vlada janeza janše

SDS vložila podpise za referendume, koalicija pravi, da gre za zlorabo
12. 10. 2022 14.06
Opozicijska stranka SDS je šesti dan zbiranja podpisov za razpis treh referendumskih pobud, in sicer referenduma o vladi, RTV in dolgotrajni oskrbi, škatle s podpisnicami odnesla v DZ. Poslanci stranke so ob tem povedali, da želijo odpraviti "napačno politiko sedanje vlade, ki siromaši vsakega med nami". Izjave so podali tudi predstavniki treh koalicijskih strank, ki SDS očitajo zlorabe akta, s katero bo "naredila škodo ljudem".

Notranji ministri EU v petek o širitvi schengna s Hrvaško z januarjem
12. 10. 2022 13.38
Hrvaški se obeta, da bo januarja 2023 vstopila v schengensko območje, s čimer bo odpravljen nadzor na meji s Slovenijo, je v minulih dneh potrdilo več virov pri EU. Svet EU, ki bo širitev schengna obravnaval na petkovem zasedanju notranjih ministrov v Luksemburgu, sicer čaka na mnenje Evropskega parlamenta, ki bo po pričakovanjih pozitivno. Dokončno bo o vstopu Hrvaške v schengen z januarjem prihodnje leto odločal Svet EU, kar naj bi se zgodilo decembra.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?
11. 10. 2022 06.00
Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'
09. 10. 2022 11.00
Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april
06. 10. 2022 09.22
Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'
04. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Kordiš: namesto boxerjev pol milijarde ljudem. Pa jih bodo res dobili?
03. 10. 2022 06.00
Predsedniški kandidat Levice je v intervjuju za našo medijsko hišo večkrat poudaril, da je bila odločitev o odpovedi pogodbe za nakup 45 oklepnikov tipa boxer prava in da je država na ta račun privarčevala. Le da je prvič navajal znesek pol milijarde evrov, drugič pa 400 in več milijonov. Kako težka je bila v resnici pogodba, ki jo je sklenila prejšnja oblast? In kakšne so pravzaprav namere ministrstva za obrambo? Minister Marjan Šarec je nakup drugih oklepnikov že napovedal.

Po več kot 800.000 evrih kazni sprejeli Zakon o elektronskih komunikacijah
28. 09. 2022 10.44
Poslanci so na redni seji DZ s 74 glasovi za in enim glasom proti sprejeli Zakon o elektronskih komunikacijah, s katerim se v slovenski pravni red prenaša evropska direktiva s tega področja. Posledično bo kazen zaradi zamude prenosa direktive manjša, je pred sejo DZ dejala ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh.

Po ukinitvi papirnatih računov 'zacvetela' siva ekonomija
27. 09. 2022 10.26
Podatki davčnih blagajn glede števila izdanih in potrjenih računov leta 2019 in 2022 kažejo okoli 25-odstotni upad izdanih računov, predvsem v nekaterih dejavnostih, ki so bile v preteklosti že prepoznane kot bolj tvegane za sivo ekonomijo. Tudi zato je finančno ministrstvo predlagalo ponovno obvezno izdajanje papirnatih računov, ki ga je pred letom dni ukinila Janševa vlada.

Ne drži, da ima soprog Pirc Musarjeve vsa podjetja v Sloveniji
27. 09. 2022 06.16
V nizu predvolilnih soočenj, ki jih med predsedniško kampanjo pripravlja naša medijska hiša, sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER najprej srečala dosedanja favorita za zmago po anketah javnega mnenja, odvetnica Nataša Pirc Musar in poslanec SDS Anže Logar. Oba kot neodvisna kandidata s podporo strank. Kako točna sta bila pri navajanju podatkov? Ali podpirata posel z oklepniki nekdanje vlade Janeza Janše? Ali držijo trditve Pirc Musarjeve o podjetjih njenega moža?

'Italijanski prijatelj': Krediti so ga zasvojili, nacionalizem zmedel, mafija ugrabila
26. 09. 2022 13.02
Evropa je nov teden začela ob precej razgretem ozračju. Čeprav je bil pričakovan, razplet volitev v Italiji po Evropi dviguje prah in vzbuja nelagodje. Giorgia Meloni svojih stališč ne skriva, zato je vprašanje, kako bo odslej potekalo sodelovanje s to državo, ključno. Še posebej v času, ko je enotnost povezave nujna na najbolj bistvenih vprašanjih – od odnosa do Vladimirja Putina do ekonomskih izzivov. Prav slednji pa naj bi v prihodnjih mesecih politiko postavili v še bolj zapleten položaj, kjer bo usklajevanje političnih in oportunističnih interesov še težje.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral
25. 09. 2022 07.00
"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Koalicija: predlogi SDS o draginji so populistični
23. 09. 2022 17.22
DZ je na izredni seji na predlog SDS govoril o inflaciji in draginji ter o ukrepih, ki so bili, bodo ali bi morali biti sprejeti. Medtem ko je opozicija poudarjala, da vlada z ukrepi ne naslavlja vseh, ki bi jih morala, je koalicija ocenila, da so predlogi SDS, ki jih je matični odbor že zavrnil in DZ o njih ni odločal, populistični.

Namesto Groznika generalna državna odvetnica postala Ana Kerševan
22. 09. 2022 16.25
Vlada je na mesto nove generalne državne odvetnice imenovala Ano Kerševan. Za mesto se je sicer potegovalo sedem kandidatov. Sedanjemu generalnemu državnemu odvetniku Juriju Grozniku namreč poteče šestletni mandat.

Velik naval, ministrstvo podaljšuje roke
22. 09. 2022 13.20
Zaradi negotovih kriznih razmer v energetiki, ki imajo velik vpliv na cene energentov, se je, kot sporočajo na Ministrstvu za infrastrukturo (MZI), močno povečalo število vlog za izdajo soglasij za priključitev malih sončnih elektrarn. Ob tem v Evropi vlada še pomanjkanje sestavnih delov za sončne elektrarne, zaradi česar mnogi prebivalci niso ujeli predvidenih rokov. Zato so na MZI roke za priključitev samooskrbne elektrarne podaljšali do 31. decembra 2023, operaterji pa bodo imeli čas naprave registrirati do 31. decembra 2024.

V SDS z interpelacijo proti Bobnarjevi, ta se je 'niti slučajno ne boji'
20. 09. 2022 12.54
Poslanska skupina SDS je vložila prvo interpelacijo v aktualnem mandatu. Spisali so jo zoper notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Podrobnosti je na novinarski konferenci predstavil poslanec SDS Branko Grims. Med očitke Bobnarjevi je nanizal zlorabo funkcije, zavajanje javnosti glede migracij in opustitev dolžnostnih ravnanj. Ministrica je vse očitke zavrnila in jih označila za politične manipulacije. Z MNZ so odgovorili, da se ministrica interpelacije, ki ji očita "solidarnost, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, niti slučajno ne boji".

Slovenija bo v dogovoru z Nemčijo Ukrajini donirala 28 tankov
19. 09. 2022 16.42
Slovenija v Ukrajino pošilja 28 tankov M-55 S. Najverjetneje gre za starejše tanke M-55 S, saj so novejši v uporabi. V zameno za donacijo bomo od Nemčije prejeli 40 transportnih vozil, gre za 35 težkih 8x8 nakladalnih tovornjakov in pet težkih 8x8 vodnih cistern za izgradnjo srednje bataljonske skupine, vozila pa bodo služila tudi za zaščito in reševanje.

Rupel poziva Pahorja, naj ne odpokliče veleposlanika v ZDA
18. 09. 2022 18.58
Nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v javnem pismu pozval predsednika republike Boruta Pahorja, naj zavrne predlog vlade o odpoklicu slovenskega veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja. Kot trdi Rupel, veleposlanik ni storil ničesar narobe, prej nasprotno.

'Novinarji bodo z aktom o svobodi medijev bolje zaščiteni'
16. 09. 2022 13.33
Vlade v državah članicah nelegitimno vohunijo za novinarji in politiki, opozarja evropska poslanka Sophie in 't Veld, ki pričakuje ukrepanje Evropske komisije. Evropska komisarka za vrednote in podpredsednica komisije Vera Jourova pa novinarjem sporoča, da bi bili lahko v kratkem bolje zaščiteni pred napadi in ovirami, ki jim onemogočajo svobodno opravljanje dela.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Odbor DZ podprl predlog zakona o energetskem dodatku za najranljivejše
29. 08. 2022 19.32
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je podprl predlog zakona, po katerem bodo najranljivejši prebivalci prejeli enkratni energetski dodatek za lažje soočanje z rastjo cen energentov. V koaliciji so pozdravili hitro ukrepanje vlade, medtem ko so iz vrst opozicije letele kritike na ozek krog upravičencev.

Približno tretjina kabinetnih uslužbencev ostala v državni upravi
25. 08. 2022 16.33
Med 1. januarjem 2020 in 2. junijem 2022 je 79 javnih uslužbencev ali 32,5 odstotka vseh zaposlenih na zaupanje funkcionarja nadaljevalo z delom v državni upravi tudi po prenehanju mandata funkcionarja, kaže analiza, ki jo je pripravilo Ministrstvo za javno upravo. Po časovnih obdobjih posebej izstopata zadnja dva meseca pred nastopom nove vlade, ko število prehodov znaša trikratnik (315 odstotkov) mesečnega povprečja v celotnem obdobju analize. Slednja sicer ni namenjena lovu na čarovnice, zatrjuje ministrica Sanja Ajanović Hovnik.

Bi morali bivši ministri vrniti nadomestila za neizrabljen letni dopust?
16. 08. 2022 16.13
Na Pravni mreži za varstvo demokracije menijo, da ni pravne podlage za izplačilo nadomestil ministrom in ministricam, zato vlado pozivajo, naj zoper vpletene osebe vloži tožbe na ugotovitev ničnosti odločb, na podlagi katerih so bila izplačana nadomestila za neizrabljen dopust.

Umrl je ekonomist in nekdanji politik Marjan Senjur
11. 08. 2022 21.45
V 78. letu starosti je umrl slovenski ekonomist Marjan Senjur. Na svoji poklicni poti je bil profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti na področju makroekonomije, gospodarskega razvoja in fiskalne politike, pa tudi minister za ekonomske odnose in razvoj ter veleposlanik v Združenem kraljestvu.

Septembra dvig nadomestila za prehrano z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra?
11. 08. 2022 15.13
Ministrstvo za finance je pripravilo predlog sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, na podlagi katerih bi se zvišal neobdavčen znesek povračila stroškov prehrane z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra na dan. Spremembe bi po predlogu začele veljati s septembrom.

Gen energija z novimi nadzorniki
10. 08. 2022 20.41
Družba Gen energija je dobila nove nadzornike, za dobo štirih let so to postali Mateja Čuk Orel, Ivana Nedižavec Korada, Miloš Pantoš, Rok Marolt, Marijan Penšek ter Žiga Debeljak. Prejšnji nadzorni svet je SDH odpoklical, in sicer zaradi izgubljenega zaupanja "glede ureditve ustreznega korporativnega upravljanja v skupini Gen".

Čadonič Špeličeva: Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil
05. 08. 2022 06.00
Cene stanovanj in drugih nepremičnin so že tako podivjale, zdaj pa nam grozi, da bodo še višje. Za najemnino povprečnega dvosobnega stanovanja v Ljubljani bi pred leti na mesec plačali 500 evrov, danes pa 800 ali celo 1000 evrov, opozarjajo nepremičninarji. Cene bi lahko bile s predlaganimi davčnimi spremembami, ki jih želi uvesti Golobova vlada, še višje. "Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil," je prepričana podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. Miha Kordiš iz Levice pa je odločen, da mora država pošteno obdavčiti nakopičena stanovanja multimilijonarjev, potem pa te dohodke uporabiti za družbene potrebe.

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra
03. 08. 2022 16.25
Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

Kritike na napovedane davčne reforme: 'Gre za davčno maščevanje'
02. 08. 2022 20.02
Koalicija in opozicija na okopih glede napovedanih davčnih sprememb, ki se tičejo nas vseh. "Tisti, ki imajo več, morajo sploh v času krize tudi prispevati več," pravi premier Robert Golob ter ob tem dodaja, da ne gre za reformo, temveč za izpolnjevanje predvolilne obljube. A opozicija teh argumentov ne sprejema. Da so levičarske vlade poguba za Slovenijo, meni prvak SDS Janez Janša, jasen pa je tudi vodja Nove Slovenije Matej Tonin, ki pravi, da odganjajo tiste, ki niso povprečni. Nekdanji šef finančne uprave Ivan Simič pa: "Gre za davčno maščevanje."