vlada janeza janše

Politika spreminjala odločitve stroke, Krek vztraja, da na NIJZ politike ni bilo
21. 02. 2022 07.31
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek se vse od svojega imenovanja na ta položaj kmalu po nastopu vlade Janeza Janše sooča s številnimi kritikami zaradi svojega javnega nastopanja in nekaterih kontroverznih izjav. Najprej je razburila projekcija o 90.000 mrtvih zaradi covida-19, nato opozarjanje, da je omikron petkrat hujši od ostalih različic virusa, in dvomi o poročilih Eme glede učinkovitosti poživitvenih doz. Prvi mož NIJZ pa je deležen zlasti očitkov, da njegovo delo ni strokovno, temveč politično motivirano. Krek trdi nasprotno – pravi, da sam v nasprotju s predhodniki na položaj ni prišel iz politike.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18
Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Pahor o očitkih LMŠ: 'Postopek postavitve novih veleposlanikov je del redne rotacije'
17. 02. 2022 13.38
Na poziv LMŠ glede kandidatov za mesta veleposlanikov, ki so po njihovem prepričanju vidno blizu SDS in NSi, predsednik Borut Pahor odgovarja, da je postopek postavitve novih predstavnikov del redne rotacije. LMŠ je namreč Pahorja pozval, naj ukaza o imenovanju novih veleposlanikov ne podpiše do novega sklica DZ in naj tako tik pred volitvami prepreči politično kadrovanje v diplomaciji.

OZP o kandidatih za veleposlanike, v LMŠ menijo, da gre za politično kadrovanje
14. 02. 2022 15.08
Članom odbora DZ za zunanjo politiko se na zaprti seji predstavlja sedem kandidatov za mesta veleposlanikov. Ker je postopek tajen, njihova imena uradno niso znana. Po prepričanju LMŠ pa so kandidati vidno blizu SDS in NSi, zato predsednika Boruta Pahorja pozivajo, naj tik pred volitvami prepreči politično kadrovanje v diplomaciji.

Določbe zakona o tujcih in mednarodni zaščiti v ustavno presojo
10. 02. 2022 11.29
V Levici so ob podpisih strank LMŠ, SD in SAB vložili zahtevo za presojo ustavnosti spornih členov v Zakonu o tujcih in Zakonu o mednarodni zaščiti ter zahtevali njihovo razveljavitev. Do končne odločitve Ustavnega sodišča predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja spornih členov obeh zakonov.

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade
09. 02. 2022 20.29
Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".

V Vrbi in Kranju za praznik kljub epidemiološkim omejitvam pestro
08. 02. 2022 08.22
Slovenski kulturni dan tudi letos vabi v rojstni kraj Franceta Prešerna in v mesto, v katerem je preživel svoja zadnja leta. V Vrbi, iz katere tokrat prihaja poziv "Edinost, sreča, sprava k nam naj nazaj se vrnejo", proslave letos ni, so pa možni individualni pohodi po poti kulturne dediščine. V Kranju v okrnjeni obliki poteka Prešernov smenj. Predsednik DZ Igor Zorčič je v spremstvu župana, podžupana in direktorja Zavoda za turizem položil venec k Prešernovemu spomeniku pred kranjskim gledališčem.

Goznikar zanika pošiljanje grozilnih pisem z naboji
03. 02. 2022 11.37
Policija naj bi imela dovolj dokazov, da za pošiljkami s strelnimi naboji, ki so jih prejeli visoki predstavniki aktualne vlade in njeni zavezniki, stoji Teodor Goznikar iz Celja, sicer odkrit podpornik vlade in član stranke SNS. Goznikar je pošiljanje nabojev zanikal in dejal, da je v šoku. Potrdil pa je, da so celjski policisti z njim pred dvema dnevoma opravili razgovor kot z enim od sedmih osumljencev v tej zadevi. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je sicer zatrdil, da Goznikar od včeraj ni več član stranke.

Zakon o preprečevanju pranja denarja v DZ. 'Gre za mini državni udar'
01. 02. 2022 14.22
DZ je opravil drugo obravnavo predloga novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, o katerem bo glasoval v sredo. Čeprav vlada zagotavlja, da se z njim ne posega bistveno v sedanji sistem, opozicija opozarja na prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila inšpekcijskem postopku. V koaliciji KUL načrtujejo tudi vložitev zahteve za presojo ustavnosti. "Zamislite si, da bi o vaši zasebnosti odločali ministri Hojs, Šircelj in Dikaučič," pravijo v SAB. Predlog podpirajo v SDS in NSi, zadržani so celo v SNS, v Konkretno in poslanski skupini DeSUS pa se še niso odločili. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranja denarja Klaudijo Stroligo pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

Vlada pošilja v Bruselj svojo interpretacijo vladavine prava v Sloveniji
01. 02. 2022 06.00
Novo letno poročilo o vladavini prava, ki ga Evropski komisiji pošilja Slovenija, je znova prepredeno s številnimi subjektivnimi stališči, čeprav naj bi poročilo, ki je nastalo na zunanjem ministrstvu in bilo dopolnjeno v kabinetu predsednika vlade, vsebovalo le dejstva in statistične podatke, kot zahteva komisija. Izpostavili so "problem zaposlovanja sodnikov, ki so osumljeni kršitev človekovih pravic", omenjali krivice, ki naj bi se zgodile stranki SDS in njenemu voditelju, hkrati pa medije obtožili podpihovanja protestov proti epidemiološkim ukrepom ter pri tem obtožili tudi nekatere nevladne organizacije in javne osebe.

Udarec ugledu države ali pravica? Zakaj bi posojilojemalce v frankih obravnavali drugače?
31. 01. 2022 10.45
Volitve so blizu in neobhodno jih seveda spremljajo predvolilni bombončki. Je pa Slovenija zaradi enega od načrtovanih darilc tema v uglednih medijih, kot sta Financial Times in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banke naj bi namreč morale za nazaj kompenzirati tečajna tveganja za posojila v švicarskih frankih, zaradi česar so bankirji seveda ogorčeni. Banke so ponovno poudarile, da je zakon škodljiv, neustaven in ogroža finančno stabilnost bančnega sistema. Če bo sprejet, napovedujejo vložitev pobude za oceno ustavnosti, pripravljajo tudi predlog za zadržanje izvajanja zakona.

'Tudi sam sem že šel čez šibe SDS, a zamera v politiki ne prinaša veliko'
29. 01. 2022 14.22
Naj gresta Janša in Kučan na dva deci, poziv, ki si ga je ogledalo več kot 17.000 ljudi. Po sestanku z Robertom Golobom je dobil toliko vprašanj, kot da so mu na sestanek sledili. Ne mara polarizacije, ki blokira, jezi in jemlje energijo. Rad ima različnost, ki bogati. Delal je tako s Kučanom kot z Janšo. Zakaj je med njima prišlo do spora, ki Slovenijo že 30 let deli na tiste, ki so za Janšo, in tiste, ki so za Kučana. Ne mara alergije na osamosvojitev. V njegovi prvi slovenski vladi so bili tudi nekdanji komunisti. Zakaj meni, da so aprilske volitve zelo odločilne za Slovenijo? Kaj meni o Robertu Golobu, za katerega Milan Kučan pravi, da je lahko priložnost za opozicijo, o Janezu Janši, vodjah KUL-a in Milanu Kučanu, s katerim sta bila oba prva; Kučan je bil prvi predsednik samostojne Slovenije, Lojze Peterle pa predsednik prve slovenske vlade.

Petkovi protestniki vložili več kazenskih ovadb
28. 01. 2022 18.35
Petkovi protestniki so po napovedih na današnjem protestu vložili več kazenskih ovadb ter naznanili sume koruptivnih dejanj, davčnih utaj in prikrivanja premoženja. Kot so sporočili, je med ovadenimi tudi minister za obrambo Matej Tonin, in sicer zaradi domnevnega prirejanja razpisov za nabavo traktorjev.

Nemec: Želimo drugačno zunanjo politiko, ki bo krepila zavezništva
28. 01. 2022 06.20
Za zaprtimi vrati je potekala nujna seja Odbora DZ za zunanjo politiko. Z zunanjim ministrom Anžetom Logarjem so obravnavali domnevni dogovor s Hrvaško o ribolovu v Piranskem zalivu in napoved premierja Janeza Janše, da se obeta vzajemno odprtje predstavništev med Slovenijo in Tajvanom, kar je razburilo Kitajsko. Pred začetkom zaprte seje je poslanec SD Matjaž Nemec dejal, da si z današnjim dnem želijo postaviti drugačne temelje zunanje politike, s katerimi bo Slovenija ustvarila več priložnosti za gospodarstvo ter krepila zavezništva. Kot so sporočili po seji, Slovenija in Taipei nameravata odpreti gospodarsko-kulturni predstavništvi.

Poslanci KUL o prodaji deleža Save: Slovenija ni odprta tržnica
28. 01. 2022 11.10
Predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ, Levica in SAB so vložili zahtevo za sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ glede nameravane prodaje deleža podjetja Sava, so sporočili iz poslanske skupine SD. "Slovenija ni odprta tržnica, slovenski turistični biseri in ljudje pa niso poceni blago," je ob tem dejala njihova poslanka Meira Hot.

Odvetnik Nicolettija pričakuje, da bo zoper slednjega uveden kazenski postopek
25. 01. 2022 07.15
Preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe od nastopa aktualne vlade do marca lani, je tokrat zaslišala nekdanjega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja in enega od lastnikov podjetja Majbert Pharma Klemna Nicolettija. Zaslišanja sta se udeležila tako Gantar kot tudi Nicoletti. Gantar je dejal, da bi vlada lahko v prvih valovih epidemije covida-19 v nekaterih primerih ravnala bolje, Nicoletti pa na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ na vprašanja ni želel odgovarjati.

Počivalšek: Prodaja deleža Save v sedanjih razmerah bi pomenila škodo
20. 01. 2022 12.42
V SDH so odločno zanikali informacije, da naj bi razmišljali o prodaji svojega deleža v družbi Sava d. d. madžarskemu skladu, Matjaž Nemec pa meni, da je vlada Janeza Janše v času pred volitvami sprejela odločitev o razprodaji slovenskega premoženja na področju turizma. Da bi prodaja državnega deleža Save v sedanjih razmerah pomenila škodo, je medtem dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Pahor: Slovenija dosledno zagovarja načelo ene Kitajske
20. 01. 2022 11.59
Predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ in SAB so vložili zahtevo za nujno sejo Odbora za zunanjo politiko. Razlog: izjave premiera Janeza Janše glede odnosa Slovenije do Tajvana. V omenjenih treh strankah med drugim menijo, da bi lahko imele Janševe izjave dolgoročne posledice na odnose z azijskimi državami in da so v neskladju z dolgoročno strategijo slovenske zunanje politike. Predsednik Pahor jim pritrjuje.

Zaradi Janševih izjav glede Tajvana zahteva za izredno sejo OZP
19. 01. 2022 10.34
Zaradi izjav premiera Janeza Janše glede odnosa Slovenije do Tajvana opozicija pripravlja zahtevo za sklic izredne seje odbora za zunanjo politiko, nam je potrdil Matjaž Nemec (SD), član odbora za zunanjo politiko. Kitajsko zunanje ministrstvo se je že ostro odzvalo Janševe izjave, da s Tajvanom potekajo pogovori o "izmenjavi predstavništev". Janševe izjave so označili za "nevarne". Da gre za potezo, ki bo le še pripomogla k zaostritvi razmer v sporu med Litvo in Kitajsko, pa piše Politico.

Umaški ribiči: Nov režim ribolova je predvolilni bombonček Janše
19. 01. 2022 18.59
Na predlog o novem režimu ribolova v Piranskem zalivu, po katerem naj bi hrvaški ribiči lahko lovili do Kopra, slovenski pa do Umaga, so se zdaj javno odzvali tudi hrvaški ribiči. Mnenja pa razdeljena. Ne moremo se dogovoriti niti glede uporabe mrež koč, kaj šele o ribolovu v Piranskemu zalivu, so skeptični ribiči iz Umaga. Dodajajo, da vlada v Zagrebu Sloveniji ne bi smela preveč popuščati, še najmanj na škodo hrvaških ribičev, saj je, kot pravijo, to le predvolilni bombonček slovenskega premierja Janeza Janše. Se pa na drugi strani s predlogom o ribolovu od Kopra do Umaga strinjajo savudrijski ribiči.

Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB za izredno sejo DZ na temo energetske revščine
18. 01. 2022 17.15
Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica in SAB zahtevajo sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali njihov predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, ki predvideva uvedbo energetskega dobropisa oz. vavčerja v višini 150 evrov za socialno ogrožene. Predlog zakona bo v četrtek obravnaval odbor DZ za delo.

100 dni pred volitvami: ostra retorika, nove stranke in civilna družba
14. 01. 2022 11.19
100 dni pred predvidenim datumom parlamentarnih volitev, ki bodo prvo dejanje supervolilnega leta, se v politični areni akterji pospešeno pripravljajo na spopad, ki bo določil obliko parlamentarne krajine za naslednja štiri leta. Koalicija in opozicija zaostrujeta retoriko, nekateri poslanci skačejo s potapljajočih se ladij, ustanavljajo se nove stranke, pojavljajo novi obrazi, močno pa se je okrepilo delovanje civilne družbe.

Janša pred komisijo: Mogoče sem kdaj predlagal verifikacijo kakšnih hitrih testov
14. 01. 2022 08.51
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, nadaljuje s svojim delom. Tokrat je bil zaslišan premier Janeza Janša. Na vprašanje, ali je kdaj predlagal verifikacijo katerihkoli hitrih testov je Janša odgovoril, da mogoče. Povedal je, da je šlo za del izmenjave mnenj na sestankih z evropskimi kolegi, ki jih je prenesel na sestanke slovenske delovne skupine za covid. Na zaslišanje bi moral priti tudi Klemen Nicoletti, vendar je svojo udeležbo naknadno odpovedal. Predsednik komisije Robert Pavšič je po zaslišanju dejal, da je Janša svojo zgodbo glede dobave hitrih testov z Madžarske tekom zaslišanja večkrat spremenil.

Zaradi rezultatov razpisa ministrstva iz opozicije pozivi k odstopu Simonitija
13. 01. 2022 16.02
Poslanec SD Marko Koprivc se je kritično odzval na rezultate štiriletnega programskega razpisa za kulturne programe v umetnosti in ministra za kulturo Vaska Simonitija pozval k odstopu. Na rezultate razpisa, na katerem so nekatere nevladne organizacije ostale brez sredstev, so se odzvali tudi v LMŠ in Levici.

Vrhovno sodišče zavrnilo predlog za prenos krajevne pristojnosti s celjskega sodišča
10. 01. 2022 17.08
Vrhovno sodišče je v zadevi, povezani z očitki o razžalitvi novinark Radiotelevizije Slovenija, zavrnilo predlog zagovornikov predsednika stranke SDS in vlade Janeza Janše za prenos krajevne pristojnosti s celjskega na drugo sodišče. Ponovljeno sojenje Janši v tej zadevi se bo tako v Celju nadaljevalo 3. februarja letos.

Jenull prejel tožbo zaradi domnevne organizacije protesta
08. 01. 2022 09.39
Jaša Jenull je prejel tožbo zaradi domnevne organizacije protesta proti vladi Janeza Janše. Ministrstvo za notranje zadeve mu očita, da je Policiji, ki je varovala shod oktobra 2020, povzročil za okoli 2255 evrov stroškov. Jenull odgovarja, da ni organizator in da z zastraševanjem protestnikov ne bodo ustavili.

90. protest: opozorili na politično podrejanje RTV in ostalih medijev
07. 01. 2022 20.58
Petkovi protestniki so se znova zbrali na Trgu republike, kjer so na 90. protestu opozorili na politično podrejanje RTV in ostalih slovenskih medijev. Protestniki od nove vlade zahtevajo takojšnjo razveljavitev vseh imenovanj in postopkov, ki jih je na RTV Slovenija v zadnjih 20 mesecih izvedla vlada Janeza Janše, so sporočili.

Kljub pozivom gospodarstvenikov 2. januar ostaja dela prost dan
02. 01. 2022 07.30
Prihod novega leta obeležujemo tudi danes, 2. januarja. Varčevalni zakon iz leta 2012 je drugi dan novoletnega praznovanja ukinil, s čimer je želela takratna druga vlada Janeza Janše prispevati k višji gospodarski rasti. Znova se je vrnil na seznam praznikov in dela prostih dni z letom 2017.

Protestniki 'simbolično zažgali vse slabe stvari in prižgali iskrico upanja'
31. 12. 2021 17.43
Zadnji dan letošnjega leta je padel na petek, zato so se tudi tokrat petkovi protestniki zbrali na Trgu republike, kjer so nasprotovali "zlorabi oblasti in spornim dejanjem vlade Janeza Janše".

'Kadar gre za isti cilj, lahko civilna družba in politika tudi sodelujeta'
30. 12. 2021 17.53
"Kadar gre za isti cilj, lahko civilna družba in politika tudi sodelujeta," je v pogovoru s predsednikom stranke LMŠ dejala direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač. Dodala je, da jim bodo, čeprav glede določenih tem lahko sodelujejo tudi s Koalicijo ustavnega loka (KUL), kadar se z njihovim delovanjem ne bodo strinjali, to dali vedeti. "Smo že pripravili letake, ki jih bomo uporabili, kadar se z odločitvami KUL ne bomo strinjali. Pisalo bo: "To ni KUL," je med drugim izdala.