vlada janeza janše

Novela Zakona o dolgotrajni oskrbi: volivci tehtnico prevesili na stran ZA
27. 11. 2022 20.07
Volivci so spregovorili in po neuradnih rezultatih na volitvah izrekli podporo vsem trem novelam zakonov. A natančneje, kakšna je usoda novele Zakona o dolgotrajni oskrbi? Preštetih je skoraj 99 odstotkov glasovnic, volivci pa so z dobrimi 62 odstotki glasov tehtnico prevesili v prid novele. Slabih 38 odstotkov volivcev pa je po trenutnih rezultatih na tem referendumu glasovalo proti.

Bi po trenutnem zakonu o dolgotrajni oskrbi oskrbovanci izgubili pravice?
25. 11. 2022 22.25
Prvič po aprilskih volitvah sta se na POP TV soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in predsednik stranke SDS Janez Janša. Bi oskrbovanci po veljavnem zakonu o dolgotrajni oskrbi ostali brez pravic? Bi ZZZS moral izdati negativne odločbe? Bomo po Golobovem predlogu o sestavi vlade postali rekorderji po številu ministrstev? Velja zakon o RTV že 20 let?

Referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini ne bo
25. 11. 2022 06.29
Posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, ne bo. Tako je odločil DZ, in sicer je proti glasovalo 46 poslancev, za jih je bilo le 22. Z zavrnitvijo predloga se je sicer sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo bodo poslanci opravili na izredni seji.

Nika Kovač: Bojim se nedelje
25. 11. 2022 14.36
Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Grah Whatmough: Namen zakona o RTV je nastavitev vladi poslušnih ljudi
25. 11. 2022 14.35
Pred nedeljskim referendumom o Zakonu o RTV Slovenija smo želeli govoriti z direktorjem Televizije Slovenija Urošem Urbanijo, vendar se ta na našo prošnjo za intervju ni odzval. Dan pred volilni molkom objavljamo del pogovora z generalnim direktorjem Radiotelevizije Slovenija Andrejem Grahom Whatmoughom, ki je sicer na vprašanja odgovarjal kot fizična oseba.

Golob in Janša o marsovcih, resorju za 'poštenost' in tem, kdo ne bo odstopil
25. 11. 2022 10.40
Prvič po aprilskih volitvah in tik pred trojnim referendumom o vladi, RTVS in dolgotrajni oskrbi, ki jih je vložil opozicijski SDS, sta se v našem studiu soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in nekdanji premier Janez Janša. Trikrat ZA ali trikrat PROTI? Kakšni so argumenti dveh daleč najbolj ključnih v tej kampanji? To je tudi test zaupanja za njiju kot politični osebnosti, pa tudi za vlado in SDS sicer. Nemalokrat se pri nas bolj kot o vsebini odloča proti nekomu. Ali bo tudi tokrat tako? Kdo komu nagaja, kdo koga pošilja v pokoj, kdo koga na volišča? In kakšni bosta njuni potezi, če jima volivci in volivke ne dajo zaupnice?

SDS: Vlada denar namesto starejšim daje migrantom. Dejstva kažejo drugače
24. 11. 2022 06.00
Na družbenih omrežjih stranka SDS in nekateri njeni vidnejši člani trdijo, da vlada jemlje sredstva dolgotrajni oskrbi starejših oseb in jih namenja za oskrbo in integracijo migrantov. Kaj kažejo dejstva?

Bomo evropski rekorderji po številu ministrstev?
23. 11. 2022 09.55
Vlada Roberta Goloba želi z novelo zakona o vladi reorganizirati vlado in število ministrstev iz zdajšnjih 17 (tri brez resorja) zvišati na 20. Na pobudo največje opozicijske stranke SDS je državni zbor razpisal zakonodajni referendum, o širitvi vlade bodo presojali državljani. Bi Slovenija po številu ministrstev postala rekorder v Evropi? Bi vlada imela največ ministrov doslej?

'V resnici je skrajni čas, da ljudje temu rečejo: Dovolj je bilo'
17. 11. 2022 16.15
Premier Robert Golob je spregovoril o lokalnih volitvah in prihajajočih referendumih. Zelo oster je bil do SDS in Janeza Janše. "Nujno je, da se ljudje množično udeležijo referendumske nedelje z enim samim ciljem, da pokažejo tistim, ki referendume po nepotrebnem sprožajo, tistim, ki zapravljajo naš skupen denar za referendume, ki so nesmiselni, da to ne obrodi sadov in naj s tem prenehajo," je dejal. Gibanje Svoboda s svojim županskim kandidatom nastopa v 51 občinah, še v dveh – Brežicah in Kopru – pa se za glasove volivcev potegujejo s skupnim kandidatom. V Ljubljani ga nimajo, so se pa z Listo Zorana Jankovića že dogovorili za sodelovanje v mestnem svetu.

Pandemično krhanje populistov in obeti liberalne demokratične prihodnosti?
13. 11. 2022 17.50
Svet je že več kot desetletje potopljen v demokratično recesijo, kar pomeni stagnacijo in celo delno zmanjševanje tako števila (nekdaj) demokratičnih držav kot kakovosti tistih, ki še stojijo. Delež trdnih demokracij se je po Freedom Housu z zgodovinskega vrha 46,6 odstotkov, ki je bil dosežen v letu 2006 in 2007, zmanjšal na 42 odstotkov do leta 2020. Zadovoljstvo z demokracijo v trdno demokratičnih državah je bilo sodeč po podatkih iz Harvardovega projekta HUMAN v prvem desetletju 21. stoletja relativno visoko, med 50 in 55 odstotkov državljanov je bilo zadovoljnih, nato pa je zdrselo med letoma 2013 in 2018 na skoraj 45 odstotkov. V tem istem obdobju se je po zadnjem letnem poročilu Populists in Power število populističnih vlad v demokratičnih državah povzpelo z okoli šest leta 2000 na kar 19 do leta 2019 – in to ne po naključju.

'Na referendumih Janši povejmo, da ga imamo dovolj in da je čas za penzijo'
12. 11. 2022 12.03
Stranke Gibanje Svoboda, LMŠ in SAB so se po uradni združitvi na kongresu v Mariboru združile še simbolno. Trije predsedniki strank so združitev označili kot pomembno za prihodnost Slovenije. Vsi člani LMŠ in SAB so sicer ob združitvi samodejno postali člani Gibanja Svoboda. "Z referendumi zaključujemo to supervolilno leto, kjer Janezu Janši in SDS jasno povedali: Dovolj te imamo, pojdi v penzijo, saj tja tudi spadaš," je na kongresu stranke medtem volivce pozval premier Robert Golob.

Pirc Musarjeva in Logar še zadnjič pred volitvami iz oči v oči
11. 11. 2022 19.12
Nataša Pirc Musar in Anže Logar sta se soočila še zadnjič pred volitvami. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo je bolj neodvisen, kdo manj? In kakšen nahrbtnik nosita, tudi skozi prizmo aktualnega dogajanja, ki močno razburja in tudi skrbi slovenske državljanke in državljane. Dotaknila sta se tudi muzeja osamosvojitve ter seveda pereče teme o davčnih oazah.

Zunanja ministrica Tanja Fajon uspešno prestala interpelacijo
10. 11. 2022 06.19
Zunanja ministrica Tanja Fajon je uspešno prestala več kot deseturno interpelacijo, ki jo je proti njej vložila SDS. Za njen odhod je glasovalo 22 poslancev, 52 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Fajon ostaja na ministrskem položaju.

Pahor pojasnil dogajanje ob odpoklicu veleposlanika Kajzerja
10. 11. 2022 16.38
Predsednik republike Borut Pahor je razpravo v državnem zboru o interpelaciji zunanje ministrice Tanje Fajon pospremil z nekaj tviti, v katerih je izpostavil, da je vlada "v izogib nesporazumom" o odpoklicu veleposlanika Toneta Kajzerja ponovno glasovala na seji 28. septembra, sam pa je odpoklic podpisal dan kasneje. Vlada je glede odpoklica pojasnila, da je šlo za identična sklepa.

Veterani proti samostojnemu muzeju osamosvojitve
10. 11. 2022 16.39
Veterani, združeni v ZVVS in ZPVD Sever, menijo, da mora biti muzej osamosvojitve oddelek ali kustodiat Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Tako so ob napovedani združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod, ki je pri delu javnosti in politike naletela na negativen odziv, zapisali v izjavi. Želijo, da bi bila osamosvojitev, vključno z vojno za Slovenijo, predstavljena čim bolj objektivno, na podlagi zgodovinsko ugotovljenih dejstev.

Branko Masleša: Namen tožbe je ustrahovanje kolegov sodnikov
07. 11. 2022 07.19
Nekdanji vrhovni sodnik Branko Masleša se je prejšnji mesec upokojil. Sodnik je bil 42 let, dobrih 22 let je bil na Vrhovnem sodišču, šest let je bil tudi predsednik sodišča. Medtem ko se še privaja na mirno upokojensko življenje, ga že prihodnji teden čaka začetek sojenja zaradi odškodninske tožbe, ki jo je zoper sodnike in nekdanjo tožilko, zaradi zadeve Patria, vložil Janez Janša. Lahko rečem, da je to absurdno. Po mojem mnenju je namen te tožbe zgolj ustrahovanje oziroma discipliniranje kolegov sodnikov. Gre namreč za namišljene očitke, zato politiki s takšnim ustrahovanjem sodnikov ne morejo uspeti, je tožbo v posebnem pogovoru za 24ur.com komentiral Masleša.

Golob: Sovražnemu govoru bomo napovedali vojno
26. 10. 2022 20.23
Napeto politično vzdušje pred drugim krogom predsedniških volitev, na katerih se bo po napovedih predsednika vlade Roberta Goloba odločalo, ali se bodo v Slovenijo vrnile mračne sile. Po besedah prvaka opozicije Janeza Janše pa se bo na eni strani odločalo o vrednotah slovenske osamosvojitve in slovenske ustavnosti, na drugi pa o vrednotah davčnih oaz. Ob tem pa še novica o napadu na aktivistko Niko Kovač, ki je napovedala, da se bo aktivno vključila v referendumsko kampanjo. Pred zimo pa je pestro tudi dogajanje v energetiki. Ljudje se sprašujejo, kako bo vlada še pomagala v energetski krizi.

Poslanci izvolili Nežo Kogovšek Šalamon za ustavno sodnico
27. 10. 2022 17.20
Poslanci so na seji državnega zbora izvolili Nežo Kogovšek Šalamon za ustavno sodnico, za viceguvernerja Banke Slovenije pa vnovič postavil Primoža Dolenca. Za mesto kandidata za sodnika na Sodišču EU pa so podprli Marka Ilešiča.

Zaradi odstopa od postavitve ograje na meji 1,8 milijona škode
25. 10. 2022 13.02
Družba Maxi Bau in njen podizvajalec podjetje Legi-SGS sta zaradi odločitve ministrstva za notranje zadeve, da opusti postavitev ograje na meji s Hrvaško, utrpeli škodo v višini najmanj 1,8 milijona evrov, so na novinarski konferenci opozorili predstavniki obeh podjetij. Kot so poudarili, naročnik na plačilo škode ne pristaja. Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) vse navedbe predstavnikov podjetja Maxi Bau odločno zavračajo. Pravijo, da so ves čas pogodbenega razmerja korektno in vestno izpolnjevali pogodbo o dobavi in postavitvi začasnih tehničnih ovir na južni meji.

Janša prišel k Logarju, ta pravi: Zdaj se začne zares
23. 10. 2022 22.26
Predsedniški kandidat Anže Logar, ki ga v skladu z delnimi izidi prvega kroga volitev, čaka drugi krog, potem ko se je prvi razpletel v njegov prid - kot so kazale že ankete, se je vsem svojim volivcem zahvalil za njihov glas. Očitno je slogan njegove kampanje Sodelujmo #ZAprihodnost tisto, kar v Sloveniji potrebujemo v naslednjih petih letih, je ocenil. Skupaj z njim sta rezultate pričakala tudi prvaka strank, ki sta ga podprli - Janez Janša (SDS) in Marko Balažic (SLS). Je pa Logar nakazal, da namerava tudi drugi del kampanje voditi podobno kot prvega - torej nekoliko oddaljeno od SDS. "V kampanji predstavljam stališča, ki jih sam zastopam in za katerimi stojim. Nekateri so morda to razumeli, kot da se distanciram, dejansko pa sem bil sam, Anže Logar, kandidat," je zatrdil.

Kdo je neodvisen, kdo preračunljiv in kdo gre v boj s temnimi silami?
21. 10. 2022 19.10
Volilna kampanja pred nedeljskim prvim krogom volitev predsednika republike se izteka, kmalu bo nastopil volilni molk. Uroš Slak je na zadnjem velikem soočenju na POP TV gostil kandidate, ki jim javnomnenjske raziskave kažejo najbolje. Anže Logar, Nataša Pirc Musar, Milan Brglez in Vladimir Prebilič so spregovorili o tem, koga bi dodatno obdavčili, koga bi predlagali za ustavnega sodnika in za kaj bo v resnici šlo pri prihajajočih treh referendumih. Gre pri letošnjih predsedniških volitvah tudi za boj med starimi silami na levici? In kdo med kandidati je najbolj preračunljiv?

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec
20. 10. 2022 21.16
V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Pogodba med Geoplinom in alžirskim Sonotrachom tik pred podpisom
20. 10. 2022 15.49
Pogodba med Geoplinom in alžirskim dobaviteljem zemeljskega plina Sonotrach je tik pred podpisom, je ob robu obiska Luke Koper dejal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. "Slovenski državni holding kot upravljalec državnega premoženja je s tem seznanjen, imamo pravni pregled," je dejal.

Predsednik Pahor oddal svoj glas. Kaj sporoča državljanom?
20. 10. 2022 12.00
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je glasoval na predčasnem glasovanju na volitvah za predsednika Republike Slovenije. Po tem je pozval vse državljanke in državljane naj se udeležijo volitev. "Biti predsednik je pomembno poslanstvo, pomembno je, da ga opravlja nekdo, ki ima voljo in strast," je poudaril. Svoj glas je že oddala tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je dejala, da si na mestu predsednika republike želi človeka z moralnimi temelji, ki ima moralni kompas.

Kako so vlade s političnim kadrovanjem zaposlovale svoje ljudi?
19. 10. 2022 14.06
Komisija za preprečevanje korupcije je pod drobnogled vzela zaposlovanje med menjavami vlad v zadnjih štirih letih. Kot razkriva njena analiza, se je največ ljudi, ki so bili zaposleni na zaupanje – to pomeni, da je bila njihova zaposlitev oprta na mandat funkcionarja oz. vlade –, zaposlilo v času vlade Janeza Janše. Takšnih zaposlitev je bilo 183. Najmanj se jih je zaposlilo, ko je stolček zapustila vlada Alenke Bratušek – 65.

Bo 27. novembra mega referendumska nedelja?
17. 10. 2022 16.16
Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi za in nobenim proti potrdil predlog izvedbe referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi 27. novembra, torej na isti dan, kot sta predlagana referenduma o spremembah Zakona o vladi in o noveli Zakona o RTVS. Končno besedo bodo imeli poslanci na torkovi izredni seji DZ. To bi sicer pomenilo še peto nedeljo, ko bodo ljudje morali na volišča.

'Kot bivši predsednik bom pri komentiranju še veliko bolj zadržan'
16. 10. 2022 10.30
Borut Pahor po desetih letih zapušča predsedniško palačo. Kako se ozira na svojih deset let na predsedniškem položaju, ki se mu pravkar iztekajo? Ve, da bo njegova zapuščina tudi glasna kritika, da je v ključnih trenutkih molčal, a hkrati pove, da se bo kot bivši predsednik oglašal še manj. Obljubo, da je poskušal biti predsednik vseh, je držal, pravi. Prepričan je, da je pripomogel k spravi. Priznal nam je tudi, s katerim predsednikom vlade – pet jih je zamenjal – je sodeloval najmanj in s katerim največ.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'
16. 10. 2022 07.00
46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Je Logar v predsedniški tekmi neodvisen kandidat ali kandidat stranke SDS?
15. 10. 2022 19.29
Še teden dni je do prvega kroga predsedniških volitev, javnomnenjske ankete pa največ možnosti za preboj v drugi krog napovedujejo Anžetu Logarju. Dolgoletni član SDS in trenutno njen poslanec sicer kandidature ni vložil s podpisi kolegov poslancev, ampak jih je zbral med volivci. In v tem smislu je neodvisen kandidat, ne ograjuje pa se od svoje politične zgodovine in preteklega dela, je dejal v intervjuju, ki jih pred volitvami pripravljamo za našo oddajo in spletno stran 24ur.com.

Nika Kovač: Če si na takem mestu kot jaz, je treba nagajati vsaki vladi
15. 10. 2022 13.00
"Pakiram kovčke in prihajam nazaj v Slovenijo," je sporočila Janezu Janši, po tem, ko so v SDS zbrali dovolj podpisov za razpis treh referendumov. Kako močno orožje so, ve sama, saj je na referendum o vodi privabila kar 789.000 Slovenk in Slovencev, kar je druga največja udeležba na referendumu, več ljudi je odločalo samo še o vstopu Slovenije v Evropsko unijo in Nato. Janša je ob njeni razglasitvi za Slovenko leta zapisal, "pri nas namesto tistih, ki se žrtvujejo za druge, za osebnost leta izbiramo tiste, ki najbolj nagajajo". Fundacija nekdanjega ameriškega predsednika Obame jo je prepoznala kot eno izmed evropskih voditeljic prihodnosti, ki že spreminja svet na bolje. Njeno akcijo Gremo volit, ki jo je sprožila pred zadnjimi volitvami, je osebno predstavila Baracku Obami. V SDS velja za eno tistih, ki je Golobu pomagala priti na oblast. Zdaj od Goloba zahteva, da pri svojem vladanju upošteva civilno družbo. Gre pri svojih zahtevah predaleč, kakšen naj bi bil 'lider' prihodnosti, kakšna Slovenija, bo ustanovila svojo stranko?