vlada janeza janše

Kritike na napovedane davčne reforme: 'Gre za davčno maščevanje'
02. 08. 2022 20.02
Koalicija in opozicija na okopih glede napovedanih davčnih sprememb, ki se tičejo nas vseh. "Tisti, ki imajo več, morajo sploh v času krize tudi prispevati več," pravi premier Robert Golob ter ob tem dodaja, da ne gre za reformo, temveč za izpolnjevanje predvolilne obljube. A opozicija teh argumentov ne sprejema. Da so levičarske vlade poguba za Slovenijo, meni prvak SDS Janez Janša, jasen pa je tudi vodja Nove Slovenije Matej Tonin, ki pravi, da odganjajo tiste, ki niso povprečni. Nekdanji šef finančne uprave Ivan Simič pa: "Gre za davčno maščevanje."

V primeru covidnih ukrepov bo pravosodna ministrica vladi gledala pod prste
31. 07. 2022 11.02
V soboto so ob 325 PCR-testih in 1955 hitrih antigenskih testih potrdili 575 okužb s koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 22.723 aktivnih primerov okužb, kar je 26 manj kot dan prej. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je medtem dejala, da bo v primeru novih omejevalnih ukrepov zaradi epidemije vladi gledala pod prste. Naklonjena je tudi ideji, da bi za abolicijo postopkov, ki so bili sproženi zoper posameznike v času covida-19, sprejeli poseben sistemski zakon.

Upravno sodišče do končne odločitve prepovedalo začetek gradnje HE Mokrice
29. 07. 2022 11.33
Upravno sodišče je pred dnevi odločilo, da se za projekt Hidroelektrarne (HE) Mokrice ne more izdati gradbenega dovoljenja, dokler ne bo dokončno odločilo o tožbi, ki jo je zoper projekt vložilo Društvo za preučevanje rib Slovenije, je sporočilo društvo. Kot so poudarili v društvu, gre za pomembno odločitev.

Ministri na dan zaslužijo od 180 do 280 evrov bruto, kakšne so mesečne plače?
28. 07. 2022 20.15
Veste, koliko znaša mesečna plača ministra v vladi Roberta Goloba? Na račune so bile nakazane prve plače, ker so v prvih dneh junija potekale primopredaje poslov, pa so tudi stari vladi za junij izplačali enodnevno plačo. Golobova vlada je ohranila višino plačnih razredov, ki so bili za ministre in državne sekretarje določeni v mandatu pretekle vlade pod vodstvom Janeza Janše. Za kakšne zneske gre in koliko so nekdanji ministri zaslužili v enem dnevu?

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi
28. 07. 2022 14.02
SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji
26. 07. 2022 16.36
Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

DZ vnovič potrdil zakon proti škodljivim posegom prejšnje oblasti
21. 07. 2022 19.26
DZ je po vloženem vetu DS na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike, ki ga je pripravil Inštitut 8. marec, zakon vnovič potrdil. Za je bilo 49 poslancev, proti pa 24. Za vnovično potrditev bi bilo dovolj 46 glasov. Inštitut 8. marec želi z zakonom za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države v prejšnje stanje vrniti 11 zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše.

Veto državnega sveta na zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti
20. 07. 2022 18.40
Državni svet je poleg novele zakona o RTV izglasoval tudi veto na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države. Za je glasovalo 17 državnih svetnikov, proti 13. Predlagatelje tega veta je zmotilo predvsem poseganje v gradbeni zakon. Zahtevo za ponovno odločanje o zakonu bo zdaj najprej obravnaval matični odbor, v četrtek pa gre omenjeni zakon na izredni seji spet pred poslance na izredno sejo.

Državni svet v sredo o vetu na novelo zakona o RTVS
18. 07. 2022 15.35
Državni svet bo v sredo na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom odločal o vetu na vladno novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakon je DZ s 53 glasovi za potrdil že prejšnji teden. Če bo državni svet izglasoval veto, pa bodo morali poslanci o zakonu glasovati še enkrat, za ponovno potrditev bo potrebnih 46 glasov.

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik
15. 07. 2022 12.20
Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

50 funkcionarjev za neizrabljen dopust prejelo 230.000 evrov nadomestila
15. 07. 2022 06.15
Ministri, državni sekretarji in drugi vodilni funkcionarji vlade Janeza Janše so si 1. junija, le dan pred imenovanjem nove vlade Roberta Goloba, izplačali nadomestilo za neporabljen dopust v letih 2021 in 2022. Zakonodaja tovrstno izplačilo dovoljuje le v izjemnih okoliščinah, če delavec (in ne funkcionar) zaradi izjemnih okoliščin ni mogel izkoristiti svojega zakonsko določenega dopusta, razkriva Mladina.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč
12. 07. 2022 06.34
Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

Z delom nove vlade v tem trenutku nezadovoljna več kot polovica vprašanih
11. 07. 2022 18.10
Od junija raziskave javnega mnenja merijo (ne)priljubljenost dela nove vladne ekipe, že julijski Barometer priljubljenosti politikov pa je premešal uvrstitve. Spet je na vrhu predsednik republike Borut Pahor, ki je prejšnji mesec padel na tretje mesto, novi premier Robert Golob, ki je v junijski raziskavi vodil, je tokrat na drugem mestu, je pa med vsemi uvrščenimi doživel največji padec ocene. Več kot polovica vprašanih je negativno ocenila tudi delo tako izvršne kot zakonodajne veje oblasti.

Vlada Grozniku ni podelila novega mandata na čelu državnega odvetništva
08. 07. 2022 18.21
Vlada je odločila, da Juriju Grozniku ne podeli novega mandata na mestu generalnega državnega odvetnika. Po oceni vlade Groznik ni skrbel za uresničevanje ciljev in poslanstva državnega odvetništva, je po seji dejala ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in napovedala nov razpis za Groznikovega naslednika.

Vlada podpira zakon proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti
08. 07. 2022 15.09
V Inštitutu 8. marec pri parlamentarni obravnavi njihovega predloga zakona proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti računajo na podporo celotne koalicije. Vlada se je na seji opredelila, da zakon podpira in se z njegovimi cilji strinja, saj uresničuje temeljna ustavna načela. Pristojno delovno telo državnega zbora pa ga bo obravnavalo v torek.

Strah pred ulico
08. 07. 2022 06.38
Koalicijsko usklajevanje se zapleta ob imenovanju oz. podaljšanju mandata generalnemu državnemu odvetniku Juriju Grozniku. Vlada Janeza Janše mu je namreč naročila, naj državljane kaznuje vsepovprek, saj ni prenesla nobene kritike. Ne upravičene ne neupravičene. Vlada Roberta Goloba pa se mora odločiti, ali bo zaradi strahu pred neupravičeno kritiko ulico vzela v vlado.

Urbanija dobil podporo programskega sveta, Greblo ne
07. 07. 2022 17.38
Kandidata za direktorja javne televizije, Uroš Urbanija in Patrik Greblo, sta iskala predhodno soglasje programskega sveta RTVS za imenovanje na izpraznjeno mesto. Dobil ga je le Urbanija. Tako so mu zdaj na široko odprta vrata do direktorskega stolčka, škarje in platno pa ima v rokah Grah Whatmough, ki je napovedal, da bo končno odločitev sprejel sam. Novinarske organizacije ob tem opozarjajo, da je Urbanija neprimeren kandidat.

Protestna ljudska skupščina Grozniku pripisuje odgovornost za tožbe
07. 07. 2022 15.25
Protestna ljudska skupščina je ogorčena nad predlogom Ministrstva za pravosodje, ki želi na položaj generalnega državnega odvetnika znova imenovati Jurija Groznika, so zapisali v odzivu. Pripisujejo mu odgovornost za več tožb, s katerimi je skušala vlada Janeza Janše od protestnikov izterjati stroške policijskega varovanja neprijavljenih shodov.

Klakočar Zupančičeva: Groznik je prešel strokovno presojo, to je treba upoštevati
06. 07. 2022 13.31
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je po sestanku z generalnim državnim odvetnikom Jurijem Groznikom izrazila zadovoljstvo nad projekti, ki jih je začel v svojem mandatu. Opozorila je, da je državno odvetništvo le deklarativno avtonomno, v praksi pa je zakonsko vezano na navodila države, to želijo v zakonodaji odpraviti.

Obsežnejše reforme: ukinitev normirancev, upokojitvena starost 67 let?
05. 07. 2022 06.00
Zdaj je jasno, da Slovenijo čakajo obsežnejše davčne reforme od pričakovanih. Vlada se ne bo lotila samo obdavčitve nepremičnin, ki buri duhove, ampak bodo te davčne reforme šle tudi na druga področja.

Logar potrdil: Kandidiral bom na predsedniških volitvah
04. 07. 2022 09.45
Nekdanji zunanji minister in vidni član stranke SDS Anže Logar se podaja v predsedniško tekmo. Meni, da je treba funkcijo predsednika republike maksimalno aktivirati kot vezni člen različnih pogledov, zasledoval bo idejo povezovanja Slovencev. Kandidiral bo s podpisi državljanov, ima pa tudi podporo SDS.

Najvišje plače za ministre in sekretarje: opozicija odločitvi vlade ne nasprotuje
03. 07. 2022 17.26
Ministri in državni sekretarji Golobove vlade so si določili najvišje možne plače, kar jim prinaša slabih 400 evrov višje bruto prihodke, kot bi jih dobili, če bi se uvrstili v izhodiščni plačni razred. V opoziciji odločitvi vlade ne nasprotujejo, večje plače želijo vsem.

Golob odgovornost za zmanjšanje evropskih sredstev pripisal Janševi vladi
30. 06. 2022 14.43
Slovenija bo iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi prejela 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev, kar je skoraj 286 milijonov evrov manj od prvotne dodelitve. Razlog za manjši znesek so ugodnejša gospodarska gibanja v letih 2020 in 2021, kot so jih predvidele prvotne ocene. Premier Robert Golob je odgovornost za manjša sredstva pripisal prejšnji vladi Janeza Janše. Vlada bo zaradi zmanjšanja nepovratnih sredstev tako zdaj prilagodila finančne vire Načrta za okrevanje in odpornost, so sporočili z Ukoma.

Lilijana Kozlovič spregovorila o imenovanju evropskih delegiranih tožilcev
28. 06. 2022 20.17
Prvič po odstopu s položaja in medijskem molku, ki je sledil, je pred našo kamero stopila nekdanja pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič. Odšla je zaradi zapletov pri imenovanju Mateja Oštirja in Tanje Frank Eler za evropska delegirana tožilca. Zgodbi dodajamo novo poglavje. Vsi ministri so vedeli, da kandidata izpolnjujeta vse pogoje za imenovanje, pravi Liljana Kozlovič, ki odstira ozadje dolgotrajnega postopka, ki je vladi Janeza Janše prinesel grožnje s sankcijami Evropske komisije.

Lazar in Šteblajeva nista več izvršna direktorja DUTB, namesto njiju Križaj in Pfeifer
27. 06. 2022 20.25
Neizvršni direktorji Družbe za upravljanje terjatev bank so na seji upravnega odbora s položaja izvršnih direktorjev DUTB odpoklicali Andreja Lazarja in Kristino Šteblaj ter za v. d. izvršnih direktorjev imenovali Mitjo Križaja in Žigo Pfeiferja. Od dosedanjih izvršnih direktorjev medtem ostaja Matej Pirc.

'Resno možnost za mojo izvolitev je preprečila prejšnja vlada'
18. 06. 2022 11.06
Slovenska mednarodna pravnica Vasilka Sancin je po petkovi neizvolitvi za nov mandat v odboru ZN za človekove pravice poudarila, da je resno možnost za izvolitev preprečila prejšnja vlada, in sicer s tem, ko je blokirala njeno pravočasno nominacijo.

Vasilka Sancin ni bila izvoljena za nov mandat v odboru ZN za človekove pravice
17. 06. 2022 19.29
Slovenska mednarodna pravnica Vasilka Sancin ni bila izvoljena za nov mandat v odboru ZN za človekove pravice. Njena kandidatura, ki jo je po zavračanju prejšnje vlade nova podprla v začetku junija, je bila oddana kot zadnja in po izteku roka, za devet prostih mest pa se je potegovalo 17 kandidatov.

'SDS s predlogom za referendum skuša čim dlje obdržati oblast nad RTV'
17. 06. 2022 10.44
Te dni se izteka 30-dnevni zakonski rok, po katerem bo DZ lahko glasoval o predlogu za referendum, ki ga je vložila SDS o spremembah zakona o RTVS. S tem se je tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija sicer nameravala zavrniti, zavlekel. Analitik Andraž Zorko v tem vidi predvsem "pragmatičen cilj čim dlje obdržati oblast v svojih rokah in oblast nad RTV". A ocenjuje, da je SDS v svojih potezah bolj ali manj osamljena.

Slovenija bo kmalu zaprosila za prvo izplačilo iz sklada za okrevanje
16. 06. 2022 18.48
Slovenija bo po besedah premierja Roberta Goloba za prvo izplačilo iz evropskega sklada za okrevanje po pandemiji zaprosila do konca tega meseca. Nacionalni načrt za okrevanje in odpornost pa bo v smeri večje digitalizacije in zelenih investicij spreminjala pozneje.

'Z boni se financira v tujini narejeno opremo'
16. 06. 2022 16.29
Digitalni bon ne bo prispeval k dvigu digitalne pismenosti in vključenosti, je bila na Twitterju do ukrepa kritična ministrica, pristojna za digitalno preobrazbo, Emilija Stojmenova Duh. "Ravno nasprotno, povečal bo tako digitalni kot socialni razkorak," je zapisala in opozorila, da se z boni financira v tujini narejeno opremo. Težave so tudi pri starejših od 55 let, ki bi jim boni prav tako morali pripadati po opravljenem izobraževanju, vendar je denarja le za pet tisoč starejših od 55 let, teh pa je v Sloveniji 740 tisoč.