouk prve triletke poteka še naprej v šoli, je potrdila ministrica Simona Kustec. Medtem bi po besedah vladne govorke za covid-19 Maje Bratuša koroška regija lahko že bila v oranžni fazi, a zaradi situacije na državni ravni tam dodatnega sproščanja ukrepov še ni. Od sobote bo v trgovinah spet dovoljena prodaja nogavic in perila.

Inštitut za mikrobiologijo potrdil angleški sev pri treh vzorcih
25. 01. 2021 16.09
Inštitut za mikrobiologijo je potrdil angleški sev virusa pri treh vzorcih, odvzetih med 1. in 14. januarjem. Skupno so analizirali 291 vzorcev iz osrednjeslovenske regije. "Vsi trije vzorci pripadajo osebam, ki so imele pozitivno epidemiološko anamnezo za potencialni vnos angleškega seva v Slovenijo," so zapisali na spletni strani.

Hornetsi so v Dallasu prepričljivo porazili Maverickse
31. 12. 2020 06.18
Mavericksi postajajo vzorčen primer čudaškega začetka sezone NBA. Njihova igra vzponov in padcev se je po sobotnem znašanju nad Clippersi sprevrgla v anemično predstavo proti Charlotte. Srečanje je bilo izenačeno le v prvi četrtini, nato so gostje prevzeli vajeti in zlahka zmagali (118:99).

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?
29. 12. 2020 13.19
Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

UKC Ljubljana in Geneplanet sklenila dogovor o nabavi hitrih testov
24. 12. 2020 16.37
Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je s podjetjem Geneplanet sklenil pogodbo za nabavo hitrih antigenskih testov. V dveh mesecih po podjetje dobavilo največ 10.000 testov po ceni 2,85 evra oz. 3,13 evra z DDV. Postopna dobava se bo začela v začetku januarja, po dveh mesecih pa bodo preverili njihovo uporabnost.

V ponedeljek v Ljubljani začetek poskusnega množičnega testiranja
18. 12. 2020 17.21
Prihodnji teden se v prestolnici začenja poskusno množično testiranje na okužbo z novim koronavirusom, so potrdili na ministrstvu za zdravje. Testiranje bo potekalo na Kongresnem trgu, posameznik, ki se želi testirati, mora s sabo prinesti osebni dokument in kartico zdravstvenega zavarovanja. Vse podrobnosti za zdaj še niso znane.

Ellen DeGeneres preboleva covid-19: Neznosno me boli hrbet
17. 12. 2020 17.26
Priljubljena ameriška voditeljica Ellen DeGeneres, ki je pred enim tednom sporočila, da je zbolela za covidom-19, se je oglasila na družbenih omrežjih. Med drugim je povedala, da ima neznosne bolečine v hrbtu in da sploh ni vedela, da je tudi to eden od simptomov bolezni.

Podaljšuje se hospitalizacija, mnogih iz bolnišnic ne morejo odpustiti
09. 12. 2020 10.49
V bolnišnicah po državi ugotavljajo, da so covidni bolniki vse starejši in s številnimi pridruženimi boleznimi, zaradi česar se močno podaljšuje njihova hospitalizacija, vse več pa je takšnih, ki jih niti ni več mogoče odpustiti v domačo oziroma domsko oskrbo. To je tudi razlog, da predlagajo povečanje negovalnih postelj.

Zaenkrat 19 ponudb za dobavo hitrih testov
08. 12. 2020 15.22
Na ministrstvu za zdravje so prejeli 19 ponudb za dobavo pol milijona hitrih testov, s katerimi naj bi začeli izvajati množično testiranje na okužbo z novim kronavirusom v državi. Postopek javnega naročanja sicer še ni zaključen, zato vsebine ponudb še ne morejo komentirati.

Ali je vaš kašelj suh ali moker? Preverite!
07. 12. 2020 00.15
Pogosta težava, zaradi katere me v zimskem času obiščejo bolniki, je kašelj. Sam po sebi ni bolezen, ampak deluje kot zaščitni mehanizem, ki pospeši odstranjevanje odvečne sluzi in tujkov, s tem pa pomaga čistiti dihalne poti. Kašlja v takih primerih ne smemo preprečevati, priporočljivo pa je lajšati izkašljevanje.

Sledilnik covid-19
29. 11. 2020 07.00
Ena od lepih, navdihujočih zgodb tega sicer izjemno težkega in groznega časa je zgodba o Sledilniku covid-19. Gre za projekt, ki zbira, analizira in objavlja podatke o epidemiji v Sloveniji in ki nastaja s tako imenovanim 'crowdsourcingom', množičnim prostovoljnim sodelovanjem predvsem znanstvenikov in drugih strokovnjakov.

UKC Ljubljana bo sklenil okvirni sporazum za nakup hitrih antigenskih testov
23. 11. 2020 15.52
Univerzitetni klinični center Ljubljana bo s 27 ponudniki, ki so oddali dopustne ponudbe, sklenil enoletni okvirni sporazum za nakup antigenskih preiskav za namen urgentne mreže. Ocenjena skupna vrednost javnega naročila je 2,34 milijona evrov.