virusne

Znanstveniki končno vedo, zakaj ljudje pozimi pogosteje zbolimo

07. 12. 2022 08.09

Zima se bliža in postaja vse bolj hladno, s tem pa na vrata trka tudi sezona gripe in prehladov, ko kar naenkrat vsi, ki jih poznamo, smrkajo, kihajo ali še kaj hujšega. Mikrobi so sicer prisotni vse leto, prehladimo se lahko tudi poleti. Znanstveniki so se tako vprašali, zakaj ljudje za gripo in prehladom pogosteje zbolimo, ko je zunaj hladno, in kot pravijo, so prišli do ugotovitve.

V vzhodni Sloveniji zaznali povečano število okužb s salmonelo

22. 11. 2022 18.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin preiskuje povečano število primerov salmoneloze v Sloveniji. Do zdaj je potrjenih deset primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota in Celje. Vir okužbe v tem trenutku še ni znan, epidemiološka preiskava je v teku. Več informacij bo znanih v prihodnjih dneh.

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem

16. 11. 2022 13.26

Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

Slovenija vodilna po pojavnosti RSV okužb v Evropi

10. 11. 2022 09.13

Ob naraščajočem številu respiratornih okužb pri otrocih in mladostnikih in porastu okužb z respiratornim sincicijskim virusom, ki posebej ogroža dojenčke, sta strokovni direktor Pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Marko Pokorn in Tatjana Mrvič opozorila, da smo po podatkih Evropskega centra za nalezljive bolezni vodilni po pojavnosti RSV okužb. V zadnjem mesecu so potrdili 92 RSV okužb pri hospitaliziranih pacientih, večinoma pa gre za otroke do prvega leta starosti. Vendar opažajo tudi porast okužb pri starejših osebah, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Začenja se cepljenje proti gripi: zabeležili že prve primere okužb

16. 10. 2022 19.34

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in v nekaterih zdravstvenih domovih bodo začeli cepiti proti gripi. Cepljenje posebej priporočajo ranljivim skupinam prebivalstva, tistim, ki bi lahko imeli težji potek bolezni. Zaradi protikoronskih ukrepov, predvsem mask, lani ni bil uradno zabeležen noben primer gripe v Sloveniji. Letos pa respiratorne virusne okužbe krožijo bistveno prej kot običajno, ponekod po Evropi se že pojavlja tudi gripa. Cepljenje je brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, sočasno pa se je možno cepiti tudi proti pnevmokoknim okužbam in covidu-19.

Začenja se cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno

14. 10. 2022 10.17

V ponedeljek se začenja cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno. Cepite se lahko pri izbranih osebnih zdravnikih, drugih zdravnikih, odrasli pa se lahko cepijo tudi na območnih enotah NIJZ, kjer pa je potrebna predhodna najava.

Pričelo se bo cepljenje proti gripi: Slovenija že prejela naročene odmerke

10. 10. 2022 13.49

Slovenija je že prejela 250.000 naročenih odmerkov cepiva proti gripi. Cepivo bodo razdeljevali v tem tednu, cepljenje pa bodo večinoma začeli v drugi polovici oktobra. Cepitelji se bodo sami odločili, kdaj in na kakšen način bodo izvajali cepljenje. Tudi letos bo cepljenje brezplačno.

BLOG: zdravljenje kandide

09. 10. 2022 07.00

Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

'Pet tednov sem prejemal injekcije, ki so popolnoma izkoreninile raka'

23. 09. 2022 13.24

Nova vrsta zdravljenja raka, ki za okužbo in uničenje škodljivih celic uporablja virus, je v prvih poskusih na ljudeh zelo obetavna, pravijo znanstveniki iz Združenega kraljestva. Pri enem od bolnikov je rak izginil, pri drugem pa so se tumorji zmanjšali. Zdravilo je oslabljena oblika virusa herpesa simpleksa, ki je bila spremenjena tako, da uničuje tumorje.

Cepljenje proti gripi bo tudi letos brezplačno

10. 09. 2022 10.12

Cepljenje proti gripi bo tudi letos brezplačno za vse osebe z obveznim zdravstvenim zavarovanjem, ki se bodo želele cepiti. Cepivo proti gripi bo v Slovenjo predvidoma dostavljeno sredi septembra, tako da se bo cepljenje z oktobrom zagotovo lahko začelo, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Pedersenu 13. etapa Vuelte, na vrhu brez sprememb

02. 09. 2022 18.15

Danec Mads Pedersen (Trek-Segafredo), nosilec zelene majice najboljšega po točkah, je zmagovalec 13., 168,4 kilometra dolge etape kolesarske dirke po Španiji, ki jo je odločil sprint glavnine. Drugo mesto je zasedel Francoz Bryan Coquard, tretje pa Nemec Pascal Ackermann.

Polnoletne osebe lahko prejmejo drugi poživitveni odmerek proti covidu-19

19. 07. 2022 14.22

Posvetovalna skupina za covid-19 je pripravila posodobljena priporočila za cepljenje proti koronavirusu, med katerimi je tudi cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom cepiva, ki je omogočen vsem polnoletnim osebam. Slednji je priporočljiv predvsem za osebe s povečanim tveganjem za težji potek bolezni, oskrbovance domov starejših občanov in vse osebe, stare 80 let ali več. Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom je ob tem priporočljivo tudi za osebe, stare 60 let in več.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Nemški virolog svari pred izbruhom covida-19 med SP v nogometu

15. 06. 2022 10.55

Nemški virolog Hendrik Streeck je čedalje bolj zaskrbljen zaradi možnega izbruha okužb z novim koronavirusom med svetovnim nogometnim prvenstvom v Katarju. Tekme bodo navijači zaradi zimskega letnega časa namreč spremljali v zaprtih prostorih, in ne na prostem, kot je to običajno.

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena

21. 05. 2022 11.03

Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Ameriški CDC preiskuje 109 primerov skrivnostne virusne okužbe pri majhnih otrocih

07. 05. 2022 17.00

Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je sporočil, da preiskuje 109 primerov virusnih okužb pri majhnih otrocih, med katerimi je bilo pet mrtvih. O tem je poročala tudi Indonezija, preiskave pa potekajo med drugim tudi v Veliki Britaniji, kjer je bilo 163 okužb, vendar brez smrtnih primerov.

Finska prepovedala vstop necepljenim, ZDA bi cepile tudi potnike na notranjih poletih

28. 12. 2021 08.45

Finska necepljenim tujcem v prihodnjih treh tednih ne bo več dovolila vstopa v državo – cepljeni in preboleli bodo lahko vstopili le z negativnim testom na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur. V Franciji se zapirajo nočni klubi, maske bodo v mestnih središčih odslej obvezne tudi na prostem. Vstop v restavracije in kinematografe bo omogočen le cepljenim, negativen test ne bo več dovolj. V ZDA medtem razmišljajo o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 za potnike v notranjem letalskem prometu. Skrajšali so tudi obdobje izolacije za okužene z novim koronavirusom. Omikrom je postal prevladujoča različica novega koronavirusa tudi na Nizozemskem in v Švici.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane

19. 12. 2021 14.30

Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'

05. 12. 2021 09.54

V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Omikron tudi na Češkem in v Avstraliji, simptomi so neobičajni, a blažji

28. 11. 2021 08.37

Oblasti na Češkem in v Avstraliji so potrdile prve primere različice novega koronavirusa omikron v teh državah. Izrael bo za omejitev širjenja nove različice danes zaprl meje za vse tujce. Pri 13 potnikih z letal, ki sta se na Nizozemsko vrnili iz Južne Afrike, so prav tako potrdili novo različico. Bolniki, ki so se v Južni Afriki doslej okužili z novo različico koronavirusa omikron, za zdaj sicer niso resneje zboleli. Simptomi so neobičajni, a blažji, bolniki predvsem poročajo o izjemni utrujenosti.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?

26. 11. 2021 06.00

"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...

11. 11. 2021 20.47

Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...

11. 11. 2021 11.10

V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju

29. 10. 2021 09.22

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica

20. 10. 2021 08.55

V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Začenja se brezplačno cepljenje proti gripi

18. 10. 2021 06.02

Začenja se cepljenje proti gripi, ki bo tudi v letošnji sezoni brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje cepljenje priporočajo vsem prebivalcem, zlasti skupinam z večjim tveganjem za težek potek bolezni. Tistim, ki se bodo želeli cepiti, ne bo treba izpolnjevati pogoja PCT.

BLOG: Sjögrenov sindrom

17. 10. 2021 07.00

Sjögrenov sindrom je avtoimuna bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastno tkivo, ker ga prepozna kot tujek. Pri Sjögrenovem sindromu telo napade predvsem žleze z zunanjim izločanjem (solzne žleze, žleze slinavke, žleze v koži, sluznici prebavil in dihal).

WHO predstavila novo strokovno skupino za ugotavljanje izvora pandemij

13. 10. 2021 18.14

Svetovna zdravstvena organizacija je v Ženevi sporočila, da je izbrala člane nove svetovalne skupine za preučevanje izvora pandemij, ki bo pomagala pripraviti smernice za prihodnje študije o izvoru pandemij in epidemij ter nadzorovala preiskave.

Doslej najbolj množična raziskava potrdila učinkovitost cepiv

12. 10. 2021 11.45

Raziskava, v katero so v Franciji zajeli kar 22,6 milijona oseb starejših od 50 let, je pokazala, da cepljenje za več kot 90 odstotkov zmanjša tveganje za hospitalizacijo ali smrt. Potrdili so tudi, da cepljenje učinkovito ščiti pred hudim potekom bolezni in da se ta zaščita tudi po petih mesecih ni zmanjšala.